hydroxychloroquine kaletra fluvoxamine generique plaquenil ivermectine apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » EBUBEKIR SIFIL 'DEN -2

önceki konu   diğer konu
4 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
EBUBEKIR SIFIL 'DEN -2
Misafir
MÜBAHALE

Dinlerarasý diyalog faaliyetlerinin meþruiyetini isbatlamak amacýyla "delil" olarak ileri sürülen hususlarý ele aldýðým seri yazýlardan birisinde (24 Aralýk 2004) Efendimiz (s.a.v) ile Necran heyeti arasýnda geçenleri özetlemiþ ve "mübahale" konusuna deðinmiþtim.

Ehl-i Kitap ile Müslümanlar arasýnda --Ehl-i Kitab'ýn inisiyatifi ile-- baþlatýlan diyalog faaliyetlerine ülkemizde birçok kesimin karþý çýktýðý malum. Bu çerçevede diyalog taraftarlarýna yöneltilen eleþtirilerin dozunun zaman zaman kaçýrýldýðýný söylemek mümkün. Bu meyanda kimin ne dediði üzerinde duracak deðilim. Ancak bu faaliyetlerin dinî, siyasî, kültürel ve sosyal açýlardan ülkemiz ve insanýmýz için hayýrlý sonuçlar getirmeyeceðini düþünenlerden birisi olarak Fethullah Gülen hocaefendi ve baðlýlarýnýn diyalog süreci eleþtirilerine mukabelede bulunurken söylediklerinin beni de ilgilendirdiði açýk olduðundan mezkûr mukabelelere kayýtsýz kalmaklýðým düþünülemez.

Bu mukabelelerin son versiyonu, Hocaefendi ve ekibi tarafýndan, diyalog sürecine karþý çýkanlarýn "mübahale"ye davet edilmesi þeklinde tezahür etti. Doðrusu bu tepkiye muttali olduðumda aklýma ilk gelen, Hocaefendi ve baðlýlarýnýn alýþýlagelmiþ söylemlerinin yavaþ yavaþ deðiþmeye baþladýðý düþüncesi oldu.

Söylem önce "Biz herkesi seviyoruz; bite taþ atana gül atarýz"dan, "Bizi çekemiyorlar"a evrildi; ardýndan da "mübahale" daveti geldi.

Elbette diyalog sürecine ve bu süreçte yaþananlara itirazý olanlar homojen bir kitle oluþturmuyor; her birinin farklý bir tandansý ve retoriði var. Hatta "diyaloga hayýr" diyenlerin bir kýsmý gerçekten kasýtlý, riyakârca ve haset saikiyle hareket ediyor olabilir. Benim asýl merak ettiði nokta þu: Acaba Hocaefendi ve baðlýlarý, bunca eleþtiri içinde haklýlýk payý bulunanlar olabileceðini hiç düþünmüþ müdür? Düþünmüþse ne demiþ, ne yapmýþtýr? Düþünmemiþse gerekçesi nedir?

Kendi adýma konuþacak olursam, diyalog sürecine ve içerdiklerine itiraz mahiyetindeki yazýlarý yazarken, "acaba bu sürece "bizim taraf"tan iþtirak edenler, aþamadýklarý bazý engeller sebebiyle mi veya elde olaný muhafaza maksadýyla mý böyle bir zorlama içindeler" diye her seferinde düþünmüþümdür.

Ayný hassasiyetin diyalogcular tarafýndan da korunmasý gerektiðini söylemek zait olur. Eðer Türkiye'de diyalog süreci, Hristiyanlýðýn da "hak din" olduðu kanaatine þu veya bu þekilde katký saðlamýþ ve bu sebeple bir tek kiþi dahi din deðiþtirerek Hristiyan olmuþsa burada derin bir iç muhasebe yapýlmasý zaruri deðil midir.

Türkiye'de din deðiþtirme oranýnýn ne olduðu, kaç müslümanýn din deðiþtirerek Hristiyanlýða geçtiði konusunda net þeyler söylemek hayli zor. Zira bu konuda yapýlmýþ ne bir bilimsel araþtýrma, ne de kesin delil var. Ancak öyle de olsa misyonerlik faaliyetlerinin alabildiðine yoðun bir þekilde sürdüðü bir ortamda hiç kimsenin bundan etkilenmeyeceðini ve gerçekten dinini deðiþtirip Hristiyanlýða geçmeyeceðini söylemek de mümkün deðil.

Bu noktada, "Din deðiþtirdiði söylenenler Ýslam'dan Hristiyanlýða geçiþ yapmýyor. Bunlar zaten Hristiyan olduðu halde sadece Müslüman ismi taþýyan kimseler" diyerek savunmaya geçmek ne kadar doðru? Diyelim ki öyle; iyi ama bu durum, bundan sonra da hiç kimsenin gerçekten din deðiþtirmeyeceðini garanti eder mi?

Yine bu noktada, "Misyonerler asýrlardýr çalýþýyor. Þimdi mi fark ettiniz?" tavrý da yanlýþtýr. Zira asýrlardýr misyonerler (eðer gerçekten "asýrlardýr" varsalar), "Ayýdan post, gâvurdan dost olmaz" özdeyiþinin hakim olduðu bir ortamda icra-i faaliyet ediyordu, daha doðrusu "etmeye çalýþýyordu". Þimdi ise onlar "amentüde müttefikimiz" olarak arz-ý endam ediyor!

Gelinen noktada Müslümanlar'ýn "mübahale"ye davet ediliþini nasýl yorumlamalýyýz?

Ýslam'da, detaylarý Fýkýh kitaplarýnda anlatýlan ve eþler (karý-koca) arasýnda yapýlan "li'an" (bkz. 24/en-Nûr, 6 vd.) dýþýnda Müslümanlar arasýnda "karþýlýklý lanetleþme" anlamýna gelen bir uygulama var mýdýr, bilmiyorum. Öyle görünüyor ki, Müslüman'ýn Müslüman'ý "mübahale"ye daveti de diyalog sürecinin literatürümüze kazandýrdýðý bir uygulama olarak tarihe geçecek. Oysa o tarih bize, Kur'an'ýn ifade ettiði gibi "mübahale"nin Müslümanlar'la gayrimüslimler arasýnda yapýldýðýný söylüyor.

"Fakat siz mehakke (mihenge) vurmadan almayýnýz. Zira çok silik söz ticarette geziyor. Hatta benim sözümü de, ben söylediðim için hüsn-i zan edip tamamýný kabul etmeyiniz. Belki ben de müfsidim veya bilmediðim halde ifsad ediyorum. Öyle ise her söylenen sözün kalbe girmesine izin vermeyiniz.

"Ýþte size söylediðim sözler hayalin elinde kalsýn; mehakke vurunuz; eðer altýn çýktýysa kalbde saklayýnýz. Bakýr çýktýysa, çok gýybeti üstüne ve bedduayý arkasýna takýnýz, bana reddediniz, gönderiniz" diyen bir insanýn baðlýlarý olarak "Eðer biz zararlý þeyler yapýyorsak Allah bizi silip süpürüp götürsün" demek ve bir politikanýn belirlenmesinde hakka/doðruya vahiy kesinliðinde isabet ettiðini ileri sürmek gerçekten yadýrgatýcý!

Kendi payýma konuþayým: Dinlerarasý diyalog sürecini eleþtirirken yukarýda sözlerini naklettiðim Bediüzzaman merhumun tavsiyesi doðrultusunda hareket etmeye çalýþýyorum. Bu baðlamda diyalogcularýn ileri sürdüðü dinî delillerin uygun olmadýðýný düþünüyor; bu süreci ülkemiz ve insanýmýz için zararlý gördüðüm için eleþtiriyorum.

Þahid ol ya Rab!

Ebubekir Sifil / 19 Mart 2005
(Milli Gazete)

Mesaj 3 kez düzenlendi. En son eNeSMaLiK tarafından, 20.03.2005 - 19:05 tarihinde.
Gönderen: 20.03.2005 - 18:54
Bu Mesaji Bildir   Yukari
guvendag su an offline guvendag  
ALLAH RAZI OLSUN
148 Mesaj -
EBUBEKÝR SÝFÝL AGABEYIN YAPTIGI ELESTÝRÝLERDEN DOLAYI COK SEVÝNDÝM. ELESTÝRÝ YAPAMAYANA YAPMASINI BÝLMEYENE ORNEK OLSUN.ÝSTE GERCEK BÝR ÝSLAM ALÝMÝ NE GUZEL ELESTÝRÝSÝNÝ YAPIYOR GORUN.TEKRAR ALLAH RAZI OLSUN.Güle Güle düsün
Gönderen: 22.12.2005 - 20:42
Bu Mesaji Bildir   guvendag üyenin diger mesajlarini ara guvendag üyenin Profiline bak guvendag üyeye özel mesaj gönder guvendag üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
AGABEY SİZ BU SOZDEN BUNUMU ANLIYORSUNUZ
148 Mesaj -
Eðer biz zararlý þeyler yapýyorsak Allah bizi silip süpürüp götürsün" demek ve bir politikanýn belirlenmesinde hakka/doðruya vahiy kesinliðinde isabet ettiðini ileri sürmek gerçekten YADIRGATICI.

FAKAT BEN BUNU VAHIY KESINLIGINDE INANMAK OLARAK ALGILAMIYORUM.

BU MUSLUMAN KARDESLERIMIZ TARAFINDAN COK BUYUK HAKARETLER GOREN BÝR ZATIN ACABA YANLISMI YAPIYORUZ DUSUNCESIYLE KENDISINI CENABI ALLAH SÝKAYETIDIR.

düsün
Gönderen: 22.12.2005 - 20:50
Bu Mesaji Bildir   guvendag üyenin diger mesajlarini ara guvendag üyenin Profiline bak guvendag üyeye özel mesaj gönder guvendag üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
biz gul atmaya devam ediyoruz
148 Mesaj -
evet biz gul atmaya devam ediyoruz ama gul attýklarýmýz her seferýnde bize tas atýyorlar.kafir diyorlar vatan haýný diyolar ve daha neler neler.....

bu kadar insafsýzlýga ve haksýzlýga karsý o muhterem zat gine onlarý degýl kendisini ALLAHA SÝKAYET EDÝYOR...

VE O COK DUSUNMUSTUR TEKRAR TEKRAR DUSUNMUSTUR. BÝLÝRSÝNÝZ KI BÝZÝM ÝSLERÝMÝS ÝSTÝSARE ÝLEDÝR.ROPORTAJLARI VE YAZILAR ÝYÝ OKUNURSA KÝMÝN OZ ELESTÝRÝ YAPTIGI ORTAYA CIKAR.:(
Gönderen: 22.12.2005 - 20:55
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 559 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ferdülislam (108), sunniit (59), kadirbey (62), busra12 (32), melisatek (32), hüzünlüköprü (36), ramazan294 (35), nisa88 (36), ervam (57), Allah 1 (47), saime86 (38), batu39 (51), Abdurrahman Gör.. (61), fatihulu24 (30), Zeynep_85 (39), ferhatb (51), GuVeNN (46), safiye55 (35), azra16 (44), ahmed86 (38), mürsid (37), mekin (43), tohurter (54)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56880 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.