dexamethasone generique luvox lopinavir ritonavir kamagra dexamethasone naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » ÇOCUK EĞİTİMİ » "Ateşten Lokma"

önceki konu   diğer konu
7 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    "Ateşten Lokma"
129 Mesaj -
Ateþten Lokma

Henüz altý yaþýndaydým. Babamýn bir akrabasýnýn düðünü için annemle beraber köye gitmiþtik. Ýki gün orada kaldýk. Daha sonra eski köy minibüsüyle evimize gitmek için yola çýktýk. Minibüsün içi çok kalabalýktý. Üstelik minibüs çok da eþya yüklüydü. Henüz 3 saat kadar yol almýþtýk ki minibüs yolda teklemeye baþladý ve sonunda motor boðuldu. Bütün yolcular inip gölge bir yerde bekleþti. Öðle üzeri olmuþ biz de herkes gibi çok acýkmýþtýk. Benden üç yaþ büyük ablam ve ben:
"-Acýktýk." diye aðlýyorduk, annem ise:
"-Sabredin yavrularým biraz sonra inþâallâh eve ulaþýrýz." diye teselli ediyordu bizi. O sýrada yolculardan beþ-altý kiþi etrafýndaki bahçelere, baðlara girip üzüm, elma, þeftali toplayýp getirmiþlerdi. Yanýmýzda akan soðuk suyla yýkadýlar ve yolculara daðýtmaya baþladýlar. Herkes sevinçle alýp yemeye baþladý. Bir taraftan da:
"-Ýçimiz yanmýþtý, ohh serinledik!.." diyorlardý. Önce bize uzatýlan meyvelerden ablam ve ben utanýp almadýk çünkü annemiz bize yabancýlardan bir þey almamayý öðretmiþti. Sonra adam anneme uzattý:
"-Al bacý, çocuklar açlýktan aðlýyor, yedir de rahatlasýnlar." dedi. Annem adama:
"-Bunlarý kendi bahçenizden mi topladýnýz?" diye sordu.
Adam:
"-Hayýr! Kimin bahçesi bilmiyorum." dedi.
Annem de:
"-Ben yavrularýma þimdiye kadar haram yedirmedim þimdiden sonra da yedirmem." dedi.
Bu sözleri duyan o civardaki herkes anneme ýsrar ediyordu:
"-Burada ne kadar bekleyeceðimiz belli deðil hadi inat etme, al çocuklara yedir." diye. Annem de:
"-Cehennemde yavrularýma elimle ateþ yedirmek istemem." diyordu. Biz o zaman oradan ancak akþama doðru ayrýldýk. Çok acýkmýþtýk ama annem sürekli bize:
"-Allâh size cennette daha güzellerini verecek diye tesellî ediyordu."
Biz de ablamla:
"-Anneciðim, muz da verecek mi, çilek de verecek mi?" diye sürekli soruyorduk annemize. Sabýrla bize cenneti, cennetin eþsiz güzelliklerini anlatýyordu. Biz o hâlde arabada uyuyup kalmýþýz. Anneme de o uzun yol biz uyuduðumuz için kýsa gelmiþ olmalý.
Yýllar geçti bizler büyüdük. Ben Kur'ân Kursu'na geldim. Bir gece susamýþtýk arkadaþýmla yemekhâneye su içmek için indik. Bir de ne görelim. Kasalarda üzüm dolu. Arkadaþým:
"-Haydi, alalým yiyelim." deyince. Farkýnda olmadan:
"-Cehennemde ateþ yemek istemem." demiþtim. Sonra söylediðim söz üzerinde düþünmeye baþladým ve yýllar önce baþýmdan geçen bu hâdise aklýma geldi. Ýþte o ân içimden anne ve babama bizi helâl lokma hassasiyetiyle yetiþtirdikleri için çok duâ ettim. "Ýnsanlarýn birbirinin malýna göz diktiði, yediðinin helâl mi, harâm mý olduðuna dikkat etmediði böyle bir devirde", bir lokma da olsa kul hakký yememeye ve yedirmemeye çalýþan bir anne ve babanýn terbiyesinde büyüdüðüm için Allâh'a sonsuz þükrettim.

Rukiye Gönüllü
Gönderen: 23.04.2004 - 23:46
Bu Mesaji Bildir   ~DUA~ üyenin diger mesajlarini ara ~DUA~ üyenin Profiline bak ~DUA~ üyeye özel mesaj gönder ~DUA~ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Yaseminnur su an offline Yaseminnur  
67 Mesaj -
Allah razi olsun.
Gönderen: 24.04.2004 - 00:21
Bu Mesaji Bildir   Yaseminnur üyenin diger mesajlarini ara Yaseminnur üyenin Profiline bak Yaseminnur üyeye özel mesaj gönder Yaseminnur üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
hazanrengi su an offline hazanrengi  
Konu icon    selam ve dua ile...
608 Mesaj -
Allah razý olsun kardeþim...
Çok güzel bir konuya deðinmiþsiniz.

ÝnþaAllah ibret alýp uygulayanlardan oluruz.Bu zamanda gerçekten de zor bir hale geldi helal kazanýp helal yemek.Rabbim tüm kardeþlerimizin nefislerine sahip çýkmalarý için yardým etsin.(amin)

Gönderen: 24.04.2004 - 01:46
Bu Mesaji Bildir   hazanrengi üyenin diger mesajlarini ara hazanrengi üyenin Profiline bak hazanrengi üyeye özel mesaj gönder hazanrengi üyeyi arkadas listeme ekle hazanrengi üyeyi ICQ listeme ekle Yukari
Gast elvanur  
ATESTEN LOKMA
Misafir
Ellerine saglik kardesim bu yaziyi bizlerle paylastigin icin Allah razi olsun.
bende 14 yas civarindayken bir kitap okumustum "HARAM LOKMA" diye bu kitap beni cok etkilemisti ve cok sukur ki simdiye dek ne benim neden cocuklarimin bogazindan haram lokma gecmedi insallah gecmezde.

egerki bu kitabin yazarini biliyorsaniz bana bildirebilirmisiniz.cunku bu kitabi yine okumak istiyorum."HARAM LOKMA"

selam ve dua ile esselamun aleykum
Gönderen: 24.04.2004 - 01:53
Bu Mesaji Bildir   Yukari
((( ... ))) su an offline ((( ... )))  
Haram Lokma
2338 Mesaj -
Selamun aleykum

Haram lokma kitabýnýn yazarý hatýrladýðým kadarýyla Raif Cýlasun du...
Gönderen: 24.04.2004 - 01:58
Bu Mesaji Bildir   ((( ... ))) üyenin diger mesajlarini ara ((( ... ))) üyenin Profiline bak ((( ... ))) üyeye özel mesaj gönder ((( ... ))) üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast elvanur  
selamun aleykum
Misafir
Allah razi olsun bacim.ben bu kitabi cok arastirdim ama yazarin ismini bilmedigimden bulamamistim.selam ve dua ile....
Gönderen: 24.04.2004 - 02:07
Bu Mesaji Bildir   Yukari
((( ... ))) su an offline ((( ... )))  
ve aleykum selam
2338 Mesaj -
Ecmain inþallah abla

Hayýrlý geceler

Vesselam
Gönderen: 24.04.2004 - 02:11
Bu Mesaji Bildir   ((( ... ))) üyenin diger mesajlarini ara ((( ... ))) üyenin Profiline bak ((( ... ))) üyeye özel mesaj gönder ((( ... ))) üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 813 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
hümeyra24 (43), güllüm (41), alitufan (48), semsuddin (39), f_erturk (39), zafercezlan (54), benbuamellerimi.. (53), seyma_05 (39), yenilmezburuk (46), mhmmdky (37), sivaslihakan (46), sunam6 (41), konya28 (37), mardinlimemo (44), @hasan@ (39), _huzurislamda_ (39), Seda_ (35), BOPPON (43), faziltopal (55), ahmetserkankaya (43), eLsina (38), AZRA66 (37), sulukapo (34), HAKANCETIN (46), mentese (48), palanxdöken (53), ADEM BAKIRHAN (60), ceyhan (71), ReSuLe_HaSrEtt (38), Forever_Love (40), mutlu69 (55), islam yusuf (54), sofi32 (49), yesil_bahar19 (37), makhorsa (48), erihna (41), veysi irdam (88), abdullah özkul (27), nur58 (60), fedayi (55), RAMAZAN69 (37), seyyidali47 (50), gocer (55), suleyman yildiz (57), vuslat_wien (41), KASIM EROL (50), isanurun (39), koeroglu (48), ardaci (49), ardaburda (50), gunesgunes (42), Burcu89 (35), BMW (43), ZLH (), hafiz_34 (68), bestebuse (51), Aysegül (36), seroar (55), hacirizeli (53), sonmezNL (53), zeko (), CILGIN KURT (51), BERGE00 (42), sevki (51), fth (41), muhammetmustafa (44), bsapmaz (59), siyah_gül (36), ekrem144 (), Cicekci (37), rooster79 (45), mehmetx (44), furkan42 (42), yunus ata (61), GangstAdem (39), orhan06 (44), kamuran (51), dinimiseviyorum (39), esm (40), buzmavisi61 (58)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57781 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.