chloroquine colchicine kamagra generique plaquenil generique luvox apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » SAĞLIK & SPOR » SIGARA DUMANINDAKI RISK !!!

önceki konu   diğer konu
31 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    SIGARA DUMANINDAKI RISK !!!
Admin

700 Mesaj -
Yeni bulgulara göre, sigara dumani tükürügü bozuyor, agizda kanser riskini arttiriyor. Sigaranin insan sagligina yeni bir zarari daha tespit edildi.Bir gurup bilim adamlari, tükürükteki koruyucu molekülleri tahrip eden sigaranin agiz kanseri riskini arttirdigini belirtti
Agizin dogal özelligini bozuyor
Laboratuvarda sigara dumaniyla temas ettirilen tükrügün, agzi koruyan özelligini yitirmekle kalmadigi, ayrica, basli basina hücrelere zarar verici hale geldigi ifade edildi. Tükürügün sigara dumanina temasi ne kadar uzarsa, hücrelere verecegi zarar da artiyor. Sigaranin damarlara, kan dolasimina, sindirim sistemine, girtlaga ve en önemlisi solunum yollari ve akcigerlere agir zarari oldugu bilinmekteydi

Nolursunuz kendi paranizla kendinize dert almayin.O bedeni size veren emanet verdi,emanete hiyanet edilmez.....
Gönderen: 03.06.2004 - 21:56
Bu Mesaji Bildir   RaVZaNuR üyenin diger mesajlarini ara RaVZaNuR üyenin Profiline bak RaVZaNuR üyeye özel mesaj gönder RaVZaNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
munazile su an offline munazile  
selamun aleykum
183 Mesaj -
haklisin ben hayatimi bir paket sigaraya sattim.
Gönderen: 04.06.2004 - 00:02
Bu Mesaji Bildir   munazile üyenin diger mesajlarini ara munazile üyenin Profiline bak munazile üyeye özel mesaj gönder munazile üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast 86ranuna86  
Konu icon    slm
Misafir
bencede haklisin. Ben büyük bir sigara düsmanigim, keske herkes benim ve senin gibi düsünse. Ellerine saglik allah razi olsun.
Gönderen: 04.06.2004 - 00:21
Bu Mesaji Bildir   Yukari
GöLGe su an offline GöLGe  
1041 Mesaj -
Sigara icenlere kizmayiniz...
Onlar zayiftir...
Onlar hastidir...
Dualarinizi eksik etmeyiniz...

Esselamualeyküm
Gönderen: 04.06.2004 - 00:55
Bu Mesaji Bildir   GöLGe üyenin diger mesajlarini ara GöLGe üyenin Profiline bak GöLGe üyeye özel mesaj gönder GöLGe üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RaVZaNuR su an offline RaVZaNuR  
Admin

700 Mesaj -
Gölge kardes yoksaaaaaaaaolmaz

Allah kurtarsin ona muzdarip olanlari insa-ALLAH
Gönderen: 04.06.2004 - 01:24
Bu Mesaji Bildir   RaVZaNuR üyenin diger mesajlarini ara RaVZaNuR üyenin Profiline bak RaVZaNuR üyeye özel mesaj gönder RaVZaNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
1041 Mesaj -

Aaaaah ahh duvar

Gönderen: 04.06.2004 - 01:27
Bu Mesaji Bildir   GöLGe üyenin diger mesajlarini ara GöLGe üyenin Profiline bak GöLGe üyeye özel mesaj gönder GöLGe üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
YaSinYuSuf su an offline YaSinYuSuf  
RE:
440 Mesaj -
Alıntı
Orijinali GoLGe

Aaaaah ahh duvar

YETER ABICIM KAFA ATIP DURMA
BEYIN KANAMASI GECIRIRSIN SONRA HA,
BIRAKMANIZ ICIN DUA EDERIZ VE SIZDE BIRAZ GAYRETLE BIRAKIRSINIZ INS...

Gönderen: 04.06.2004 - 02:28
Bu Mesaji Bildir   YaSinYuSuf üyenin diger mesajlarini ara YaSinYuSuf üyenin Profiline bak YaSinYuSuf üyeye özel mesaj gönder YaSinYuSuf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Nazligul su an offline Nazligul  
1113 Mesaj -
Selamun aleykum kardeslerim,

Sigara icen iki tane abim var, birisi günde üc dört paket iciyordu, bende sigaraya cok karsi biri oldugum icin, sevmiyorum sigarayi kim sever ki? Neyse, hatir koydum eyer ki beni kardesini seviyorsan azalt hic olmasa dedim, ve Allah ondan razi olsun, günde simdi on tane den fazla icmiyormus, okadar sevindim ki, inanamazsiniz sevinçli
ve tabii Rabbime cok dua etim, birakmasi icin.

Diger abimde cok birakmak istiyordu, benden hep Dua istiyordu, simdi diyor kardesim allah senden razi olsun, su sigardan nefret etmeye basladim diyor, cok sükür Rabbime, cünkü sigarayi icenler tez gidiyor, gerci rabbim bilir kimin ne zaman yolcu oldugunu ama en azindan Hastalanmazlar... göz kırpma

Dua Müminin Silahidir... Tüm Ümmeti Muhammeti yüce Rabbim bu piz sigaradan uzak tutsun insallah...

Allaha Emanet olun, (´Golge kardesim basinizi vurmayin bu ne yazikki bir fayda etmez göz kırpma Rabbim yardimciniz olsun...)

Kardesiniz Nazligülllllllll

Gönderen: 04.06.2004 - 12:41
Bu Mesaji Bildir   Nazligul üyenin diger mesajlarini ara Nazligul üyenin Profiline bak Nazligul üyeye özel mesaj gönder Nazligul üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
KaRaGuL su an offline KaRaGuL  
Moderator

548 Mesaj -
yakinda bende hic yerine gidicem.
bende tam bir dusmanimdir. ne yazikki cevremdekiler iciyorlar. dumandan en fazla etkilenen ben oluyorum. ozellikler benim uzerime geliyor. (istenmeyen ot, butnunun dibinde bitermis.) ne kadar cabaladimsa da biraktiramadim. kimse birakmak istemiyor ki.
okuldayken, sesim gitmisti arkadsin sigarasinin dumanindan. yasakladim yanimda icilmesini. savas baslattim. icmesinler diye. sigaranin icine gizliden siringayla enjekte etmedigim bisey kalmadi. yinede banamisin demiyorlar.
ben de baslayim bari , ne var su zikkimda dedim. bir turlu baslayamadim. hani onu icmek cin bir bahane bulamiyorum.az para da degil hani. Rabbim icenlerin birakmasi icin yardim etsin. icmeyenleride icenlerin dumanindan zararindan korusun.icmeyi nasip etmesin...
Gönderen: 04.06.2004 - 13:02
Bu Mesaji Bildir   KaRaGuL üyenin diger mesajlarini ara KaRaGuL üyenin Profiline bak KaRaGuL üyeye özel mesaj gönder KaRaGuL üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
((( ... ))) su an offline ((( ... )))  
2338 Mesaj -
duvar

Ýstenmeyen ot, insanýn burnunun dibinde bitermiþ....

ne doðru

Allah cümlemizin yar ve yardýmcýsý olsun

Gönderen: 04.06.2004 - 13:05
Bu Mesaji Bildir   ((( ... ))) üyenin diger mesajlarini ara ((( ... ))) üyenin Profiline bak ((( ... ))) üyeye özel mesaj gönder ((( ... ))) üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
_EM!NE_ su an offline _EM!NE_  
Konu icon    Selamun Aleyküm...
98 Mesaj -
Allah razi olsun kardesim.. cok güzel bi konuya deginmissin...

Keske sigara icenler böyle konulari okudukca sigaradan vazgecse ömrümü bu konulari eklemekle gecirebilirim.. ama ne yazik ki benim annem ve babama degil bu sekil seyleri okutmak anlata anlata dilimde tüy bitti.. "kendinizi düsünmüyorsaniz bari bizleri düsünün" diyorum ama pek aldiris etmiyorlar.. ediyorlar ama birakamiyorlar...
Aslinda onlarada pek suc bulmuyorum cünkü her ne kadar birakmak insanin kendi elinde olsada cokda kolay degil sanirim...
Ben sahsen sigaradan nefret ettigim kadar hic birseyden nefret ettigimi sanmiyorum.. annem ve babami balkona gönderiyorum iceceklerinden eger evde icerlerse heran bogulma tehlikesi gecirebilirim... igreeencc bisey yaa nasil iciyorsunuz.. zaten dumanin kokundan belli ne kadar migde bulandirici oldugu...iiiyyyyyy....

Allah bütün sigara icenlere yardim etsin ne deyim.. hepsinin birakmasi dilegi ile...

Allah`a emanet olun...

Selam Ve Dua Ile...
Gönderen: 04.06.2004 - 13:09
Bu Mesaji Bildir   _EM!NE_ üyenin diger mesajlarini ara _EM!NE_ üyenin Profiline bak _EM!NE_ üyeye özel mesaj gönder _EM!NE_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
muhammedfevzi su an offline muhammedfevzi  
slm
379 Mesaj -
Dedem vardý,günde 3 pakete yakýn içiyordu,

By Pass oldu.

Yazýk oluyor gerçekten

Allah korusun....
Gönderen: 04.06.2004 - 20:51
Bu Mesaji Bildir   muhammedfevzi üyenin diger mesajlarini ara muhammedfevzi üyenin Profiline bak muhammedfevzi üyeye özel mesaj gönder muhammedfevzi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE:
1041 Mesaj -
Alıntı
Orijinali Nazligul
Allaha Emanet olun, (´Golge kardesim basinizi vurmayin bu ne yazikki bir fayda etmez göz kırpma
Kardesiniz Nazligülllllllll [/I]

Nazligül kardesim...

Sen dua buyurana kadar ben de bu kafayi

vurucam...

Aha iste duvar
Gönderen: 04.06.2004 - 22:08
MiRaY su an offline MiRaY  
Aha gitti kafalar
252 Mesaj -
VALLA DURUN YAA KAFALAR PERISAN OLDU..
Bende iciyorum ne yazikki Allah hepimizi korusun sagligimida baya tehdit ediyor.
Ama iradem cok zayif cok ugrastim genede birakamadim.:(
Gönderen: 07.06.2004 - 02:15
Bu Mesaji Bildir   MiRaY üyenin diger mesajlarini ara MiRaY üyenin Profiline bak MiRaY üyeye özel mesaj gönder MiRaY üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
1041 Mesaj -

Sigaranin Zararlari:
Cilt nemini kaybettirir, Cilt erken yaslanir, Cinsel gücü zayiflatir, Kisirliga sebep olur
Uyku düzensizligi ve sinir bozukluklarina yol acar, Dilin tad alma kabiliyetini zayiflatir.

Anneden cocugun zekasi ve fiziki bozukluk olarak dogmasina sebep olur.

Migren agrilari yapar, Kani koyulastirir, Organizmaya giren oksijeni azaltir.

Vücuttan zehirli atiklarin atilmasini engeller, Kalp akciger, karaciger, bagirsak ve migde
Rahatsizliklarina yol acar...

:(

Esselamualeyküm

Gönderen: 07.06.2004 - 04:03
yaban el su an offline yaban el  
81 Mesaj -
:(ağlarağlarağlarağlarağlarağlarağlarağlarağlarağlarağlarağlarağlarağlarağlarağlarağlarağlarağlarağlarağlar

Maalesef......
Gönderen: 07.06.2004 - 09:33
Bu Mesaji Bildir   yaban el üyenin diger mesajlarini ara yaban el üyenin Profiline bak yaban el üyeye özel mesaj gönder yaban el üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
AhmedNur su an offline AhmedNur  
32 Mesaj -
kahkaha Sigara içen birini öpmek kültablasýný yalamak gibidir
düsün olmaz
Gönderen: 11.06.2004 - 04:22
Bu Mesaji Bildir   AhmedNur üyenin diger mesajlarini ara AhmedNur üyenin Profiline bak AhmedNur üyeye özel mesaj gönder AhmedNur üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
eNeSMaLiK su an offline eNeSMaLiK  
AAAAAAAAH AAAAAAAAAAH
900 Mesaj -
Daha 3 ay oncesine kadar sigaradan nefret eden biriydim.Birakin icmeyi icilen yerde oturmaz, sigara icen biriyle tokalastiktan sonra bile elimi kolonyayla yikardim.
Ama su son 2 ayda bu meret beni oyle bir baski altina aldi ki anlatamam. Normalnefes alirken sanki duman soluyor gibi oluyorum. Ruyamda bile sigara iciyorum sigarayi cekiyorum agzima cikolata akiyor.Cok direndim icmedim.Ozellikle sigara karsiti sitelere girdim.Sigaranin insanda yaptigi tahribati gosteren bircok igrenc fotografa dakikalarca baktim.masaustu arkaplan yaptim hep karsimda olsun diye.
Baktim olacak gibi degil gittim bir paket aldim.Dusundum ki bu seyin igrencligini yakinda gorursem hersey biter.Eksiyi eksiyle carparsam arti olur. Ama 2 hafta oldu bu 4. paket ve su an sabah olacak nerdeyse yine elimde o meret.
Soyleyin ben nerde yanlis yaptim.Bu islem hatasi nerde.Kendimce eksinin onune bir eksi daha koyup onu artiya cevirecektim ama o iki eksi hala yanyana duruyor, arti olmadi.
Ama ben biliyorum onlar arti olacak yoksa benim icin dunyanin sonu geldi demektir.Cunku tum hesaplar altust oluyor.
Tabi herseyin bir gecikme suresi var biliyorum bu da bir sure sonra arti olacak.
üzüntülü üzüntülü üzüntülü duvar duvar duvar duvar
Gönderen: 11.06.2004 - 04:59
Bu Mesaji Bildir   eNeSMaLiK üyenin diger mesajlarini ara eNeSMaLiK üyenin Profiline bak eNeSMaLiK üyeye özel mesaj gönder eNeSMaLiK üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RaVZaNuR su an offline RaVZaNuR  
Admin

700 Mesaj -
S.a

Bu konunun bu kadar ses getirecegini hic tahmin etmemistim dogrusu.Su bir gercek ki eger SIGARA; ICKI´nin her cesidi dertleri unutmak icin iciliyorsa ki öyle derler bunca insan aci istirap stres icin de olmaz sigarada aynen keyf almak icin iciliyorsa niye insanlar pspkologlara gidiyor Dr lar sigarayi veya diyerini tavsiye ederler insanlarin kurtulusu icin
Kendimizi. Kandirmiyalim bu gibi seylerle günümüz de kanser basta olmak üzere hayatimizi tehdit eden bir sürü hastalik´lar var üstüne üstelik de sigara veya benzeri seylerle hizlandiriyoruz.
Bu bedeni saglikli bir sekilde sana emanet eden Allah´a nasil hesap verecegiz onu düsünerek irademize sahip olalim.Nefis her seyi ister yapabilirmiyiz her istedigini hayir o halde biraz düsünelim.Care degil icmek kendinizi ,coluk cocugunuzu,paranizi,dahasi etrafdaki insanlari düsünün onlari bile rahatsiz ediyoruz bu davranisimizla kul hakki olmuyormu,Allah´in verdigi mis gibi havayi kirlettigimizi düsünerek birakalim.Haddim degil herkez biliyor ama kardeslerim biraz iradelerinizi zorlayarak kiymayin kendinize.
Allah yar ve yardimciniz olsun iman,ihlas kuvveti her seyin üstesinden gelir.
Bu kadar cok zararlarini hem bilelim hemde icelim olmaz olmaz....
Gönderen: 11.06.2004 - 11:35
endulus su an offline endulus  
611 Mesaj -
Sigaraya fetva verecek bir makam yokmu?

Haramlardan sakinmak arasinda sigara olabilir mi?

Bence bunun tek cözüm yolu devlet eliyle yasaklanmasidir. yasaklanmasidir derken diyanet isleri baskanliginda olusturulacak yüksek iktisat sahibi hekimlerden olusan bir kurulla sigaranin vucuda yaptigi tahribat ve aileler üzerindeki etkisi üzerine fetva verilmesidir.

Dinen; vucud üzerinde tahribata yol acan maddelerin Haram oldugu konusunda fetvanin verilmesi gerekir..

Ama, nerde?

Gelirler azalacak ya.. Vergi toplanamazya...

Düsünseler! Yilda milyarlarca dolarin havaya üflendigini....Sigaranin meydana getirdigi tahribatlari önlemek icin yapilan saglik harcamalarini...Bu yüzden kaybedilen isgünü ve hayatlari..Bir nesil elden gidiyor...

Ama nerde?

Amerika`da ve avrupada resit olmayanlara sigara satilmiyor..Kapali mekanlarda içilmesine müsaade edilmiyor. Bir ülkeyi yok edeceksen onlara bedava sigara ve icki verin.. göreceksiniz o ülke en kisa zamanda zenginliklerini kaybetmiyor mu?

Sigara paketlerinin üzerine sagliga zaralidir yazmakla is bitmiyor.. Sigara tüketimini yasklayacaksiniz..

Ey babalar, anneler!

Evinizde, kapali ortamlarda çocuklarinizin yaninda sigara içermisiniz?..

Içiyorsaniz sizlerin evlatlarinizi sevmediginizi düsünüyorum.. Sevdiginizi söyleyerek kendinizi kandirmayiniz..Onlarin hayatlarini zehirlemeye sizlerin hiç mi hiç hakkiniz yok.. Ilerki yaslarinda onlarda bu illeti kullandiginda sizlerin onlara sigar içme deme hakkinizda yok. Iyi örnek oldunuz mu ki?

bende bir zamanlar bu illleti kullanan biri olarak kendimi asla affetmiyecem. Rabbim bana bir hastalik vererek (lutuf) bu illeti birakmama vesile oldu. Hamd ederim..

Içenlerede rabbim dogruyu görmeyi nasip etsin ve en kisa zamanda birakma iradesini gösterebilsinler..

Sigarasiz hayat çok daha güzel..Inanin...
Gönderen: 11.06.2004 - 14:38
Bu Mesaji Bildir   endulus üyenin diger mesajlarini ara endulus üyenin Profiline bak endulus üyeye özel mesaj gönder endulus üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
DiLRuBa su an offline DiLRuBa  
1118 Mesaj -
Aslina bakarsak insanin sagligina zarar verdigi icin mekruh sayilir.

Icenler tiryaki olanlarin Allah yardimcisi olsun...kötü aliskanlik.

Bu konu ses getirmezmi, icenler artiyor gitgide maalesef.

Ben eskiden iciyordum biraktim, arkadaslar icince gene kokusu güzel geliyor ne yalan diyim ki... agla
Gönderen: 11.06.2004 - 16:21
Bu Mesaji Bildir   DiLRuBa üyenin diger mesajlarini ara DiLRuBa üyenin Profiline bak DiLRuBa üyeye özel mesaj gönder DiLRuBa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE:
1113 Mesaj -
ilk önce kesinlikle Ravzanur Kardesime katildigimi belirtmek istiyorum...

Sueda Kardesim aman diyim, sakin geri baslama, ne güzel Nefsini yenip birakmak nasip olmus.
Inan Babam evde sigara ictigi zaman ev nasil pis pis kokuyor, biktim yemin ederim su sigaradan, dünyada en nefret edigim seylerden birisidir...
Aman geri baslama gözünü sevim olmaz aman aman canim Kardesim.

Size gelince EnesMalik Abi, cok üzüldüm inanin, sigaraya basladiginiz icin, bukadar düsmankene sigaraya, Nefsinize uymaniz, beni cok üzdü, cok imanli birisiniz, her halinizden, yazilarinizdan beli... sevinçli
Yüce Rabbime o pis sigarayi birakmaniz icin Duaciyim... insallah.

Allah Razı Olsun Herkesden,

Bu aradaaaaaaaaa SIGARAYA HAYIR göz kırpma

Vesselam Güle Güle

Mesaj 2 kez düzenlendi. En son RuMeYSa tarafından, 12.06.2004 - 02:01 tarihinde.
Gönderen: 12.06.2004 - 01:25
Bu Mesaji Bildir   Nazligul üyenin diger mesajlarini ara Nazligul üyenin Profiline bak Nazligul üyeye özel mesaj gönder Nazligul üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
eNeSMaLiK su an offline eNeSMaLiK  
RE: RE:
900 Mesaj -
---Aman kardesim baslamis degilim.Sadece bir deney yapiyorum.Eksiyi eksiyle carpip arti yapmaya ugrasiyorum.
---Hicbir derdim yok ama birden neden oldu bilmiyorum muthis bir sigara tutkusu basladi, dedim ya ruyamda bile iciyorum agzima cikolata geliyor.
---Ben de bunu yenebilmek icin bir sure icip bu baskiyi aticam.
---Ama bunu aliskanliga donusturmem.Buna gucum var.
---tek derdim bu deney ne zaman bitecek su an 2 hafta kadar oldu.
---Yavastan da bana baski yapan bu psikolojik sey yok oluyor.
---Size bir sir veriyim mi bakin Anadoluda yetisen gercek,hormonsuz, Amasya elmasi sigarayi birakmak isteyenler icin gercekten bir ilac gibi.
Esselamu Aleykum.

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son RuMeYSa tarafından, 12.06.2004 - 02:01 tarihinde.
Gönderen: 12.06.2004 - 01:59
Bu Mesaji Bildir   eNeSMaLiK üyenin diger mesajlarini ara eNeSMaLiK üyenin Profiline bak eNeSMaLiK üyeye özel mesaj gönder eNeSMaLiK üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
1113 Mesaj -
Ya Énes-Malik Abi, ariynan eksiynen niye ugrasiyorsun ki? Yani kusura bakmayin biraz sert yaziyorum, Hakinizi Helal edin, lütfen eyerki kirici yaziyorsam. Ama konu Sigara olunca... En igrenc seydir sigara. Nefret ediyorum, Allahim kimseyi nefsine uydurmasin, ve Babamdanda Allah razi olsun, niye mi?
Babam kendisi icdigi halde 5 cocugunada baslatirmadi, elinden gelen herseyi yapti, belki de Allah korusun, eyer ki Babam bizi delilik cagimizda, sert cikmasaydi baslayabilirdik, cogu arkadasim ozamanlarda basladi, ama cok sükür Rabbime, Neyse.

EnesMalik abi, Nefsinize uymayin, caniniz cekiyorda ne oluyor ki sanki?
Hayir yani ben sigara icenleri anlamiyorum, ne var zehiri iclerine cekiyorlar, Allah Allah.

Vesselam.

Gönderen: 13.06.2004 - 18:22
sefaköylü su an offline sefaköylü  
18 Mesaj -
vallahi ben nediyeyim
ben sigaranin yanin dan gecmedigim icin
kendimi cok sevincli hissediyom
amma yazik olan bir durum varsa benim hatun cigara tiryakisudur kim neyaparsa kendine yapar ustalar kahkaha kahkaha
Gönderen: 13.06.2004 - 20:38
Bu Mesaji Bildir   sefaköylü üyenin diger mesajlarini ara sefaköylü üyenin Profiline bak sefaköylü üyeye özel mesaj gönder sefaköylü üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
1118 Mesaj -
Annem der zaten zikkim icin (zikkimin ne oldugunu bilmiyorum bugüne kadar ama iyi birsey oldugunu zannetmiyorum düsün )

Neyse Allah yardimcimiz olsun kötü bir aliskanlik. Icmeyenlerde icenlerin yaninda durup passif icerken etkileniyor haberiniz ola...
Gönderen: 14.06.2004 - 10:59
Bu Mesaji Bildir   DiLRuBa üyenin diger mesajlarini ara DiLRuBa üyenin Profiline bak DiLRuBa üyeye özel mesaj gönder DiLRuBa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Merve-Esma su an offline Merve-Esma  
Konu icon    s.a
159 Mesaj -
Yazilarin üstüne fazla söze gerek yok herhalde
Islam ansiklopedisinden sigaranin manasini yazdim

SÝGARA

Tütünün ince kaðýda sarýlý çubuk þekli. Fransýzca ve Ýngilizce "cigarette" sözcüðü, Türkçeye "sigara" telaffuzu ile geçmiþtir. Arapça "duhân" sigara, "tedhîn" ise sigara içmek anlamýnda kullanýlýr.

Sigaranýn yapýldýðý tütün bitkisi; yapraklarý yakýlarak içilen kokulu, keyif verici ve baðýmlýlýk yapan bir bitkidir. Sigara veya tütün Hz. Peygamber veya müctehid imamlar döneminde bulunmadýðý için, hakkýnda ne âyet, ne hadis ve ne de müctehidlerin sözü yoktur. Çünkü tütün ilk olarak Amerika'daki Antil takým adalarýndan birinde bulunmuþtur. 1496 M. yýlýnda Kristof Kolomb (1451-1506) Antil adalarýný gezisi sýrasýnda yerlilerin bu bitkiyi yakarak içtiklerini gördü. Gemicilerden biri; Tobago adalarýndan bir örnek alýp Avrupa'da Petros Marden adýnda bir tüccara gönderdi. Ýspanyol gemicileri 1511 M. yýllarýnda, bu keyif verici maddeyi Ýspanya ve Portekiz limanlarýnda iyice tanýttýlar. Fransýzlarýn Lizbon elçisi olan Jean Nicot, tütünden elde edilen ve kendi adýyla anýlan nikotin zehirini ilaç olarak kullanmak üzere, tütünü Fransa'ya soktu. 1560 M.'den sonra artýk tütün Almanya, Ýtalya, Ýngiltere ve sýrasýyla diðer dünya ülkelerine yayýldý.

Yapýlan incelemeler tütünün insan saðlýðý için zararlý olduðunu ortaya koymuþtur. Sigara içerken içeri çekilen duman, akciðerin çeperindeki hücreleri zedeleyerek kalýnlaþtýrýr. Hücrelerin esnekliði kaybolduðundan, kuvvetli bir öksürük, aksýrýk sonucunda bu cidarlar harap olabilir. Öte yandan içeri çekilen sigara dumaný damar cidarlarýnýn kalýnlaþmasýna yol açar ve damar sertliði geliþimini hýzlandýrýr. Sigaranýn en önemli bir özelliði de alýþkanlýk yapmasý ve içenlerin bunu býrakamamasýdýr.

Sigaranýn akciðer kanserine yakalanma ihtimalini 20 arttýrdýðý, kalp enfarktüsü riskini iki katýna çýkardýðý, kronik bronþit ve amfizem'e yol açtýðý, týp tarafýndan belirlenmiþtir. Tütündeki nikotin son derece zehirli bir maddedir. Az alýnýnca insanda uyarýcý, canlandýrýcý etkiler yapar, çeþitli bezlerin salgýlarýný arttýrýr, kan basýncýný yükseltir. Sigara dumanýndan zehirlenme olmayýþýnýn sebebi, sigaranýn yanmasý sýrasýnda tütünde bulunan nikotinin 1/3-1/7'sinin ýsý etkisiyle buharlaþarak dumanla gitmesi, geri kalanýn da ancak küçük bir bölümünün ciðerlere ve kana ulaþmasýdýr.

Týpta, haþerata karþý nikotinden yapýlmýþ toz veya sývý ilaçlar vardýr.

Ýnsan saðlýðý üzerindeki olumsuz etkileri bilinen sigarayý kullanmanýn hükmü ile ilgili olarak Ýslâm'ýn bir çözüm getirmesi gerekir. Asr-ý saadette afyon da bilinmiyordu. Sonraki Ýslâm fakihleri afyonun uyuþturucu niteliðine bakarak onu þaraba kýyas ettiler ve caiz olmadýðým söylediler (bk. "Afyon" maddesi).

Sigara hem içene ve hem de yakýnýnda bulunanlara zarar vermektedir. Kur'an-ý Kerîm'de þöyle buyurulur: "Kendinizi elinizle tehlikeye atmayýnýz" (el-Bakara, 2/195); "Kendinizi öldürmeyiniz..." (en-Nisâ, 4/29). Hz. Peygamber de þöyle buyurmuþtur: "Ne doðrudan ve ne de karþýlýk olarak zarar yoktur" (Ýbn Mâce, Ahkâm,17; Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 327; Mâlik, Muvatta, Akdiye, 31).

Bedene bir yararý olmadýðý gibi, zararý da açýk olan sigara ayný zamanda kiþi ve aile bütçesi için bir israftýr. Bir âyette "Yiyiniz, içiniz, israf etmeyiniz" (el-A'râf, 7/31) buyurulmuþtur. Hz. Peygamber de malýn boþa harcanmasýný yasaklamýþtýr (bk. Buhârî, Zekât, 18; Husûmât, 3; Ý'tisâm, 3; Müslim, Akdiye, 14).

Önceki asýrlarda yaþayan bazý fakihler, hakkýnda âyet ve hadis bulunmamasý nedeniyle "eþyada asýl olan mübahlýktýr" kaidesince sigarayý mübah saydýlar. Hatta bazý Þâfiî bilginleri; "Evli kadýn sigara tiryakisi ise, sigara masrafý da nafaka kapsamýna girer" demiþlerdir.

Ancak bu gün sigaranýn insan bedenine ve çevreye verdiði zarar dikkate alýndýðýnda bunun kerâheti açýkça görülür. Sigara içmesinin saðlýðýna zararlý olacaðý doktor tarafýndan bildirilen kimselerle, yoksul olup, aile fertlerinin nafakasýndan keserek sigara içenler hakkýnda ise haramlýk kesinleþir.
Gönderen: 14.06.2004 - 14:29
Bu Mesaji Bildir   Merve-Esma üyenin diger mesajlarini ara Merve-Esma üyenin Profiline bak Merve-Esma üyeye özel mesaj gönder Merve-Esma üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
1118 Mesaj -
Allah icenlerin birakmasini nasip eylesin hem sagliga hem keseye zararli.

düsün
Gönderen: 15.06.2004 - 11:32
1113 Mesaj -
Allah razi olsun, Merve-Esma Kardesim.

Amin Sueda Kardesim, sadece günde bir paket sigara yilda 2000 Euro tutuyorsa...
Düsünün artik günde iki üc paket icenleri...
Rabbim korusun. Amin.

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son Nazligul tarafından, 17.06.2004 - 17:34 tarihinde.
Gönderen: 17.06.2004 - 17:32
yozgat66nl su an offline yozgat66nl  
ISTE IRADE'MIZ
15 Mesaj -
BEN DE SIGARA ICENLERDEN BIRISIYDIM.
Sukur ki artik degilim yakin bir zamandan itibaren.cok ugrastim olmadi neler neler yaptim olmadi.(cunku irade zayifligim ta ki o ana kadar.)sonra bir vaaz dinlerken ALLAH'IM SEN SAHITSIN EVET SAHITSIN ARTIK ICMIYECEGIM.
DEDIM VE HODRI MEYDAN,YA IRADENE SAHIP OLACAKSIN YADA ALLAH'LA ANLASMAYA SADIK KALMAYIP HELAK OLACAKSIN.
KARDESLERIM ASIL SORUN ISTE ALLAH Í BILMEMEK.
HER YERDE KI SORUNLARIMIZ BUDUR.
nasil ki ehli kitap taptigina sirk kosuyorsa biz de gormemezlikten geliyoruz verdigi nimeti
ISRAF ederek cocuklarin RIZKINI küle veriyoruz.
hatta sunu da duymustum;
SIGARA KANSER YAPTIGINI BILE BILE ICTIGINDEN DOLAYI INTIHAR EVET INTIHAR OLARAK OLECEGINI DUYMUSTUM .
aklimada biraz uygun dusuyor.bu sahsima aittir.
icen kardeslerim ne hissettigini cok iyi bilirim
daima SAVASIN SAVASIN SAVASIN cunku artik siz dizgini bir gun alacaksiniz ,musluman daima umitli olmali,belki de icen kardeslerime haksizlik yapiyorum ama ALLAH'IM ICEN KARDESLERIMI VE ICIMI BU HASTALIKTAN VE KIRDEN KORU(AMIN)
Gönderen: 25.06.2004 - 17:18
Bu Mesaji Bildir   yozgat66nl üyenin diger mesajlarini ara yozgat66nl üyenin Profiline bak yozgat66nl üyeye özel mesaj gönder yozgat66nl üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
oncenamaz su an offline oncenamaz  
197 Mesaj -
Diyanet Isleri Baskanligi sigara fetvasi

SÝGARANIN ZARARLARI

A- TIBBI AÇIDAN SÝGARANIN ZARARLARI
Týbbi araþtýrmalar neticesinde sigarada 30 bin zehirli madde bulunduðu bunlardan
2 bininin kanser yapýcý maddeler olduðu tespit edilmiþtir.
Yine bu araþtýrmalar sonucunda, sigara içenlerin kansere yakalanma risklerinin
10-15 kat, kalp hastalýklarýna yakalanma riskinin ise 10 kat daha fazla olduðu
tespit edilmiþtir.
Günde 9 adet sigara içenlerin akciðer kanserine yakalanma riskleri % 6 iken
günde 41 sigaradan fazla içenlerin akciðer kanserine yakalanma riskinin % 100
olduðu araþtýrmalar neticesinde ortaya çýkmýþtýr.
Akciðer kanseri vakalarýnýn % 90 ýnýn, gýrtlak kanseri vakalarýnýn % 99 unun
sigaranýn sebep olduðu bu araþtýrmalar sonucunda tespit edilmiþtir.
Sigarada bol miktarda bulunan çok zehirli bir madde olan nikotin beyin
hücrelerini etkileyerek uyuþturmakta ve zamanla hafýza kayýplarýna ve damar
týkanýklýðýna sebep olmaktadýr.
Sigaranýn ana maddesi olan tütün o kadar zehirlidir ki, bir paket sigarada
bulunan tütünün içindeki nikotin ve diðer zehirli maddeler bir laboratuarda
damýtýlarak bir insana içirilirse veya þýrýnga edilse birkaç dakika gibi kýsa
bir zamanda o insaný öldürebilecek güçtedir.
Sigarada 3 bin 885 toksit madde tespit edilmiþtir.
Sigarada öldürücü þu zehirler vardýr:
*Toluen (Tiner)
* Kadmiyum (Akü metali)
* Metanol (Füze yakýtýgöz kırpma
* Bütan (Tüp gazýgöz kırpma
* DDT (Böcek ilacýgöz kırpma
* Naftalin (Güve ilacýgöz kırpma
*Arsenik (Fare zehiri)
*Amonyak (Tuvalet temizleyicisi)
*Siyanür (Gaz odalarý zehiri)
*Radon (Radyasyon)
*Polonyum (Kanserojen)
*Karbon (Araba eksoz gazýgöz kırpma
*Katran (Asfalt maddesi)
*Aseton (Oje sökücügöz kırpma

-----------------oOo----------------

SÝGARANIN ÝNSAN SAÐLIÐINA VERDÝÐÝ ZARARLAR:
Sigara sindirim sistemini tahrip eder, buna baðlý olarak sindirim güçlüðü,
bozukluklarý, mide hastalýklarý, ülser, baðýrsak hastalýklarý, böbrek
rahatsýzlýðý, iþtahsýzlýk, halsizlik, kansýz-lýk, üst solunum yollarýnda
tahribat, öksürük, balgam, bronþit, astým, amfizem, gýrtlak ve akciðer kanseri,
dudak, dil ve yemek borusu kanseri, dolaþým sisteminde tahribat, damar sertliði,
damar týkanýklýðý, þeker hasta-lýðý, kalp hastalýklarý, kangren, beyin felci
gibi son derece tehlikeli hastalýk-lara sebep olduðu Týbbi araþtýrmalar
neticesinde ortaya çýkmýþtýr.
Saðlýk otoriteleri amfizem (Akciðerin görevini yitirmesi;nin nedeninin %90
oranýnda sigaradan dolayý olduðunu söylemektedirler. Amfizemin ilk belirtisi
nefes darlýðý þeklindedir. Sigara içenlerde nefes darlýðý daha çok
görülmektedir.
Alman kanser araþtýrma merkezin-den Prof. Dr. Haraldzur Hausen sigaranýn çevre
ve insan saðlýðýný tehdit eden araba ve sanayi gazlarý gibi zehirli maddelerle
ayný nispette risk faktörü olduðunu ve içindeki radyoaktif kurþun ve polonium
maddesinin hücreleri tahrip ettiðini bildirmiþtir.
Medical tribüne adlý týp dergisinin Oxford Üniversitesinden epidemiyolog (salgýn
hastalýklar) uzmaný Richard Peto þu tespiti yapmýþtýr. “1993 de Avrupa topluluðu
sýnýrlarý dahilindeki ülkelerde yaþayan toplam 6 milyon insaný sigaranýn sebep
olduðu hastalýklar yüzünden kaybettik.”
1998 yýlýnda yapýlan bir araþtýr-mada sigaranýn erkeklerde iktidarsýzlýða sebep
olduðu ve bunun sonucunda psikolojik rahatsýzlýklarýn ve boþanma olaylarýnýn
artýðý tespit edilmiþtir.
Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü öðretim üyesi Prof. Dr. Þevket Ruacan,
kanser hastalýðýnýn % 30 unun sigaradan kaynaklandýðýný bildirmiþtir.
Tütünün ortalama üçte birini nikotin oluþturmakta ve her sigara ile insan
vücuduna 1 ile 2,5 miligram nikotin girmektedir. Nikotin insanda baðýmlýlýk
yapmaktadýr. Sinir sistemini ve sindirim sistemini etkilemekte, kalp atým
hacmini, kan basýncýný ve oksijen tüketimini artýrmaktadýr.
Akciðer kanserinde % 90 sigara-nýn etkisi vardýr. Akciðer kanserinin yaný sýra
mesane ve pankreas kanser-lerine de yol açmaktadýr.
Sigara içen kadýnlarda düþüklere, ölü bebek doðumlarýna, çocuklarýn sakat
doðmasýna, üreme hücrelerinde bozuk-luklara, þekil bozukluklarýna ve rahim
kanserine sebep olmaktadýr. Sigara içen kadýnlar içmeyen kiþilerden 10 yaþ fazla
ihtiyarlamakta ve þekilleri bozulmakta-dýr. Sigara içen annelerin çocuklarý
oksijen azlýðý nedeniyle geri zekalý olma riski daha fazladýr. Günde bir paket
sigara içilen evde yaþayan bir çocuk beþ tanesini içmiþ gibi zehir almaktadýr.
Özellikle çocuklar sigaradan çok etkilenmektedir.

B- SÝGARANIN SEBEP OLDUÐU ÖLÜMLER
Günlük bir paket sigara içen kimse ölümünü kendi eliyle hýzlandýr-maktadýr. Her
gün bir paket sigara tüketen bir kimsenin vücudunda 20 yýl sonra 7 kg is ve
katran birikmektedir. Sigara farkýnda olmadan insaný yavaþ yavaþ öldürmektedir.
Dünyada her yýl 2,5 milyon, her gün 7 bin, her saat 300 ve her dakika 5 kiþi
sigaranýn sebep olduðu hastalýklar yüzünden ölmektedir.
Türkiye de sigaranýn sebep olduðu hastalýklar yüzünden yýlda 160 bin kiþi
hayatýný kaybetmektedir. Bu rakam maalesef korkunç rakamdýr. Çanakkale
savaþýnda biz yaklaþýk 250 bin þehit verdik. Nerdeyse Çanakkale’de verdiðimiz
þehit sayýsýna yakýn bir oranda her yýl insanlarýmýzý kaybedi-yoruz. Bu acý bir
gerçektir.
A.B.D de yýlda 350 bin kiþi sigaranýn sebep olduðu hastalýklar yüzünden hayatýný
kaybediyor. 1985 de A.B.D de yapýlan bir araþtýrmada karaciðer kanserinden ölen
hastalarýn % 15’inin sigara içenler olduðu tespit edilmiþtir.
Sigara içenlerde erken ölüm oraný içmeyenlere göre 20 kat daha fazladýr. 2020
yýlýnda geliþmiþ ülkelerde sigara-nýn sebep olduðu hastalýklar yüzünden 2 milyon
insanýn öleceði tahmin edilirken geliþmekte olan Türkiye de bu oranýn 10 milyon
civarýnda olacaðý tahmin edil-mektedir. Bu araþtýrma gösteriyor ki Türkiye
insaný sigaraya daha çok müpteladýr. Yetkililer bu tehlikeye karþý gerekli
tedbirleri almasý gerekir.

C- SÝGARANIN EKONOMÝK ZARARLARI
Dünyada kiþi baþýna yýllýk sigara tüketimi 2500 iken Türkiye de ise bu oranýn
1430 adet olduðu tespit edilmiþtir.
Türkiye de yýlda 76 milyar 500 milyon adet sigara tüketilmektedir. Sigara
tüketiminde Türkiye Dünyada 4. sýrada gelmektedir. Türkiye de sigara
tiryakilerinin sayýsý 20 milyon, her üç kiþiden biri sigara tiryakisidir.
Tiryaki olmayýp da sigara içenleri bu rakama ilave etsek karþýmýza korkunç bir
rakam çýkar. Bunun üzerinde durup düþünül-mesi gerekir.
Türkiye’nin bir yýllýk sigara tüketimi 5,5 trilyon liradýr. Dünyada kiþi baþýna
1 kg sigara tüketilirken Türkiye de kiþi baþýna 1,5 kg sigara tüketil-mektedir.
Bu araþtýrmalar gösteriyor ki ülke ekonomisi açýsýndan 5,5 trilyon lira milli
gelir adeta duman olup havayý uçup gitmektedir. Ülke ekonomisi zarar gördüðü
gibi aile ekonomisi de ciddi oranda etkilenmektedir. Ayrýca yýlda 160 bin
insanýmýzýn kaybedilmesi, ülke ekonomisinde büyük bir iþ kaybýdýr. Yetkililerin
bu konuya da dikkatlerini çekiyoruz.
WHO (Dünya saðlýk teþkilatýgöz kırpma hesaplarýna göre Dünya üzerinde 1 milyar 370 milyon
insanýn sigara tiryakisi olduðu bildirilmiþtir. Ýnsanlýk alemi açýsýndan da
korkunç bir rakamdýr. Özellikle geri kalmýþ ve geliþmekte olan ülke ekonomileri
sigara tüketiminden büyük oranda zarar görmektedir.

D- SÝGARANIN ÇEVREYE ZARARLARI :
Sigaranýn çevreye de büyük oranda zararý vardýr. Dünyadaki yangýnlarýn % 70
inin sigara sebebiyle çýktýðý ve binlerce hektar ormanýn yok olmasýna neden
olduðu araþtýrmalar neticesinde tespit edilmiþtir.
Suçlularýn % 95’inin sigara tiryakileri olduðu istatistiklerle ortaya çýkmýþtýr.
Sigaranýn insanýn kendisine zararý olduðu gibi baþkalarýna da zararý vardýr.
sigara içen kimseler çeþitli hastalýklara yakalanmakta bu hastalýklar o kiþinin
çocuklarýna da kalýtsal bir hastalýk olarak geçmektedir. Gelecek nesillerde
tehlike içindedir. Nesillerimiz sigara sebebiyle saðlýksýz bir toplum o ülke
için büyük bir problemdir.
Sigara içen kimseler aile efradýna ve çevresine de zarar vermektedir. Sigara
içmeyenlerde sigara dumaný sebebiyle büyük oranda etkilenmektedir. Özellikle
kapalý bir odada içilen sigara doðrudan herkesi etkilemektedir. Kapalý salonlar,
toplu taþýma araçlarý sigaranýn en çok zararlý olduðu mekanlardýr. Bu mekanlarda
azda olsa içilen sigaralar içmeyenlere de zarar vermektedir.
Araba egzoslarýndan çýkan zehirli maddelere eþ deðer sigarada zehirli maddeler
vardýr. Atmosfere de bu zehirli maddelerin karýþmasý neticesinde oksijeni
azaltmakta böylece tüm canlýlara zararý dokunmaktadýr.
Bir tane sigaradan ne olacak diye düþünmek çok yanlýþtýr. Herkes böyle düþünürse
milyonlarca sigara içilmiþ olur. Her birinin dumaný hesap edilse havayý nasýl
etkilediði ortaya çýkar.
Sigara dumanýnýn havaya yaydýðý zehir korkunç boyutlardadýr. Her yýl havaya
sigara dumanýnda bulunan 5555 ton hidrokarbür karýþmaktadýr. Dünya-mýzýn da bir
sýnýrý bir ölçüsü vardýr. atmosferimizde ozon tabakasý bilinçsiz tüketilen
kimyasal maddeler sebebiyle delinmiþtir. Bunun sebeplerinden birisi-nin de
parfüm olarak kullanýlan spreyler olduðu tespit edilmiþtir. Bir spreyden ne
olacak diye düþünmek ne kadar yanlýþsa bir sigaradan ne olacak diye düþünmekte o
derece yanlýþtýr. Ýnsanoðlu kendi eliyle hem kendisine hem de tüm canlýlara
zarar vermektedir.
Ýnsanlar piknik yaptýklarý orman-lýk alanlarda, içtikleri sigaranýn izmari-tini
söndürmeden geliþi güzel saða sola atmakta, bunun sonucunda orman yangýnlarý
çýkmaktadýr. Binlerce hektar-lýk milli servetimiz olan ormanlarýmýz sigara
yüzünden, bir ihmalin sonucu olarak yok olup gitmektedir. Ülke ekonomisi büyük
ölçüde zarar gördüðü gibi, Türkiye insaný oksijen kaynaklarýný ve tabii
güzelliklerini kaybetmektedir. Ýnsanýmýz için bu büyük bir kayýptýr. Ayrýca bu
orman yangýnlarýndan ormandaki güzelim hayvanlar da etkilenmekte ve bir çoðu bu
yangýnlarda ölmektedir. Ýþte sigaranýn ne büyük ölçüde çevreye zarar verdiðini
görelim ve tedbir alalým. Ýnsanýmýzý eðitelim bu konuda bilinçlendirelim.

E- SÝGARA BÝR SÖMÜRÜ ARACIDIR
Emperyalist ülkeler tarafýndan sigara bir sömürü aracý olarak kullanýl-maktadýr.
Özellikle geri kalmýþ 3. Dünya ülkeleri bu yolla sömürülmektedir. Amerikanýn
ürettiði Marlboro sanayileþ-memiþ ülkelerin en çok tükettiði bir tüketim
maddesidir. Ýnsan haklarýndan bahseden emperyalist ülkeler para için fakir ülke
insanlarýný sigara yoluyla sömürmekte ve zehirlemekte, binlerce insanýn ölümüne
neden olmaktadýr. Yaptýklarý filmlerde adeta sigara reklamý yapýlmaktadýr.
“Marlboro Kovboy” reklamlarýn-da elinde sigarayla keyifli pozlarýyla tanýnan,
Wayne Mc Laren bu görüntüsüyle gençleri tesir altýna almýþtýr. Bir çok genç ona
özenerek sigaraya baþlamýþtýr.
1990 yazýnda 51 yaþýnda meþhur film artisti Mc Laren akciðer kanserinden
ölmüþtür. Ölmeden önce þunlarý söylemiþtir: “Sigara, öldürücü bir illettir. Ben
bunun canlý bir ispatýyým. Hayatýmý iþte bu oksijen çadýrýnda noktalýyorum. Size
sesleniyorum sigara katiyen bir deðer kazandýrmýyor, kaybet-tiriyor.”
David Goertliz’de Camel ve Winston sigara firmalarýnýn reklam artisti idi.
Kendiside sigara tiryakisiydi, pek çok defa mide ve ciðerlerindeki rahatsýzlýk
sebebiyle tedavi gördü. Yýllar sonra dikkatini bir þey çekti. David’in çalýþtýðý
sigara firmasýnýn idari kadrosu-nun tamamý kesinlikle sigara içmiyordu. Merakla
sordu ve çok ilginç bir cevap aldý: “Biz bu zehirli mereti içmeyiz, sadece tatlý
parasý için satarýz.” Bu söz David’i çok etkilemiþtir. Sigara içen kimselerde
çok iyi düþünmeliler. Sigara içmek suretiyle kime para kazandýr-dýðýný, nasýl
sömürüldüðünü düþünen bir insan iradesine sahip olur ve sigarayý býrakýr.
Alýþmýþým býrakamýyorum sözü çok yanlýþ bir düþüncedir. Ýradesine sahip olan bir
insan bu sözü söylemez ve derhal sigarayý býrakýr. “Sigara firmalarý sigaranýn
üzerine saðlýða zararlýdýr diye yazmaktadýrlar. Onlar da sigaranýn saðlýða
zararlý olduðunu bildikleri halde üretiyorlar. Para kazanmak uðruna insanlarýn
saðlýðýný tehlikeye atýyorlar.”
Ülkemizde sigara alýþkanlýðý ortaokul çaðlarýnda bir özenti ve hevesle
baþlamaktadýr. Ortaokul öðrencilerinin % 37’sinin üniversite öðrencilerinin %
50’sinin sigara içtiði, ayrýca iþçilerin % 70’i kadýn memurlarýn % 49’unun
sigara tiryakisi olduðu, Türkiye’de erkeklerin % 63’ünün sigara içtiði
araþtýrmalar neticesinde ortaya çýkmýþtýr.

F- SÝGARA HAKKINDA FIKHÝ HÜKÜMLER
Sigara hakkýnda eski alimlerin çoðu mekruh olduðu hususunda fetva vermiþlerdir.
Bunun sebebi onlarýn yaþadýðý dönemde sigaranýn zararlarý bugünkü gibi
bilinmediðinden dolayý o günkü þartlarda verdikleri fetva doðrudur. Bir þeyin
haram olduðuna hükmedebilmek için o þey hakkýnda Kur’an ve sünnette veya icmada
bir hükmün bulunmasý gerekir. Þayet bu üç kaynakta da hüküm bulunmazsa o
takdirde 4. kaynak olan kýyas yoluna gidilir ve kýyas metoduyla alimler ictihad
ederler. Ýsabet ederlerse iki sevap, isabet edemezlerse bir sevap vardýr.
Kýyasda aranan bazý þartlar vardýr. Bu þartlardan biri kýyas yapýlan her iki
þeyde illetin ayný olmasý gerekir. Eski alimlerimiz o günkü þartlar içinde
sigaranýn illetiyle ilgili kesin bir delil bulamadýklarý için mekruh olduðuna
hükmetmiþlerdir. Ancak günümüz alimlerinin ekseriyeti haram olduðuna hükmedip
fetva vermiþlerdir. Çünkü þu anda týp ilerle-miþtir. Týbbi araþtýrmalar
neticesinde sigaranýn 30 bin zehirli ve zararlý madde ihtiva edip bunu 2
bin’inin kansere sebep olan maddeler olduðu ve kesin olarak ölümlere sebep
olduðu ortaya çýkarýlmýþtýr. Ayrýca alkol ve uyuþturucu maddeler gibi zararlý ve
baðýmlýlýk yapýcý olduðu tespit ve tescil edilmiþtir. Kýyastaki illet günümüzde
apaçýk ortaya çýktýðýndan bu hususta günümüz alimleri hiç tereddüt etmeden kýyas
yoluyla haram olduðuna içtihad etmiþlerdir. Günümüz alimlerinin verdiði fetva
doðrudur ve geçerlidir. Eski alimleri-mizin sigaranýn mekruh olduðuna dair
verdikleri fetvalar o günkü þartlar içinde doðrudur ve o zaman için geçerlidir.
Sigaranýn haram olduðuna dair günümüz alimleri delilleri ile ortaya koyup ispat
edip ittifak etmiþlerdir. Türkiye’de Diyanet Ýþleri Baþkanlýðý ve fetva kurulu,
Mýsýr’da el-Ezher ulemasý ve fetva kurulu, ayrýca Mýsýr Diyanet Ýþleri
Baþkanlýðý ve fetva kurulu, Suudi Arabistan Diyanet Ýþleri Baþkanlýðý ve fetva
kurulu ile uluslar arasý Ýslam ülkeleri fetva kurullarý ve diðer Ýslam ülkeleri
Diyanet Ýþleri Baþkanlýklarý da haram olduðu hususunda fetvalar
yayýn-lamýþlardýr. Dolayýsýyla eski alimleri-mizin sigaranýn mekruh olduðuna
dair fetvasýna uyulamaz. Þu anki fetvalar geçerlidir. Bu fetvalardan bazýlarýný
sunuyorum.
a. Türkiye Diyanet Ýþleri Baþkan-lýðýnýn sigara konusundaki fetvasý þöyledir:
Sigara içmenin gýrtlak ve akciðer kanseri baþta olmak üzere bir çok hastalýklara
yol açtýðýný, mütehassýslarca belirtilmiþtir. Dinimiz kiþinin kendisine ve
baþkasýna zarar vermesini, eza etmesini ve israf etmesini haram kýlmýþtýr. Bazý
alimler içene ve dumanýný teneffüs eden herkese sýhhi yönden zararlý olan
sigaranýn, israf, eza ve fena kokusunu da dikkate alarak haram olduðunu
söylemiþlerdir. Ýçilmesi haram veya mekruh olan bir þeyin satýþý da ayný
hükümdedir.
b. Mýsýr Diyanet Ýþleri Baþkanlý-ðýnýn sigara ile ilgili fetvasý: fetva kurulu
25 cemaziyel evvel 1420 (5 Eylül 1999) yýlýnda sigaranýn haram olduðuna dair
fetva yayýnlamýþlardýr.
Tasavvuf ulemasýnýn tamamýna yakýný haram olduðuna dair fetvalar vermiþlerdir.
Þafi mezhebi alimlerinden Kalyubi bir din alimi olduðu kadar ayný zamanda bir
tabib idi. Bu zat da tütün içmenin haram olduðu fetvasýný vermiþtir.
Önceki alimlerimizden Abdulaziz Eddebbað Ýmam Birgivi, Ýsmail Hakký Bursevi gibi
bir çok alimimiz, sigaranýn haram olduðu fetvasýný vermiþlerdir.
Sigaranýn haram olduðu fetvasýný veren alimlerimizin dayandýðý deliller Kur’an,
sünnet, icma, kýyas, sahabenin sözleri, usul fýkýh kaideleri ve akli
delillerdir. Þimdi bu delilleri sýrayla detaylýca göreceðiz.
Sigaranýn haram olduðu fetvasýný veren alimlerin dayandýðý deliller:
a. Sigaranýn haram olduðuna dair Kur’an-ý Kerim’den deliller:
Cenab-ý Hak, Kur’an-ý Kerim’de Araf suresi 157. ayeti kerimesinde þöyle
buyurmuþtur:
“Yanlarýndaki Tevrat ve Ýncilde yazýlý bulduklarý o elçiye, o ümmi peygambere
uyanlar (var ya) iþte o peygamber onlara iyiliði emreder, onlarý kötülükten men
eder ve onlara temiz þeyleri helal ve pis þeyleri haram kýlar.”
Bu ayetten çýkarýlan hüküm: Bu ayette zikredilen habais (pis þeyler) eziyet
verici þeylerdir. Sigarada bu pis, zararlý ve zehirli maddeler içerdiðinden
ayette zikredilen habais grubuna girmektedir. Dolayýsýyla sigara haram-dýr.

Kur’an-ý Kerim’den 2. delil olarak Nisa suresi 29. ayeti kerimesi olan þu ayeti
göstermiþlerdir:
“Ve kendinizi öldürmeyin. Þüphesiz Allah (c.c.) sizi esirgeye-cektir.”
Bu ayetten çýkarýlan hüküm: Cenab-ý Hak (c.c.) insanýn kendi kendini öldürmesini
haram kýlmýþtýr. Sigarada zehirli maddeler olmasý sebebi ile insaný zamanla
öldürdüðünden bir intihar gibidir. Dolayýsýyla intihar haram kýlýndýðýna göre
sigara içen kimse kendi kendini öldürdüðünden dolayý haram iþlemiþ gibidir.

Kur’an-ý Kerim’den 3. delil olarak Bakara suresi 195. ayeti kerimesi olan þu
ayeti göstermiþlerdir:
“Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayýn. Her türlü hareketi-nizde dürüst
davranýn. Çünkü Allah (c.c.) dürüstleri sever.”
Bu ayetten çýkarýlan hüküm: Allah-u Teâlâ insanýn kendi eli ile tehlikeye
atýlmasýný yasaklamýþtýr. Sigarada zehirli, zararlý ve tehlikeli maddeler
vardýr. neticesi hastalýk ve ölümdür. O halde insan sigara içmek sureti ile
kendi eli ile kendisini tehlikeye attýðý için Allah-u Teâlâ’nýn yasakladýðý bir
hükmü çiðnemiþ olur ki, bu da haramdýr ve günahtýr.

Kur’an-ý Kerim’den 4. delil olarak Ýsra suresi 27. ayeti kerimesi olan þu ayeti
göstermiþlerdir:
“Muhakkak ki saçýp savuranlar (israf edenler) þeytanlarýn dostlarýdýr. Þeytan
ise Rabbine karþý çok nankör-dür.”
Bu ayetten çýkarýlan hüküm: Allah-u Teâlâ, insanýn gereksiz yere malýný saçýp
savuranlarý þeytanlarla eþit tutup, onlarýn dostlarý olduðunu bildir-miþtir. O
halde sigara içenler malýný gereksiz ve faydasýz yere saçýp savurduðundan, israf
ettiðinden dolayý þeytanlarýn dostu olmuþ olur ki, Cenab-ý Hak bizleri bundan
sakýndýrýp uyarmýþtýr.

Kur’an-ý Kerim’den 5. delil olarak Araf suresi 31. ayeti kerimesi olan þu ayeti
göstermiþlerdir:
“Ey Ademoðullarý! Her secde ediþinizde güzel elbiselerinizi giyin. Yiyin, için,
fakat israf etmeyin. Çünkü Allah, israf edenleri sevmez
Bu ayetten çýkarýlan hüküm: Rabbimiz, bizlere helal olan þeyleri yiyip içmemizi
ve israf etmememizi emret-miþtir. Ýsraf haram kýlýnmýþtýr. O halde sigara asli
ihtiyacýn dýþýnda olup, insana faydasý olmayýp bilakis zararlý olduðun-dan
dolayý israftýr. Ýsraf ta haram kýlýndýðýna göre sigara da haramdýr.

b. Sigaranýn haram olduðuna dair sünnetten deliller:
Þu hadis-i þerifi 1. delil olarak gösterdiler: Peygamber efendimiz (s.a.v.) bir
hadis-i þeriflerinde þöyle buyurdular: Haksýz yere eziyet ediciler
cehennemdedir. Zarar vermek te yoktur, zarara uðramak taBu hadis-i þeriften çýkarýlan hüküm: Baþkalarýna eziyet etmek, zarar vermek
yasaklanmýþtýr ve nehyedil-miþtir. Sigara, eziyet verici ve zararlý bir
maddedir. Hem insanýn kendisine zarar verir, hem de çevresindekilere zarar
verir. dolayýsýyla sigarada bu hadiste iþaret edilen, nehyedilen þeylerin içine
girdiðinden haramdýr.
2. delil olarak þu hadis-i þerifi gösterdiler: Ebu Davud’dan nakledilen, Ümmü
Seleme (r.adan rivayet edilen þu hadis-i þerifte peygamber efendimiz
(s.a.vin müskir ve müftir olan her þeyi yasakladýðý bildirilmiþtir. Bu
hadis-i þerifte yer alan müskir kelimesi içki kelimesi gibi sarhoþluk veren
þeylerdir. Müftir kelimesini müfessirlerimizden Ýbn Kesir (r.h) þöyle
açýklamýþtýr: Ýçildiði zaman vücuda hararet veren, uzuvlarda kýrýklýk, güç
azalmasý, göz kapaklarýnda mahmurluk ve vücutta zayýflama meyda-na getiren
þeylerdir Sigarada bu özelliklerin bulunduðu týbben tespit edildiðinden
sigarada hadiste yasaklanan müftir grubuna girmektedir.
Sigarada ayrýca þüpheliler grubu-na girmektedir. Eski alimlerimizin ve günümüz
alimlerinin tamamý þüpheliler-den olduðu hususunda ittifak etmiþlerdir.
Þüpheli þeylerden sakýnýlmasý hususunda peygamber efendimiz (s.a.v;in bir çok
uyarýlarý vardýr.
Peygamber efendimiz (s.a.v.) þu hadis-i þeriflerinde þüphelilerden sakýn-mamýzý
bizlere emretmiþtir. Peygamber efendimiz (s.a.v.) þöyle buyurdular: Haram
bellidir, helal bellidir. Bu ikisi arasýnda þüpheliler vardýr. bunlardan
sakýnýnDiðer bir hadis-i þeriflerinde peygamber efendimiz (s.a.v.) þöyle buyurmuþtur:
Þüpheli þeyi iþleyen haram iþlemiþ olur
Usulü fýkýhta þöyle bir kaide vardýr: Haramlýkla mübahlýk hükmü bir meselede
ictima etse haramlýk yönü tercih edilir ve o þeyden sakýnýlýr.
Sahabe-i Kiramdan bazýlarý þöyle buyurmuþlardýr:Haram olur korkusuyla bir çok
helalleri terk ettik; Sahabe-i kiram, haramdan o kadar kaçýyorlardý ki, þüpheli
olan bir þey helal olsa dahi o þüpheliyi terk ediyorlardý. Ýþte takva budur.
Takva sahibi olan kimse þüpheli-lerden sakýnýr.
Rasulü Ekrem (s.a.v.) bir hadis-i þeriflerinde þöyle buyurdular: Soðan ve
sarýmsak yiyen camimize gelmesin Soðan ve sarýmsak helal olduðu halde
efendimiz (s.a.v.) onlarýn kötü kokula-rýndan diðer insanlarýn ve meleklerin
rahatsýz olacaklarýndan dolayý kötü kokuyla mescide gidilmesini men etmiþtir. O
halde sigara helal olmadýðý halde, üstelik çok kötü kokusu sebebi ile
içmeyenleri de rahatsýz ettiðine göre nasýl bir Müslüman sigara içebilir.
Sigaranýn dumaný çevresindeki insanlarý rahatsýz ettiðinden dolayý sigara içmek
bu yönüyle de ayrýca günahtýr.
Çünkü peygamber efendimiz (s.a.v.) bir hadis-i þeriflerinde: Müslü-man,
elinden, dilinden baþkalarýnýn emin olduðu kimsedir” buyurmuþtur. Sigara içen
kimse sigara içmek sureti ile baþkalarýna zarar vermiþ olur. Bu da müslümana
yakýþmaz.
Ayrýca vücudumuz bize emanettir. Bu emanetten de kýyamet günü hesaba
çekileceðiz. Sigara içen kimse, çevresindeki her þeye zarar vermiþ olur. sigara dumanýndaki
zehirli maddeler insanlarý, hayvanlarý, bitkileri ve havadaki oksijeni etkiler.
Ayrýca sigara dumaný melekleri de etkiler. Onlarda rahatsýz olup sigara içen
kimsenin yanýndan uzaklaþýrlar. Çünkü melekler kötü kokulardan rahatsýz olur. Bu
sebeple insan ölünce yýkanýr ve kefenlenip kabre konur. Melekler sual sormaya
gelirler. Salih bir mü;minse onu ziyarete gelirler. Þeytanlar ise aksine kötü
kokulardan hoþlanýrlar. Çöplük ve pisliklerde yaþarlar. Sigara içen kimse
farkýnda olmadan melekleri rahatsýz edip onlarý uzaklaþtýrýr. Þeytanlar da kötü
kokuyu sevdiklerinden, o kimse þeytan-larý davet etmiþ olur. Þeytanlar da o
kimseye vesvese verip kötülüðü emrederler. Bu yönüyle de sigara sakýncalýdýr.
Mürþidlerimizden Yahyalý Hacý Hasan Efendi (r.h) sigara ile ilgili þu nasihatý
yapmýþtýr.
Mesela þu sigara, kimi ne olacak caným olsa olsa mekruhtur der. Tasavvuf
ulemasýna göre haramdýr. Arýcýlar bal alýrken, arýlarý kovandan uzaklaþtýrmak
için tütsü (duman) verirler. Þeytan da bizi sigara içmeye teþvik ederek
baþýmýzdan melekleri daðýtmak istiyor. Bilhassa gençlere söylüyorum, aman
sigaraya alýþmasýnlar
Bakýn bununla ilgili bir hadise anlatayým size; Mevlana Celaleddin-i Rumi (k.s.)
hazretleri, tütün haramdýr dermiþ. Kayseri ulemasýndan Hacý Kasým Efendi de
tütün içermiþ. Hacý Kasým Efendi, Mevlana Hazretlerinin bu sözünü duyunca
öfkelenmiþ. Var mý ayette, hadiste hükmü demiþ. Mevlana hazretlerine itiraz
etmek üzere Konyaya doðru yola çýkmýþ. Mevlana hazretleri derviþlerini
toplamýþ. Hacý Kasým efendi de Kayseriden öfkeli olarak geliyor, ben halvete
çekiliyorum, hürmette kusur etmeyin demiþ. Hacý Kasým efendi dergaha varmýþ.
Mevlana ile ancak ertesi gün görüþebileceði kendisine söylenmiþ, çok hürmet edip
odasýna çýkarmýþlar, tütün içmek isteyince derhal yakmýþlar. Sonra hoca efendi
istirahata çekilmiþ ve uyuya kalmýþ. Rüyasýnda mahþer günü imiþ. Mevlana
hazretleri ile birlikte peygamber efendimiz (s.a.v in huzuruna çýkmýþlar. Önce
Mevlana hazretleri peygamber efendimiz (s.a.v in elini öpmüþ. Rasulullah
(s.a.v.) Mevlanayý çok iyi karþýlayýp tebessüm ederek “Ya Mevlana! Çok ümmetimi
ýslah ettin, ahiret azabýndan kurtardýn, varisi enbiya oldun” diyerek onu tebrik
edip kucaklamýþ. Sýra Hacý Kasým efendiye gelince aðzýndan kokan tütünün fena
kokusundan peygamber efendimiz (s.a.v.) rahatsýz olup yüzünü çevirmiþ. Kasým
efendi hüngür hüngür aðlayarak uyanýrken kapýda Mevlana hazretleri belirmiþ.
Kasým efendiyeÝþin hakikatini þimdi anladýnýz mý? demiþ. Kasým efendi mahcup
ve mahzun olarak Allah (c.c.) sizden razý olsun efendim, beni Kayseriden buraya
irþad etmek için getirmiþsiniz, diyerek tütün içmemeye tevbe edip tütünü terk
etmiþ.

G- SÝGARAYI BIRAKMANIN YOLLARI
Hacettepe üniversitesi týp fakültesi öðretim üyesi Prof. Dr. Alparslan Özyazýcý
tiryakilere þu tavsiyeyi yapmaktadýr.
Sigarayý býrakmanýn en emin ve kestirme yolu aniden býrakmaktýr. Ne yapayým
býrakamýyorum ifadesi bir bahanedir. Bu biraz da gayret ve cesaret iþidir.
Tiryaki kararýný verir, üzerindeki sigara paketini, kibrit ve çakmak gibi
sigarayý hatýrlatan her þeyi kaptýðý gibi çöpe atar, sigarayý býrakmanýn en
kestirme yolu budur. Sigarayý býrakan kimse her gün bol miktarda soðuk su ve
meyve suyu içmesi tavsiye edilir. Kuruyemiþ cinsi þeyler ile veya sakýz
çiðneyerek sigarayý unutmaya çalýþýn
Mürþidlerimizden Abdullah Faruki (r.h.) sigara içenlere þu tavsiyeyi yapmýþtýr:
Sigara içen bütün kardeþlerime sesleniyorum; bir daha içmemek üzere tevbe edin
ve Allah
(c.c.) bol bol zikredin. Peygamber efendimiz (s.a.v e çokça salavat
getirin. Zikrin nuru hasýl olan sýkýntýyý giderir, en güzel yol budur. Sigarayý
bir anda býrakýn. O yavaþ yavaþ býrakýlmaz. Oruç tuttuðunuzda bir anda her þeyi
býrakýyoruz. Ýþte oruçtan ilham alarak sigarayý da býrakmalýyýz

Mesaj 2 kez düzenlendi. En son oncenamazkil tarafından, 24.08.2006 - 15:14 tarihinde.
Gönderen: 24.08.2006 - 15:11
Bu Mesaji Bildir   oncenamaz üyenin diger mesajlarini ara oncenamaz üyenin Profiline bak oncenamaz üyeye özel mesaj gönder oncenamaz üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 568 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
marullar (63), aozcifci (45), gunel303 (60), saniye25 (43), ayse (52), didedar (42), amb2616 (55), SevYa (39), adilyagsagan (52), BenCesur (48), tiryakinim_ (44), filem (42), arius (44), optimistic (39), ramazanakcay (38), mehter02 (40), kemal2358 (36), laparako (68), maksut5994 (31), ozlemkaya25 (39), mustafa öz (45), ErdemOgrtm (44), erolgunel (61), TERAZÝ (51), tongac27 (46), Gunahkar (56), özvatan (59), asým (49), Miray_2006 (48), guelbahcesi (45), abdulkerim öztü.. (49), gült@ze (46), cemilcihan (48), SeveNCLoveS (40), Ben (37), aklin_gozyaslar.. (38), furkanburak (47), myorulmaz (46), koney2001 (55), ncinici (54), barman35 (44), webduskunu (49), ahakan (48), funda78 (36), erhanim15 (36), mehmet66 (60), nurfeyza (), zeyneb-ikübra (42), esma.s (35), mertoglan1 (47), empati74 (50), yusufcihan (47), MUSLIME KUBRA (41), nurcu80 (44), kztpkp (57), osman72 (52), OlcayS (46), menzilsevdalisi (43), salomo (42), buses_ (43), Halilcan (43), iremnur (48), çilek (53), Abdulkadir Abu .. (44), asgold35 (64), eyyüp (38), gokdeniz (59), siyabe (45), hayrettin (44)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.62969 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.