ivermectin ivermectin generique luvox kaletra lopinavir ritonavir voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » ÜYELER PANOSU » ÜYE HİZMETLERİ » kasko caizmidir

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
kasko caizmidir
Misafir
kasko konusunda bazý din adamlarý farklý görüþler sergiliyorlar
acaba caiz midir görüþleriniz...................
Gönderen: 08.12.2005 - 21:13
Bu Mesaji Bildir   Yukari
fosaloglu su an offline fosaloglu  
2683 Mesaj -
Konuyu Ahmet Günay abimin cevaplamasý daha uygun olurdu ama madem bu foruma aklendi,Kasko helaldir.

Eminim bir çok kiþi buna kaynak isteyecek ama konu kaynaða ihtiyaç duyulmayacak kadar açýktýr.
Gönderen: 08.12.2005 - 21:26
Bu Mesaji Bildir   fosaloglu üyenin diger mesajlarini ara fosaloglu üyenin Profiline bak fosaloglu üyeye özel mesaj gönder fosaloglu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
RE:
29 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý fosaloglu

Konuyu Ahmet Günay abimin cevaplamasý daha uygun olurdu ama madem bu foruma aklendi,Kasko helaldir.

Eminim bir çok kiþi buna kaynak isteyecek ama konu kaynaða ihtiyaç duyulmayacak kadar açýktýr.

Bu konu hakkýnda Mehmet Talu Hocamýzýn bir fetvasýný dinlemiþtim.Kendisi HARAM dýr hükmünü vermiþti.
( 2-3 hafta önce TV 5 te )

Ayrýca...

Forum Anasayfa » D Ý N / Ý S L A M » SORULAR & CEVAPLAR » ***SÝGORTA YAPTIRMAK HARAMMIDIR...?***

kýsmýnda þöyle bir açýklama mevcut...

""Hayrettin Karaman hocamýzýn bu konudaki cevabýný buraya yazýyorum... inþaAllah sorunuza cevap olur..

Sigortaya nasýl bakýyorsunuz? Acaba kaskolar da caiz olan sigortaya girer mi, hayat sigortasýna uygun deðil diyorlar ne buyurulur?

Cevap:

Ýslam'a uygun olan bir sigorta kurumu oluþturmak mümkündür. Malezya'da böyle bir kurum vardýr ve baþarý ile iþletilmektedir. Bu sigortanýn esasý þudur: Malýný sigorta ettirmek isteyenler sigorta kurumuna gelip üye olurlar ve belli bir -yýllýk, aylýk- bedel öderler, bu para onlarýn namýna kaydedilir, toplanan paralarýn belli bir miktarý hasarlarý ödemek için ayrýlýr, geri kalan ile yatýrým ve ticaret yapýlýr, buna da bütün üyeler ortaktýr, bu ticaretin geliri bazen o kadar olur ki, hem bütün üyelerin "bu þekilde sigortalý" hasarlarý ödenir, hem de üstüne para kazanýrlar. Gelir fazla olmazsa hasarlar fondan (toplanan paradan) ödenir. Kurumun giderleri de yine fondan ve ticari gelirden karþýlanýr.
Türkiye'de böyle bir sigorta kurumuna izin verilmedi. Bu sebeple -yani Ýslam'a uygun olan sigorta kurumu bulunmadýðý için- ve müslümanlarýn da araba, ev, dükkan, mal, saðlýk gibi deðerlerini hasar ve zarara karþý yardýmlaþarak korumaya (zarar gördüðünde yerine koymaya, yaptýrmaya, tedavi ettirmeye...) ihtiyaçlarý olduðu için, mevcut sigorta þirketlerine bunlarý sigorta ettirmeleri -fýkýhta zaruret saylan bu ihtiyaç sebebiyle- caizdir. Kasko da böyledir.""

cümleleri ile açýklama yapýlmýþ ve "fýkýhta zaruret saylan bu ihtiyaç " ifadesi ile caiz olduðu açýklamasý yapýlmýþtýr.Ben bu konuda þunu söylemek ve bilenlere sormak isterim.

Trafik sigortasý da benzer bir görevi üstleniyor acaba Haram mýdýr ? Eðer helal ise zaruret durumu ortadan kalkmýþ olmaz mý ?

Kasko iþlemleri gerçekten zaruri bir ihtiyaç mýdýr ?
( Trafik konusunda pek bilgili deðilim, beni mazur görün ve kesinlikle þimdilik ne arabam var nede kasko ile bir alakam var. )
Gönderen: 22.03.2007 - 01:35
Bu Mesaji Bildir   LA HAVLE üyenin diger mesajlarini ara LA HAVLE üyenin Profiline bak LA HAVLE üyeye özel mesaj gönder LA HAVLE üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 789 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
lauren444 (37), buraksenel (45), hurkan (51), proferol (), UHIBBUKI (37), espri_espri (45), can_gül (41), cevik (51), zübeyir (44), kulferhat (43), rikkat (55), dully (34), abdullah056 (36), orhan yý.. (55), erbüþ (38), Asilturk (60), Abdullah56 (36), lamia (54), sivaslifaruk (44), yakup karatekin (57), hasanözç.. (45), xUbeydullahx (42), ~BiR gAriP YoLc.. (36), metin30 (48), duruweb (39), üveyis (63), kenan03 (45), ikramozden (46), Hayirsizin (42), NEFRET_17 (39), sonysalih (55)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58696 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.