generique rhinocortkamagra kaletra ivermectine colchicine voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » DİĞER KONULAR » SIR KAPISI » hizir aleyhisselam

önceki konu   diğer konu
11 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
hizir aleyhisselam
1 Mesaj
s.a. kardeslerim benim simdileri okudugum bir kitab var,hizir aleyhisselamin hayati bilmem aranizda okuyanlar varmi icinizde onunla ilgili bir ilginc olay yasamis veya duymus olan varsa onun hakkinda daha fazla bilgi sahibi olabiliriz yazarsaniz sevinirim sagolun ..... lütfen dünya zevklerinden kendimizi geri cekelim rabbimize yakin olalim s.a.Güle Güle
Gönderen: 12.06.2005 - 02:07
Bu Mesaji Bildir   YUSUFCA üyenin diger mesajlarini ara YUSUFCA üyenin Profiline bak YUSUFCA üyeye özel mesaj gönder YUSUFCA üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
_Resul_ su an offline _Resul_  
627 Mesaj -
Aziz kardeþim, o kitabý okumadým, duymadým da, yalnýz sana þu kadarýný söylemeke isterim, Hýzýr'ýn (A.S) hayatý ile ilgili bir kitap olmaz, olamayacaðý için olamaz. Çünkü Kur'an'da bile onunla ilgili pek az bilgi vardýr. Yani tarihlerde bir kayýt yoktur, hal böyleyken biyografisini yazmak da mümkün olamaz, bu tip kitaplarýn içeriðine güvenmeyin, inanmayýn. Kaldý ki Hýzýr vefat etmiþtir, çünkü Hz.Peygamber'den (S.A.V) sonra peygamber olmayacaktýr. Ýslam alimlerinin de çok büyük çoðunluðu Hýzýr'ýn Peygamber olduðunda ittifak etmiþlerdir. Yani bu yüzden Hýzýr ile ilgili olay yaþayamayýz, tavsiyem dini konularda yalnýz muteber kitaplar okuyup onlara inanmanýzdýr... Selam ile kalýn...
Gönderen: 12.06.2005 - 17:20
Bu Mesaji Bildir   _Resul_ üyenin diger mesajlarini ara _Resul_ üyenin Profiline bak _Resul_ üyeye özel mesaj gönder _Resul_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
fosaloglu su an offline fosaloglu  
!
2683 Mesaj -
Kimse Hýzýr Peygamberin yaþadýðýný söylemiyor zaten!

Bu gün ise herkes hýzýr olabilir. Sende,bendeve O da...

Allah bunalar,ezilen herkese bir hýzýr gönderir.

Hýzýrla ilgili bir hikaye anlatayým;

Hazýr bir gün camiiye girer ve bir kisinin yanýna oturur. Adam uyuklamaya baslar. Hýzýr adamý sürekli dürter camiide uyunurmu diye. Adam artýk dayanamaz, " Yahu birak beni dürtmeyi yoksa senin hýzýr olduðunu herkese söylerim" Hýzýr a.s. sasýrýr ve Allahým benim bildiðim kadarýyla bu kiþinin beni tanýmamasý gerekir ama bu adam beni tanýdý hikmeti nedir der.

Allah" ben sana beni sevenlerin ismini verdim, ama bu adamý ben seviyorum" der.

Basta da hikaye olduðunu belirttim kimse elestirmeye kalkmasýn...
Gönderen: 13.06.2005 - 11:20
Bu Mesaji Bildir   fosaloglu üyenin diger mesajlarini ara fosaloglu üyenin Profiline bak fosaloglu üyeye özel mesaj gönder fosaloglu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
yaya su an offline yaya  
4 Mesaj
Hizir aleyhisselam kitabini bende okudum.Cok ilginc bir kitap.Ayrica Hizir (as)'in yasayip yasamadigini da Allah bilir.Cünkü O herseyi bilendir.
Gönderen: 14.06.2005 - 15:57
Bu Mesaji Bildir   yaya üyenin diger mesajlarini ara yaya üyenin Profiline bak yaya üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
_Resul_ su an offline _Resul_  
627 Mesaj -
Bakýn kardeþim, Ýslam alimlerinin büyük çoðunluðu Hýzýr (A.S) peygamberdir demiþtir, yani son Peygamber Hz. Muhammed'den (S.A.V) sonra yaþýyor olamaz. Eðer bir veli idir denirse bu sefer de þu hadisi hatýrlatmak isterim:

Abdullah bin Ömer'den: "Rasulullah ömrünün sonlarýna doðru bir yatsý namazýný kýldýrdýktan sonra doðruldu ve "100 yýl sonra þu anda yeryüzünde yaþayan herkes ölmüþ olacak" buyurdu"

Yani Hýzýr (A.S) bir veli idiyse yine bu hadise göre vefat etmiþ olmalýdýr. Son görüþ ise Hýzýr'ýn (A.S) bir melek olduðudur ancak bu görüþe de pek itibar edilmez, selam ile kalýn...

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son _Resul_ tarafından, 15.06.2005 - 17:38 tarihinde.
Gönderen: 15.06.2005 - 17:37
Bu Mesaji Bildir   _Resul_ üyenin diger mesajlarini ara _Resul_ üyenin Profiline bak _Resul_ üyeye özel mesaj gönder _Resul_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
bülent su an offline bülent  
RESUL
5 Mesaj
resul kardes yaniliyorsun HIZIR aleyhisselam yasiyor ve bir peygamberdir, alimlerin nerdeyse hepsi bu görüstedir, mesela cübbeli hocanin, timurtas hocanin vaazlarini dinle,o kitabi bende okudum ,nasil hz. adem a.s min hayati biliniyorsa elbette hizir a.s kide biliniyor, Kuran hz. ademden ne kadar bahsediyor bir iki sayfa belki cikar,ama peygamberler tarihinde cok detayli bir sekilde okuyabiliyoruz.Musa a.s zamaninda dünyaya gelmis ve hala yasamakta olan bir peygamberdir. Hizir a.s peygamber efendimiz s.a.v den sonra gelmemistir ondan önce gelmistir, peygamber efendimizden sonra elbette peygamber gelmeyecek ama hizir a.s peygamber efendimizden önce geldi karistirma. Ayrica hizir a.s peygamber olup olmadigi ihtilaflidir yani tartismalidir, ya peygamber ya velidir.
sen pek güvenilir degil diyorsun o zaman bin sayfalik peygamber tarihi kitaplarina nasil güveniyorsun, kuranda hic adi gecmeyen peygamberler anlatiliyor o kitaplarda, hizir a.s hic degilse kuranda geciyor adiyla olmasa bile.
Gönderen: 10.09.2005 - 10:44
Bu Mesaji Bildir   bülent üyenin diger mesajlarini ara bülent üyenin Profiline bak bülent üyeye özel mesaj gönder bülent üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
bülent su an offline bülent  
5 Mesaj
ayrica daha yakin zamana kadar hizir a.s ile görüsenlerin pek cok kissalari gecmistir, mesela osmanli zamaninda cok kez sultanlara görünmüstür hizir a.s
Gönderen: 10.09.2005 - 10:49
Bu Mesaji Bildir   bülent üyenin diger mesajlarini ara bülent üyenin Profiline bak bülent üyeye özel mesaj gönder bülent üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
IREMkiz su an offline IREMkiz  
37 Mesaj -
SELAMUNALEYKUM...
BU SAYFAYA ÜYE OLMADIGIM ICIN ARKADASIMIN ISMIYLE YAZIYORUM; YAZINIZ DIKKATIMI CEKTI BIR SEYLER SÖYLEME GEREGINI DUYDUM. OKUDUGUM KADARIYLA YAZILARINIZ BAYA COK VE NICELERI SIZIN YAZDIKLARINIZI OKUYOR VE ETKILENENDE VARDIR BI COK KONULARA DEYIN ETTINIZ TASDIKLIYORUM FAKAT BI YAZINIZI OKUDUM INANIN COK SASIRDIM LÜTFEN DAHA DIKKATLI ARASTIRARAK INSANLARA MESAJ GÖNDERINIZ ALLAH KORUSUN NELERE SEBEP OLACAGINIZI VEBALINI NEYE DAYANARAK YAZARSINIZ BEN SAHSEN ILK DEFA YAZIYORUM KIMSELERE FETVA VEREMEM BEN BILEMEM BILIYORUM DIYEMEM SÜPHESIZ HERSEYI RABBIM BILIR.HZ.HIZIRIN YASAMADIGINI SÖYLEDINIZ PEKI BU SÖYLEDIGINIZE KAC KISIYI INANDIRMIS VEBAL ALTINA GIRMEKTEN HICMI BI KORKU OLUSMADI KALBINIZDE ALLAH RIZASI ICIN DOGRU BILGILER VERIN?NIYETIM SIZI KIRMAK DEGIL GENCLERI INSANOGLUNU AYDINLATMAK NE GÜZEL BILDIKLERINIZI PAYLASINKI DAHADA BILGINIZ ARTSIN AMA DOGRU HAKIKAT OLANI. HZ. HIZIR KIYAMETE KADAR PEYGAMBER EFENDIMIZIN ÜMMETINE DAR ANINDA YETISMESINE GÖREV VERILMISTIR. BUNU KITAPLARDA OKUYUNUZ DAHA TITIZ ARASTIRINIZ,SIZE BUNU YAZIYORUM SAYFAYA HIC BIR SEY YAZMADIM BIZZAT SIZE SÖYLEMEK ISTEDIM... ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN BILMEDIKLERIMIZI ÖGRENME GAYRETI VEREREK AYDINLANMAYI NASIB EYLESIN INSSALLAH. ALLAHA EMANET OLUN ESSELAMUALEYKUM... NOT: ALLAHIN GARIP BI KULU
Gönderen: 12.09.2005 - 14:00
Bu Mesaji Bildir   IREMkiz üyenin diger mesajlarini ara IREMkiz üyenin Profiline bak IREMkiz üyeye özel mesaj gönder IREMkiz üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
maxjenke_56 su an offline maxjenke_56  
Küçük Bir Kıssa
1 Mesaj
Hz. HIZIR (a.s)

Hz. Mûsâ döneminde yaþamýþ ve peygamber olmasý kuvvetle muhtemel, hikmet ve ilim sahibi bir þahsiyet.

Kur'ân-ý Kerîm'de, Hýzýr (a.s.)'ýn isminden açýkça bahsedilmez. Ancak Kehf Sûresi'nin 60-82. âyetlerinde yer alan Hz. Mûsâ ile ilgili kýssadan "Katýmýzdan kendisine bir rahmet verdiðimiz ve kendisine ilim öðrettiðimiz kullarýmýzdan bir kul..." (18/65) diye sözü edilen þahsýn Hýzýr (a.s.) olduðu anlaþýlmaktadýr. Çünkü bizzat Peygamber Efendimizden gelen sahîh hadislerde bu þahsýn Hýzýr olduðu açýkça belirtilmiþtir (bk. Buhârî, Ýlm 16, 44, Tefsîru'l-Kur'ân, Tefsîru Sûrati'l-Kehf 2-4; Müslim, Fedâil 170-174).

Bu rivayetlere göre bir gün Hz. Mûsâ Ýsrâil oðullarý arasýnda vaaz ederken ona kendisinden daha hikmet ve ilim sahibi kimsenin olup olmadýðý sorulmuþtu. Hz. Musâ: "Hayýr, yoktur!" diye cevap verince Cenâb-ý Hak bir vahiyle Hz. Mûsâ'yâ Mecme'u'l-Bahreyn'de (iki denizin kavuþum yerinde) kullarýndan salih bir kul olan el-Hadýr (Hýzýr)'ýn kendisinden daha âlim olduðunu bildirdi. Bunun üzerine Hz. Mûsâ hizmetinde bulunan genç bir delikanlý ile Hýzýr'ý bulmak üzere uzun bir yolculuða çýktý. Ýkisi, iki denizin birleþtiði yere ulaþýnca, yolculukta yemek üzere azýk olarak yanlarýna aldýklarý balýklarýný unutmuþlardý ve balýk bir delikten kayýp denizi boylamýþtý. Hz. Mûsâ oradan bir süre uzaklaþtýktan sonra yemek için delikanlýdan balýðý çýkarmasýný istediði zaman balýðýn denize dalýp kaybolduðunu fârkettiler. Hz. Mûsâ'nýn Hýzýr'ý bulmasýnýn alâmeti, bu balýðýn kaybolmasý olduðundan derhal oraya geri döndüler ve orada Hýzýr (a.s.)'ý buldular. Bundan sonra Hz. Mûsâ'nýn Hýzýr ile, Kehf Sûresi 66-82. âyetlerinde anlatýlan yolculuðu baþladý.

Hz. Mûsâ'nýn yolculuðunda azýk olarak taþýdýðý balýðýn Mecme'u'l-Bahreyn'de denize dalýp kaybolmasý, bazý rivayetlerde ve çeþitli Ýslâm milletlerinin folklorunda, bu arada Türk folklorunda da bu suyun âb-ý hayat olduðu, ölüleri bile canlandýran, içenleri ölümsüzleþtiren bir hayat iksiri olduðu þeklinde izah olunmuþ, burada balýðýn canlanýp denize dalmasý meselesinde bir peygamberin hayatýnýn ve Cenâb-ý Hakk'ýn kudretinin söz konusu olduðu unutulmuþtur. Buna baðlý olarak, Mecme'u'l-Bahreyn bölgesinde yaþayan birisi olarak Hýzýr (a.s.)'a da ölümsüzlük isnâd edilmiþ ve kendisine beþer üstü güçler ve yetkiler verilmiþtir.

Hýzýr aleyhisselâma verilen ilmin mahiyetini anlayabilmek için Musa (a.s.) ile olan yolculuðunu Kur'ân-ý Kerîm kýsaca þöyle anlatýr: Hýzýr (a.s.), yolculukta karþýlaþacaklarý olaylara Musa peygamberin sabredemeyeceðini kendisine hatýrlatmýþ ve O'ndan sabýr için söz almýþtýr (el-Kehf,18/66-70). Önce deniz sahilinde, yolculuk için bir gemiye binmiþlerdi. Hýzýr (a.s.) bir balta ile gemiyi delince kaptan tamir için geri dönmek zorunda kalmýþtýr. Musa (a.s.) sabredemeyip þöyle demiþtir: "Gemiyi, yolcularýný boðmak için mi deldin? Doðrusu çok kötü bir iþ yaptýn" (el-Kehf; 18/71). Yolculuðun sonunda, ilk bakýþta görünmeyen ve perde arkasý bilgi niteliðindeki sebebi Hýzýr (a.s.) þöyle belirtir: "O, deldiðim gemi, denizde çalýþan birkaç yoksulundu. Onu kusurlu yapmak istedim. Çünkü gemi yolculuða devam ederse, ileride her saðlam gemiye el koyan bir kral (deniz korsanlarýgöz kırpma vardýr" (el-Kehf, 18/79). Yolculuk sýrasýnda, diðer çocuklarla oynamakta olan bir çocuðu öldürdü. Musa (a.s.): "Kýsas olmadan, masum bir cana nasýl kýyarsýn? Doðrusu çok kötü bir iþ yaptým, dedi" (el-Kehf,18/74). Küçük çocuðun bu erken yaþta vefat ettirilme sebebi Hýzýr (a.s.) tarafýndan þöyle açýklandý: "Öldürdüðüm erkek çocuða gelince; onun anne ve babasý mü'min kimselerdi. Ýleride onlarý isyan ve inkâra sürüklemesinden korktuk istedik ki, Rableri bu ölen çocuk yerine kendilerine ondan daha temiz ve daha merhametli birini versin" (el-Kehf, 18/80,81). Burada Cenâbý Hak'kýn, anne-babanýn hayýrlý kimseler olmasý sebebiyle, ileride kendilerini üzecek, büyük sýkýntýlara sokacak bir çocuðu erken yaþta vefat ettirip, onun yerine daha hayýrlý bir evladýn verilmesinin, gerçekte o aile için " hayýr" olduðuna iþaret ediliyor.

Yolculuðun üçüncü merhalesi Kur'an'da þöyle anlatýlýr: "Musa ve salih kul yollarýna devam ettiler. Sonunda bir köye varýp, halkýndan yiyecek istediler. Halk ise onlarý misafir etmek istemedi. Musa ve salih kul, orada yýkýlmak üzere olan bir duvar gördüler, Salih kul hemen onu doðrultuverdi. Bunun üzerine Musa: "Ýsteseydin buna karþýlýk bir ücret alýrdýn, dedi. Salih kul þöyle dedi: Ýþte bu seninle benim aramýzýn ayrýlmasý demektir. Sabredemediðin þeylerin içyüzünü sana anlatacaðým" (el-Kehf, 18/77,78). Evi, ücretsiz tamir etmesini salih kul (hýzýr) þöyle açýklar: "Bu ev, Þehirde iki yetim çocuðun idi. Duvarýn altýnda kendilerine ait bir hazine vardý. Bunlarýn babalarý salih bir kimseydi. Rabbin, onlarýn rüþtlerine erip, hazinelerini bizzat kendilerinin çýkarmalarýný istedi. Bu Rabbinden bir rahmettir. Ben bunlarý kendiliðimden deðil, Allâh'ýn emriyle yaptým. Ýþte, sabredemediðin þeylerin içyüzü budur" (Kehf 18/82).

Bu hikmetlerle dolu yolculuktan, insanlarýn günlük hayatta karþýlaþtýklarý bir takým olaylarýn, bazan büyük felaketlerin bir görünen yüzünün bir de asýl perde arkasýnýn bulunduðu anlaþýlmaktadýr. Bazan þer olarak görülen olaylarýn arkasýndan büyük hayýrlarýn ortaya çýktýðý görülmektedir. Âyet-i Kerîmelerde þöyle buyurulur: "Hoþumuza gitmediði halde, savaþmak size farz kýlýndý. Belki de hoþumuza gitmeyen bir þey sizin için daha hayýrlýdýr. belki hoþunuza giden bir þey de sizin için daha kötüdür. Allah bilir siz ise bilmezsiniz (el Bakara, 2/216). "... Eðer karýlarýnýzdan hoþlanmýyorsanýz. olabilir ki, hoþunuza gitmeyen bir þeyde Allah, sizin için çok hayýr takdir etmiþtir. " (en-Nîsâ, 4/19). Rasûlullah (s.a.s.), Hýzýr (a.s.)'ýn ilmiyle ilgili olarak, gemi yolculuðu sýrasýndaki bir konuþmayý þöyle nakleder: "Bir serçe, denizden gagasýyla su alýp, gemiye konmuþtu. Hýzýr (a.s.) bunu Hz. Musa'ya göstererek þöyle dedi: Allâh'ýn ilmi yanýnda, benim ve senin ilmin, þu serçenin denizden eksilttiði su kadar bir þeydir" (Buhârî, Ýlm, 44, (el-Enbiyâ, 27, Tefsîru Sûre 18/2; Müslim, Fezâil, 180; Ahmet b. Hanbel, Müsned, II, 311, V, 118; bilgi için bk. Ýbn Kesîr, Tefsîru'l-Kur'âný'l-Azîm, Ýstanbul 1985, V,172-185).
Gönderen: 03.11.2005 - 08:47
Bu Mesaji Bildir   maxjenke_56 üyenin diger mesajlarini ara maxjenke_56 üyenin Profiline bak maxjenke_56 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
ehli-sünnet su an offline ehli-sünnet  
1 Mesaj
evet hýzýr adý verilen, Rabbi tarafýndan ilimle gönderilen kulun,yaptýklarýna ve musa as.'ýn ona tabi olmasýna bakýlýrsa bu ancak melek olabilir.çünkü peygamberlere melekler vahiy getirir.bu olay kehf suresinde anlatýlýyor.Allah'ýn kendisine ilim verdiði kul musa as'ý eðitiyor,olaylarýn altýnda yatan gerçeklik konusunda.tabi bu benim düþüncem doðrusunu Allah cc bilir.
Gönderen: 26.08.2006 - 00:34
Bu Mesaji Bildir   ehli-sünnet üyenin diger mesajlarini ara ehli-sünnet üyenin Profiline bak ehli-sünnet üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
vipervoles su an offline vipervoles  
88 Mesaj -
kul sýkýsmayýnca hýzýr yetiþmezmiþ Allah razý olsun
Gönderen: 01.09.2006 - 00:08
Bu Mesaji Bildir   vipervoles üyenin diger mesajlarini ara vipervoles üyenin Profiline bak vipervoles üyeye özel mesaj gönder vipervoles üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 871 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
gocmenkuslar (56), fatihalperen (40), cumababa (64), osman karaca (59), selim444 (33), furkan2005 (44), sena_66 (56), sebo1963 (61), manolya (59), sertkaya (54), sofigardas (44), MEHMET_1960 (64), dursun ali (68), cepkamil (51), romen (42), selim_wien (42), awsaroglu (49), tekin58 (59), sahabegulu (47), hintavi (47), sivassporlu (38), hakký özka.. (59), Hayriye Esra (38), eylem (49), nurdane_unlu (58), tüncay (46), uzaktaki (48), Goblin (37), aliyasar (60), ozturk yasin (61), iborrr (59), Elbistan (44), s_a_r_a_ (36), HABÝBE (39), sefaiscan20 (35), YAKAMOZ42 (44), p_rens (69), metin007 (47), P_kardes (51), mehmetturkmen (46), Bayramalptekin (60), sitemkar (44), ATEKER (51), muco_15 (39), hicran (37), beyondvision (38), Konyali_Yakup (38), Hayat-i (55), Ece (38), Meviza29 (51), meaksa (39), Pfantom (63), INCE (52), musab27 (46), vuslaterimi (39), nisa06 (53), nisan3aknur (49), KabirYolcusu (40), ates_2001 (40), Gundepster (44), BiLMARUF (51), haroun66 (38), benmuzo27 (46), ahmet349 (39), O NA KAVUÞMAK (37), kadir_1818 (49), kadir_kadir (49), siblako (51), kökan (51), ünsal (46), hasanözen (54), y-o-l-c-u (45), EFSANE35 (50), nbalâ has.. (32), yusufla (45), tomi56 (34), yavuzselim (48), huseyin22 (50), insanlýk.. (36), code10 (49), Barbaros tas (65), mahinur40 (49), kerbela_ (38), furkan71 (53), macfurkan (48), Atomcan (49), bukey musab (39), benlikolmas&yac.. (37), serdaroglu1 (79), comert_harun (39), Musabbukey (39), rduman07 (39), erolxyz (46), prenses82 (42), mErVe.. (38), sakinliman (57), sofi180 (38), msene (50), yavuz1d (42), Muhammed74 (50), travaci (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60096 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.