stromectol generique kaletra generique colchicine budesonide stromectol voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » DİĞER KONULAR » uhud   Cevap Ekle

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
uhud Alinti ile cevapla
15 Mesaj -
Etten duvar oldular...

Uhud'da periþan olan müþrikler kaçmaya baþladýlar. Müþriklerin kaçtýðýný gören Ayneyn geçindikleri okçularýn bazýlarý harbin bittiðini zannederek yerlerini terk ettiler. Kumandanlarý Abdullah bin Cübeyr ve on iki kiþi yerlerinde kaldýlar.
Bu esnada tetikte bekleyen, her fýrsatý deðerlendirmeye çalýþan Kureyþ okçu birlik kumandaný Halid bin Velid, geçitteki mücahidlerin azaldýðýný görünce, emrindeki süvarileri harekete geçirdi.
Ýkrime bin Ebi Cehil'le birlikte bir anda Ayneyn geçidine geldiler. Abdullah bin Cübeyr hazretleri ile vefakar, sadýk arkadaþlarý saf halinde dizilip açýldýlar. Sadaklarýndaki oklar bitinceye kadar düþmana ok yaðdýrdýlar.
Sonra mýzraklarýyla, göðüs göðüse gelince de; "Allahü ekber! Allahü ekber!" diye diye kýlçlarýyla nice kahramanlýklar gösterdiler. Müslümanlarla müþrikler arasýnda, bire yirmibeþ gibi çok nisbetsiz bir durum vardý Þanlý Eshab-ý kiram, Peygamberlerinin emrini yerine getirmek için, kanlarýnýn son damlasýna kadar çýrpýþtýlar. Birbiri arkasýndan þehadet þerbetini içip, mübarek vücudlarý topraða düþtü ve ruhlarý Cennet'e uçtu .
Müþrikler, kinlerinden hazret-i Abdullah'ýn elbisesini soyarak, mübarek vücudunu mýzraklarla delik deþik ettiler. Karnýný yarýp, iç organlarýný dýþarý çýkardýlar.
Halid bin Velid ve Ýkrime, geçitteki mücahidleri þehid edince, sür'atle Ýslâm ordusunun arkasýndan saldýrdýlar. Eshab-ý kiram, bir anda arkalarýnda, peyda olan düþmaný görünce, toparlanmaya fýrsat bulamadý. Çünkü birçoðu silahlarýný bile býrakmýþtý. Her þey birden bire deðiþti. Önde kaçan Kureyþli müþrikler, Halid bin Velid'in arkadan hücuma geçtiðini görünce, tekrar döndüler. Müslümanlar, iki ateþ arasýnda kalmýþtý. Düþman önden ve arkadan hücuma geçerek sýkýþtýrmaya baþladý. Sahabenin birbirleriyle irtibatlarý kesildi. Daðýlmak mecburiyetinde kaldýlar.
Hazret-i Ali o aný þöyle anlattý: "Aralarýnda Ýkrime bin Ebi Cehil'in de bulunduðu bir müþrik birliðinin ortasýna daldým. Etrafýmý sardýlar, çoðunu kýlýçtan geçirdim. Baþka bir birliðin içine daldým, onlardan da pek çoðunu saf dýþý ettim. Ecelim gelmediði için bana bir þey olmamýþtý. Bir ara Resulullah'ý göremedim. Kendi kendime; "Yemin ederim ki, O, harp meydanýný býrakýp gidecek bir kimse deðildir. Her halde Allahü teâlâ yaptýðýmýz uygunsuz hareketlerden dolayý O'nu aramýzdan çekip, kaldýrmýþtýr! Artýk benim için çarpýþa çarpýþa ölmekten baþka yol kalmamýþtýr" dedim ve kýlýcýmýn kýnýný kýrdým. Müþriklerin üzerine hücum edip, onlarý daðýttýðýmda, Resulullah'ýn onlarýn arasýnda kaldýðýný gördüm. Anladým ki, Resulullah'ý, Allahü teâlâ melekleriyle koruyordu."
Düþman askerleri, Efendimizin yanýna kadar yaklaþmýþlardý. Durum çok tehlikeliydi. Sevgili Peygamberimiz, týpký askeri bir birlik gibi sebat ediyor, yerinden ayrýlmýyordu. Bir taraftan düþmanla çarpýþýyor, diðer taraftan da daðýlan Eshabýný toparlamaya çalýþarak; "Ey filan, bana doðru gel! Ey filan, bana doðru gel! Ben Resulullah'ým. Bana dönüp gelene Cennet var!" buyuruyordu.
Hazret-i Ebu Bekir, Abdurrahman bin Avf, Talha bin Ubeydullah, Ali bin Ebi Talib, Zübeyr bin Avvam, Ebu Dücane, Ebu Ubeyde bin Cerrah, Sa'd bin Mu'az, Sa'd bin Ebi Vakkas, Habbab bin Münzir, Üseyd bin Hudayr, Sehl bin Hanif, Asým bin Sabit, Haris bin Simme bir anda sevgili Peygamberimizin etrafýnda halkalanýp, O'nu korumak için canlý bir kale duvarý meydana getirdiler.
Gönderen: 11.04.2004 - 13:13
Bu Mesaji Bildir   mavivegul üyenin diger mesajlarini ara mavivegul üyenin Profiline bak mavivegul üyeye özel mesaj gönder mavivegul üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast elvanur  
uhud Alinti ile cevapla
Misafir
ellerine ve yuregine saglik.Allah razi olsun.selam ve dua ile vesselam
Gönderen: 11.04.2004 - 13:26
Bu Mesaji Bildir   Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Cevap Ekle Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 765 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
gocmenkuslar (56), fatihalperen (40), cumababa (64), osman karaca (59), selim444 (33), furkan2005 (44), sena_66 (56), sebo1963 (61), manolya (59), sertkaya (54), sofigardas (44), MEHMET_1960 (64), dursun ali (68), cepkamil (51), romen (42), selim_wien (42), awsaroglu (49), tekin58 (59), sahabegulu (47), hintavi (47), sivassporlu (38), hakký özka.. (59), Hayriye Esra (38), eylem (49), nurdane_unlu (58), tüncay (46), uzaktaki (48), Goblin (37), aliyasar (60), ozturk yasin (61), iborrr (59), Elbistan (44), s_a_r_a_ (36), HABÝBE (39), sefaiscan20 (35), YAKAMOZ42 (44), p_rens (69), metin007 (47), P_kardes (51), mehmetturkmen (46), Bayramalptekin (60), sitemkar (44), ATEKER (51), muco_15 (39), hicran (37), beyondvision (38), Konyali_Yakup (38), Hayat-i (55), Ece (38), Meviza29 (51), meaksa (39), Pfantom (63), INCE (52), musab27 (46), vuslaterimi (39), nisa06 (53), nisan3aknur (49), KabirYolcusu (40), ates_2001 (40), Gundepster (44), BiLMARUF (51), haroun66 (38), benmuzo27 (46), ahmet349 (39), O NA KAVUÞMAK (37), kadir_1818 (49), kadir_kadir (49), siblako (51), kökan (51), ünsal (46), hasanözen (54), y-o-l-c-u (45), EFSANE35 (50), nbalâ has.. (32), yusufla (45), tomi56 (34), yavuzselim (48), huseyin22 (50), insanlýk.. (36), code10 (49), Barbaros tas (65), mahinur40 (49), kerbela_ (38), furkan71 (53), macfurkan (48), Atomcan (49), bukey musab (39), benlikolmas&yac.. (37), serdaroglu1 (79), comert_harun (39), Musabbukey (39), rduman07 (39), erolxyz (46), prenses82 (42), mErVe.. (38), sakinliman (57), sofi180 (38), msene (50), yavuz1d (42), Muhammed74 (50), travaci (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57712 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.