lopinavir ritonavir kaletra ivermektine colchicine kaletra luvox lyrica marvelon maxalt medrol active mefe basan mefenacide mefenamin meladinine mellaril mellerettes melleril mentax mestinon metaglip metfin metoject metrizol micardis hct micardis micardisplus microgynon micronase micronovum microzide minac 50 minipress minocin miranova mobic mobicox moduretic motilium motrin munobal myambutol myconormin myfortic mysoline naltrexin naprolag

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » ÇOCUK EĞİTİMİ » help !!!!!!!!!!!!!!

önceki konu   diğer konu
11 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
help !!!!!!!!!!!!!!
94 Mesaj -
Hayirli gunler herkese,benim 8 yasinda oglum var,kuçuklugunden beri herkes tarafindan çok simartildi,su an konusma problemi var,psikologa bakilirsa entelektuel olarak diger çocuklara nazaran çok ileride,fakat bebek dunyasindan çikmakta zorluk çekiyormus.Benim asil problemim,oglum çok inatçi kesinlikle dinlemiyor,bayagi bir asilik var,kizamiyorum çunku zaten konusma problemi var,bunun uzerine bende sert davranirsam ters etki yapacagini dusunuyorum,herkese aninda kafasindan geçeni soyluyor bazen kirici olabiliyor,kesinlikle kendi dedigini yapiyor,kural kanun dinlemiyor,bu yasta boyle olan bir çocugun geleceginden korkar oldum,zamanla duzelirmi,nasil davranmaliyim,ne gibi takdit uygulamaliyim,lutfen yardim edin.telaşlı
Gönderen: 13.06.2005 - 17:33
Bu Mesaji Bildir   LALEGUL üyenin diger mesajlarini ara LALEGUL üyenin Profiline bak LALEGUL üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Semine-Sarah su an offline Semine-Sarah  
40 Mesaj -
Lalegul kardes, Rabbim sabir versin ikinizede ama sakin kirici olma cünkü o bir cocuk vede sevgiye ihtiyaci var.. Peygamber efendimizin cocuklara davranislarini düsün!!! Ama kolay olmasa gerek! Onun bir cocuk oldugunu, vede size emanet verildigini unutmayin kardes...
Rabbim yar ve yardimciniz olsun...
Gönderen: 13.06.2005 - 17:43
Bu Mesaji Bildir   Semine-Sarah üyenin diger mesajlarini ara Semine-Sarah üyenin Profiline bak Semine-Sarah üyeye özel mesaj gönder Semine-Sarah üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Semine-Sarah su an offline Semine-Sarah  
40 Mesaj -
Lalegul kardes bende Fransadanim istersen tanisa biliriz??? NE DERSIN????
Gönderen: 13.06.2005 - 17:45
Bu Mesaji Bildir   Semine-Sarah üyenin diger mesajlarini ara Semine-Sarah üyenin Profiline bak Semine-Sarah üyeye özel mesaj gönder Semine-Sarah üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
DiLRuBa su an offline DiLRuBa  
1118 Mesaj -
Size bir kitap önerebilirim. Suan elimde degil, yarin insa-Allah yazarim.

Cocukla iletisimde her türlü problemlere piskologlar tarafindan öneriler sunulmakta.

Aslinda cocugun sinirlarini cok erken belirtmek gerekiyor. Fakat inaniyorum sizde dogru yöntemleri uygularsaniz, biraz sürsede güzel bir sonuc elde edebilirsiniz.

Allah yar ve yardimciniz olsun.. gül
Gönderen: 13.06.2005 - 17:53
Bu Mesaji Bildir   DiLRuBa üyenin diger mesajlarini ara DiLRuBa üyenin Profiline bak DiLRuBa üyeye özel mesaj gönder DiLRuBa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
fosaloglu su an offline fosaloglu  
!
2683 Mesaj -
Psikolojik yardým almaktan baþka bir çareniz yok LALEGUL Ablam!

Bence bu tür sorunlarýn bu foruma yazýlmasý dahi yanlýs!
Gönderen: 13.06.2005 - 17:53
Bu Mesaji Bildir   fosaloglu üyenin diger mesajlarini ara fosaloglu üyenin Profiline bak fosaloglu üyeye özel mesaj gönder fosaloglu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
LALEGUL su an offline LALEGUL  
fasogluna
94 Mesaj -
fasoglu kardes neden boyle bir sorunun buraya yazilmasinda bir sakinca goruyorsun anlamadim,burda gaye birbirimizle alis veris degilmi,herkes bildigini ogrendinigini yaziyo çiziyor,bende burda devamli yabanci psikologlari dinlemektense,sizin gibi musluman kardeslere danismayi uygun buldum,nede olsa yabanci bir psikolog bizim kulturumuzu anlayamaz,onlarin bana verdigi tavsiyeler bazen bana uymuyor,ben elimden geldigince çocuklarimi kendi kulturumuze islam kulturune uygun olarak yetistirmeye çalisiyorum,ve bu konuda burdaki arkadaslara basvurmayi hiç sakinca gormedim,mersi
Gönderen: 13.06.2005 - 19:26
Bu Mesaji Bildir   LALEGUL üyenin diger mesajlarini ara LALEGUL üyenin Profiline bak LALEGUL üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
DiLRuBa su an offline DiLRuBa  
Selamün aleyküm
1118 Mesaj -
Ansiklopedik
Egitim ve Psikoloji Rehberi
Ömer Baldik
Timas

Zamaninda konusmuyorsa ve saglik bir problemi yok ise

Cocugun kendi haline birakilmasi ve cok fazla uyari almamasina bagli olarak da gec konusma ve iletisim sorunlari yasanabilmektedir. Cocugun dogdugu andan itibaren insanlar arasinda olmasi, onunla konusulmasi, sevilmesi, oyun oynanmasi, gerekli cevresel uyarilari alarak konusmasini hizlandiracaktir. Diger yandan etrafinda fazla insan bulamayan, kendi halinde kalan cocuklarda bu gelisim geri kalabilmektedir.

Yukarda bahsedilen sebeplere paralel olarak özellikle 0-3 yas döneminde televizyona asiri baglama (saatlerce müzik, reklam izleme) sonucunda dis dünyadan kopma, insanlardan ve insanlararasi iliskilerden uzaklasma, nesneler ile daha fazla ilgilenme, duygusal alisveristen vazgecme, konusmama, yasitlari ile ilgilenmeme, seslenince bakmama gibi belirtilerin oldugu bir psikiyatrik tablo gelisebilir. Buna bagli olarak, cocugun konusmasi gelismez veya gelistikten sonra gerileyebilir. Bu durum gec fark edildigi zaman konusma sorunun yani sira bircok sorunun eslik ettigi otistik özellikler de gelisebilir. Anne babalarin bu kritik yasam evresinde (0-4 yas) cocuga cok fazla televizyon izletmekten kacinmalari yerinde olur.

1. Cocuga sevgi ve huzur dolu bir aile ortami hazirlamak
2. cocuk ile ilgilenmek ve sevildigini hissettirmek
3. bedensel ihtiyaclarina (yemek, uyku, koruma vb.) cevap vermek
4. yasi ne olursa olsun hep konusmaya calismak
5. yasina uygun bir sekilde onunla oyun oynamak
6. cocuk ile birlikte vakit gecirmek
7. dengeli ve cesitli beslenmesini saglamak
8. kendi haline kalmasina izin vermemek
9. mümkün oldugunca yasitlari ile birlikte oyun oynamasini saglamak
10. cok insanlar arasinda bulundurmak
11. ona hikaye ve masal anlatmak
12. televizyon karsisinda cok uzun süre kalmasini engellemek
13. onunla konusurken ses tonunu iyi ayarlamak
14. fikirlerine deger vermek ve onunla dertlesmek
15. kendine güvenini arttirmak
16. kalabalik icinde konusmasini tesvik etmek
17. yasina uygun bir egitim almasini saglamak
18. yasina uygun olarak hikaye, masla anlatmasini istemek
19. konusma zorluklari cektigini fark ettiginizde dikkatini konusmasinin üzerinden baska bir yöne kaydirmak.

Karsi gelme, karsit olma (inatcilik)

Karsi gelme karsit olma bozuklugu, cocuklarda siklikla görülen uyum bozukluklarindan biridir. Bu uyum bozuklugu, en az alti ay süren, bu sirada asagidakilerden dördünün yada daha fazlasinin bulundugu bir olumsuzluk ve karsi gelme davranisi örüntüsü seklinde tanimlanir. Bu cocuklar;

1. SIK SIK HIDDETLENIRLER (HUYSUZLASIRLAR).
2. SIK SIK BÜYÜKLERIYLE TARTISMAYA GIRERLER.
3. BÜYÜKLERIN ISTEKLERINE YADA KURALLARINA UYMAYA COGU ZAMAN ETKIN BIR BICIMDE KARSI GELIR YADA BUNU REDDEDERLER.
4. COGU ZAMAN ISTEYEREK BASKALARINI KIZDIRAN SEYLER YAPARLAR.
5. KENDI YARAMAZLIKLARI ICIN COGU ZAMAN BASKALARINI SUCLARLAR.
6. COGU ZAMAN ALINGANDIRLAR. Cabuk darilir yada baskalarinca kolay kizdirilirlar.
7. COGU ZAMAN ICERLEMIS KIZGIN VE GÜCENIKTIRLER.
8. KINCIDIRLER VE INTIKAM ALMAK ISTERLER. EGER COCUK BIRDENBIRE ITAATSIZ VE SAYGISIZ DAVRANMAYA BASLADIYSA BU; ONUN COK FAZLA IC CATISMA YASADIGININ; CEVRESINDEN KÖTÜ MUAMELEYE MARUZ KALDIGININ VEYA OKUL BASARISIZLIGI GIBI ÖNEMLI BASKILARIN MEYDANA GELDIGININ ISARETIDIR.
Bu tip cocuklar genellikle düsmanliklarini kendilerine en yakin kisilere yöneltirler. Bazi cocuklarin karsi gelme bozuklugunda daha ciddi nedenler yatar. Cocuk uzun zamandir itaatsiz davraniyor, anne babasi veya baskalarini hedefleyen karsi cikislar yasiyorsa genellikle tüm aile icinde anlasmazlik ve düzensizlik vardir.
Kimi zaman itaatsiz, saldirgan davranis aile icinde yada okulda görülen siddete bir tepkidir.

Anne baba ne yapabilir?
+ sogukkanli davranarak cocugunuzun ruh halini anlamaya calisin.
Saygisizca karsilik vermenin cocugunuz icin ne anlama geldigini acikca sorun.
+ bu davranisin nedenini aciklamasini isteyin. Siz sakin, tutarli ve isbirlikci bir tutum sergilerseniz; o da giderek sakin ve isbirlikci olacaktir. Ve güvenle sorunlarini anlatacaktir.
+ Size nasil davranilmasini istiyorsaniz siz de cocuklariniza öyle davranin. Cocugunuzun, size yada baskalarina karsi herhangi bir saygisizlik göstermesini durumunda özür dilemesini saglayin.
+ Cocugunuz itaatkar ve saygili davrandiginda onu övün ve ödüllendirin.

Insa-Allah biraz olsun yardimci olabildim.

Allah size cok sabir versin, cocuk egitmek büyük ve zor bir görevdir. Hele distan karisan olursa dahada zor bir durumda olursunuz.

Anne ve baba olarak elele verip bu zorlugun üstesinden Allahin izniyle geleceksiniz..

Bu kitabi size tavsiye edebilirim, yazdiklarimdan öte daha cok seyler yaziyor, vaktimin kisitli olmasi nedeniyle bu kadarini yazabildim.

Selam ve dua ile
Gönderen: 15.06.2005 - 11:48
Bu Mesaji Bildir   DiLRuBa üyenin diger mesajlarini ara DiLRuBa üyenin Profiline bak DiLRuBa üyeye özel mesaj gönder DiLRuBa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
LALEGUL su an offline LALEGUL  
94 Mesaj -
Allah senden razi olsun kardesim,çocuk egitimi ve psikolojisine çok dikkat ediyorum,ayni egitim seklini kizima uyguladim,ve masallah çok basarili kendisine çok guveni var ve 3 dil konusuyor 12 yasinda,fakat oglum kuçuklugunden beri fazla ilgi alaka,simartilma kesinlikle hayiri duymak istemeyen bir çocuk oldu,tabiki suç bizde herseyine evet deyince bu duruma geldik,ama su siralar farkina variyor herhalde,bana kiziyor sen beni hala bebek zannediyorsun diye,bugun psikologla rendevumuz var,bakalim ne diyecek?Tekrar herkese çok tesekkurler.
Gönderen: 15.06.2005 - 12:40
fosaloglu su an offline fosaloglu  
LALEGUL ABLAMA!
2683 Mesaj -
Lalegül ablam;

sorunlarýný bizimle paylaþman bizim açýmýzdan en azýndan benim açýmdan mutluluk kaynaðýdýr.Keþke her derdine sýkýntýna kardeþlerin olarak yardýmcý olabilsek; sýkýntýlarýnýn giderilmesine vesile olabilsek.

Ama ablacýðým çocuk psikolojisi çok hassastýr. Düþün istersen; hiç yazýlmamýþ bir defteri karalayýp tekrar silsende eski yazýlanýn izi kalýr.

Bir çoðumuz çocuk psikolojisinden anlamayan insanlar olarak seni yanlýþ yönlendirmekten korkarým. Belki küçücük bir olay o çocuðun zihninde derin tahribatlara yol açabilir.

Örneðin; küçükken önümde bir trafik kazasý olmuþtu ve ben o olaydansonra arabalardan ödüm patlar... Belki küçük bir olay ama izlerini yavaþ yavþa silebiliyorum.

Saygýyla...
Gönderen: 02.07.2005 - 18:57
Bu Mesaji Bildir   fosaloglu üyenin diger mesajlarini ara fosaloglu üyenin Profiline bak fosaloglu üyeye özel mesaj gönder fosaloglu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
ikrabilal su an offline ikrabilal  
RE: help !!!!!!!!!!!!!!
54 Mesaj -
Alıntı
Orijinali LALEGUL

Hayirli gunler herkese,benim 8 yasinda oglum var,kuçuklugunden beri herkes tarafindan çok simartildi,su an konusma problemi var,psikologa bakilirsa entelektuel olarak diger çocuklara nazaran çok ileride,fakat bebek dunyasindan çikmakta zorluk çekiyormus.Benim asil problemim,oglum çok inatçi kesinlikle dinlemiyor,bayagi bir asilik var,kizamiyorum çunku zaten konusma problemi var,bunun uzerine bende sert davranirsam ters etki yapacagini dusunuyorum,herkese aninda kafasindan geçeni soyluyor bazen kirici olabiliyor,kesinlikle kendi dedigini yapiyor,kural kanun dinlemiyor,bu yasta boyle olan bir çocugun geleceginden korkar oldum,zamanla duzelirmi,nasil davranmaliyim,ne gibi takdit uygulamaliyim,lutfen yardim edin.telaşlı

selamun aleyküm lalegül,
benim suan iki hafta sonra üc yasina girecek bir oglum var.oglum hemen hemen sizin oglunuza benzer davranislarda bulunuyor ve okadar inatci ki agladigi zaman sinirden bayiliyordu(Allaha sükür bu huyunu biraz terk etti).iki yasini doldurmasina ragmen sadece anne ve baba diyordu.dediginiz gibi herkesin agzindan baska bir laf cikiyordu.tabi oglumun konusmamasinda benimde hatam vardi anlatmasina izin vermiyordum anliyordum ne istedigini ve hemen yapiyordum.öncelikle o konusmadan ne istedigini söylemeden onun istedigi hic bir seyi yapmiyordum cünkü her seyi zaten anliyordu.Simdi konusuyor tabi babagi bir zaman aldi.cocugunuzun inatciligina gelince kendinizden ödün vermeyin,her seyi güzellikle anlattin.itiraz ederse sizde itiraz edin ve istediginin olmayacagini anlatin.ben henüz yolun basindayim ama yinede bazui seyleri allahin izniyle atlattik ama simdide tuvalete alistirma asamasindayiz.birde bütün cocuklar simariktir,ne kadar akilli, terbiyeli yada sesiz olursa olsun yüz verdiginiz an simarir tepenize cikar.Size konusmasi icin benim denedigim bir yöntemi söyleyeyim,onun yanindayken bir esyayi yada bir yiyecegi gösterin ve bunun ismini unuttugunu söyleyin ama bunu ona soru olarak yöneltmeyin mesela;ben bu üzerinde yemek yedigim seyin adini unuttum neydi acaba diyin ve kendi kendinize düsünüyormus gibi yapin bunu sürekli tekrarlayin eger gercektende bu bir hastalik degilse size katilacaktir.ve o esyanin ismini söylediginde onu övünkü iyi bir sey yaptiginin farkina varsin ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN:::::::Güle Güle
Gönderen: 25.07.2005 - 23:35
Bu Mesaji Bildir   ikrabilal üyenin diger mesajlarini ara ikrabilal üyenin Profiline bak ikrabilal üyeye özel mesaj gönder ikrabilal üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast hnfhnf  
Eğitim Sevgiyle Başlar
Misafir
[CENTER][red]EsSelamu Aleyküm ve Rahmetullah...

Belki cevabým biraz gecikmiþ olabilir, belki bazý þeyler için de gecikilmiþ olabilir ama eðitim için hiçbir zaman gecikilmiþ deðildir...

'' Fakat kim sabreder, affederse þüphesiz bu çok önemli iþlerdendir!'' Þura Suresi 43. Ayet böyle der...

Bacým sabrediniz.Öocuðunuza öncelikle þu mesajý vermelisiniz :
Ne olursa olsun ben seni seviyorum.Eðer bana þunu getirirsen seni severim ya da bunu yaparsan seni hiç sevmem gibi tabirler çocuklarý yanlýþ yapmaya iter.Nefret etmesini istiyorsanýz ona böyle davranýn...
Öncelikle her þeyi sevmeyi öðretin ona...Ýnsamlarýn içlerinde yatan güzellikleri keþfetmesi için islamý öðretin ona.Çünkü inanýn psiklojide kullanýlan yöntemler islamýn kendisidir.Neyse bacým baþýnýzý þiþirmeyeyim ilk günden...
Allah yar ve yardýmcýnýz olsun. Ýþiniz zor ama azmedenlerindir zafer...

Ateþle konuþmak için su olmak gerekir.Zira yangýnlar su fotoðraflarý ile sönmezler.Sevgi isteyen o küçük bedenlere sevgi fotoðraflarý göstermek etkili deðildir.Þifa canlarýmýza gerçekte hak ettikleri sevgiyi vermekte....[/red][/CENTER]

[green] Selçuk Üniversitesi
Anaokulu çðretmenliði Ana Bilim Dalý Öðerencisi
Hanife[/green]
Gönderen: 31.08.2005 - 19:47
Bu Mesaji Bildir   Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 467 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Muhtazaf (66), güllük (49), Tarik1001Ziyad (42), seraga (54), HÜSEYiN KARA (64), karaelmas38 (50), cemal57 (60), M.fansa (56), TATLIBELA (46), bbs (44), sedatf (49), uslu (48), ..ERDAL.. (42), metpay (54), derya_611 (49), aleyna nur (45), dilara0038 (58), aydin2004 (64), GülMuhammed (40), nurhalil (58), mustafa1 (55), kociste (69), osmanca (55), emin cinar (71), gulyuzlu (41), muhammedsafi (60), 0beyhan (54), alemihuccet (46), ahmet_37 (60), koreli09 (50), semsihamdi (61), dstar34 (48), seferyaþa.. (67), istanbulluzeki (58), atalayx (52), muhammet karagö.. (45), Rana-iyl (54), memo-nrw (50), yagmurum (51), sefadostu (50), abdulkadirorçan (39), sertan birol (44), bey57 (57), minikserce76 (50), orkan (47), fatma aktan (51), daliyavuz (53), Suffii (46), capanoglu66 (46), Ferhat37 (44), cansever80 (43), tete (46), telli (52), adidas_021 (26), mtura01 (49), Erdogandk (44), Otoriter (53), hmei? (52), furkan_guven (47), hasankaya01 (44), scorpion (41), talha57 (54), ali kaman (55), yueksel77 (47), wellness (54), Eness (60), nihanhane (41), ceek13 (44), samsat (40), ahmet-33 (50), temeksiz (60), SAVAÞ (49), isyan (38), nacikilci (54), Financial1982 (44), Simsek1974 (50), nurdansaka (44), BEKIR KOCA (43), haydaruzun (47), kadr (67), TONYUKUK (54), adim55 (45), AyMelek (52), melih_6 (50), Izzet Demirhan (65), mirkli (52), keser29 (52), muhsincan (48), 55hilal (65), ResoAga (53), 56emrullah (38), TAMER&CAMDERELi (49), birkulun (40), armagan63 (48), zekeriya- (55), acizane_23 (39), alibis (50), ilhan7979 (53), makedon (61), atikus (53), bay z021 (41), ruveyda_1983 (41), baranagri (54), Sessizlik_50 (35), SANLI (46), mrgol (72), mkaplan (43), arap (36), mna_metu (37), meloman (51), NæTiv&#83.. (37), Hazanyeli (47), gonul-_-dostum (44), ussaki (55), gencosman64 (60), M_K_S_37 (54), osmandenizci (60), DELÝBA&T.. (52), akýnc&ya.. (48), raif1971 (53), eren06 (59), vuslat_65 (39), mustafawarburg (53), mavi_ (41), afacan (55), Protoss (53), hayrettin23 (62), Hamdi (57), mustafaarda (56), hasta_genc23 (39), Usta74 (50), gulaislame (44), gulum_sevgi (60), emin2535 (55), fizme (55), santana (38), ahmet33 (41), serco (48), s.durdu (49), sulo (), tGb (38), zorbey66 (50), nurayse (50), raptor26 (46), orhan-velioglu (47), gülyunah (56), cendel (44), el bilo (49), PeYGaMBeR_GüLLe.. (35)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58198 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.