kamagra budesonide generique stromectol ivermectine kaletra apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » TARİH / SİYASET / EKONOMİ » TÜRKİYE VE DÜNYADA SİYASET » Ekonominin gerçek durumu

önceki konu   diğer konu
30 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Ekonominin gerçek durumu
41 Mesaj -
En yüksek iþsizlik oraný, en yüksek borç stoðu, en yüksek reel faiz ödemesi, en yüksek cari açýk, en yüksek dýþ ticaret açýðý, en yüksek sýcak para giriþi, en yüksek ithalat, en yüksek faiz dýþý fazla, en yüksek dýþa baðýmlýlýk oraný, en büyük vatan topraðý satýþý, en düþük gelir gerçekleþmesi, en bozuk gelir daðýlýmý, en düþük tarýmsal üretim...Þimdi bütün bu veriler elimizde iken, hâlâ mevcut ekonomik yapýnýn neresini savunacaðýz Allah aþkýna?
Bir ülkenin dýþ ticaret açýðý ve cari açýðý artarsa, o ülkede her an için finansal kriz beklenebilir. Toplam 48 milyar 746 milyon dolar, bu ülkeye girmiþ sýcak para var. Dýþ ticaret açýðý Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiþ oranda arttý.dýþ ticaret açýðý 35 milyar dolara, cari açýk da 15 milyar dolara yükseldi.

Devlet Ýstatistik Enstitüsü'nün Aralýk 2004-Þubat 2005 döneminde iþsizlik oranýnýn yüzde 11.5 düzeyine çýktý. Ocak 2005 dönemine iliþkin verilere göre iþsiz sayýsý da 2.7 milyon'a ulaþtý.
Bir ülkedeki ekonomik büyümenin toplumsal ve ekonomik yansýmalarýnýn olmasý gerekir. Büyümeden söz edilebilmesi için; borçlar, iþsiz sayýsý, cari açýk, yoksulluk ve vergi yükü gibi göstergelerde azalma olmasý gerekir.Ayný zamanda, ihracatýn ithalatý karþýlama oraný, satýn alma gücü, yatýrýmlar, reel ücretler ve personel harcamalarý gibi deðerlerde de artýþ görülmesi gerekir.

Büyüme yapay. Yoksulluk artýyor.
Gönderen: 10.05.2005 - 13:45
Bu Mesaji Bildir   h.a-d.u üyenin diger mesajlarini ara h.a-d.u üyenin Profiline bak h.a-d.u üyeye özel mesaj gönder h.a-d.u üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
muhammedfevzi su an offline muhammedfevzi  
slm
379 Mesaj -
Kardeþ,ben sana þunu soruyorum:

Amerikanýn ekonomik ve mali tablolarýný incelememiþsin belli.ABD en güçlü ekonomi bunu biliyoruz.

Lütfen bir bakarmýsýn ABD'nin cari açýðý,dýþ ticaret açýðý,faiz dýþý fazlasý ne kadar?Karþýlaþtýr bir bakalým.

Ýlk inceleyin,bilgi edinin sonra tartýþalým.Dýþ ticaret açýðý yok þöyleymiþ,cari açýðý þu kadarmýþ,kriz olacakmýþ....palavra bunlar.AK PARTÝ iktidara geldiðinden beri söylenen þeyler bunlar.

SADECE 2 HATIRLATMA YAPACAGIM:

1- ÇAYKUR senelrden beri ilk defa kara geçti.Niye önceleri karý yoktu?

2- 800.000 haksýz emekli tespit edildi.Bu Türkiyeyi sömüren bu sahtekarlara önceden niye muamele edilmedi.Bundan önceki hükümetlerin bakanlarý ellerine alýp da dosylara hiç mi hiç bakmadýlar mý?

ÝNCELEMENÝZÝ TAVSÝYE ETTÝÐÝM ÞEYLER:

1-ABD 'nin ekonomisi.
2-Ýtalyanýn ekonomisi
3-Ekonomik kavramlar
4-Akýl ve mantýðýn insandaki iþlevi

BUNLARI ARAÞTIRIN GELÝN,TARTIÞALIM.

Saygýyla....

Gönderen: 11.05.2005 - 14:13
Bu Mesaji Bildir   muhammedfevzi üyenin diger mesajlarini ara muhammedfevzi üyenin Profiline bak muhammedfevzi üyeye özel mesaj gönder muhammedfevzi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
fosaloglu su an offline fosaloglu  
!
2683 Mesaj -
muhammedfevzi kardeþim; ben söylediklerini inceledim ve geldim.ÝnþAllah þimdi senin bilgi ve birikim seviyene ulaþabilmiþimdir.Artýk seninle tartýþabilirmiyim izninle?

-Cari açýðýn ne anlama geldiðini bilirmisin bilmem ama benim bildiðim þu ; Örneðin 5 kiþilik bir ailenin aylýk eline geçen para 1000 YTL ama elektrik,su,beyaz esya taksitleri,kira gibi giderlerin toplamý ise 1050 YTL. Ýþte aradaki bu 50 YTL lik fark o ailenin cari açýðý anlamýna gelir. Bu aile elktrik,su gibi ihtiyaçlarýný ödedikten sonra gelir gider dengesini kurmak için ne yapacak.Oðlanýn okul harçlýðýndan kesecek,mutfaða et girmeyecek,yada evde kýrýlan bir eþyanýn yenisi alýnamayacak deðilmi?

Ýþte Türkiye ekonomisinde de o kýsýlan þey bizim üzerimize binen vergiler. Sen çok incelemiþsin sanýrým.AKP hükumeti göreve geldiðinden bu yana vergilerin artýþ oranýný nedir söylermisin? Ayrýca þu anda uygulanan ekonomik programýn bazý detaylarý hariç hangileri AKP hükumetinin iradesinde ?

-ABD dünyanýn en güçlü ekonomisine sahip olmasýna raðmen cari açýðý çok fazla ama nasýl hala ayakta? Bu denge ile ABD ekonomisinin nasýl ayakta kaldýðý ile ilgili kafanda nasýl bir mantýk kurdun bilmiyorum ama; ABD ekonomisinin sýrrý dünya üzerinde dolaþan 3 Trilyon Dolar deli paradýr. Bu paranýn büyük bir bölümünü ABD kullanýr. Ayrýca ABD neden deli daha gibi saða sola saldýrýr sanarsýn. Irak neden iþgal edildi?

Kardeþ; gerçekten ekonomik verilenden haberdar isen lütfen bildiklerini paylaþ ama haberdar deðilsen lütfen yergi dolu þeyler yazma yazýlanlara.

selametle...
Gönderen: 11.05.2005 - 22:05
Bu Mesaji Bildir   fosaloglu üyenin diger mesajlarini ara fosaloglu üyenin Profiline bak fosaloglu üyeye özel mesaj gönder fosaloglu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
mehmet-54 su an offline mehmet-54  
221 Mesaj -
Enflasyon ve büyüme beklentisi arttý

Merkez Bankasý beklenti anketine göre yýl sonu enflasyon beklentisi yüzde 7.6ya yükselirken, büyümenin de yüzde 5.6 olacaðý öngörüldü.

Ankara
NTV-MSNBC

9 Mayýs 2005 Ýþ dünyasýnýn enflasyon ve büyüme beklentisi yükseliþ gerçekleþtirdi. Merkez Bankasý beklenti anketine göre, yýl sonu TÜFE tahmini yüzde 7.5 ten yüzde 7.6 ya yükseldi. Mayýs ayý TÜFE tahmini yüzde 0.5, gelecek 12 ayýn TÜFE tahmini de yüzde 7.2 ye çýktý.
Gönderen: 12.05.2005 - 16:18
Bu Mesaji Bildir   mehmet-54 üyenin diger mesajlarini ara mehmet-54 üyenin Profiline bak mehmet-54 üyeye özel mesaj gönder mehmet-54 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
221 Mesaj -
Sanayi üretimi Martta %5.5 arttý

Sanayi üretimi Mart ayýnda yüzde 5.5lik artýþ gösterirken, üretim artýþý yýlýn ilk üç aylýk döneminde ortalama yüzde 8.2 olarak gerçekleþti.

Ýstanbul
NTV-MSNBC

9 Mayýs 2005 Ekonomide büyümenin öncü göstergesi niteliðindeki sanayi üretimi Mart ayýnda yüzde 4.7 lik tahmini aþarak yüzde 5.5 artýþ gösterdi. Devlet Ýstatistik Enstitüsünden yapýlan açýklamaya göre, Mart ayýnda üretim artýþý, imalat sanayiinde yüzde 4.6,madencilik sektöründe yüzde 25.6 olarak gerçekleþti. Elektrik, gaz ve su sektöründe ise üretim artýþý yüzde 7.2 olarak gerçekleþti. Üç aylýk toplam sanayi üretimi artýþ ortalamasý yüzde 8.2 olarak belirlendi.
Gönderen: 12.05.2005 - 16:21
Bu Mesaji Bildir   mehmet-54 üyenin diger mesajlarini ara mehmet-54 üyenin Profiline bak mehmet-54 üyeye özel mesaj gönder mehmet-54 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
IMF ye borç 10 milyar $ a inecek
221 Mesaj -

Baþbakan Erdoðan, Türkiyenin Uluslararasý Para Fonuna olan borçlarýný yeni stand-byla 10 milyar dolar düzeyine çekmeyi hedeflediklerini söyledi.

3 Mayýs 2005 Baþbakan Recep Tayyip Erdoðan, Türkiyenin IMF ye olan borcunun 19 milyar dolara düþtüðünü belirterek, Yapýlan stand-by düzenlemesi ile birlikte bunu 10 milyar dolara düþürmeyi hedefliyoruz dedi. AKP Grup Toplantýsýnda ekonomideki geliþmelere deðinen Baþbakan Erdoðan, Türkiyenin yapýsal deðiþimden geçtiðini söyledi
Gönderen: 12.05.2005 - 16:25
221 Mesaj -
BENIM GIBI GERCEK VE DÜRÜSTCE YAZIN CEVAPLARINIZI BEKLIYORUM

SIZDE VERILERINIZI ORTAYA KOYARMISINIZ BEN GERCEKLERLE UGRASAN DOSTLARI SEVERIM CAMUR AT IZI KALSIN POLITIKASI YAPANLAR LA DEGIL
Gönderen: 12.05.2005 - 16:27
221 Mesaj -
MODORATÖR KARDESLERIMDEN RICAM TÜRKIYE CUMHURIYETININ BASBAKANININ RESMI NI DE LÜTFEN SILMEYIN
Gönderen: 12.05.2005 - 16:37
RE: !
379 Mesaj -
Alıntı
Orijinali fosaloglu

muhammedfevzi kardeþim; ben söylediklerini inceledim ve geldim.ÝnþAllah þimdi senin bilgi ve birikim seviyene ulaþabilmiþimdir.Artýk seninle tartýþabilirmiyim izninle?

-Cari açýðýn ne anlama geldiðini bilirmisin bilmem ama benim bildiðim þu ; Örneðin 5 kiþilik bir ailenin aylýk eline geçen para 1000 YTL ama elektrik,su,beyaz esya taksitleri,kira gibi giderlerin toplamý ise 1050 YTL. Ýþte aradaki bu 50 YTL lik fark o ailenin cari açýðý anlamýna gelir. Bu aile elktrik,su gibi ihtiyaçlarýný ödedikten sonra gelir gider dengesini kurmak için ne yapacak.Oðlanýn okul harçlýðýndan kesecek,mutfaða et girmeyecek,yada evde kýrýlan bir eþyanýn yenisi alýnamayacak deðilmi?

Ýþte Türkiye ekonomisinde de o kýsýlan þey bizim üzerimize binen vergiler. Sen çok incelemiþsin sanýrým.AKP hükumeti göreve geldiðinden bu yana vergilerin artýþ oranýný nedir söylermisin? Ayrýca þu anda uygulanan ekonomik programýn bazý detaylarý hariç hangileri AKP hükumetinin iradesinde ?

-ABD dünyanýn en güçlü ekonomisine sahip olmasýna raðmen cari açýðý çok fazla ama nasýl hala ayakta? Bu denge ile ABD ekonomisinin nasýl ayakta kaldýðý ile ilgili kafanda nasýl bir mantýk kurdun bilmiyorum ama; ABD ekonomisinin sýrrý dünya üzerinde dolaþan 3 Trilyon Dolar deli paradýr. Bu paranýn büyük bir bölümünü ABD kullanýr. Ayrýca ABD neden deli daha gibi saða sola saldýrýr sanarsýn. Irak neden iþgal edildi?

Kardeþ; gerçekten ekonomik verilenden haberdar isen lütfen bildiklerini paylaþ ama haberdar deðilsen lütfen yergi dolu þeyler yazma yazýlanlara.

selametle...

--Önclikle þunu söyleyeyim,sadece cari açýðý incelemiþiniz.Ekonomide kavramlarý etkileyen sabit ve deðiþken faktörler vardýr.Mesela,iþsizliði mevsim de etkiler,enflasyonda etkiler,bütçe de etkiler.Ýstatistikte bir konu vardýr,"KORELASYON ve REGRESYON"diye iþ aynen böyledir.

--Fosaloðlu kardeþ,ABD hakkýnda sadece 3 trilyon$ gibi bir rakam yazmýþýnýz.Ekonomileri etkileyen bir sürü þey vardýr.Çok yetersiz ve çook kaba olmuþ bu incelemeniz.

--Tavsiyem,ÝTALYA ve ABD ekonomisini detaylý bir þekilde incelemeniz.

--Ben yazacaðým ama zamaný var.Öncelikle millet nasýl biliyor onu anlamak lazým.Bir de gerçekten vaktim pek yok.45 dk durabiliyorum internette ki bu da yetersiz bir zaman.

--Benim sözüm bilmeyip konuþanlara.Bilmek lazým bazý þeyleri.Bilmeyip konuþanlar 2 þeyde hata yaparlar:1-Bilmeyip cahillik yapmakta,2-Ahlaksýzlýk yapmakta.

Duayla...Güle Güle

Ha,bir de ; gün yüzüne çýkan soygunlarý,devlete vurgunlarý da incelemek lazým.

Mesaj 2 kez düzenlendi. En son muhammedfevzi tarafından, 13.05.2005 - 16:24 tarihinde.
Gönderen: 13.05.2005 - 16:06
Bu Mesaji Bildir   muhammedfevzi üyenin diger mesajlarini ara muhammedfevzi üyenin Profiline bak muhammedfevzi üyeye özel mesaj gönder muhammedfevzi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
duvan su an offline duvan  
127 Mesaj -
S.A.

Sayin Basbaka nin cocuklara "ülker cikolatasi" dagitirken alinmis bir fotografi yokmuydu,cocuklar ve cocuk kafalilar icin o cok daha etkileyici.
3 mayis 2005 itibariyle IMF ye olan borcumuz,19 milyar dolara düsmüs.
7 mayis 2005 itibariyle IMF ye olan borcumuz,29 milyar dolara yükseldi.Birde buna ek IMF ye verilen ödünler.(ne olduklarini simdilik bilmiyoruz.)
IMF birinci baskan yardimcisi Anne Krueger askeri ücret cok fazla diyor.488 ytl.yaklasik 271 €.
Bir mübarek soruyor hatuna "siz bu parayla gecinebilimiydiniz?" diye.
Cevap mecbursan gecinirsin.
Türkiyede bu mecburi hayati süren hayli fazla,bundandirki,kapkaclar,sosyal terör cinnet görüntüleri hat safhada.
Avrupada yasayan bir sahisa bizim asgari ücretin üc katini veriyorum hadi gecinsinde göreyim.
Söyle bir fotograf mevcut;
Vatandas kürsüde konusan Basbakana sesleniyor,is istiyorum!Verilen cevabi hatirlarsiniz.
Diger bir fotograf;vatandasimiz bulundugu durumu pankarta yazmis "Satilik Böbrek".
Basbakanin pankarta cevabi "Burasi sakatatci dükkani degil"
Ekonomiyle alakali degil ama sayin Basbakani resmederken sunudu gecemeyecegim;
Gecen gün Boludaki Üniversite Rektörünün Basbakanimizi protesto komedisini hepimiz takip ettik.
Bu güne kadar Sayin Basbakanimizi hic bu kadar sinirli görmedim.Kendi sahsina yapilan hakaretleri hic atlamadan efendilige vermeden tepkisini gösteriyor.Ama binlerce genc kizimiz üniversite kapilarinda en korkunc hakaretlere maruz kalirken istifini hic bozmuyor,ayni sekilde bakani cicekte öyle.
Etrafimizdaki ihtiyac sahiplerine daha duyarli olalim.Elin AB si ABD lisi IMF lisi,ne onlari nede bizi takdigi yok.

S.A.
Gönderen: 14.05.2005 - 01:25
Bu Mesaji Bildir   duvan üyenin diger mesajlarini ara duvan üyenin Profiline bak duvan üyeye özel mesaj gönder duvan üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE: RE: !
2683 Mesaj -
Alıntı
Orijinali muhammedfevzi

Alıntı
Orijinali fosaloglu

selametle...

--Önclikle þunu söyleyeyim,sadece cari açýðý incelemiþiniz.Ekonomide kavramlarý etkileyen sabit ve deðiþken faktörler vardýr.Mesela,iþsizliði mevsim de etkiler,enflasyonda etkiler,bütçe de etkiler.Ýstatistikte bir konu vardýr,"KORELASYON ve REGRESYON"diye iþ aynen böyledir.

--Fosaloðlu kardeþ,ABD hakkýnda sadece 3 trilyon$ gibi bir rakam yazmýþýnýz.Ekonomileri etkileyen bir sürü þey vardýr.Çok yetersiz ve çook kaba olmuþ bu incelemeniz.

--Tavsiyem,ÝTALYA ve ABD ekonomisini detaylý bir þekilde incelemeniz.

--Ben yazacaðým ama zamaný var.Öncelikle millet nasýl biliyor onu anlamak lazým.Bir de gerçekten vaktim pek yok.45 dk durabiliyorum internette ki bu da yetersiz bir zaman.

--Benim sözüm bilmeyip konuþanlara.Bilmek lazým bazý þeyleri.Bilmeyip konuþanlar 2 þeyde hata yaparlar:1-Bilmeyip cahillik yapmakta,2-Ahlaksýzlýk yapmakta.

Duayla...Güle Güle

Ha,bir de ; gün yüzüne çýkan soygunlarý,devlete vurgunlarý da incelemek lazým.

Ya kardeþim; eðer gerçekten ekonomiyle ilgileniyorsan,yada senin braþýnsa biliyor olmalýsýn ki; ABD Ekonomisiyle Türkiye ekonomisi arasýnda daðlar kadar fark var. EyvAllah italyan ekonomisiyle bir yere kadar kýyas edilebilir ama ABD ekonomisiyle nasýl bir kýyasta bulunacaksýn merakla bekliyorum...

Mehmet54 abime;

Abi AKP hükümeti göreve geldiðinden bu yana Türkiye'nin dýþ borcu artma eðiliminde azalma deðil. Cari açýk ise içler acýsý...

Ekonomide yaþanan olumlu geliþmeler ise hükumetin eseri deðil.Kemer sýkma politikalarý ile ancak bu kadar oluyor. Devlet istihdama kapalý,yeni yatýrýmý yok.Bunun yanýnda konulan extra vergiler ve vergi aflarýndan toplanan bazý paralar. Ve tabiki bir güven ortamý var. yabancý yatýrýmlar artmakta,özelleþtirmeler hýzlanýyor ve batýk banka sahiplerinden alýnan paralar var. Bu kadar da mý olmasýn.

Mehmet54 abim halk tenis topu ve havyar yemiyor enflasyon bir ölçü deðildir bence.

Ama herþeye raðmen Türkiye uzun zamandýr yönetilmediði kadar iyi yönetiliyor. Bu kadar eleþtiriye raðmen nasýl böyle söylersin diye sorarsanýz? En azýndan hükumetin çalýp çýrpmadýðýna inancým tam. Ve beni en çok mutlu eden teþviðin kýsýtlanmasý. Yoksa çapulcular naylon faturalarla trilyonlarca para götürüyordu. Bu hükumetin samimiyetini gösterir.Veyolsuzlukla mücadeledeki uygulamalý tavrýný.
Gönderen: 14.05.2005 - 15:42
Bu Mesaji Bildir   fosaloglu üyenin diger mesajlarini ara fosaloglu üyenin Profiline bak fosaloglu üyeye özel mesaj gönder fosaloglu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE: RE: RE: !
379 Mesaj -
Alıntı
Orijinali fosaloglu

Ya kardeþim; eðer gerçekten ekonomiyle ilgileniyorsan,yada senin braþýnsa biliyor olmalýsýn ki; ABD Ekonomisiyle Türkiye ekonomisi arasýnda daðlar kadar fark var. EyvAllah italyan ekonomisiyle bir yere kadar kýyas edilebilir ama ABD ekonomisiyle nasýl bir kýyasta bulunacaksýn merakla bekliyorum...

Ekonominin yapýtaþlarý ABD'de olsa Mozambik'de olsa fonksiyonel olarak aynýdýr.Ha,sistem farklý olabilir.Ama ekonomi aynýdýr.Sadece rakamlar farklýdýr.

Bir de dikkatimi çekti borç tanýmlamasýnda deðiþik bir bakýþ açýsýndan bakmýþýnýz.

"Bakkalla,süpermarketin borcu bir olurmu?"

--Ee,bu kadar hortumlanan paralara raðmen halk sesini çýkarmazsa,bir damardan girip bir damardan çýkarlar.Ama þükürler olsun ki enkaz olan ekonomi dirilmeye baþladý.

--Sabýr acýdýr,meyvesi tatlýdýr.Bir harabenin üzerine,yapýtaþlarýný oturtmadan kat çýkarsanýz,ev göçer.

Gönderen: 14.05.2005 - 18:12
2683 Mesaj -
Muhammedfevzi kardeþim; tabiki ekonomik kavramlar her ülkede aynýdýr ama bu ekonomik kavramlarýn hangi sistem içinde kullanýldýðýna baðlý olarak; kavramlar farklý anlamlar kazanýr.

Diger yandan ABD'nin büyük bir cari açýða raðmen nasýl hala güçlü bir ekonomiye sahýp olduðudur konumuz? Bende ABD'de cari açýkta büyük bir dengesizlik olur ama hala ekonomi týkýr týkýr iþler ama bu durum bizim ülkemizde olsa kriz çýkar tezini savunuyorum.
Amerikan Ekonomisiyle hiç baðdaþmaz bizim ekonomik sistemimiz.Sonuçta dünyaya parayý satan onlar.Bunun için ABD yi konumuzun dýþýnda tutalým.

Evet ekonomik göstergelerin bir çoðu iyileþme sürecinde bende bunu yazýmýn son cümlesinde söylemiþtim. Benim anlatmaya çalýþtýðým; bu ekonomik iyileþmede AKP Hükumetinin çok fazla pay sahibi olamayacaðýdýr.

Ben AKP iktidarýnýn samimiyetlerine,güvenirliklerine pirim veriyorum. Ekonomik yönetimlerine deðil.
Gönderen: 14.05.2005 - 18:43
slm
379 Mesaj -
Ben yukarýda,sadece ABD'nin cari açýðýný inceleyin demedim ki.Ekonomik sistem farklý,terim olarak ayný,gördüðü fonksiyonlar ayný.Örneðin ABD piyasayý sabit kur yapar,Türkiye dalgalý yapar.Bunlar tabiki farklý.

Bu terimler nihayet olarak rakamlara yansýr.Ýþ rakamlarda biter.

Ýþte bu rakamlarý deðerlendirebilmek için mevcut ekonominin dününü iyice incelemek lazýmdýr.Türkiye ekonomisini umarým incelemiþinizdir.

Dediðim gibi,ekonomi tek ayaklý deðildir.Birçok ayaklýdýr.Bir insan,Türkiyenin cari açýðý artýyor diye,ekonominin kötü olduðunu söyleyemez.

Ekonominin önceki durumuna göre politika üretmek lazýmdýr.Mevcut politikalarýn ne denli haklý veya haksýz olduðunu eleþtirebiliriz.Bu normaldir.
Gönderen: 15.05.2005 - 23:29
GöLGe su an offline GöLGe  
1041 Mesaj -
Ne abd nede italyan ekonomisinin bizlere faydasi olamazki...
Eger ayaklarimizin dibinde fiskiran madenlerimizi degerlendiremiyorsak borc üzerine borc almaya gebeyiz demektir...
Enflasyonun hic bir rakamina inanmiyorum cünkü gecici istatistikler veriliyor...
Bana göre Türkiye'nin gercek ekonomisi:

Millet vekili maasi alanlara göre %8
Asgari ücretlilere göre de %80 dir.

gül

Esselamu Aleyküm
Gönderen: 23.05.2005 - 17:42
Bu Mesaji Bildir   GöLGe üyenin diger mesajlarini ara GöLGe üyenin Profiline bak GöLGe üyeye özel mesaj gönder GöLGe üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
_Resul_ su an offline _Resul_  
627 Mesaj -
Arkadaþým Fevzi, ABD ekonomisiyle karþýlaþtýrma yaparak akýllarý karýþtýrmayýn evet ABD'nin (yanýlmýyorsam) 600 milyar dolar civarýnda dýþ borcu var ama unutmamanýz gereken þu ABD'nin yalnýzca NASA gibi bir kuruma ayýrdýðý para yýllýk 100-150 milyar dolar arasý yýllýk askeri harcamalarý ise 600 milyar dolarýn da üzerinde, bize bakýyoruz, devlet bütçesi 100 milyar dolar bile deðil, ancak borç olmuþ 300 milyar dolar, bu þu demek, 3 sene hiçbir þey yemez içmez, hiçbir altyapý, eðitim, saðlýk hizmeti verilmezse bu borcu ödeyebiliriz (Faiz de olmadýðýný varsayýyorum). Lütfen biraz saðduyu, bu ülkeyi bu hale particilik getirdi. Türkiye yine de geliþiyor ama geliþme de tek baþýna ölçü deðil, gelir daðýlýmý eþitsizliðinde Uganda ve Mozambik'le yarýþýyoruz. Ayrýca son zamanlarda ilginç haberler öðreniyorum, hurriyetim.com'dan E. Çölaþan'ýn son 2 haftada yazdýðý yazýlara bir göz gezdirin... Neyse iþte. Dürüst olalým, ülke iþi bu, FB-GS maçýna çevirir gibi tarafgirlik yapmayalým...
Gönderen: 23.05.2005 - 21:10
Bu Mesaji Bildir   _Resul_ üyenin diger mesajlarini ara _Resul_ üyenin Profiline bak _Resul_ üyeye özel mesaj gönder _Resul_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast ahmet gunay  
Misafir
Evet bu güne kadar götürenlerin götürdükleri hep yanlarýna kar kaldý.Terbiyesizce hala bu milletin yüzüne nasýl bakýyorlar.

Ekonomisi düzgün milletlere bakarsanýz onlar çenelerini çalýþtýracaðýna güçlerini birleþtirip ülke ekonomisine katkýda bulunuyorlar.

Malesef iþte Türk farký..

Aslýnda herkes elinden geldiðince bir iþin ucundan tutsa geçmiþle yakýnacaðýna gelecek için yeni sayfalar açýp çalýþsa her halde farklý olur bu ülke...
Gönderen: 24.05.2005 - 09:02
Bu Mesaji Bildir   Yukari
slm
379 Mesaj -
O kadar kötümser bakýyorsunuz ki bu konuya,taaaa baþýndan beridir ekonomi þöyle ekonomi böyle diyorsunuz.Evet her ekonomi buna örnek verilebilir.ABD ekonomisi de,ÝTALYA ekonomisi de.

Onu beðenmeyen,bunu beðenmeyen bu halka(o zaman) herþey mübah.

Yav kardeþim,bu yapamaz o yapamaz bu iþleri,kim yapacak.Ben kimsenin hep bir aðýzdan þükür ttiðini görmedim,duymadým.Müslümanlar samimi deðil ki,sadece MÜSLÜMAN!

Böyle laf kalabalýðý yapýp,abüdük gübüdük konuþmaya devam edersek sonumuz da iyi olmaz.

Ýkinci bir mevzu ise yetiþen kalifiye müslüman bir nesil yok!Gençlere baktýðýmýz zaman (kendimi de dahil ediyorum)ne bir dil var,ne bir diyanet var,ne bir kültür var,ne bir bilgi,ilim,ahlak var.Böyle olana bu durumlar HAKTIR!Kikse kusura bakmasýn.Bol keseden sallamasýn.

O zaman adam olarak yetiþip de devletin baþýna geçelim.Devleti iyi yönetelim.Hiçbirþeye kýlýf bulmaya gerek yok.Putlaþtýrýlan þahsiyetlerden medet bekleyip,her yaptýklarýný akýl nimetimizden yoksun kalýp,onaylamak cahilliðin en baþýdýr.

"Kötüler birleþtiði zaman,iyiler de bir araya gelmelidirler;yoksa teker teker giderler"
Gönderen: 27.05.2005 - 23:07
maasuk su an offline maasuk  
153 Mesaj -
bizde bir laf vardýr.
akýllý düþünene kadar cahil iþi yapar diye
ben cahilim kardeþim.Okadar milletvekilim olsun gerçekten teyyip'ten daha iyisini yaparým.
aðzým var ve konuþuyorum.
Gönderen: 28.05.2005 - 00:16
Bu Mesaji Bildir   maasuk üyenin diger mesajlarini ara maasuk üyenin Profiline bak maasuk üyeye özel mesaj gönder maasuk üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
slm
379 Mesaj -
Vay karam vay,

O zaman seni getirelim þu devletin baþýna!
Însanlarkendi arzularýna isteyerek inanýrlarmýþ" .....
Gönderen: 28.05.2005 - 00:28
627 Mesaj -
Alıntı
O kadar kötümser bakýyorsunuz ki bu konuya,taaaa baþýndan beridir ekonomi þöyle ekonomi böyle diyorsunuz.Evet her ekonomi buna örnek verilebilir.ABD ekonomisi de,ÝTALYA ekonomisi de...

Bu yazýda yazdýklarýna katýlýyorum, dahasý bu haldeki insanlara böyle yönetim de haktýr diyorum, ancak bu AKP'yi ya da baþka bir partiyi savunmamý gerektirmiyor. Çünkü bundan öncekiler gibi AKP'de bir yanlýþlar partisidir, hele hele dýþ politikada baþarý gibi gösterilen þeyler basbayaðý rezilliktir, kuþatýlmýþlýktýr...

Þu noktaya katýlýyorum, biz iktidara gelmeliyiz ve unutma biz geldiðimiz zaman onlar (AKP, DSP, CHP, MHP...) gitmiþ olacak... Ýnþallah...
Gönderen: 28.05.2005 - 13:59
Bu Mesaji Bildir   _Resul_ üyenin diger mesajlarini ara _Resul_ üyenin Profiline bak _Resul_ üyeye özel mesaj gönder _Resul_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Akibetim su an offline Akibetim  
111 Mesaj -
Ekonomiyi tanýdýðým söylenemez, ama demagojiyi (halkavcýlýðýgöz kırpma nerde görsem tanýrým, maske taksa bile...
Gönderen: 28.05.2005 - 15:31
Bu Mesaji Bildir   Akibetim üyenin diger mesajlarini ara Akibetim üyenin Profiline bak Akibetim üyeye özel mesaj gönder Akibetim üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
!
2683 Mesaj -
Muhammedfevzi kardeþim sana bu konuda katýlýyorum.

yeni kalefiye adam yetiþmiyor malesef.
Yetiþenlerde islam karþýtý dini imaný olmayan insanlar.
Gönderen: 28.05.2005 - 16:00
slm
379 Mesaj -
Resul kardaþ,devlet yönetmek kolaysa,baþa gel bakalým.Dýþ Politika filan diyorsun ama böyle derken heralde dýþ politika namýna herþeyi biliyorsun.

Bir de siz yönetin bakalým,ne olacak...Gelen geçen yönetmiþ bu ülkeyi.Bir ben kaldým yönetmeyen.

Neyse;Siyasetçi rakibinin kusurlarýndan,devlet adamý kendi yaptýklarýndan bahsedermiþ.
Gönderen: 28.05.2005 - 17:34
Afaki su an offline Afaki  
224 Mesaj -
Alıntı
Ne abd nede italyan ekonomisinin bizlere faydasi olamazki...

olur olur !
abd güdümlü ve italyan dostu oldugumuza göre bunlarin ekonomik düzeni bizide düzeltir !

Alıntı
Millet vekili maasi alanlara göre %8
Asgari ücretlilere göre de %80 dir.

buna katiliyorum !

Alıntı
Onu beðenmeyen,bunu beðenmeyen bu halka(o zaman) herþey mübah.
Yav kardeþim,bu yapamaz o yapamaz bu iþleri,kim yapacak.Ben kimsenin hep bir aðýzdan þükür ttiðini görmedim,duymadým.Müslümanlar samimi deðil ki,sadece MÜSLÜMAN!

bunada katiliyorum cünkü SERIAT ile yönetilmiyoruz !

Allah'in bizlere lutfettigi yeralti nimetlerimiz ne zaman nasib olacak acaba !

selam ve dua ile
Gönderen: 31.05.2005 - 03:31
Bu Mesaji Bildir   Afaki üyenin diger mesajlarini ara Afaki üyenin Profiline bak Afaki üyeye özel mesaj gönder Afaki üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
lim10 su an offline lim10  
45 Mesaj -
muhammed fevzi kardeþim resul arkadaþa demiþsin ki dýþ politakada çok biliyorsun galiba diye sanki bu baþbakan dýþ politaka da n çok anlýyor da onun için bütün milletin ayaðýna gidip bir þeyler istiyor bush ziyaret edebilmek için israil den izin alýyor dýþ politika bu mu yahuuuuu
Gönderen: 22.07.2005 - 16:01
Bu Mesaji Bildir   lim10 üyenin diger mesajlarini ara lim10 üyenin Profiline bak lim10 üyeye özel mesaj gönder lim10 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
2683 Mesaj -
Afffffffffffffffffffffffff! Allahým affffffff!!!

Arkadaþlar bilenimizde konusuyor bilmeyenimizde;

Konu ekonomiden dýþ politikaya nasýl geçti, particiliðe nasýl geldi takip dahi edemedim.

Bir kardeþimiz; EMÝN ÇÖLAÞAN diye bilinen Allah düþmaný , munafýðýn önde gideninin yazýsýný okumamýzý tavsiye etmis. Tabiki her müslüman herþeyi okumasý gerekli. Düþmanýný tanýmayan galip gelemez mantýðýyla ama Emin ÇÖLAÞAN Allah bir derse inanýrým baþka inanmam. Ne diye okuyacaðým. sende bu günkü yazýsýný oku o zaman, Baþbakanýn moðolistanda içtiði kýbýzýn alkollümü deðilmi diye endise ettiðinden onunla alay etmis. Dalga geçmis...

Kardeþler; AKP þöyle yada böyle en azýndan hortumu kestiðinden, çalýp çýrpmadýklarýndan inancýmýz tamdýr.
Gönderen: 22.07.2005 - 20:17
627 Mesaj -
Evet mesela son olarak bu yýlki net karý 2,2 milyar dolar civarýnda olan Türk Telekom hortumunu da 6,5 milyar dolara, o da 5 yýl vadeli özelleþtirip kesiverdiler. Kimseden "týk" yok. Türk Telekom'un 3 yýlda zaten edeceði kar 6,5 milyar dolarýn üzerindeydi, neden 5 yýl vadeyle 6,5 milyar dolara Lübnanlýlara peþkeþ çekildi?

Vallahi açýk konuþacaðým, bu Tayyip kerizin teki, devlet adamý olduðunu sanýyor ancak ondan olsa olsa Kasýmpaþaspor'a sol açýk olur. Her gezi düzenlediði ülkeye imtiyaz ve taviz vermeyi siyaset sanýyor. Erbakan taraftarý olmadýðýmý artýk biliyorsunuz ama Erbakan bundan 10 kat daha iyidir hiç deðilse bu kadar cahil ve enayi deðil (gerçi o da Çöl Sýçaný Komünist Bedevi Kaddafi çadýrýnda Türkiye'yi fýrçalarken aðzý bir karýþ açýk seyretmiþti).

Senin sanýrým bir akraban falan AKP'de Muhammed Fevzi kardeþim, yoksa böyle her yerde reklamcý Cem Yýlmaz misali reklamýný yapmazdýn, en açýk baþarýsýzlýðý bile baþarý gibi göstermezdin.

Fosaloðlu'na; madem yalan söylüyor E. Çölaþan, bir gün de tekzip gönderdiklerini görelim AKP'lilerin, adam belgeleriyle bir yýðýn yolsuzluk koydu hiç ses yok. Unutma sükut ikrardan gelir...

S.A
Gönderen: 25.07.2005 - 20:04
lim10 su an offline lim10  
45 Mesaj -
sadece telekom deðil ki gelir gelmez aydýn doðanýn vergi borçlarýný 7 yýl öteledi yani aydýn doðan vergi borçlarýný 7 yýl ödemeyecek arkdaþ ne güzel dimi hortumlamýyor petkim tüpraþ bunlar bizim kaynaklarýmýz geçenler danone satýlcak diye bütün fransa ayaða kalkýcaktý nerdeyse biz ne yapýyoruz baþbakan satýyor diye bizde peþinden evet satal ým gitsin diyoruz bu kuruluþlarýn ve resul arkadaþýn telekom örneðinde olduðu gibi bütün þirketlerimiz kaar etmekte...
Gönderen: 26.07.2005 - 18:22
Bu Mesaji Bildir   lim10 üyenin diger mesajlarini ara lim10 üyenin Profiline bak lim10 üyeye özel mesaj gönder lim10 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rauf su an offline rauf  
NE EKONOMİSİ YA
78 Mesaj -
KARDEÞLER TÜRKÝYEDE MECLÝS KARARLARI ALINIRKEN BÝRÝLERÝ ONAY VERMEDEN ALINAMIYORSA HER KALKAN UÇAKTAN BÝR YERLERE PARA GÝDÝYORSA VS... NE RAKAMLARLA KAFA YORUYORSUNUZ ÝÞLEM BASÝT SÖMÜRGE ÜLKEDE NEYÝN EKONOMÝSÝNÝ TARTIÞIYORSUNUZ ANLAMADIMKÝ?düsün
Gönderen: 26.07.2005 - 18:46
Bu Mesaji Bildir   rauf üyenin diger mesajlarini ara rauf üyenin Profiline bak rauf üyeye özel mesaj gönder rauf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 994 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Maksat kelam ol.. (54), betl_22 (37), erdogan955 (69), adaletli (55), erdoganisik (53), osman.d. (51), mehmetyz (44), yucelirfan (43), yazioba (53), °*°SiBeL°*° (32), haydem (45), ORGENERAL (43), yolcu_38 (44), karadað (51), cumali ak (43), adnanmuzaffer (70), MEMOLÝ2 (64), saara (31), plumbi (44), zeynebiye29 (43), mdemirbasci (50), muhammed_fatih (571), meslus (50), adnan65 (59), kýr&yacu.. (51), elisranur (40), ben_ölecem (44), asayan (49), yakamoz_38 (40)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.64535 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.