ivermectin generique stromectol colchicine stromectol stromectol voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » ERKEĞİN HANIMI ÜZERİNDEKİ HAKLARI

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
ERKEĞİN HANIMI ÜZERİNDEKİ HAKLARI
54 Mesaj -
Erkeðin hanýmý üzerinde hakký çoktur. Kadýn kocasý ile iyi geçinmelidir! Hadis-i þerifte buyuruldu ki: (Kadýnýn cihadý, kocasý ile iyi geçinmektir.) [Taberani]

Bir kadýn, kocasýný güzel karþýlar, güzel sözler söyliyerek hoþnutluðunu kazanmaya çalýþýrdý. Peyamber aleyhisselam, kadýnýn bu hareketinden dolayý kocasýna buyurdu ki:

(Hanýmýna selam söyle, yarý þehid sevabýna kavuþtuðunu haber ver!) [Þir'a]

[Aþaðýda siyah harferle yazýlanlarýn hepsi hadis-i þeriftir]

Kadýnlarýn Cennete girmeleri erkeklere göre daha kolaydýr.

(Kadýn, beþ vakit namazý kýlar, orucunu tutar, kendini yabancýlardan korur ve kocasýna muti olursa, Cennete girer.) [Ýbni Hibban]

Erkeðini razý eden kadýn için korku yoktur: (Kocasý razý olduðu halde ölen kadýn Cennete girer.) [Tirmizi]

Kadýna zinet eþyasý mubahtýr. Zinet almak için kocasýný müþkül duruma düþürmemeli, yabancýlara zinetlerini göstermemelidir! Böyle olunca zinetleri Cennete girmelerine ma'ni olmaz. (Cennette kadýnlarýn az olduðunu gördüm. Sebebini sordum. "Onlarý altýn ve zinet eþyasý meþgul etti." dediler.) [Ý. Ahmed]

Kocasýna, elinden geldiði kadar güler yüzlü davranýp, sevgi göstermeli, dili ile de onu incitmemelidir. (Kýyamette Allahü teâlâ, kocasýna dili ile eziyet eden kadýnýn dilini 70 arþýn uzun yapýp, boynuna dolar. Kocasýna kötü gözle bakan kadýný da baþý kesik ve bedeni parçalanmýþ hale çevirir.) [Þir'a]

(Senden ne gördüm) diyerek küfran-ý ni'mette bulunmamalýdýr! (Eðer kocalarýna karþý küfran-ý ni'mette bulunmasalar, namaz kýlanlar hemen cennete girerdi.) [Þir'a]

(Cehennem halkýnýn ekseriyetini kadýnlarýn teþkil ettiðini gördüm. Sebebi de, çok la'net ederler ve kocalarýna karýþ küfran-ý ni'mette bulunurlar.) [Buhari]

Kocasýna bir iyilik yapmýþsa, baþýna kakmamalýdýr. Yeme ve giyme gibi hususlarda kocasýný üzmemeli, yapamýyacaðý þeyi ondan istememelidir! Kocasýnýn þerefini korumalý, her iþte onun rýzasýný kazanýp gönlünü hoþ etmeye çalýþmalýdýr!

(Kocanýn hanýmý üzerindeki hakký, benim sizin üzerinizdeki hakkým gibidir. O halde kocasýnýn hakkýný gözetmiyen, Allahýn hakkýný gözetmemiþ olur.) [Þir'a]

Kadýn, kocasýný üzmemelidir. Birgün Hz. Fatýma, aðlýyarak babasýnýn huzuruna geldi. Resulullah buyurdu ki:

- Ya Fatýma, niçin aðlýyorsun?

- Kasýtsýz söylediðim bir sözden Ali bana kýzdý. Özür diledim. Fakat onu üzdüðüm için aðlýyorum.

- Kýzým, bilmez misin, Allahü teâlânýn rýzasý kocanýn rýzasýna baðlýdýr. Ne mutlu o kadýna ki daima kocasýnýn rýzasýný arar, kocasý ondan razý olur. Kadýnlar için en üstün ibadet, kocasýna ita'attir. Erkek, hanýmýndan razý olunca, o kadýn istediði kapýdan Cennete girmeye hak kazanýr. Kocasýný üzen kadýn, onu razý edinceye kadar, Allahü teâlânýn la'netinde olur.)

HAKAN S :05422896565
Gönderen: 24.08.2005 - 18:10
Bu Mesaji Bildir   Seyh hakan üyenin diger mesajlarini ara Seyh hakan üyenin Profiline bak Seyh hakan üyeye özel mesaj gönder Seyh hakan üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 798 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
dayi054 (64), ÝsmailEn.. (56), kibris (56), merickizmaz (51), RUYAM (36), yükselelektrik (54), selcukosman (48), Aycan (57), HuZuR_38 (45), babakadir (45), Cihan Ersoy (46), servet ekici (51), ayhan3867 (47), erhankaya351 (40), Kizmaz (51), EBRARALEYNA (47), erkan34 (51), efira (37), Sirac Barman (53), bedevi5 (65), Sadettin Dursun (41), cartime (55), S.Ekici (51), ALTUN (45), vus_lat (45), ayaza (38), drkdn (45), fetih60 (34), beko03 (76), talha türk&cced.. (33), dilara1 (26), asudetuba (43), struggle (42), Ayhan_Esad (41), nnur (47), YSBY (53), COLONEL (37), nazmi (47), umit535 (52), hsalma (42), ByAfatsum (36), nuretin (61), malkomxaa (42), salma (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58818 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.