dexamethasone ivermektine ivermektine hydroxychloroquine generique stromectol aldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » ~~YASLILIK VE OLUM~~

önceki konu   diğer konu
6 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
~~YASLILIK VE OLUM~~
15 Mesaj -
Hiç düþündünüz mü; 70 yaþýnda bir insanýn geçmiþe yönelik düþünceleri nelerdir? Bu insan her kim olursa olsun muhtemelen yaþadýðý 70-80 senenin nasýl geçtiðini anlayamadýðýný düþünüyordur. Hatta kendisine sorsanýz belki de; "göz açýp kapayýncaya kadar geçti, hiçbir þey anlayamadým" diyecektir. 20'li yaþlardayken, büyük ihtimalle yaþlanacaðýný pek aklýna da getirmemiþ olabilir. Ancak þu an, çok uzak gördüðü o dönemin içinde bulunmanýn þaþkýnlýðýný yaþýyordur. Ve eðer ahiret için hazýrlýðý yoksa bu aný uzak görmekle ne kadar yanýldýðýný da çok iyi anlamýþtýr.

Yaþamý boyunca yaptýklarýný yazmasýný veya anlatmasýný isteseniz, en fazla kalýn bir defteri doldurabilir veya en fazla beþ, altý saat arka arkaya anlatabilir. "Koskoca 70 sene" dediði þeyin tamamý iþte bu kadardýr...

Bu düþünceler içinde yaþayan kiþinin, aklýnda ise çok önemli bazý sorular vardýr:

"Göz açýp kapayýncaya kadar geçip giden bu hayatýn amacý nedir?"

"Ben bu 70 seneyi ne için yaþadým?"

"Peki bundan sonra ne olacak?"

Piþman Olmadan Önce Bir Hatýrlatma

Yukarýdaki sorulara birbirinden farklý cevaplar verecek iki insan grubu vardýr. Bunlardan bir tanesi Allah'a inanmayan, diðeri ise gönülden katýksýz bir imanla Allah'a baðlanan kiþilerdir.

Birincisi yukarýdaki sorularla ilgili olarak büyük olasýlýkla þöyle düþünür: "Hayatým bugüne kadar boþ bir amaç uðruna geçip gitti. 70 sene yaþadým, ama ne için yaþadýðýmý da açýkçasý pek anlayamadým. Önce annem babam için yaþýyorum dedim, sonra eþim, sonra ise çocuklarým... Ama þu an ölüm yaklaþtý. Öleceðim ve bu dünyadan yok olup gideceðim. Sonrasý mý? Sonra ne olacaðýný bilmiyorum ama herhalde herþey bitecek!"

Bu insanýn içine düþtüðü boþluðun nedeni, tüm evrenin, canlýlarýn ve insanlarýn bir amacý olduðunu kavrayamamýþ olmasýdýr. Bu amaç, tüm bu varlýklarýn yaratýlmýþ olmasýndan kaynaklanýr. Aklý olan insan, evrenin her noktasýnda büyük bir plan, düzen ve akýl olduðunu görür ve dolayýsýyla bunlarýn üstün akýl sahibi bir Yaratýcý tarafýndan var edildiklerini anlar. Bunlar yaratýlmýþ olduklarýna, rastgele ve bilinçsiz bir süreçle ortaya çýkmadýklarýna göre, mutlaka bir amaçlarý vardýr. Bu amacýn ne olduðu ise, bize herþeyin Yaratýcýsý olan Allah'ýn insanlara yol gösterici olarak indirdiði Kuran'da þu þekilde bildirilir:

"Ýþte Rabbiniz olan Allah budur, öyleyse O'na kulluk edin. Yine de öðüt alýp düþünmeyecek misiniz?" (Yunus Suresi, 3)

Bu gerçekleri göz önünde bulunduran ve Allah'a iman eden kiþi yukarýdaki sorulara doðru cevabý verecek ve þöyle diyecektir: "Beni herþeyin sahibi olan Allah yarattý ve bu dünyaya gönderdi. Dünyada bulunduðum sürece beni Yaratan'a kulluk etmekle emrolundum ve bunu en güzel þekilde yapýp yapmadýðým denendi. Dünyanýn zaten çok kýsa olduðunu, göz açýp kapayýncaya kadar geçeceðini biliyordum. Bu yüzden de Allah'a kulluk ettim, bu dünya hayatýnýn geçici süslerine aldanmadým. Sonrasý mý? Hayatým boyunca iyi iþler yaptýðým ve Allah'ýn rýzasýný kazanmaya çalýþtýðým için ebedi bir mutluluk yurdu olan cennete kavuþmayý umuyorum. Ve Rabbime kavuþacaðým günü sabýrsýzlýkla bekliyorum."

Ýnsan Düþünmekten Neden Kaçar

Halk arasýnda dünya hayatýnýn kýsalýðý ve geçiciliði hakkýnda bazý deyimler kullanýlýr; "ölümlü dünya", "üç günlük dünya", "hayat fani" gibi. Ama bu kalýp sözcükler aslýnda insanlarýn samimi görüþlerini yansýtmaz. Bu tarz sözler, toplumun bir geleneði gibi, aralarýnda konuþulan bir sohbet, hatta espri konusudur. Nitekim böyle önemli bir konunun hemen arkasýndan genellikle dünya ile ilgili planlara baþlarlar. Örneðin "ölümlü dünya", "dünyaya bir kere geldik" sözünün akabinde "tabii ki dünyayý tepe tepe yaþayacaksýn" tarzýnda sýð mantýklar da öne sürebilirler.

Oysa ki hayatýn kýsa olmasý, ölümlü olmak ve dünyaya bir kere gelmek, her insan için en önemli gerçeklerdendir. Belli bir yaþa kadar insan bu önemli gerçeðin farkýna varamamýþ olabilir ancak bunu fark ettiði anda tüm yaþamýný gözden geçirmesi ve Allah'ýn kendisinden istediði þeylere göre yeniden yaþantýsýný düzenlemesi gerekir. Çünkü hayat çok kýsadýr ama insan ruhu -Allah'ýn dilemesiyle- sonsuza kadar yaþayacaktýr. Sonsuzun yanýnda 3-5 günlük hayatýn hiçbir kýymeti yoktur.

Ancak bu gerçeði kavrayamayan iman etmeyen kiþiler, tüm ömürlerini Allah'ý unutarak boþ amaçlar uðruna tüketirler. Oysa bu boþ amaçlara bile kavuþmalarý mümkün deðildir. Doyumsuzluk içinde yaþarlar ve her zaman bulunduklarý durumun ya da sahip olduklarýnýn bir adým ötesini isterler. O adýma geçince bir adým daha, ölene kadar tatmin olmayan isteklerle ömür sürerler. Arzuladýklarý güzellik ve zenginliðe dünya þartlarýnda kavuþmalarý mümkün deðildir. Çünkü her zaman karþýlarýna sahip olduklarýndan daha iyisi çýkacaktýr.

Örneðin, bir kiþinin satýn almayý þiddetle arzuladýðý son model bir arabayý düþünün. Büyük çabanýn karþýlýðýnda sonunda kavuþtuðu bu arabanýn, çok geçmeden yeni modelleri çýkacaktýr ve onun için bunlar daha cazip hale gelecektir. Veya senelerce para biriktirip, emek harcayýp sahip olduðu bir evi düþünün. Bir gün mutlaka kendisininkinden daha güzel bir evle karþýlaþacak ve kendi evine olan ilgisini kaybedecektir. Satýn aldýðý bu mallarýn eskiyerek, bozularak kendisine vereceði sýkýntýlar ise ayrý bir acýdýr.

Daha güzelini ve iyisini arama... Sahip olunca eskisinin öneminin kalmamasý... Bir aþama sonra, yeninin de eski durumuna düþmesi; iþte insanlarýn tarih boyunca içinde yaþadýklarý kýsýrdöngü budur. Aklý olan insanýn bu gerçek karþýsýnda durup, neden dünyanýn peþinde koþmanýn kendisine bir sonuç getirmediðini anlamasý ve "benim hayata bakýþ açýmda köklü bir sorun var mý" diye düþünmesi gerekir. Fakat insanlarýn çoðu bu akýlcýlýktan yoksun bir biçimde, belki de hiçbir zaman yakalayamayacaklarý hayallerin peþinden koþmaya devam ederler.

Dünya Hayatý Bir Ýmtihan Yeridir

Allah, dünya hayatýný, insanlardan hangilerinin daha güzel davranýþlarda bulunacaðýný, kimlerin sadakat gösterip, Kendisi'ne baðlý kalacaðýný denemek için yaratmýþtýr. Baþka bir deyiþle dünya, Allah'tan korkup sakýnanlarla, iman etmeyenlerin ayýrt edilmesi için hazýrlanmýþ bir imtihan yeridir. Bu imtihan yerinde güzelliklerle çirkinlikler, iyiliklerle kötülükler, eksikliklerle mükemmellikler biraraya konmuþ ve kusursuz bir imtihan sistemi kurulmuþtur. Ýnsanlar, imanlarýnýn ortaya çýkmasý için türlü þekillerde denenmektedirler. Ölüm vakti geldiðinde ise Allah'ý hakkýyla tanýyýp takdir edebilenler, inkarcýlardan ayrýlacak ve kurtuluþa ereceklerdir.

Bu imtihanýn sýrrýný anlayabilmek için öncelikle evrene tamamen hakim olan Rabbimiz'i çok iyi tanýmak gerekir. O, gökleri, yeri ve bu ikisi arasýndaki herþeyi yoktan var eden, her varlýðýn Kendisine muhtaç olduðu, hiçbir þeye ihtiyacý olmayan ve bütün eksikliklerden uzak olan Yüce Rabbimiz Allah'týr. Kuran'da þu þekilde bildirilmektedir:

[B]"Göklerde ve yerde her ne varsa O'nundur. Þüphesiz Allah, hiçbir þeye ihtiyacý olmayan (Gani)dýr, övülmeye layýk olandýr." (Hac Suresi, 64)

Dünya hayatýnýn kýsa olmasý, ölümlü olmak ve dünyaya bir kere gelmek, her insan için en önemli gerçeklerdendir. Belli bir yaþa kadar insan bu önemli gerçeðin farkýna varamamýþ olabilir ancak bunu fark ettiði anda Allah'ýn kendisinden istediði þekilde yaþantýsýný düzenlemesi gerekir. Çünkü dünyadaki hayat kýsadýr ama insan ruhu -Allah'ýn dilemesiyle- sonsuza kadar yaþayacaktýr. Sonsuzluk ile kýyaslandýðýnda birkaç dakika hükmünde olan dünya hayatýna baðlanmak, buradaki kýsa süreli ve küçük zevkler için sonsuz hayatý gözden çýkarmak elbette akýlcý bir davranýþ deðildir.

Alinti.
Gönderen: 09.10.2005 - 22:33
Bu Mesaji Bildir   NiSaNuR üyenin diger mesajlarini ara NiSaNuR üyenin Profiline bak NiSaNuR üyeye özel mesaj gönder NiSaNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
SuMeYRa su an offline SuMeYRa  
1576 Mesaj -
"Beni herþeyin sahibi olan Allah yarattý ve bu dünyaya gönderdi. Dünyada bulunduðum sürece beni Yaratan'a kulluk etmekle emrolundum ve bunu en güzel þekilde yapýp yapmadýðým denendi.
Dünyanýn zaten çok kýsa olduðunu, göz açýp kapayýncaya kadar geçeceðini biliyordum. Bu yüzden de Allah'a kulluk ettim, bu dünya hayatýnýn geçici süslerine aldanmadým. Sonrasý mý? Hayatým boyunca iyi iþler yaptýðým ve Allah'ýn rýzasýný kazanmaya çalýþtýðým için ebedi bir mutluluk yurdu olan cennete kavuþmayý umuyorum.

Ve Rabbime kavuþacaðým günü sabýrsýzlýkla bekliyorum."

Allah c.c. yasamin gayesini hakkiyle bilenlerden eylesin.
Tesekkür ediyorum Güzel insan.
gül

Gönderen: 10.10.2005 - 02:17
Bu Mesaji Bildir   SuMeYRa üyenin diger mesajlarini ara SuMeYRa üyenin Profiline bak SuMeYRa üyeye özel mesaj gönder SuMeYRa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
yoksun su an offline yoksun  
selam ve dua ile
66 Mesaj -
bir arkadas digerine mektup yazar ve derki kardesim ne olur namaz kil eger ahiret hayati 1 trilyon yil olsaydi bu kadar israr etmetdim sana gecer derdim sayili gün derdim ama bunun sayisi yok kardesim yok sonun sonu yok

kardesim ben su anda 25 yasindayim ve her aksam yataga yatdigim zaman düsünürüm acaba ben bundan bir sene önce ne yaptim neredeydim ne hayal ediyordum ne planliyordum simdi ne haldeyim peki o zamandan bu zamana kadar ne yaptim Allah a ne kadar yöneldim ya yarim bi ses duyarsam da o ses bana ölüler ibadet etmez derse diye isde bunlari düsündügüm de uyuyamam korkarim
cahil cesaretim den korkarim sevdiklerimi üzerek ölmekden korkarim borclu ölmekdek den korkarim ve yarinda baslamadan günüm icin tövbe istigfar ederim allah insallah hepimize hayirli ölümler nasip eder.sonsuza gitmek ve laik olmak en güzele-
selam ve dua ile

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son yoksun tarafından, 10.10.2005 - 02:38 tarihinde.
Gönderen: 10.10.2005 - 02:35
Bu Mesaji Bildir   yoksun üyenin diger mesajlarini ara yoksun üyenin Profiline bak yoksun üyeye özel mesaj gönder yoksun üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  
7 Mesaj
Alıntı
Orijýnalý NiSaNuR
"Beni herþeyin sahibi olan Allah yarattý ve bu dünyaya gönderdi. Dünyada bulunduðum sürece beni Yaratan'a kulluk etmekle emrolundum ve bunu en güzel þekilde yapýp yapmadýðým denendi. Dünyanýn zaten çok kýsa olduðunu, göz açýp kapayýncaya kadar geçeceðini biliyordum. Bu yüzden de Allah'a kulluk ettim, bu dünya hayatýnýn geçici süslerine aldanmadým. Sonrasý mý? Hayatým boyunca iyi iþler yaptýðým ve Allah'ýn rýzasýný kazanmaya çalýþtýðým için ebedi bir mutluluk yurdu olan cennete kavuþmayý umuyorum. Ve Rabbime kavuþacaðým günü sabýrsýzlýkla bekliyorum."

Elhamdulillah Müslümaniz ve neden dünyaya geldigimizi bileriz,
ALLAHA kulluk etmek icin..
InsaALLAH ALLAHA layik Kullar oluruz..
Cok güzel bir paylasim, Tesekkür ederim,
ve cok sükür bu yaziyi okumak nasib oldu..

Tavsiye ederim..
Selam ve DUA ile..
Gönderen: 30.05.2006 - 14:20
Bu Mesaji Bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diger mesajlarini ara YeSiLKuBBeM üyenin Profiline bak YeSiLKuBBeM üyeye özel mesaj gönder YeSiLKuBBeM üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Ilknur32 su an offline Ilknur32  
2 Mesaj
Allah razi olsun cok güzel bir paylasim
Ama benim bi sorum var NISANUR KARDES
Siz bu avatari hangi progranla yaptiniz telaşlı
Lütfen acil cevap bekliyorum
Esselamunaleyküm
Gönderen: 26.07.2007 - 23:07
Bu Mesaji Bildir   Ilknur32 üyenin diger mesajlarini ara Ilknur32 üyenin Profiline bak Ilknur32 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Ilknur32 su an offline Ilknur32  
2 Mesaj
Allah razi olsun cok güzel bir paylasim
Ama benim bi sorum var NISANUR KARDES
Siz bu avatari hangi progranla yaptiniz telaşlı
Lütfen acil cevap bekliyorum
Esselamunaleyküm
Gönderen: 26.07.2007 - 23:07
Bu Mesaji Bildir   Ilknur32 üyenin diger mesajlarini ara Ilknur32 üyenin Profiline bak Ilknur32 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 953 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
nailgencer (44), Orchidee (37), onersinanc (67), sivas58 (59), selale 1 (48), kir cicegi (33), Türkiz (54), murad safak (48), hanik (56), musti58 (52), hvv23 (41), meryema (44), YUSSF (51), erdal.sahin (45), kadir_eyup (44), ufux (49), sankay (49), Ebu Muhammed (49), UmutK (47), yasmin79 (45), Turkiyeli 66 Ac.. (35), sayyad82 (42), Cerez (56), serapbuyukcivel.. (56), Mustafa. (53), crixso (47), fatihbeyza (51), aydinfuat1991 (34), bekar ögretmen (45), leventay24 (60), selyum (45), fatihmeskul (47), altug utku (46), emrebey (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59898 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.