lopinavir ritonavir generique luvox colchicine fluvoxamine lopinavir ritonavir aldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » M E D R E S E » İNGİLİZCE DERSLERİ » İngilizce Dersleri-Have got/Has Got

önceki konu   diğer konu
13 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
İngilizce Dersleri-Have got/Has Got
22 Mesaj -
HAVE GOT-HAS GOT

Turkce de sahip olmak anlamýda kullandýgýmýz sahiplik imgecini ingilizce de have-has got ile karþýlarýz.

Olay cok basit

I-You-We-They öznelerinde have got ý
He-She-It öznelerinde has got ý kullanýrýz.

Mesela benim bir kalemim var diyelim en basitinden : I have got a pencil.

Dikkat ederseniz öznemiz Ben-I oldugundan sahiplik olarak Have got ý kullandýk.
She has got a nice car-onun guzel bir arabasý var.
Burada da öznemiz O-She oldugu icin Has got ý kullandýk.

Exercises:
1-I have got a beautiful toy-Guzel bir oyuncagým var.
2-We have got a case at the court - Mahkemede bir davamýz var.
3-They have got a grocer-Onlarýn bir bakkalý var.
4-He has got a sharp knife- Onun keskin bir býcagý var.
5- It has got beautiful eyes-Onun guzel gozleri var.

Orneklerde de goruldugu gibi ben bir oyuncaga sahibim deyil de cevirirken genelde oyuncagým var-arabasý var diye belirtiriz.

Olumsuzu mu?
Her zaman ki gibi olumsuzluk ekimiz olan not ý getiririz.
mesela: I have not got a pencil:benim bi kalemim yok.
Olumsuzluk ekini kýsaltabiliriz. She hasn't got a toy:Onun bir oyuncagý yok gibi...

Exercises -Olumsuz þekli

I haven't got a brother. -benim bir erkek kardesim yok.
You haven't got a camera. -Senin bir kameran yok
He hasn't got any problems. -Onun hiç problemi yok.
She hasn't got any nice shoes. -Onun hiç guzel ayakkabýzý yok.
It hasn't got a tail. -Onun bir kuyrugu yok.
We haven't got a car. -Bizim arabamýz yok.
You haven't got a little money. -Senin az paran yok.
They haven't got any horses. -Onlarýn hiç atý yok.

Dikkat ederseniz yukarýda bir any "hiç" anlamýnda bir kelime kullandýk.Bu da aslýnda ingilizce de karsýmýza cýkan ya da cýkacak olan bir kalýbtýr.Benim hiç arabam yok derken bu cumlede hiç kelimesinin yerini any tutmaktadýr.
bizler any kelimesini ingilizcede sadece olumsuz ve soru cumlelerinde kullanýrýz.

Þimdi gelelim sahiplik ekinin soru sekline...

burda da yine kalýbýmýza kelimeleri yerleþtirip cumleyi oluþturacagýz.Sorularda her zaman Have-Has kelimesi baþa gelir.Daha sonra da oznemiz ve ardýndan got sozcugu en sona da nesnemiz gelir.

Have we got shoes - Bizim ayakkabýmýz var mý ? derken dikkat ederseniz have baþta sonra oznemiz We gelmiþ daha sonrada got eki ve ardýndan da nesnemiz shoes gelmiþ.

Exercises- Soru

Have I got a brother?
HaveYou got a camera?-kameran var mý?
Has He got any problems? -onun hiç problemi var mý?
Has She got a motorbike? -Onun motorsikleti var mý?
Has It got a tail? -onun kuyrugu var mý?
Have We got a car? -Bizim arabamýz var mý?
Have You got any money? -Hiç paran var mý?
Have They got any horses?-Onlarýn hiç atý var mý?

Hiç sozcugunu kullanýrken yine onceden belirttiðim gibi any kelimesini kullanmayý unutmuyoruz.
Selametle....
Gönderen: 13.11.2005 - 15:18
Bu Mesaji Bildir   muhammedyldz üyenin diger mesajlarini ara muhammedyldz üyenin Profiline bak muhammedyldz üyeye özel mesaj gönder muhammedyldz üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
yusuf_k9 su an offline yusuf_k9  
4 Mesaj
Guzel bir hatirlatmaydi kardesim.
Allah razi olsun
Gönderen: 29.11.2005 - 19:26
Bu Mesaji Bildir   yusuf_k9 üyenin diger mesajlarini ara yusuf_k9 üyenin Profiline bak yusuf_k9 üyeye özel mesaj gönder yusuf_k9 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
yasin_06 su an offline yasin_06  
8 Mesaj
Teþekkür ederim kardeþ ALLAH senden razý olsun
Gönderen: 08.12.2005 - 13:34
Bu Mesaji Bildir   yasin_06 üyenin diger mesajlarini ara yasin_06 üyenin Profiline bak yasin_06 üyeye özel mesaj gönder yasin_06 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
EnToRia su an offline EnToRia  
103 Mesaj -
ilk 2 dersi bitirdik hocam...
Gramer Cok lazim bana.. 3 derse ne zaman gececeksiniz...
Neyhse Ben bi daha terkar yapam...
Verdiginiz Emek icin Tsk Ederim..
Gönderen: 09.12.2005 - 11:20
Bu Mesaji Bildir   EnToRia üyenin diger mesajlarini ara EnToRia üyenin Profiline bak EnToRia üyeye özel mesaj gönder EnToRia üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
ebrar83 su an offline ebrar83  
113 Mesaj -
ya ben bütün bildiðim kelimeleri gramerleri unuttum bana ne önerirsiniz
Gönderen: 09.12.2005 - 11:55
Bu Mesaji Bildir   ebrar83 üyenin diger mesajlarini ara ebrar83 üyenin Profiline bak ebrar83 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rudeyha su an offline rudeyha  
211 Mesaj -
vaay kardeþim burda da veriyorsun demek ders ama daha yeni baþlamýþ burda sanýrým neyse kolay gelsin diðer derslere hemen bakmak isteyen varsa http://www.muslumanlarkardestir.net adresinde diðer konular vardýr yardýmcý olacaktýr inþ...
Gönderen: 22.12.2005 - 18:29
Bu Mesaji Bildir   rudeyha üyenin diger mesajlarini ara rudeyha üyenin Profiline bak rudeyha üyeye özel mesaj gönder rudeyha üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
sonbahar57 su an offline sonbahar57  
Konu icon   
1 Mesaj
teþekkür ederim. kendi adýma çok faydalandým.derslerin devamýný bekliyoruz.dilin sade ve anlaþýlýr olmasý ayrýca güzel.tekrar teþekkürler ve muvaffakiyetler.selametle...
Gönderen: 01.01.2006 - 23:38
Bu Mesaji Bildir   sonbahar57 üyenin diger mesajlarini ara sonbahar57 üyenin Profiline bak sonbahar57 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
muhammedyldz su an offline muhammedyldz  
RE:
22 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý ebrar83

ya ben bütün bildiðim kelimeleri gramerleri unuttum bana ne önerirsiniz

Ebrar kardesim siz ingilizce duzeyinizi belirleyin oncelikle daha sonrada hiç býkmadan o duzeyde kýtaplar okumaya baslayýn.Stage 1-2-3-4 advanced artýk burasý sizin duzeyinize baglý.

Okumaya devam ederseniz unutmazsýnýz bundan emin olabilirsinizGüle Güle

Selametle.
Gönderen: 15.01.2006 - 13:54
Bu Mesaji Bildir   muhammedyldz üyenin diger mesajlarini ara muhammedyldz üyenin Profiline bak muhammedyldz üyeye özel mesaj gönder muhammedyldz üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rabia_2 su an offline rabia_2  
ALLAH RAZI OLSUN
3 Mesaj
Çok yararlý þeyler yapýyorsunuz.Ýngilizceye ihtiyacým vardý.Bana çok yararý oluyor.Rabbim daima yardýmcýnýz olsun.
Gönderen: 17.03.2006 - 22:48
Bu Mesaji Bildir   rabia_2 üyenin diger mesajlarini ara rabia_2 üyenin Profiline bak rabia_2 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
kingofthelaz su an offline kingofthelaz  
6 Mesaj
cok sagolun. bide if clouse lari anlatirsanýz memnun oluruz
Gönderen: 12.09.2006 - 09:52
Bu Mesaji Bildir   kingofthelaz üyenin diger mesajlarini ara kingofthelaz üyenin Profiline bak kingofthelaz üyeye özel mesaj gönder kingofthelaz üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rudeyha su an offline rudeyha  
211 Mesaj -
if clouse ve birçok konu da eklenmiþtir kardeþim

http://www.muslumanlarkardestir.net
Gönderen: 03.11.2006 - 23:08
Bu Mesaji Bildir   rudeyha üyenin diger mesajlarini ara rudeyha üyenin Profiline bak rudeyha üyeye özel mesaj gönder rudeyha üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
yoksun su an offline yoksun  
görüntülü dil dersleri
66 Mesaj -
Calismalarinizdan ve gayretinizden dolayi tebrik ederim,
faydasi olacagina inandigim bir site vermek istiyorum.Bu verecegim sitede online ingilizce dersleri verilmekde ...
Dersler türkiye de bir üniversite den dir-
Calismalarinizda basarilar dilerim
Görüntülü dersleri izlemek icin tiklayiniz toplam 30 dersdir.

selam ve dua ile
Gönderen: 02.08.2007 - 05:04
Bu Mesaji Bildir   yoksun üyenin diger mesajlarini ara yoksun üyenin Profiline bak yoksun üyeye özel mesaj gönder yoksun üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast gülhan  
Misafir
güzel veöðretici bir bölüm açýklamalarda bilgilrimizi tazelemeye yardmcý oluyor emeðinize saðlýk....
Gönderen: 02.08.2007 - 09:00
Bu Mesaji Bildir   Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an 1 üye ve 881 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
gocmenkuslar (56), fatihalperen (40), cumababa (64), osman karaca (59), selim444 (33), furkan2005 (44), sena_66 (56), sebo1963 (61), manolya (59), sertkaya (54), sofigardas (44), MEHMET_1960 (64), dursun ali (68), cepkamil (51), romen (42), selim_wien (42), awsaroglu (49), tekin58 (59), sahabegulu (47), hintavi (47), sivassporlu (38), hakký özka.. (59), Hayriye Esra (38), eylem (49), nurdane_unlu (58), tüncay (46), uzaktaki (48), Goblin (37), aliyasar (60), ozturk yasin (61), iborrr (59), Elbistan (44), s_a_r_a_ (36), HABÝBE (39), sefaiscan20 (35), YAKAMOZ42 (44), p_rens (69), metin007 (47), P_kardes (51), mehmetturkmen (46), Bayramalptekin (60), sitemkar (44), ATEKER (51), muco_15 (39), hicran (37), beyondvision (38), Konyali_Yakup (38), Hayat-i (55), Ece (38), Meviza29 (51), meaksa (39), Pfantom (63), INCE (52), musab27 (46), vuslaterimi (39), nisa06 (53), nisan3aknur (49), KabirYolcusu (40), ates_2001 (40), Gundepster (44), BiLMARUF (51), haroun66 (38), benmuzo27 (46), ahmet349 (39), O NA KAVUÞMAK (37), kadir_1818 (49), kadir_kadir (49), siblako (51), kökan (51), ünsal (46), hasanözen (54), y-o-l-c-u (45), EFSANE35 (50), nbalâ has.. (32), yusufla (45), tomi56 (34), yavuzselim (48), huseyin22 (50), insanlýk.. (36), code10 (49), Barbaros tas (65), mahinur40 (49), kerbela_ (38), furkan71 (53), macfurkan (48), Atomcan (49), bukey musab (39), benlikolmas&yac.. (37), serdaroglu1 (79), comert_harun (39), Musabbukey (39), rduman07 (39), erolxyz (46), prenses82 (42), mErVe.. (38), sakinliman (57), sofi180 (38), msene (50), yavuz1d (42), Muhammed74 (50), travaci (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60784 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.