generique kaletra kamagra lopinavir ritonavir generique rhinocorthydroxychloroquine imdur imigran imitrex imodium imuran imurek inderal la inderal index indocin sr indocin inegy intagra iscover isoptin isordil sublingual isordil itraderm itrop jumexal kamagra effervescent kamagra gold kamagra oral jelly kamagra soft kamagra keflex kemadrin kenacort a solubile kenacort a kenacort kenergon kessar keto med ketozol kinzal kinzalplus klacid lamictal dispersible lamictal lamisil cream lamisil

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » ÇOCUK EĞİTİMİ » COCUK NASIL EGITILIR

önceki konu   diğer konu
8 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    COCUK NASIL EGITILIR
221 Mesaj -
SEVGILI ANNE VE BABALAR
*Çocuklari kendinize karsi saygili yapmak için;
Ona karsi daima güler yüzlü olun küçük kabahatlerini cezalandirmayin, niyetinin ne olduguna bakin. Onun hislerine deger verin ve bunu gösterin.
*Çocuklarin kendinize güvenini kazanmak için;
Onlari babalari ile korkutmayin, babasindan ve annesinden her olumlu hareketinde destek görecegini anlatin onlarin sevinçlerini paylasin acilarina ortak olun, size bir sey sorduklarinda ilgiyle cevap verin.
Çocuklarin size güvenmesini saglamak için onlara bos vaatlerde bulunmayin vaadinizi yerine getirir esler olarak birbirinize saygi gösteriniz çocuklarinizin önünde birbirinize karsi davranmayiniz.
*Çocuklarin size saygi göstermesi ve iltifat etmesi için;
Çocuklarin kusurlarini, suçlarini alay ve hakaretle karsilamayin, her seylerini tenkit etmeyin zira tenkit edilen çocuk çekingen olur. (Olumlu tenkitler hariçgöz kırpma
*Çocuklarinizin sözünüzü dinlemeleri için;
Emir verirken yerine getirip getirmediklerine bakin onlardan yerine getirebilecekleri seyler isteyin, kuru tehdit savurmayin.
Çocuklari kardeslerini sevmeleri için birini cezalandirirken, öbürünün mükafatlandirmayin bu düsmanliga yol acar. Birini severken ve takdir ederken ayni seyleri digerlerine de yapin. Birbirlerine hakaret ettikleri zaman hemen araya girin ceza verirken suçun kimde olduguna bakin.
*Çocuklara insanlari sevdirmek için;
Onlara daima iyi insanlardan bahsedin dünyadaki yardimlasmadan ve iyiliklerden bahsedin.
*Çocuklari yumusak ve merhametli yapmak için;
Herkese ve çocuga yumusak davranin, zayiflari koruyun, biçak ve tabanca tasimayin.
*Çocuklari kiskanç yapmamak için;
Çocugun yaninda durumu iyi olanlari çekistirmeyin. Varlikli, isi yerinde, mutlu
Insanlarin baskalarini düsünmeyen insanlar oldugunu söylemeyin.
*Çocuklari tabiattaki güzelliklerle karsi duyarli yapmak için;
Onlara Allahin sanat harikalariyla dolu olan tabiatla ilgilenince bu meraklariyla alay etmeyin. Çiçekle, böcekle, kurtla, kusla ilgilenmesini tesvik edin. Onlara çok küçük yasta okuma yazma ögretmeyin, seviyesinin üstünde bilgi vermeyin. Ders çalismadigi için bedensel ceza vermeyin.
*Çocuklarin hayal ve kabus görmemeleri için;
Onlara sihirden, büyüden, peri masallarindan, Kaf daginin ardindaki devden, kötü kalpli cadidan vs. bahsetmeyin, ve bu tür film ve dizilerden uzak tutun.

*Çocuklarinizin inatçi olmamalari için;
Onlarin her istedigini yerine getirmeyin. Çünkü böyle bir durumda istedigi seyi alamayan çocuk inatlasabilir. Yalnizca onlarin hakli isteklerini yerine getirin. Eger çocuk illa da istiyorum diye tepinmeye baslar ve sizde bundan sonra istedigini yerine getirirseniz çocuk hakli haksiz her istedigini elde etmek için tepinir.
*Çocugun yalanci olmamasi için;
Yalan söylemeyin. Ona sürekli yalanini kötülügünden bahsedin daha küçüktür diye yalanlarini hos görmeyin. Eger çocuk suçunu itiraf ediyorsa onu cezalandirmayin. Çünkü bazi durumlarda çocuk sirf cezadan kurtulmak için yalan söyler.
*Çocugun kimseye iftira atmamasi için;
Çocuklarin yaninda kimseyi çekistirmeyin. Çocuklarin nankör ve somurtkan olmamalari için her seyin iyi yönünü gösterin hayattan ve kaderinizden sikayet etmeyin.
*Çocuklarin gayeli, enerjik ve hayata sicak bakan bir fert yapmak için;
Onlara ders yönünden fazla baski yapmayin, bunun yerine dersin öneminden bahsedin oyun oynamak istiyorlarsa onlara gerektigi kadar izin vermeyin. Onun hoslandigi ve yetenegi oldugu meslege yönlendirin. Çocugu sosyal faaliyetlere katin. (spor faaliyetleri, folklor, satranç, resim vb.)
*Çocuklarin tutumlu olmalari için;
Nereye sarf ettiklerine bakmaksizin bol para vermeyin. Çocugunuzun harcamalarini nereye yaptigini inceleyiniz. Kumbara alarak harçliklarini bir kismini biriktirmeleri için (ara-sira bir miktar atarak) saglamaya çalisiniz.
*Çocuklara güven duygusu yerlestirmek için;
Çocuklar kendilerini size begendirmek isterler. Bunun için kendince ev isi yapar, hoplar, ziplar, bütün bunlari taktir edin ve olumlu is yapmalari için tesvik edin. Kendi
baslarina is yapmalarina olanak hazirlayin. Bu onlari hayata hazirlayacaktir. Basaramayacaklari isleri vermeyin.
*Çocuklarinizi düzene ve temizlige alistirmak için;
Yataklarini, oyuncaklarini, kitaplarini ve evi düzelttiklerinde tebrik edin ve onlara ödül verin. Ama her zaman ödül vermeyin. Zira ödül araç olmaktan çikip amaç olabilir. Çocuklara dürüstlük asilayin mutlulugun sadece parada ve zenginlikte olmadigini canli bir örnek ile anlatin.
*Onlarin cimri olmamalari için;
Paraya çok deger vermeyin. Fakirleri, miskinleri, bakima muhtaçlari koruyun. Çocugunuzun yaninda yardima ihtiyaci olanlara yardim edin. Bu onlarda merhamet duygusunu gelismesine yol açar.

EGER
*Bir çocuk düsman bir çevrede yasarsa kavgacilik ögrenir.
*Bir çocuk korku içinde yasarsa korkmayi ögrenir.
*Bir çocuk kiskançlik içinde yasarsa nefret etmeyi ögrenir.
*Bir çocuk vermeyi ögrenirse sevmeyi ögrenir.
*Bir çocuk ona cesaret veren bir çevrede yasarsa kendine güvenmeyi ögrenir.
*Bir çocuk onu öven bir çevrede yasarsa oda taktir etmeyi ögrenir.
*Bir çocuk sevilirse sevmeyi ögrenir.
*Kendine deger veren bir çevrede büyürse bir gayesi oldugunu ögrenir.
*Daima dürüst muamele görürse adaletli olmayi ögrenir.
*Daima dostluk güler yüz ve anlayis gösteren bir çevrede yasarsa dünyanin içinde yasanacak güzel bir yer oldugunu ögrenir.

ALTIN KURALAR
*Gülünç duruma düsürülen çocuk çekingen olur.
*Tenkit edilen çocuk her zaman kendini kabahatli bulur ve kendine güveni olmaz.
*Kendisine inanilmayan çocuk, yalanci ve dolandirici olur.
*Kin ve nefret içinde yasayan çocuk, düsmanca duygular gelistirmeye baslar.
*Kendisine sabirla muamele yapilan çocuk, hosgörülü olur.

Unutmayin ki çocuk anne ve babasinin ortak eseridir.

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son mehmet-54 tarafından, 04.05.2005 - 02:39 tarihinde.
Gönderen: 04.05.2005 - 02:38
Bu Mesaji Bildir   mehmet-54 üyenin diger mesajlarini ara mehmet-54 üyenin Profiline bak mehmet-54 üyeye özel mesaj gönder mehmet-54 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
DiLRuBa su an offline DiLRuBa  
Allah razi olsun
1118 Mesaj -
Cok güzel öneriler bunlar, uygulanir insa-Allah.. yalniz egitim teoride her zaman süper görünsede, gercekler farkli bir bilinco göstermekte.. telaşlı
Gönderen: 04.05.2005 - 10:25
Bu Mesaji Bildir   DiLRuBa üyenin diger mesajlarini ara DiLRuBa üyenin Profiline bak DiLRuBa üyeye özel mesaj gönder DiLRuBa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
MerveSena su an offline MerveSena  
Konu icon    Ideal bir cocuk nasil yetistirilir ?
109 Mesaj -
Cocugu kinama, önem ver ona
Ayiplar herkesi, dikkat et buna.
Düsmanca davranma cocuga sakin
O da hep olacak dostluga yakin.

Cocukla eyleme sen sakin alay
Utangac ve passif yaparsin kolay
Baskiyla, utancla yasarsa eger
Hakkini korumaz, korkuyla gezer.

Evinde cocugu döversen eger
O da disarda cok kavga eder.
Onu hep öperek oksarsan eger
Yanlisi dogruyu cabuk farkeder.

Sevgi ver, hosgörü göster sen ona
Sabir da ögrenir hep kana kana.
Onu hep tesvik et, yol göster, koru
Güvenle yasasin, dostlukla dolu.

Ödül ver, tesvik et, costur cocugu
Basari yolunda bulursun onu.
Ona iyileri örnek ver, göster
Böylece her zaman iyi dost secer.

.........devam edecek

Bu siire yeni aldigim bir kitap'ta buldum ve bu konuya uygun oldugunu düsündüm.
Kitabin Yazari: M. Edip Gökbakan.

Selam ve dua ile
Gönderen: 04.05.2005 - 12:48
Bu Mesaji Bildir   MerveSena üyenin diger mesajlarini ara MerveSena üyenin Profiline bak MerveSena üyeye özel mesaj gönder MerveSena üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
SaHRa su an offline SaHRa  
1183 Mesaj -
Gercekten cocuk egitimi hakkinda ideal kurallar tesbit edilmis..Paylasim icin Allah razi olsun..

Selam ve dua ile..
Gönderen: 06.05.2005 - 00:16
Bu Mesaji Bildir   SaHRa üyenin diger mesajlarini ara SaHRa üyenin Profiline bak SaHRa üyeye özel mesaj gönder SaHRa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
MerveSena su an offline MerveSena  
Ideal bir cocuk nasil yetistirilir ?...devami
109 Mesaj -
Baskiyla dinini sevdirme sakin
Bu cocuk olamaz dinine yakin.
Bir azarlayi, bir seversen
Büyügünü tanimaz, saygisiz olur.

Evinde daima dogruluk olsun
Cocugun bunlari evinde bulsun.
Yalanla yanlistan uzak tut onu
Bilgiyle, ahlakla egit cocugu.

Bilgiyi ve sevgiyi bölüs onunla
Daima dogruyu bulur bununla.
Cocugun bilerek yasarsa eger
Bu hayat dünyada herseye deger.

Terbiye ve ahlak ögret sen ona
Saygiyla davranir o da hep sana.
Helali harami bilirse eger
Daima herkese igilik eder.

Sen ona güvenip seversen eger
O seni dünyada hep aziz eder.
Sevgiyi bulursa kucak dolusu
Herkese dost olur, kalmaz korkusu.

Eger sen cocuga verirsen deger
Kisilik kazanir güvenle gezer.
Arkadas secerken iyi secin
Kötüyü, haini terkedip gecin.

Evinde adil ol herkesi gözet
Böylece cocuga erdem ögret.
Sevgiyi saygiyi sende o bulsun
Böylece sevecen bir cocuk olsun.

Yanlisi düzeltmek istersen eger
Daima sen ona dogruyu ögret.
Iyi bir arkadas, dost gibi davran
Cocugun olacak hep sana havran.

Alimi, erdemi cocuga sevdir
Hakkin dostlariyla onlari gezdir.
Böylece cocugun cok iyi olur
Dogruyu her zaman secerek bulur.

Cocuga ahiret inanci verdir
Böylece cocuga erdemi sevdir.
Güzel bir ahlakla yetistir onu
Her zaman huzurlu olur cocugun.

Bir cocuk kutsali severse eger
Kendini Hak yola bir nefer eder.
Allah'i her yerde bilerek gezsin
Böylece gercegi cok icten sezsin.

Ahlakla terbiye ögret sen ona
O zaman uyamaz hain insana.
Sabirla sükürü bilsin, ögrensin
Ne müsrif, ne cimri bir cocuk olsun.

Gündüzün fazlaca uyutma sakin
Sorumsuz bir tembel yaparsin, bakin.
Konusma ve usül ögret sen ona
Saygili bir evlat bulursun sonra.

Diline kötü söz aldirma sakin
Böylece o olur insana yakin.
Daima dogru ol, yalan söyleme
Aldatma cocugu, kötü eyleme.

O bazen calissin, bazen oynasin
Aklini oyunla mesgul etmesin.
Babayi, anneyi, dostu hep bilsin
Böylece cok iyi bir cocuk olsun.

Cocugun Allah'i sevsin, tanisin
Her yerde herkese iyilik etsin.
Ideal bir cocuk istersen eger
Bunlare, yeterki sen ona ögret.

Yazar, Mehmet Edip Gökbakan
01.01.2000 Gelsenkirchen.

Sayin Gökbakan'a tesekkür ederiz.

Selam ve dua ile, Allaha emanet olun.gül
Gönderen: 09.05.2005 - 19:39
Bu Mesaji Bildir   MerveSena üyenin diger mesajlarini ara MerveSena üyenin Profiline bak MerveSena üyeye özel mesaj gönder MerveSena üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
kocinomat su an offline kocinomat  
Esselam
10 Mesaj -
Allah razý olsun... mervesena üyemizin gönderdiði þiirden müstefid olduk.
Bu konudaki güzel çalýþmalarýn devamýný diliyor ve ben de izninizle þirlerimden bir kýta ile katkýda bulunmak istiyorum:

YAVRUMA:
.......
.......

ÇOCUKLUK GÜNAHSIZ EMNÝYET DEMÝ
BÜYÜDÜKÇE BOZAR BU YOLU KÝMÝ
MUTLULUÐA GÝDER BÝNDÝÐÝN GEMÝ
"DÖN" DERSELER, SAKIN DÝNLEME EMÝ!

Selam ve dualarýmla...

kocinomat
Gönderen: 24.05.2005 - 13:04
Bu Mesaji Bildir   kocinomat üyenin diger mesajlarini ara kocinomat üyenin Profiline bak kocinomat üyeye özel mesaj gönder kocinomat üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rumuz_kardelen su an offline rumuz_kardelen  
Çocuk eğitiminde 20 altın kural
2 Mesaj
Çocuðun kendini sevgi dolu ve yetenekli hissetmesi için aileler ne yapabilir
Ýþte bu haber çocukta özsaygýyý geliþtirecek 20 önemli tavsiyeyi içeriyor.

Uzmanlara göre öz saygý, çocuðun kendi kendisiyle gurur duymasýdýr. Yüksek öz saygýya sahip olmak, çocuðun hem sevgi dolu hem de yetenekli olmasýný saðlamaktadýr. Ebeveynler, çocuðun öz saygýsýnýn ilk temellerini oluþtururlar.

1 - Þartsýz Sevgi Göstermek
Çocuðunuz her ne yaparsa yapsýn ona deðer verdiðinizi ve kabul ettiðinizi bilmesini saðlayýn. Ev ona göre için, risk ve tehlikelerle dolu dünyadan döndüðü zaman, sevgi için, emniyetli bir yakýt alma istasyonu gibidir. Mesajlarýnýz "Seni seviyorum - odanýn kirli olmasýna raðmen, kýz kardeþin kadar atletik olmamana raðmen, notlarýnýn çok iyi olmamasýna raðmen, yaptýklarýndan hoþlanmama raðmen - hala seni seviyorum" olmalýdýr. Onu hala sevdiðinizi göstermek ve çocuðunuzun yanlýþ davranýþýný düzeltmek için, onun doðru yaptýðý bir þeyi görerek iþe baþlayabilirsiniz. Örneðin, odasý karma karýþýksa ve sadece yataðýný toplamýþ ise ona "Gerçekten yataðýný topladýðýna çok sevindim. Þimdi senden istediðim þey masaný temizlemen" diye ifade edin.

2 - Sinirli Olmanýzdan Sorumlu Olduðunu Belirtmek 4 yaþýndaki çocuðunuz oyuncaðýný yatmakta olan kardeþinin beþiðine fýrlattýðý için sinirlisiniz. Onun böyle bir hareketinde sinirinizi ona nasýl aktarýrsýnýz? Prof. Dr. Thomas Gordon'un önerdiði en basit mesaj "Ben" mesajýdýr. "Sen kötü bir çocuksun!" ya da "Sen aptalsýn!" yerine, "Sen böyle yaptýðýnda, ben ............../............ hissediyorum","Sen oyuncaklarýný attýðýnda kendimi sinirli hissediyorum. Ona gerçekten zarar verebilirdin" diyebilirsiniz. Buradaki mesaj, duygularýnýzýn onun çocuk dünyasýna deðil onun belirli davranýþlarýna yönelik olduðudur.

3 - Açýk Ýsteklerde Bulunmak
Çocuðunuzun ondan ne istediðinizi bilmesini saðlayýn. Bu ona alternatif davranýþlarý öðrenmesi için bir þans verecektir. Örneðin; "Oyuncaklarýný kardeþinin beþiðine atmamalýsýn. Bunun yerine o uyandýðýnda ona trenini gösterebilirsin" þeklinde bir açýklama yapýlmalýdýr. Ýstekleri ona açýkca belirtmek, ondan ne istediðinizi anlamasýný kolaylaþtýracaktýr.

4 - Dinlemeyi Öðrenmek
Çocuklarýn duygularý, gözlemleri ve algýladýklarý dinlenmeye deðerdir ve böyle yapmak çocuklarýn öz saygýlarýný artýrmaktadýr. Size bir þeyler söylemek istediðinde, gerçekten ona zaman ayýramayacaksanýz uygun olmadýðýnýzý ve ne zaman uygun olacaðýnýzý söyleyin. Gordon'un bir baþka tekniði olan "Aktif dinleme"de, çocuðunuzu yanýnýza çaðýrýp onu duyduðunuzu ve onun ne söylemeye çalýþtýðýný anladýðýnýzý ifade edin. Mesela 7 yaþýndaki bir kýz çocuðu þöyle diyebilir:

Kýz: "Baba sana çok kýzgýným ve bir daha odama girmeni istemiyorum".
Baba: "Sen gerçekten çok kýzgýnsýn öylemi hýmm".
Kýz: "Evet çünkü sen beni kaymaya xxxüreceðini söylemiþtim ama artýk çok geç".
Baba: "Oh, anladým. Çünkü seni dýþarýda kaymaya xxxüreceðim konusunda söz verdim ve bu sözü tutmadým. Gerçekten üzgünüm. Çok geç vakte kadar çalýþtým ve seni aramayý da unuttum. Bunu yarýna alabilir miyiz?"

Aktif dinlemeyle aileler, olaylarý daha çok çocuðun gözünden görmeye baþlamakta ve böylece çocuk da duygularýna önem verildiðini anlamaktadýr.

5 - Çocuðun Duygularýný Ciddiye Almak Çocuðunuzun korkularýný ve negatif duygularýný onlarý reddetmektense ciddiye alýn ve onlarý yenmesine ve kendi çözümünü bulmasýna izin verin. Oðlunun canavarlardan korktuðunu öðrenen bir babanýn yaklaþýmý aþaðýda verilmiþtir.

Oðlan: "Baba yataða gidemiyorum. Çünkü odamda canavarlar gizleniyor".
Baba: "Gel bakalým belki canavarlarla arkadaþ oluruz. Canavarlar ne yemekten hoþlanýyor biliyor musun?".
Oðlan: "Belki tatlý, bisküvi seviyordur".
Baba: "Bu hoþlarýna gidebilir. Gel canavarlara yemek koyalým. Canavarlara ne istediðini sor? Neden sormuyorsun?".
Oðlan: "Ýnsanlarý korkutmak istiyor".
Baba: "Neden?"
Oðlan: "Güçlü hissetmek için"
Baba: "Eðer onunla arkadaþ olursan sana ne yapabilir?".
Oðlan: "Beni koruyabilir."
Baba: "Bana iyi bir arkadaþ olabilir gibi geliyor ya sana?".
Oðlan: "Evet."

Bu diyalog sayesinde aileler, çocuðun duygularýný ya da neye gereksinimi olduðunu öðrenmekte, çocuk artýk canavarýn kendisine fazla tesiri olmayacaðýný görerek daha pozitif düþünmektedir. En önemlisi de çocuðun canavara yansýttýðý gücü kendine çevirmesidir.

6 - Çocuðun Varlýðýný Kabul Etme
Annelerin zaman zaman söylenmelerinin hatta jestlerle bile "keþke çocuk doðurmasaydým, o bir yük ve artýk dayanamayacaðým" diye ifade etmelerinin yanlýþ olduðu, özellikle bu gibi mesajlar sýk sýk tekrar edildiðinde çocuðun istenmediði ve kendisine deðer verilmediði duygusuna kapýlacaklarý uzmanlarca hatýrlatýlýr. Bu durum özellikle evdeki yeni bebekle ilgili olmasýna raðmen, annelerin bu yakýnmalarý uyumlu bir çocuðun bile istenmediðini düþünmesine neden olmaktadýr. Böyle zamanlarda çocuklarýn özel bir ilgiye ihtiyaçlarý vardýr. Aileler yakýnlarý tarafýndan desteklenmeli ve yaþantýdaki çocuðun varlýðýna deðer verilmelidir.

7 - Deðerlendirecek Günlük Bir Þeyler Bulmak Çocuklar kötü bir þey yaptýklarýnda ilgi çekmek, iyi bir davranýþta bulunduklarýnda da onaylanmak istemektedirler. Yaptýklarý, her gün yapýlan sýradan bir þey bile olsa, deðerini artýran yaptýklarýnýn onaylanmasýdýr. Çocuklarýn sevgi ve yeteneklerini onlara hatýrlatan bazý etkinlikler aþaðýda sýralanmýþtýr. Disiplin içermeyen tüm ailecek yenen bir akþam yemeði. Herkes o gün birbiriyle baþardýklarý, öðrendikleri veya hissettikleri güzel þeyleri paylaþabilir. Örneðin; "Okula zamanýnda gittim" veya "Bir kurbaða buldum". Ebeveynler de bu etkinliðe katýlarak çocuklarýnýn baþarýlarýný onayladýklarýný gösterebilirler. Sorunlarý olan çocuklara bu arada "Bugün seni müthiþ bir þey yaparken gördüm. Ayakkabýný giydin ve baðcýklarýný kendin baðladýn." diyerek teþvik edilebilir. Yine yemekte, sýrayla herkesle ilgilenilir ve diðerleri onun nesini sevdiðini, hoþlandýðýný ve takdir ettiðini söyleyebilir. Örneðin; "Senin öðrendiðin yeni þarkýyý çok seviyorum." veya "Bu sabah söylediklerin gerçekten beni etkiledi". Çocuðunuzun odasýna, banyodaki aynaya veya beslenme çantasýna ufak kaðýtlara çizilmiþ küçük resimler ya da yazýlmýþ sevgi mesajlarý konulabilir. Çocuðunuzun yataðýnýn baþ ucuna onun yapmayý sevdiði bir etkinliði içeren (örneðin oyun oynadýðý veya ata bindiði) ve ailenin topluca yer aldýðý iki fotoðraf konulabilir. Böylece çocuk her gece becerikliliðini ve sevdiklerini hatýrlayacaktýr.

8 - Çocukla Yalnýz Vakit Geçirmek Bir çok ebeveyn için zaman çok sýnýrlýdýr. Bununla beraber uzmanlar her bir çocukla yalnýz zaman geçirmenin çok önemli olduðunu belirtmektedirler. Bir pazar sabahý dýþarýda kahvaltý edilebilir veya yemekten sonra parkta küçük bir yürüyüþ yapýlabilir. Zaman zaman onun seviyesine inip onun kurallarý ve oyuncaklarýyla oynamak da yararlý olacaktýr. Kardeþini kýskanan ve yeni doðan bebekten dolayý geri planda kalan çocuðunuzla yalnýz zaman harcamak için çaba sarfetmelisiniz.

9 - Çocuðun Bazý Þeyleri Kendisinin Yapmasýna Ýzin Vermek
Ebeveynler genellikle çocuklarýnýn yapmakta zorlandýðý iþleri üzerlerine alarak onlara yardýmcý olduklarýný düþünürler. Bu yardým, "Sen bunu yapamazsýn. Sen yeterince iyi deðilsin" mesajlarýný verebilir, ki bu da çocuðun kendine olan saygýsýný azaltýr. Çocuklarýn bir iþi baþarmak için mücadeleye davet edilmeleri gerekmektedir. Ayrýca çocuklara, problemlerini çözmek ve kendi yeteneklerini keþfetmek için fýrsatlar da verilmelidir. Yardým istediklerinde, ilk olarak, o iþin üstesinden gelebileceklerine onlarý inandýrarak cesaretlendirmek gerekir. "Hadi bakalým, þu elbiseni kendin düðmeleyebilecek misin görelim?" denilebilir. Ya da direkt olmayan tavsiyelerde bulunulabilir. Örneðin "Baþ parmaðýný ilikten geçirirsen, daha kolay düðmeleyebilirsin".

10 - Çocuðun Özel Eþyalarýna Saygý Göstermek
Anne-babalar, sýklýkla çocuklarýna verdikleri oyuncaklarýn ve kitaplarýn kontrolünü elde tutarlar. Örneðin; bir eþyasýnýn atýlmasýna, çocuktan çok ebeveynler karar verir. Çocuðunuzun o oyuncakla oynama çaðýnýn geçtiðini düþündüðünüz halde, çocuðun ona hala ve belki de yýllarca ihtiyacý olabilir. Bu nedenle eþyalarýný atmadan önce ona sormalýsýnýz.

11 - Çocuðun Düþüncelerine Saygý Göstermek
Çocuðunuzun herhangi bir konuda düþüncesini sormanýz, onun duygularýnýn, gözlemlerinin ve algýlayýþýnýn deðerli olduðunu düþünmesini saðlayacaktýr. Partiye giderken ne giyeceðinizi ya da öðle yemeðinde ne yapabileceðinizi ona sorabilirsiniz. Tabii her zaman çocuðunuzla ayný görüþte olmayabilirsiniz. Ama ona neden, onun görüþünden farklý bir karara vardýðýnýzýn sebeplerini açýklarsanýz, düþüncelerinin tamamen faydasýz olmadýðýný anlayabilecektir.
Gönderen: 12.08.2005 - 14:07
Bu Mesaji Bildir   rumuz_kardelen üyenin diger mesajlarini ara rumuz_kardelen üyenin Profiline bak rumuz_kardelen üyeye özel mesaj gönder rumuz_kardelen üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rumuz_kardelen su an offline rumuz_kardelen  
Çocuk eğitiminde 20 altın kural
2 Mesaj
12 - Çocuðun Yeteneklerini Kabul Etmek
Her yeni beceri ve baþarý, onun yetenekli olduðu düþüncesini kuvvetlendirmektedir. Ne kadar küçük olursa olsun her baþarýsý kabul edilmeli ve ona baþarýlý olacaðý þeyler bulunmalýdýr. Ayrýca ebeveynler, onlardan bazý þeyleri kendilerine öðretmelerini isteyebilirler. Yeni bir bilgisayar oyunu oynamayý veya bir sihirbazlýk numarasýný öðretmesi istenebilir, buradaki mesaj açýktýr: "Sen yeteneklisin." Bazý þeyleri yaparken onun yardýmý istenebilir. Örneðin; akrabalara hediyeler hazýrlarken fikri alýnabilir ya da bir çalar saat yardýmýyla sabah kendi kendine uyanabilmekte yeterli olduðu gösterilebilir. Çocuðunuzun notlarý çok kötü olmadýkça, onun baþka baþarýlarýnýn ve çabalarýnýn olduðunu kabullenmesi saðlanabilir. Örneðin; matematikte zayýfsa, fakat ödevlerine özen gösteriyorsa ya da sizden özel yardým istiyorsa, onun çabalarý dikkate alýnmalýdýr. Ayrýca, akademik baþarýsý iyi olmayan bir çocuðun, atletik ya da artistik baþarýsý iyi olabilir. Onu bu yeteneklerinden dolayý övmek ve cesaretlendirmek gerekmektedir.

13 - Çocuðun Tercihlerine Saygý Göstermek
Çocuðun kendine olan saygýsýný artýrmanýn bir yolu da, onun tercihlerini ve duygularýný kabul etmektir. Ebeveynler, çocuklarý için eðlenceli veya yararlý olan etkinlikleri önerebilirler. Fakat onu ön yargýlý davranmaya zorlarlarsa, çocuk kendisinin yeterince iyi olmadýðý mesajýný alacaktýr.

14 - Çocuklara Önemli Olanýn Vücutlarý Olmadýðýný Öðretmek Çocuklar büyürken, yüzlerindeki sivilcelerden veya çillerden rahatsýz olmaktadýrlar. Ebeveynler, onlara vücudun sadece bir paket olduðunu, gerçek hediyenin içeride olduðunu yani kiþiliðin varlýðýný anlatmalýdýrlar. Onlarýn baþlarýna gelen bu tür problemlerin anlaþýldýðý ve o yaþlarda baþýmýza geldiði, fakat bu tür þeylerin geçici ve kontrolümüz altýnda olduðu belirtilmelidir. Eðer çocukta kilo veya deri problemi varsa bile, onu nasýl görünürse görünsün sevdiðinizden emin olmasýný saðlamalýsýnýz. Eðer çocuk görünüþü ile ilgili bir þeyler yapmak istiyorsa ona yaþantýsýný deðiþtirmesini destekleyecek bir þekilde yardým önerilebilir. "Kilondan þikayet ediyor gibi bir halin var. Eðer ilgilenirsen, bu konuda yapabileceðin yeni bir þeyler duydum". Ama "Hayýr, teþekkür ederim" cevabýna da hazýr olunmalýdýr. Eðer kabul ederse, onu bir diyet ya da eksersiz programý takip etmesini saðlayarak destekleyebilirsiniz.

15 - Çocuk Ýçine Kapanýksa Yardým Etmek
Çocuklarýn bazý bozuk ya da sözel olarak rahatsýz edici davranýþlarý onlarýn kendilerine saygýlarý hakkýnda ciddi mesajlar verebilir. Böyle zamanlarda ebeveynler, sevgiyi ve gerçekleri sunarak yardýmcý olabilirler. Onlarý ciddi bir þekilde dinlemeli, ne demek istediklerini anlamalý ve sonra ne söylemek istediðinizi anlatmalýsýnýz. Örneðin; çocuðunuz, "Ben çok aptalým, hiçbir þeyi doðru yapamýyorum" dediðinde, "Aptal olduðunu düþündüðünü biliyorum, ama seninle ayný görüþte deðilim. Belki, bazý þeyleri öðrenmek için daha çok zamana ihtiyacýn var, ama biliyorum ki, sen de yeteneklisin. Hatýrlasana, oyuncak kamyonunu nasýl da tamir etmiþtin? Bu, yaratýcýlýðý gerektirir." diyerek cevap verebilirsiniz.

Bazý ebeveynler, çocuðun güvenini tekrar kazanmasýný saðlamak için kiþilik özelliklerini kullanmada oldukça duyarlýyken bazýlarý da çok iyi bir dinleyicidirler. Tepki her ne olursa olsun, çocuk sevildiði ve yetenekli olduðu üzerinde durularak ikna edilmelidir.

16 - Sevgiyi Fiziksel Olarak Ýfade Etmek
Ebeveynleri tarafýndan kucaklanma ve okþanma çocuklarda, kendine saygýnýn geliþmesine yardým etmektedir. Çocuklar sözel olmayan davranýþlara karþý çok duyarlýdýrlar. Çocuklara "seni seviyorum" demekten çok sevgi, davranýþlarla onlarý okþayarak belli edilmelidir.

17 - Çocukla Göz Seviyesinde Konuþmak
Çocuklarla konuþurken, daima onlardan yüksekte olmamaya dikkat edilmelidir. Bu onun sadece kendini küçük hissetmesini saðlamakla kalmayacak ayný zamanda ebeveyn ve çocuk arasýnda büyük bir mesafe olduðuna inanmasýna da yol açacaktýr. Her zaman onunla konuþurken, yanýna çömelerek ya da oturarak ya da onu sizin seviyenize çýkararak göz kontaðý kurularak konuþulmalýdýr. Bu daha yakýn bir iletiþimi saðlayacaktýr.

18 - Çeliþkili Mesajlar Vermekten Sakýnmak
Çeliþkili mesajlar, ebeveynlerin sözleriyle baþka, davranýþlarýyla baþka bir þeyi ifade ettiðinde ortaya çýkar. Örneðin; çocuða, çok sinirli olarak yüzüne bakmadan "seni seviyorum" demeniz ya da korktuðunda, gece yanýnýza gelebileceðini söyleyip geldiðinde kýzmanýz onu çeliþkiye düþürebilir. Öncelikle çocuða karþý dürüst olunmalýdýr. Kýzarken, kýzgýn olmadýðýnýzý söylememelisiniz. Çocuða model olunmalý, ona söylediðinizi siz de yapmalýsýnýz. Fikir birlikteliklerinizi ifade etmeli ve verdiðiniz sözleri tutmalýsýnýz. Ýstekleriniz ve kurallarýnýz açýk olmalý, ne hissettiðinizi ya da ne düþündüðünüzü söylemelisiniz. Sözlerinizle vücut dilinizin birbirine uymasýna dikkat etmelisiniz.

19 - Duygularýnýzý Çocukla Paylaþmak
Ebeveynler, çocuklarýyla incinebilecekleri duygularýný bile paylaþtýklarýnda, onlarý kendi deneyimlerini ve duygularýný kabul etmeye cesaretlendirmiþ olacaklardýr. Çocuklar, anne ve babalarýnýn anýlarýný, eðlendikleri ve korktuklarý anlarý, nasýl karþýlaþtýklarýný, çocuklarý olmasýnýn nasýl bir þey olduðunu hikaye þekline getirdiklerinde anne ve babalarýný daha yakýndan tanýyacaklardýr. Aile hikayelerini çocuklarla paylaþma, kendi kökleriyle gurur duymalarýný saðlayacaktýr.

20 - Her Çocuðun Tek Olduðu Üzerine Odaklanmak Çocuklar hakkýnda özel þeyleri ebeveynler keþfetmeli ve onlara söylemelidir. Böyle yaparak duyarlý, þiirsel olan çocuða yaratýcý olma ve kendini dile getirme fýrsatý; oldukça uzun boylu bir kýz çocuðuna yeni spor dallarýnýn kapýsýný açma, kariyer ve moda fýrsatý verilebilir. Çocuklarda kendine saygýyý geliþtirme, üstesinden gelinemeyecek bir iþ deðildir. Ýki önemli parçasý olduðu sevgiyi ve yeteneðini hissettirme akýldan çýkarýlmamalýdýr. Ve tabii ki, her iki duyguyu besleyecek þekilde davranýlmalý ve konuþulmaya çalýþýlmalýdýr. Ebeveynlerin mükemmel olamadýklarý ve en iyisini yapamadýklarý zamanlar vardýr. Fakat en önemlisinin, bir çocuðun sevgiyi düzenli aralýklarla almasý olduðu unutulmamalýdýr

Çocuklarýnýzla Mutlu Bir Ömür Dileriz
Gönderen: 12.08.2005 - 14:11
Bu Mesaji Bildir   rumuz_kardelen üyenin diger mesajlarini ara rumuz_kardelen üyenin Profiline bak rumuz_kardelen üyeye özel mesaj gönder rumuz_kardelen üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 551 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Muhtazaf (66), güllük (49), Tarik1001Ziyad (42), seraga (54), HÜSEYiN KARA (64), karaelmas38 (50), cemal57 (60), M.fansa (56), TATLIBELA (46), bbs (44), sedatf (49), uslu (48), ..ERDAL.. (42), metpay (54), derya_611 (49), aleyna nur (45), dilara0038 (58), aydin2004 (64), GülMuhammed (40), nurhalil (58), mustafa1 (55), kociste (69), osmanca (55), emin cinar (71), gulyuzlu (41), muhammedsafi (60), 0beyhan (54), alemihuccet (46), ahmet_37 (60), koreli09 (50), semsihamdi (61), dstar34 (48), seferyaþa.. (67), istanbulluzeki (58), atalayx (52), muhammet karagö.. (45), Rana-iyl (54), memo-nrw (50), yagmurum (51), sefadostu (50), abdulkadirorçan (39), sertan birol (44), bey57 (57), minikserce76 (50), orkan (47), fatma aktan (51), daliyavuz (53), Suffii (46), capanoglu66 (46), Ferhat37 (44), cansever80 (43), tete (46), telli (52), adidas_021 (26), mtura01 (49), Erdogandk (44), Otoriter (53), hmei? (52), furkan_guven (47), hasankaya01 (44), scorpion (41), talha57 (54), ali kaman (55), yueksel77 (47), wellness (54), Eness (60), nihanhane (41), ceek13 (44), samsat (40), ahmet-33 (50), temeksiz (60), SAVAÞ (49), isyan (38), nacikilci (54), Financial1982 (44), Simsek1974 (50), nurdansaka (44), BEKIR KOCA (43), haydaruzun (47), kadr (67), TONYUKUK (54), adim55 (45), AyMelek (52), melih_6 (50), Izzet Demirhan (65), mirkli (52), keser29 (52), muhsincan (48), 55hilal (65), ResoAga (53), 56emrullah (38), TAMER&CAMDERELi (49), birkulun (40), armagan63 (48), zekeriya- (55), acizane_23 (39), alibis (50), ilhan7979 (53), makedon (61), atikus (53), bay z021 (41), ruveyda_1983 (41), baranagri (54), Sessizlik_50 (35), SANLI (46), mrgol (72), mkaplan (43), arap (36), mna_metu (37), meloman (51), NæTiv&#83.. (37), Hazanyeli (47), gonul-_-dostum (44), ussaki (55), gencosman64 (60), M_K_S_37 (54), osmandenizci (60), DELÝBA&T.. (52), akýnc&ya.. (48), raif1971 (53), eren06 (59), vuslat_65 (39), mustafawarburg (53), mavi_ (41), afacan (55), Protoss (53), hayrettin23 (62), Hamdi (57), mustafaarda (56), hasta_genc23 (39), Usta74 (50), gulaislame (44), gulum_sevgi (60), emin2535 (55), fizme (55), santana (38), ahmet33 (41), serco (48), s.durdu (49), sulo (), tGb (38), zorbey66 (50), nurayse (50), raptor26 (46), orhan-velioglu (47), gülyunah (56), cendel (44), el bilo (49), PeYGaMBeR_GüLLe.. (35)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59415 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.