ivermectine lopinavir ritonavir lopinavir ritonavir generique plaquenil generique colchicine aldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » TARİH / SİYASET / EKONOMİ » TÜRKİYE VE DÜNYADA SİYASET » Yoksulluk ensemizde

önceki konu   diğer konu
5 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Yoksulluk ensemizde
406 Mesaj -
Yoksulluk ensemizde

"Kürt Sorunu" tartýþmalarý devam ediyor. Varýlan nokta þu: "Bu, bir yoksulluk meselesi deðildir. Memlekette zengin mi var? Herkes yoksul. Neden baþka yerlerden deðil de doðudan siyasi talepler yükseliyor". Bir þey daha söyleniyor: Doðu'da yaþayan Kürt kökenli vatandaþlar artýk yoksuluz, açýz demiyorlar. Doðrudan doðruya siyasi taleplerini dile getiriyorlar. Onlar da iþ ya da aþ peþinde deðiller...

Bu iki tespite biz de katkýda bulunalým: Zaten dünyanýn hiçbir yerinde ayrýlýkçý siyasi talepler yoksullardan gelmez. Zira yoksullar, ülkedeki zengin çevrelerin imkanlarýndan faydalanma, onlarý kullanarak fakirlikten sýyrýlmaya yönelirler. Ayrýlýkçý talepler, daha ziyade zenginlerden gelir. Zengin kimseler, yoksullarla ekmeði, pastayý bölüþmek istemezler çünkü...

Yukarýda kaydettiðimiz sözlerin doðruluk paylarý tartýþmaya açýktýr. Çünkü ekonomi ya da özel olarak yoksulluk her þeyle ama her þeyle etkileþimli bir deðiþkendir.

Mesela? Yoksulluk eðitim sorunlarýndan kaynaklanýr, eðitim sorunlarýna kaynaklýk eder. Yoksulluk, siyasi bilincin içeriðini, düzeyini etkiler. Yoksulluk, dünya görüþünü, yaþam tarzý algýsýný etkiler, düþmanlýk duygularýný, nefreti, suçu þu ya da bu yönde tetikler, fevriliðe, hezeyana, isyana kapý açar...

Dahasý, yoksullardan az-çok korkulur, kimileri yoksullara iyi gözle bakmaz, hýrsýz muamelesi, arsýz muamelesi yapar. Yoksulluk, tarih boyunca birtakým þimþekleri çeken bir paratoner gibidir. Bir farkla: Topraða baðlý deðildir yoksulluk.

Dünyaya bakýn: Bütün karýþýk, çalkantýlý, kanlý bölgelerde yoksullar yaþýyor.

Federasyon, özerklik ya da ayrý bir devlet kurulursa Kürt kökenli vatandaþlarýmýzýn, kardeþlerimizin hayatý harika mý olacak? Jaguar marka otomobile binip, uçaklarda süzülüp, saraylarda, yatlarda mý yaþayacaklar? Kenzo marka parfüm ve Sony marka dizüstü bilgisayara mý geçecekler? Denizanalý suþi mi yiyecekler? Armani'den giyinip, Formula 1 mi izleyecekler? Opera biletleri, konser protokolü, Paris modasý, uydular, uzaktan kumandalar Kürt kökenli yurttaþlarýmýzýn eline mi geçecek?

Hayýr.

Ne peki?

Bildiðimiz þu: Yoksullukla mücadeleyi gereksiz sayamayýz. "Ýslam bize Verin, infak edin" diyor. Paylaþacaðýz

Gerçek Hayat Dergisinden alýntýdýr.
Gönderen: 02.09.2005 - 10:45
Bu Mesaji Bildir   _SeRKaN_ üyenin diger mesajlarini ara _SeRKaN_ üyenin Profiline bak _SeRKaN_ üyeye özel mesaj gönder _SeRKaN_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
fosaloglu su an offline fosaloglu  
2683 Mesaj -
Ayrýlýkçý siyasi taleplerin zengin kesimden geldiði tezine katýlmýyorum çünkü yoksul kesim ;

Jaguar marka otomobile binip, uçaklarda süzülüp, saraylarda, yatlarda mý yaþayacaklar? Kenzo marka parfüm ve Sony marka dizüstü bilgisayara mý geçecekler? Denizanalý suþi mi yiyecekler? Armani'den giyinip, Formula 1 mi izleyecekler? Opera biletleri, konser protokolü, Paris modasý, uydular, uzaktan kumandalar olacaðýný hayatýn onlar için güllük gülistanlýk olacaðýný sanýyor.
Zengin zaten zengindir.

Bazý ideolojileri bazý kesimlerin üzerine zimmetleyerek sorumluluktan kaçýlmaz. Kiþi ne ise O'dur...
Gönderen: 02.09.2005 - 14:14
Bu Mesaji Bildir   fosaloglu üyenin diger mesajlarini ara fosaloglu üyenin Profiline bak fosaloglu üyeye özel mesaj gönder fosaloglu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
**IKLIMANUR** su an offline **IKLIMANUR**  
397 Mesaj -
tesekkurler kardeslerim bizimle paylastiginiz icin..
ben bu konuda soyle dusunuyorum hani tv lerde hep goruyoruz ya asiret dugunleri agalar toprak sahipleri bunlar gercekmi diye hep dusunurdum dogudan bir arkadasim bana bunlarin dogru oldugunu kendilerinin takiya cok onem verdiklerini dugundeki o altinlarin paralarinda gercekligini ve hep boyle oldugunu ekledi.simdi benim gorusume gelince ben biliyorumki dogudaki halk ac ama bu fakir olduklarindan degil parayi altina yatirdiklarindan sonra ben biliyorumki gorevli bir arkadasim okul icin hani aga diyorlarya onun evine yardima gitdiginde aganin hanimi elinde altinlarla cikip ogretmen arkadasima aynen sunu soylemis peki biz okula yardim edecegizde devlet ne yapacak okul yardimi bizimmmi gorevimiz devletinmi ..simdi gel sen ol da kizma yahu orda okuyan devletin tayyibin cocugu degil senin cocugun.. sonra yine biliyorumki kiz cocugunu okula gondermeyen yine hep bunlar...
tamam orda fakir yokmu var tabiki diger yerde zenginlerin hepsi yardimda bulunuyormu tabiki hayir...
ben bunlari duyunca cok kiziyorum ha birde su var ama lafim hepsine degil ne olur beni yanlis anlamasinlar hickimse ordaki insanlarin bir cogu kisin okula yakacak yardimi yapmazken evlerinin ambarina silah depoluyorlar yahu bu necilik sen kendi vatan evladindan ne istiyosun sehit olan senin benim hepimizin cocugu degilmi dokulen kan bizim degilmi...
BENI MAZUR GORUN ARKADASLAR BEN BU KONUDA HICBIR INSIYATIFE GELMEM BU KONUDA COKDA DOLUYUM NE OLUR HAKKINIZI HELAL EDIN BEN BU KONUDA BUNLARI VE DAHA BIRCOK YAZAMADIKLARIMI DUSUNUYORUM

selam ve dua ile insaallah
Gönderen: 02.09.2005 - 14:33
Bu Mesaji Bildir   **IKLIMANUR** üyenin diger mesajlarini ara **IKLIMANUR** üyenin Profiline bak **IKLIMANUR** üyeye özel mesaj gönder **IKLIMANUR** üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
_SeRKaN_ su an offline _SeRKaN_  
406 Mesaj -
S.A.

Aslýnda yukarýdaki yazýyý alýntýlamamýn sebebi bunu sadece doðu olarak gördüðüm için deðil Türkiye ve hatta dünya genelinde düþündüðüm için.

Çünkü yoksulluk bir çok sorunu beraberinde getiren bir olgudur. eðitim den tutunda saðlýða kadar bir çok sorunu beraberinde getirir.

Ve bugün dünyada bir çok yer yoksullukla, açlýkla boðuþuyor. Genelide Müslüman ülkeler.

Þimdi Fosaloðlu kardeþim tezinde bir bakýma haklý. Çünkü insanoðlu her türlü ideolojiyi benimser. ve bu benimsemeyide maddi durumuna göre yapmaz. Ama þunu ekleyebilirim yoksulun yapacaðý ilk þey ekmek kavgasýdýr. Ekmek kavgasýnda olan bir insan kolay kolay bir ideolojinin peþinde koþmayacaktýr.

IKLIMANUR kardeþimin görüþlerine ben þu açýdan bakmak istiyorum.

Benim yaþadýðým ilde çevre ilçelere baðlý, halkýn "laz köyü" diye isimlendirdiði, Karadeniz bölgesinde gelip buraya yerleþmiþ insanlarýmýz var. (ayrýca burada lazlarýn, Ýran'dan göçüp buraya yerleþenlerin vb. köyleri de var)

Bu iki köye gittiðiniz vakit diðer köylerden büyük farklar göreceksiniz. Oturduklarý evlerden tutunda, okullarýna kadar farklýdýr. Bunun da sebebi o insanlarýn eðitimlerine, saðlýklarýna verdikleri önemden dolayýdýr. Çünkü onlar devletten bekledikleri gibi kendileride bu iþin peþinde koþtuklarý ve yaþadýklarý yer yaþanýlabilir bir yere çevirme çabalarýdýr.

Fakat ayný þartlarda yaþayan diðer köylerlerde ise eðitime ve saðlýða önem verilmez. Buna ister yoksulluk deyin, ister cahillik. Ýster devletin yapmadýðý yatýrýmlardan dem vurun (ki bu tartýþýlabilir) ister doðunun coðrafi konumundan.

Ama bildiðim bir þey var o iki köyü örnek vererek aslýnda burada yaþayan insanýmýzýn belli sebeplerden dolayý (bu sizin görüþ açýnýza baðlýgöz kırpma tembelliðe alýþtýrýldýðý ve bunun sonucunda gelen cahillik beraberinde eðitimde, saðlýkta bir çok eksikliði getirdiði.

Ben doðuda yaþýyorum, yeri geldiði zaman beraber yaþadýðým insanlarýn sorunlarýný dile getiriyorum. Yeri geldiði zaman onlarý savunuyorum (PKK sempatizaný, yandaþlarý ve ýrkçýlar hariçgöz kırpma. Ama yok ana dilde eðitim, yok federasyon, yom baðýmsýz devlet diye mücadele eden bu insalarýmýz keþke bu mücadelerini kendileri için verse. Eðitimi için mücadele etse, daha saðlýklý bir ortamda yaþamak için çaba gösterse, en azýndan kendisine ve ailesine saygý duysa, belki o zaman ne idüðü belli olmayan, din düþmanlarýnýn peþinden koþmayý býrakýr.

Yoksulluk derken bunu genel olarak düþünelim ve yazýnýn sonunda olan bu yazýyý;

Bildiðimiz þu: Yoksullukla mücadeleyi gereksiz sayamayýz. "Ýslam bize Verin, infak edin" diyor. Paylaþacaðýz

Sadece doðu için deðil tüm müslümanlar için düþünelim

selam ve dua ile.
Gönderen: 03.09.2005 - 13:19
Bu Mesaji Bildir   _SeRKaN_ üyenin diger mesajlarini ara _SeRKaN_ üyenin Profiline bak _SeRKaN_ üyeye özel mesaj gönder _SeRKaN_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
**IKLIMANUR** su an offline **IKLIMANUR**  
397 Mesaj -
selamun aleykum kardesim ben dogu diye aciklamam yapmamin sebebi arkadasimiz o bolgeyi orneklendirdigi icindi..
tabiki benim dogu insaniyla oraki canlarimla bir alip veremedigim yok yani mechul sahislar haricinde..ama soylemek istedigim su ben ic anadoluda yasiyordum benim gitdigim okula devletden gelmiyor diyebilecek kadar az yardim geliyordu ve banim halkim babaminda icinde bulundugu bir heyet kurup kapi kapi yardim istiyorloardi okul ve saglik ocagi icin ve kimsede elini bos cevirmezdi bizim kasabamizda bizim orda soyle dusunurler ya benim cocugum okuyor tabiki yardim etmeliyim diye dusunurlerdi ama ben biliyorumki dogudaki insan tabi sebebibinide cok iyi biliyorum ama burda yazamam onun icin yardim etmiyor herseyi devletden bekliyor sonra birde ahkam kesmeleri yokmu devlet ne is yapiyor uyuyorlar diy ehalbuki devlet onlarin daga cikardiklarini sondurmek kokunu kurutmak icin ugrasiyor bunun farkinda bile degiller...
Gönderen: 03.09.2005 - 14:35
Bu Mesaji Bildir   **IKLIMANUR** üyenin diger mesajlarini ara **IKLIMANUR** üyenin Profiline bak **IKLIMANUR** üyeye özel mesaj gönder **IKLIMANUR** üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 516 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
gülbeysah (40), emrebican (30), ali deutsch 22 (40), sueda05 (46), mevo (56), bulent661 (51), yasar1126 (51), nur20 (39), cedanza (47), Gülsah (46), abdullah_66 (38), Mehmet Ali AKKA.. (56), esmercadi (38), aiShwaRya (46), hkaba4601 (42), aribali67 (49), ibrahim20 (36), mikail yesiloz (47), ali esen (49), sEm@ (37), lazya (47), Hira (44), rahmetgulu (50), yozgat66nl (50), muzo69 (55), emrebeyzade (43), hikmet_69d (41), mesekkatli (43), memolituncay800 (39), kewinmars (37), selmani (52), lomiksa_x (61), puzzle (45)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54908 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.