ivermektine chloroquine generique stromectol generique plaquenil hydroxychloroquine luvox lyrica marvelon maxalt medrol active mefe basan mefenacide mefenamin meladinine mellaril mellerettes melleril mentax mestinon metaglip metfin metoject metrizol micardis hct micardis micardisplus microgynon micronase micronovum microzide minac 50 minipress minocin miranova mobic mobicox moduretic motilium motrin munobal myambutol myconormin myfortic mysoline naltrexin naprolag

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » ölen kim; yüreğim mi filistin mi

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
ölen kim; yüreğim mi filistin mi
41 Mesaj -
Ben De Bir Filistin'im !..

Doðar doðmaz bir Ýsrail askeri gördüm. Miðferliydi. Bana bakarken suratýný buruþturuyor, ayrýca da aðzýndan burnundan dumanlar çýkarýyordu. Çok korkmuþtum. Meðer sigara içiyormuþ.

Ýkinci gördüðüm insan annemdi, ama o donuk gözlerle gökyüzüne bakýyordu. Halbuki bana bakmasýný, bana bakýp gülümsemesini, sonra sarýlmasýný ve beni sevdiðini fýsýldamasýný isterdim. O an anneme öyle ihtiyacým vardý ki... Ne çare istediklerimi yapamazdý. Çünkü ölmüþtü.

Annem Ýsrail barikatýna takýldýðý için, hastahane yolunda, çýðlýk çýðlýða öldü. Ben karnýndaydým henüz, doðum çok yakýndý. Barikata takýldýk. Annemi taþýyan ambulansýn üzerine çevrildi namlular. Annemin karnýndayken tanýdým kara namlularý. Annemin haykýrýþlarý, çýðlýklarý doldu içime, ben de çýðlýklar atmaya, tekmeler sallamaya baþladým Ýsrail merhametsizliðine, anlayýþsýzlýðýna; fakat ne bana aldýrdýlar, ne anneme, ne de çaresizlik içinde yalvaran babamla amcama...

Son derece soðukkanlý, hatta keyifli bir yavaþlýkla ambulansýn her yanýný aradýlar, aradýlar. Neden sonra:

"Bir þey yok" dedi askerlerden biri komutanýna, "ambulans temiz."

"Filistinliler'in bulunduðu hiçbir þey temiz deðildir." derken sýrýttý komutan:

"Lastikleri de söküp bakýn!"

"Ama durum âcil, anne hayatýný kaybedebilir. Bu durumda tabii bebek de ölür."
Komutan kýsýk bir kahkaha attý:

"Fena mý olur, iki yalelli eksilir dünyadan. Emellerimiz biraz daha gerçek hale gelir."

Ambulansýn lastiklerini söktüler.

Babam yalvardý yalvardý, babama içim parçalandý...

Amcam yalvardý yalvardý, amcama içim parçalandý...

Annem inledi, baðýrdý, aðladý, yalvardý, anneme içim parçalandý...

Meðer annem, babam, amcam birer Filistin'miþ aslýnda; daha doðmadan, Filistin'e içim parçalanýrmýþ; bunu çok sonra öðrendim ve öðrenir öðrenmez de bin parçaya bölündüm.

Bin parçaya bölündüðüm gün babamýn kucaðýndaydým. Her taraftan silah sesleri geliyordu. Biz babamla caddenin karþý tarafýna geçmeye çalýþýyorduk. Birden kendimi yerde buldum.

"Babacýðým!..."

Attýðým çýðlýk benim bile kulaklarýma yabancý geldi. Babam az ötemde kanlar içinde yerde yatýyordu. Gözleri bana dikiliydi. Aðzýndan kan fýþkýrýyordu.

Ýsrail'e ikinci lânetimi o gün okudum. Ýntikam yeminini de o gün ettim.

On iki yaþýna geldiðimde elimde sapan vardý. Ýsrail tanklarýna taþ atýyordum. Arafat'ýn "küçük general"lerinden biri olmak beni onurlandýrýyordu, ama taþ atarak üstünlük saðlamanýn mümkün olmadýðýný da yavaþ yavaþ anlýyordum. Daha etkin bir mücadele vermeliydik. Peki nasýl?

Ne elde vardý, ne avuçta; ekmeðe bulamadýðýmýz parayý, silaha nasýl bulacaktýk? Bu arada amcamý götürmüþler, iþkence etmiþlerdi. Döndüðünde sakat biriydi. Aklýný oynatmýþtý.

Kudüs sokaklarýnda "Filistin öldüüü!" diye baðýrarak koþuyordu. Bu yüzden iki kez Filistin polisi yakaladý amcamý. Son yakalanýþýnda Filistin Devleti'ne hakaretten iþkence gördü. Onu çýkmaz bir sokakta bulduklarýnda iki bacaðý da kýrýktý. Sonuçta o da öldü, ama çýðlýklarý sekiz yýldan beri kulaklarýmda durur:

"Filistin öldüüü!"

Þimdi yirmi yaþýndayým. Kulaklarýmda annemin ve amcamýn çýðlýklarý, gözlerimde babamýn donuk gözleri...

"Ölmedileeer!" diye baðýrmak istiyorum, "Filistinler ölmez!"
Çünkü Filistin'in yanýnda olan yüreðimle ben de bir Filistin'im!..

Yavuz Bahadýroðlu
Gönderen: 02.02.2006 - 17:41
Bu Mesaji Bildir   .KELAM. üyenin diger mesajlarini ara .KELAM. üyenin Profiline bak .KELAM. üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 896 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Huseyin Gurbuz (49), hayrunisa2006 (52), paradies (45), gurbetci mucahi.. (50), ZEYVAH (37), mustafapala74 (38), genc hafýz (34), _?=)(/ (41), ist1965m (59), carina_caresse (36), carina.caresse (36), carina_caressee (36), es_me (38), vuslatim (36), mustafakemalpas.. (39), garibb (48), mdadag (53), CILGIN28 (59), mahmut aga (52), ilhan_27 (46), yunus_emre1983 (41), mchd (49), aozkan78 (46), ertan-1 (54), hittmann313 (49), ahmetolsun (43), feyza20 (39), yilmaz47 (49), babasininkizi86 (38), yasam (42), Ebu_AkiL (43), red_knight (39), HuseyinAbi (49)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60838 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.