kamagra kaletra lopinavir ritonavir stromectol generique stromectol luvox lyrica marvelon maxalt medrol active mefe basan mefenacide mefenamin meladinine mellaril mellerettes melleril mentax mestinon metaglip metfin metoject metrizol micardis hct micardis micardisplus microgynon micronase micronovum microzide minac 50 minipress minocin miranova mobic mobicox moduretic motilium motrin munobal myambutol myconormin myfortic mysoline naltrexin naprolag

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Birler On Olurken...

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    Birler On Olurken...
86 Mesaj -
Ankara Eðitim Fakültesi'nin önüne geldiðinde içi kýpýr kýpýrdý. Memleketi Yozgat'tan buraya nasýl geldiðini anlamamýþtý. Okulun bahçesinde, kayda gelen öðrencilerin babalarýyla birlikte olduklarýný görünce, içinde bir burukluk oluþtu. Babalar, gururla ve þefkatle çocuklarýnýn omuzlarýna ellerini atmýþ, kayýt için sýra bekliyorlardý. O ise, cebinde çok az bir parayla, tek baþýna gelmiþti buralara. Babasý ve anasý onu ilçe otobüsüne bindirirken, boynu bükük uðurlamýþlardý. Zira oðullarýyla Ankara'ya kadar gitmeye bütçeleri el vermiyordu.

Kayýt iþlemleri bittiðinde bir hayli acýkmýþtý. Gün boyu, sabah yola çýkarken anasýnýn hazýrladýðý bir tas tarhana çorbasýndan baþka bir þey yememiþti. Çocuklarýný yanlarýna alan babalar, okulun çevresinde sýralanmýþ olan lokantalara giderken, onun da caný güzel bir öðle yemeði çekmiþti. Lokantalara doðru iki adým atmýþtý ki, parasýnýn azlýðý aklýna gelmiþ ve bu kararýndan vazgeçmiþti. Simit ve çay ile açlýðýný yatýþtýrýrken; "Bu dört senelik fakülte hayatý uzun ve çetin geçecek anlaþýlan!" diye geçirmiþti aklýndan;

...

Kredi Yurtlar Kurumu'nun bir yurdunda kalýyordu. Büyük bir azimle baþlamýþtý derslerine. Çünkü buralara nasýl geldiðini çok biliyordu. Bir türlü okuma fýrsatý bulamamýþ babasý, sýrf çocuðu liseyi Yozgat'ýn içinde okuyabilsin, iyi bir temel atabilsin diye, tarlalarýnýn bir kýsmýný satmýþtý. Babasý onu Ankara'ya uðurlarken; "Yeter ki sen oku, gerekirse evimi satar, yine okuturum seni; hiç meraklanma;" demiþti. Ama kýt imkânlarla büyük þehirde okumak zordu. Okul arkadaþlarý; sinemaya, tiyatroya, maçlara gidiyordu. Arkadaþlarý onu çaðýrdýklarýnda, her seferinde bir bahane uyduruyordu.

Babasýndan bu aralar harçlýk gelmez olmuþtu, belli ki dardaydý. Akþam olmuþ, açlýðý iyice artmýþtý. Minnetsiz yetiþtiðinden kimseden borç para istemeye yüzü varmýyordu. Herkes yemeðe giderken, tek baþýna etüt salonuna gitmiþti. Ama öyle acýkmýþtý ki, okuduklarý bir türlü aklýna girmiyordu.

Çantasýndan günlük niyetine kullandýðý ajandayý çýkardý. "Þu an karným çok aç sevgili günlüðüm, sana ne yazacaðýmý bilemiyorum." diye yazmaya baþlamýþtý. Sonra sayfayý yýrtýp katlamýþ ve cüzdanýna yerleþtirmiþti. Bu notun, hayatý boyunca hep yanýnda olmasýný istemiþti. Gün olup da iyi bir yerlere gelirse, bir zamanlar neler yaþadýðýný unutmayacaktý. Açlýðý iyice hissettiði sýrada bir el omzuna dokunmuþ, dönüp baktýðýnda sýnýf arkadaþý Bahadýr ile yüz yüze gelmiþti. Bahadýr, sessiz, sakin; ama herkesle diyalog kuran bir öðrenciydi. O gün sürpriz bir þekilde kendisini ziyarete gelmiþti: "Ali, akþam yemeði yemediysen, gel kantine gidelim, bir þeyler atýþtýralým." demiþti.

Kantinde birlikte bir þeyler yerken, samimi bir ortam oluþmuþ ve içinde bulunduðu durumu Bahadýr'a anlatývermiþti. Anlattýkça da rahatlamýþ ve âdeta üzerinden büyük bir yükün kalktýðýný hissetmiþti. Bahadýr, anlatýlanlarý dikkatle dinledikten sonra, "Maddî sýkýntýný o kadar dert edinme arkadaþým; elbet bir çaresi bulunur." demiþ ve banka hesap numarasýný alýp gitmiþti. Birkaç gün sonra bankadaki hesabýna ihtiyacýný görecek kadar bir paranýn yatmýþ olduðunu görünce þaþmýþtý. Parayý kimin yatýrdýðýný düþünürken, aklýna Bahadýr gelmiþti. Sonralarý Bahadýr þunlarý anlatmýþtý: "Ýlçemizin yardým derneðine senin durumunu anlattým. Derneðin ileri gelenlerinden birisi öðrenciliðin süresince sana her ay burs verme taahhüdünde bulundu. Ama parayý kimin ödediðini hiçbir zaman söylemememi þart koþtu. Buna gerekçe, burs verdiði kiþiyi minnet altýna almamasý, burs alanýn onurunun kýrýlmamasý ve bu hayrýný zedeleyecek bir gurur hissinin gelmemesi imiþ." Bunu duyunca yüzü kýzarmýþ ve; "Demek hâlâ böyle iyi insanlar varmýþ!" demekten kendisini alamamýþtý. Biraz da sýkýlarak; "Ýsmini açýklamasa da, o beyefendiye teþekkürlerimi iletirsin Bahadýr." demiþ ve sonra da; "Ama bak bunu ödünç olarak alýyorum, ona göre! Çünkü þu zamana kadar ben babamdan baþka kimseden para almadým." demiþti. Bahadýr ise, onu omzundan tutarak, "Ýlâhi dostum Ali! Yardýmlaþmanýn adý borç mu olur? O burs vermek isteyen kimse, bir hayýr adýna yapýyor, sen de dönüp o insaný bulursan ve onu bulup verdiklerini iade etmeye kalkarsan, o hayrýn bir anlamý kalýr mý?" demiþ ve þöyle devam etmiþti: "Ama, bak þöyle olabilir; ileride nasip olur da iþini eline alýrsan, sen de ihtiyacý olan birilerine yardýmda bulunursun. Hayrýný yaparken de o meçhul kiþiyi hatýra getirir ve hayrýndan o insanýn da nasiplenmesi duasýnda bulunursun." demiþti.

...

Ali üniversiteyi bitirmiþ, þirin bir doðu ilçesindeki yüksek okulda görev yapýyordu. Okulun öðretmenler odasýnda otururken, derslerine girdiði üç fakir öðrenci, kendisine yaþadýklarý maddî güçlükleri anlatýyorlardý. Geçmiþ, bir film þeridi gibi geçiverdi gözlerinin önünden. Bu çocuklar kendi öðrencilik yýllarýndaki gibiydi. Gerçekten maddî desteðe ihtiyaçlarý vardý. Yýllardýr bir ibret levhasý olarak yanýnda taþýdýðý notu cebinden çýkardý. Kâðýt iyice yýpranmýþtý. "Þu an karným çok aç sevgili günlüðüm, sana ne yazacaðýmý bilemiyorum." diye baþlayan yazýyý bir çýrpýda okudu. Ardýndan uzun bir sessizlik oldu. Öðrencileri ona bakarken, eskimiþ notunu tekrar cüzdanýna yerleþtirdi ve minnet dolu gözlerle baktý öðrencilere. Bahadýr'ýn, ;Bir gün sen de...; dediði gün bugündü. Þöyle konuþtu: "Size teþekkür ediyorum çocuklar! Maziye dönmeme, hatýralarýmýn canlanmasýna vesile oldunuz. Sizin yaþadýklarýnýzý, çok yakýn bir zamana kadar ben de yaþadým; zor þartlarda okumanýn ne demek olduðunu çok iyi bilirim. Benim bu hale gelmem, bir iyiliðin neticesidir. O iyilik benim gibi bir meyve verdi. Adýný dahi bilmediðim hayýrsever birisinin yardýmlarýyla buralara kadar geldim. Þimdi bu meyve bire on vermeli. Bunun için sizden baþka ihtiyacý olan yedi arkadaþ daha bulun. Bu on kiþiye burs bulmak bizim vazifemiz olsun. Siz kaygýlanmayýn. Bir ricam var: Bana maddî destekte bulunan meçhul þahsý da dualarýnýzdan eksik etmeyin!"

Gönderen: 10.09.2005 - 20:04
Bu Mesaji Bildir   _Nagihan_ üyenin diger mesajlarini ara _Nagihan_ üyenin Profiline bak _Nagihan_ üyeye özel mesaj gönder _Nagihan_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Karahilal su an offline Karahilal  
265 Mesaj -
:( Bende bir üniversite öðrenciyim. Durumum hamd olsun bu kadar kötü deðil ama zor duruma düþtüðümüz zamanlarda oldu. Rabbim darda kalanlarýn yardýmcýsýdýr. Allah'a güvenen yolda kalmaz.

Rabbim bir'leri on, on'larý da yüz eder inþallah.

Yazý için Allah razý olsun Nagihan kardeþim.

Selam ve dua ile...
Gönderen: 11.09.2005 - 04:38
Bu Mesaji Bildir   Karahilal üyenin diger mesajlarini ara Karahilal üyenin Profiline bak Karahilal üyeye özel mesaj gönder Karahilal üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
öLüm_7 su an offline öLüm_7  
860 Mesaj -
Allah razi olsun, Allah öyle kisilerin sayisini cogaltsin....selam ve dua ile.....Güle Güle
Gönderen: 11.09.2005 - 13:36
Bu Mesaji Bildir   öLüm_7 üyenin diger mesajlarini ara öLüm_7 üyenin Profiline bak öLüm_7 üyeye özel mesaj gönder öLüm_7 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 844 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
nokta54 (45), karapapak (46), dosteren (60), ahmetkaya5v (40), AKIN TALHA (45), memetnur (60), ssarikoc2003 (43), yolcuxxx (38), adige11 (46), aydemir (45), terekeme (), tolga_27 (44), turkcomtayfur (), CNN (44), faruk741 (39), kürtislam (37), kenan_k (59), ercosserdar (42), siyahi (46), Ay Yuzlum (42), sevgim (45), sekersey (55), Melek_90 (34), mkilincarslan (33), emel meydan (48), karabela2000 (54)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58066 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.