generique plaquenil dexamethasone budesonide lopinavir ritonavir generique plaquenil cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » DİĞER KONULAR » "Basortululerle kopeklerin girmesi yasaktir"   Cevap Ekle

önceki konu   diğer konu
6 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    "Basortululerle kopeklerin girmesi yasaktir" Alinti ile cevapla
15 Mesaj -
ACITAMAZSIN,köpekleri de beni de...

"Baþörtülülerle köpeklerin girmesi yasaktýr" (bir Türk tabelasýgöz kırpma Sezer'in vurmadan önce, dokunmasýný dilerdim... Örtüye. Hayatýnda hiç olmazsa bir defa, dokunmasýný... Vurmadan önce.

Ama dokunabilmek için yürek ister, cesaret iþidir deðebilmek. Þayet dokunabilseydi, þayet deðebilseydi ömründe tek defa olsun bir örtüye, onun aslýnda ne kadar da annesini hatýrlatan bir þey olduðunu fark edecekti.

Ve örtünün aslýnda nasýl da yumuþacýk bir ninni gibi, asýrlar öncesinden kulaklarýmýza doldurulmuþ bir emanet olduðunu...

önce haminne ve annelerimizden, ardýndan kýz kardeþ, sevgili ve eþlerden bir emanet olduðunu... hasýlý kadýna yakýþtýðýný ve kadýný hatýrlattýðýný... fark edebilecekti. Þayet, örtüye deðebilecek yüreði olsaydý.

Örtü yeni bir þey deðil ki, bu kadar tedirgin edici olsun. Asýrlardýr, örtülü kadýnlarýn salladýðý beþiklerden yürüyerek gelmiyor muyuz? Nedir bu saplantýlý tavýrlarýn arkasýnda yatan þey?

Anlamaya çalýþýyorum. Örtülü kadýnlarýn örtüsünden rahatsýz olanlar, aslýnda baþka bir þeyden; örtünün hatýrlattýðý þeylerden de kaçýnýyorlarmýþ gibi geliyor bana.

Büyük annelerinin, annelerinin hatýrlattýðý bir þeyden. Geçmiþten ve biraz da gelecekten, hepimizin gün gelip bu dünyaya veda edeceðimizden falan dem vuran bir rüzgârý var örtünün.

Örtü; dýþarýdan bakan kiþiye ilkin, Allah'ý hatýrlatýyor. Týpký; camilerin, ezanlarýn, Ahmet, Mehmet, Ayþe, Fatma gibi isimlerin de hatýrlattýðý bir yeri iþaret ediyor: Ýslâm dinini. Bu bakýmdan örtü, ister istemez görüntü olarak, Ýslâmi bir referans anlamýna bürünüyor.

Dünyada bu kadar zýt halleri içinde barýndýran baþka bir eþya var mýdýr? Boyu doksan santim civarýnda, on gram aðýrlýðýnda var ya da yok, yumuþak, naif, renkleri var, ipek ya da pamuk özü çoðu kez...

Ama bir de örtüyle içkinleþen anlamlar var; en önemlisi, kadýnlarýn dünyayla çizdiði çok önemli bir sýnýr anlamýnda: istersen kral ol, istersen padiþah, beyim... buradan ileri geçemezsin diyen sert bir nöbetçi asker gibi örtü. Bu manada bayraða çok benziyor mesela.

Eni sonu bez parçasýdýr o da. Ama insanlarýn nazarýnda bayrak; baðýmsýzlýk ve varoluþ demektir. Ýþte örtünün de, sanýrým bu vadide, politikalar nazarýnda stratejik bir önemi çýkýyor ortaya: Örtü; onu takan kadýnýn, Müslüman kadýn olmasýna dair en bariz ve dýþarýdan fark edilen bir varoluþ iþaretidir.

Kadýnlar, onunla bedenlerini saklar, bütün diðerleri ve elalem olanlardan ve bütün kendileri olmayanlardan. Kadýnlar ona sarýnarak,"Ben sadece bedenimden ibaret deðilim, benim ruhum var, kiþiliðim var, ümidim var, çabam, heyecanlarým, sevinçlerim ve hüzünlerim var, ben bedenimden ibaret deðilim" derler.

Örtü onurlu bir duruþ, sabýrlý ve dirençli bir beklemenin adýdýr.

Bu manada, kadýný sadece bedenden ibaret gören materyalist dünya görüþüyle taban tabana zýt bir duruþu vardýr örtünen kadýnlarýn.
Örtü, Allah'ýn emridir.

Nasýl ki; namaz kýlsan olur, kýlmasan da, oruç tutsan da olur tutmasan da, doðru da söyleyebilirsin yalan da, insanlarý öldürebilirsin de öldürmeyebilirsin de, hýrsýzlýk yapsan da olur yapmasan da diyemeyeceðimiz gibi...

Örtünsen de olur örtünmesen de diyemeyiz. Ýnþaallah; bütün Müslümaným diyen kadýnlarýn, bir gün örtüyle tanýþmalarýný tabii ki diler ve dua ederiz. Ama hiçbir þey zorla olmaz. Ya da bizim dinsel ahlâkýmýzda zor ile yapýlan hiçbir þeyin kýymeti yoktur. Sevmek, güvenmek ve teslim olmak esastýr bizde.

Bu kadar rencide ettiðimiz, bu kadar kovaladýðýmýz ve bu kadar yasakladýðýmýz, hapse attýðýmýz, vatandaþlýktan çýkartýp, sürgün ettiðimiz halde, nasýl da hâlâ örtülü olmaya devam ediyorlar diye soruyorlar. Buruk bir gülümsemeyle diyorum ki: Beni anlayabilmen için, önce bir þeyi gerçekten sevmiþ olman gerek...

Bir þeyi gerçekten sevememenin, büyük bir tanrýtanýmazlýk alâmeti de olduðunu düþünüyorum. Allah kalbi mühürlenmiþlerden eylemesin. Büyük nasipsizlik.

Allah merhamet versin yüreklerimize.
Dünya kimseye kalmýyor.

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son NiSaNuR tarafından, 29.03.2004 - 01:13 tarihinde.
Gönderen: 29.03.2004 - 01:11
Bu Mesaji Bildir   NiSaNuR üyenin diger mesajlarini ara NiSaNuR üyenin Profiline bak NiSaNuR üyeye özel mesaj gönder NiSaNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
GöLGe su an offline GöLGe  
Konu icon    Alinti ile cevapla
1041 Mesaj -

Devlet yöneticilerimize ve
Tesettür'e karsi olanlara ithaf olunur:

"Ey Peygamber! Hanýmlarýna, kýzlarýna ve müminlerin kadýnlarýna
(bir ihtiyaç için dýþarý çýktýklarý zaman)
dýþ örtülerini üstlerine almalarýný söyle.
Onlarýn tanýnmasý ve incitilmemesi için en elveriþli olan budur.
Allah baðýþlayandýr, esirgeyendir."
(Ahzab: 59),

Esselamualeyküm

Gönderen: 29.03.2004 - 01:22
Bu Mesaji Bildir   GöLGe üyenin diger mesajlarini ara GöLGe üyenin Profiline bak GöLGe üyeye özel mesaj gönder GöLGe üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast SEYYIDINAMUHAMMET  
Konu icon    """""""""""""""" Alinti ile cevapla
Misafir
ÝR HÝLAL UÐRUNA NE GÜNEÞLER BATIYOR YARAP,
BACIMIN ÝFFETÝ BATMAK TA DAHÝ REZÝLÝN YÜZÜNE,
ACIRIM TÜKRÜÐE BÝLLHÝ TÜKÜRSEM YÜZÜNE,
MEHMET AKÝF ERSOYsıkıntılı
Gönderen: 29.03.2004 - 11:32
Bu Mesaji Bildir   Yukari
reyhani_kalemi su an offline reyhani_kalemi  
Alinti ile cevapla
115 Mesaj -
selamün aleyküm,

cok merak ettim acaba bu tabela nerede asiliymis ????

hani yasak ettiklerini biliyordum da kendilerini bu kadar alcalttiklarini bilmiyordum. Demek bu kadar düstüler öylemi basörtüsüne karsi olanlar.

Sonucta kazanan biz oluruzz. Onlar böyle yaptikca biz yükseliriz...

dualarimla...

Gönderen: 29.03.2004 - 18:44
Bu Mesaji Bildir   reyhani_kalemi üyenin diger mesajlarini ara reyhani_kalemi üyenin Profiline bak reyhani_kalemi üyeye özel mesaj gönder reyhani_kalemi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
drahsi su an offline drahsi  
Konu icon    OKULU ÖRTÜYE TERCİH EDENLERE...!! Alinti ile cevapla
38 Mesaj -
Baþörtü bir kimlik ve bir tercihtir.Ve Onu layýðýyla taþýyabilmek iman ister,yürek ister!
Bu devirde hakkýyla örtüyü taþýyabilen maðdur veya gayr-ý maðdur tüm kardeþlere ümmet adýna selam olsun
Rahman Cennetinin en güzel köþesinde aðýrlasýn sizleri.Ki orada melekler bile imrensin sizlere.
Selam ile...
Gönderen: 01.04.2004 - 02:17
Bu Mesaji Bildir   drahsi üyenin diger mesajlarini ara drahsi üyenin Profiline bak drahsi üyeye özel mesaj gönder drahsi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
GöLGe su an offline GöLGe  
Alinti ile cevapla
1041 Mesaj -
Vealeykümselam...

AMiN...

Allah(cc) razi olsun...
Gönderen: 01.04.2004 - 02:31
Bu Mesaji Bildir   GöLGe üyenin diger mesajlarini ara GöLGe üyenin Profiline bak GöLGe üyeye özel mesaj gönder GöLGe üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Cevap Ekle Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 833 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
gocmenkuslar (56), fatihalperen (40), cumababa (64), osman karaca (59), selim444 (33), furkan2005 (44), sena_66 (56), sebo1963 (61), manolya (59), sertkaya (54), sofigardas (44), MEHMET_1960 (64), dursun ali (68), cepkamil (51), romen (42), selim_wien (42), awsaroglu (49), tekin58 (59), sahabegulu (47), hintavi (47), sivassporlu (38), hakký özka.. (59), Hayriye Esra (38), eylem (49), nurdane_unlu (58), tüncay (46), uzaktaki (48), Goblin (37), aliyasar (60), ozturk yasin (61), iborrr (59), Elbistan (44), s_a_r_a_ (36), HABÝBE (39), sefaiscan20 (35), YAKAMOZ42 (44), p_rens (69), metin007 (47), P_kardes (51), mehmetturkmen (46), Bayramalptekin (60), sitemkar (44), ATEKER (51), muco_15 (39), hicran (37), beyondvision (38), Konyali_Yakup (38), Hayat-i (55), Ece (38), Meviza29 (51), meaksa (39), Pfantom (63), INCE (52), musab27 (46), vuslaterimi (39), nisa06 (53), nisan3aknur (49), KabirYolcusu (40), ates_2001 (40), Gundepster (44), BiLMARUF (51), haroun66 (38), benmuzo27 (46), ahmet349 (39), O NA KAVUÞMAK (37), kadir_1818 (49), kadir_kadir (49), siblako (51), kökan (51), ünsal (46), hasanözen (54), y-o-l-c-u (45), EFSANE35 (50), nbalâ has.. (32), yusufla (45), tomi56 (34), yavuzselim (48), huseyin22 (50), insanlýk.. (36), code10 (49), Barbaros tas (65), mahinur40 (49), kerbela_ (38), furkan71 (53), macfurkan (48), Atomcan (49), bukey musab (39), benlikolmas&yac.. (37), serdaroglu1 (79), comert_harun (39), Musabbukey (39), rduman07 (39), erolxyz (46), prenses82 (42), mErVe.. (38), sakinliman (57), sofi180 (38), msene (50), yavuz1d (42), Muhammed74 (50), travaci (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59174 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.