generique rhinocortgenerique plaquenil kamagra lopinavir ritonavir kaletra cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » SAĞIR, KÖR, DİLSİZ VE TOPAL HANIM!

önceki konu   diğer konu
4 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
SAĞIR, KÖR, DİLSİZ VE TOPAL HANIM!
126 Mesaj -
Ýmâm-ý A'zam'Efendimizin babasý Sâbit,Efendimiz daha bekar iken temiz ahlâklý, takvâ ve verâ sâhibiydi. Zühdü, salahý ve ilmi pekçoktu. Yüzünde bir nur vardý. Bir gün bir dere kenarýnda abdest alýyordu. Suda bir elma gördü. Elmayý alýp, abdestten sonra elinde olmayarak diþledi. Fakat tükrüðünde kan gördü. Kendi kendine; "Þimdiye kadar bana böyle bir hal olmamýþtý. Buna sebep ýsýrdýðým elma olmalý." dedi ve buna piþman oldu. Elma sâhibini bulup helallaþmak için dere boyunca gitti. Nihâyet ýsýrdýðý elmanýn aðacýný buldu. Aðacýn sâhibini aradý. Onun cömerd ve ihsân sâhibi biri olduðunu öðrendi. Oradakiler; "Çok cömert ve ihsân sâhibidir. Elma aðacýndaki bütün elmalarý alsan, alma demez. Bir tane elmadan ne çýkar." dediler. Sâbit aramalardan sonra, bahçenin sâhibini buldu ve; "Ya elmanýn parasýný al, yahut helâl et." dedi. Bahçe sâhibi onun haramlardan ve þüphelilerden sakýnma husûsundaki gayretini görüp, hareketinin doðru olup olmadýðýný kontrol etmek istedi. Sâbit'e; "Helâl etmem için ne vereceksin?" diye sordu. Sâbit; "Altýn istersen altýn, gümüþ istersen gümüþ." dedi. Bahçe sâhibi; "Ben altýn, gümüþ istemem. Kýyâmet gününde senden dâvâcý olmamamý istiyorsan, bir teklifim var. Onu kabûl edersen hakkýmý helâl ederim." dedi. Sâbit; "Teklifin nedir?" diye sordu. Bahçe sâhibi; "Benim bir kýzým var; gözleri görmez, kulaklarý duymaz, dili söylemez, ayaklarý yürümez. Bunu sana nikâh etmek istiyorum. Kabûl edersen elmayý sana helâl ederim. Yoksa, yarýn kýyâmet günü Allahü teâlânýn huzûrunda seni mahcûb ederim." dedi. Sâbit kendi kendine; "Ey dîninde sâbit olan Sâbit! Kýyâmette tehlike ve sýkýntýlara mâruz kalmaktansa buna dünyâda katlanmak daha iyidir." deyip kabûl etti. Bahçe sâhibi, teklifinin kabûl edildiðini görünce, böyle bir kimseye kýzýný vereceði için çok sevindi. Nikâhý yapýldý. Gece olunca Sâbit üzüntü ile nikâhlýsýnýn bulunduðu odaya girdi. Orada, gâyet süslü, güzel, saðlam, görür, iþitir, konuþur, yürür bir hanýmla karþýlaþtý. Haným efendi kalkýp Sâbit'i karþýladý. Saygý dolu ifâdelerle konuþtu. Sâbit kendi kendine; "Yâ Rabbî! Bu ne iþtir. Hayal mi yoksa rüyâ mý?" dedi. Hanýmýn kendi nikâhlýsý olduðundan þüphelenip odadan geri çýkmak istedi. Hanýmý; "Niye çýkýyorsun ey Allahü teâlânýn sevgili kulu? Senin helâlin benim!" dedi. Sâbit ona; "Baban seni bana kötüledi. Kördür, saðýrdýr, dilsizdir, kötürümdür." diye târif etti. Sen ise ne güzel yürüyorsun ve ne iyi konuþuyorsun. Niçin böyle söyledi. Þaþtým doðrusu. Muhakkak bunda bir hikmet vardýr." dedi. Nikâhlýsý kýz; "Bu bir sýrdýr, izin ver açýklayayým. Babamýn sözünde yalan yoktur. Dînini kayýran ve seven bir insandýr. Seneler oluyor bu evden dýþarý çýkmýþ deðilim. Þimdiye kadar hiçbir yabancý, yüzümü görmedi. Ben de bir yabancý yüz görmedim. Bu sebeple gözlerim harama kördür. Kulaðým bir yabancý sözü duymamýþ ve günâh iþlememiþtir. Bunun için günâha karþý saðýrdýr. Ayaklarým günah yerlerine gitmez, bunun için kötürümüm. Dilimden hiç kötü söz, günâha sebeb olan bir kelime çýkmadý. Onun için dilsizim. Babamýn sözlerindeki hikmet budur." dedi.

Bu sözleri duyan Sâbit bin Zûtâ Allahü teâlâya þükretti ve; "Yâ Rabbî! Sen her þeye gücü yetensin." dedi. Haramlardan ve þüphelilerden sakýnma ve iffet esaslarý üzerine kurulan bu evlilikten; ilim, irfân ve takvâ sâhibi olacak olan Nûmân isminde bir çocuk dünyâya geldi.

Gönderen: 20.09.2005 - 21:19
Bu Mesaji Bildir   cengiz. üyenin diger mesajlarini ara cengiz. üyenin Profiline bak cengiz. üyeye özel mesaj gönder cengiz. üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
fosaloglu su an offline fosaloglu  
2683 Mesaj -
Bu kesiti bir çok defa okumuþtum. Her okuduðumda da farklý heyecan ve korkular duydum.

Bir ýsýrýk ya! Sadece bir ýsýrýk!

Ya benim ýsýrýklarým.

Allah rýzasý için kurulan bir yuva ve o yuvada yeþeren bir ýþýk,bir filiz.
Gönderen: 20.09.2005 - 21:32
Bu Mesaji Bildir   fosaloglu üyenin diger mesajlarini ara fosaloglu üyenin Profiline bak fosaloglu üyeye özel mesaj gönder fosaloglu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
44ilhandemirci su an offline 44ilhandemirci  
251 Mesaj -
Allah razi olsun tesekkürler ellerine saglik paylasimin icin bende okudugumda tüylerim diken diken oldu...
Gönderen: 26.09.2005 - 05:33
Bu Mesaji Bildir   44ilhandemirci üyenin diger mesajlarini ara 44ilhandemirci üyenin Profiline bak 44ilhandemirci üyeye özel mesaj gönder 44ilhandemirci üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rümeysa88 su an offline rümeysa88  
21 Mesaj -
Bu kýssayý bende daha önce okumuþtum ama her okuyuþumda içim ürpermeylle dolardý....
ya bizim durumumuz ne olacak!?:(
ALLAH IM BÝZÝ KUL HAKKI YEMEKTEN KORU!!!!!!....................:(
SELAM VE DUA ÝLE
Gönderen: 26.09.2005 - 10:40
Bu Mesaji Bildir   rümeysa88 üyenin diger mesajlarini ara rümeysa88 üyenin Profiline bak rümeysa88 üyeye özel mesaj gönder rümeysa88 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 972 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
nailgencer (44), Orchidee (37), onersinanc (67), sivas58 (59), selale 1 (48), kir cicegi (33), Türkiz (54), murad safak (48), hanik (56), musti58 (52), hvv23 (41), meryema (44), YUSSF (51), erdal.sahin (45), kadir_eyup (44), ufux (49), sankay (49), Ebu Muhammed (49), UmutK (47), yasmin79 (45), Turkiyeli 66 Ac.. (35), sayyad82 (42), Cerez (56), serapbuyukcivel.. (56), Mustafa. (53), crixso (47), fatihbeyza (51), aydinfuat1991 (34), bekar ögretmen (45), leventay24 (60), selyum (45), fatihmeskul (47), altug utku (46), emrebey (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60853 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.