stromectol lopinavir ritonavir stromectol stromectol kaletra oxytrol pamelor pantozol parafon parexat pariet parlodel paronex paxil cr paxil penegra pentoxi pepcid pepcidine periactin persantine pharmaquine phenhydan phoslo pirocam pirosol pk merz plavix plendil pletal podomexef ponstel pradif prandin precose premarin prevacid priligy prilosec primacton primolut n primolut nor principen prinil probalan prodafem

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » D U A L A R » Selamun Aleykum arkadaslar...Sizden dualarinizi bekliyorum..

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 4 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Themenicon    Selamun Aleykum arkadaslar...Sizden dualarinizi bekliyorum..

6 Mesaj

En Son On: 22.12.2010 - 06:21
Cinsiyeti: Erkek 
Kurbanlar, sizden dualarinizi istiyorum. Benim cok kotu bir derdim var. 30 kilo fazlam var. Bu kilolardan kurtulmaya calisiyorum. Allah rizasi icin dualarinizi esirgemeyin. Bu kilolar bana cok kotu bir dert oldu. Spor'da yapiyorum, ama en tesirlisinin dualar olduguna inandim. Allah rizasi icin dua edin!
Ekleme Tarihi: 06.11.2010 - 22:38
Bu mesajı bildir   mumincocuk üyenin diğer mesajları mumincocuk`in Profili mumincocuk Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  

Moderator
4254 Mesaj -

En Son On: 30.07.2020 - 23:50
Zayıflama duası
Şişmanlık ve göbeklilik eskiden gıpta edilen şeylerdi. Hatırlıyorum, çocukluğumda şişman gördüğümüz, göbekli, iyi beslenmiş insanlara imrenirdi herkes… Bugün ki nakliye araçları olmadığı için, insanlar gidecekleri yerlere ancak yaya olarak gitmek zorundaydılar. Çok az sayıda kimse binek olarak yolculuk yapmaktaydı.
Bu sebeple, günlük hayatta işe gidip gelmelerde saatlerce yol yürümek; dolayısıyla bedensel yönden hareket etmek zorunlu idi. Ayrıca bir jimnastik hareketi yapmaya ihtiyaç yoktu. Pek azı dışında, insanlar vücut yapıları itibarıyla zayıftı. İnsanlar şişmanlık gibi bir hastalıkla karşı karşıya değillerdi. Aslında bu bir nimetti, fakat o gün ki insanlar bunun farkında değillerdi. Tıpkı, ahşap ve taş evlerde oturup bunun kıymetinden habersiz olanların meskenlerini bırakıp apartman katlarını taşınmaları gibi… Sonradan anlaşıldı ki bunlar büyük birer nimetmiş. İnsan zaten öyledir. İçinde bulunduğu nimetlerin farkında değildir. Denizdeki balıkların suyun kıymetini bilmezler. Nitekim şair şöyle demiştir: O mahiler ki derya içredir, deryayı bilmezler…” Yani o balıklar ki, denizin içindedirler, fakat denizin kıymetini bilmezler. Fakat motorlu arabaların yaygınlaşmasından sonraki hayat tarzında, artık kimse iş yerine yaya olarak gidip gelmiyor, günlük hayattaki eylemlerini, bedensel hareket yapma imkânı bulmadan motorlu araçlar vasıtasıyla sürdürüyor. Bu durum zaman kazanma ve çok iş yapmaya fırsat bulma açısından çok güzel olmakla birlikte, insanların sağlığı açısından pek yararlı değil, belki zararlı olmuştur; şişmanlık diye bir hastalık ortaya çıkmıştır. Bu gün şişmanlık, doktorlar tarafından öldürücü ve tehlikeli bir hastalık olarak tanıtılmaktadır. Yani şişmanlık artık özenilecek bir durum olmaktan çıkmış, insanlar için kaçınılacak bir hastalık haline gelmiştir. Sağlıklı insan, şişmanlıktan korunan insandır. Sağlığı koruyabilmek için artık şişmanlıktan da korunmak gerekir. Çünkü vücut sağlığı insana emanet edilmiş ilahî bir nimettir. Bu nimeti korumak ise insanlar için bir kulluk görevidir. Şişmanlıktan korunabilmek için bedenen çalışmak ve az yemek ya da şişmanlamayı kolaylaştıracak yiyeceklerden sakınmak gerekir. Eskiden insanlar evlerine her gün et, yağ, un götürememekteydi. Et, çoğu insan tarafından ancak kurban bayramında yahut aydı veya birkaç ayda bir görülen ve tadılan bir şeydi. Bugün ise her evde un, yağ, peynir, pirinç ve benzeri nimetleri bolca alabilmektedir. Her evde her türlü nimet bulunmaktadır. Etin kullanılmadığı gün hiç yok gibidir. Hele buğday ekmeği herkes tarafından yenmektedir. Bu durum hem çok yemek yemeye hem de çok kalori almaya vesile olmakta ve harcanmayan gıdanın vücutta şişmanlık yapmasına sebep olmaktadır. Her istediği zaman istediği kadar yiyebilen ve bir engel ile karşılaşmayan bir insanın şişmanlaması elbette mukadderdir. Bunun için insan iradesini frenleyecek bir disiplin de maalesef bulunmamaktadır. İradesini disipline edemeyen insanlar çağın hastalığı olan bu şişmanlığa yakalanarak sıkıntı yaşamaktadırlar. Bunun için doktorların ve diyetisyenlerin yaptıkları tavsiyeler de yeterli olmamakta, diyetler bozulmaktadır. Bulan insanlar alabildiğine yemek yemektedir.
Her işimizde Allah’tan yardım istememiz gerektiği gibi, şişmanlık hastalığından kurtulabilmek için de her yemekten sonra Allah’tan yardım istememiz, şişmanlığın şerrinden Allah’a sığınmamız gerekir. Artık klasik yemek dualarına şu duayı da eklemeli, Allah’ın yardımını alarak şişmanlıkla öyle mücadele etmeliyiz:
Ya Rabbi bize helal ve doğal rızık ihsan et.
Katkılardan arındırılmış temiz yiyecek ve içeceklerle beslenmemizi nasip et.
Bizi ve nesillerimizi sigara, içki ve uyuşturucu belasından koru.
Haram yiyecek ve içeceklerden uzak tut.
Bilgili, yaralı, iyi evlat yetiştirmeye muvaffak kıl.
Ana-babamıza karşı güzel davranmaza yardım et.
Bize faydalı bilgi ve faydalı teknoloji nasip et.
Bilgi ve düşünce üreten toplumlara ilhak et.
Zarar etmekten ve zararlı şeylerden uzak et.
Ya Rabbi! Bizi şişman ümmet olmaktan koru.
İmanımızı kavi, beden ve cesedimizi zayıf et.
Yediğimiz yemeklerin zararlarından muhafaza et.
Yemeklerde üç beyazdan bizi uzak et.
Proteinli, karbonhidratlı yemeklere karşı iştahımızı kapat.
Tatlılara, etlilere, sütlülere, yağlı yiyeceklere karşı iştahımızı kabartma.
Sebzeleri ve sebzeli yemekleri sevdir.
Bizleri tüm meyvelere yakın et.
Doğal yiyeceklerle beslenerek sağlıklı bir hayat geçirmemizi mukadder kıl.
Doktorlarımızın sağlık tavsiyelerine riayet edecek şuur ve anlayış ihsan et.
Doktorlara yüksek basiret ve yüksek beceriler ikram et.
Hastalarımıza, doktorların tavsiyesine göre bir hayat düzeni kurmaya muvaffak et.
Her sabah spor yaparak rahatlama nimetine eriştir.
Az ve öz yemeyi, yemeklerden sonra gezmeyi, hamurlu yememeyi adet haline getirme melekesi ver.
Davetlerde az çeşit, mevlitlerde az şeker, düğünlerde hafif yemekler yapma âdetini ikame et.
Şekersiz çay-kahve içmeyi, hamursuz yemekler yemeği, etin yağlısından kaçınmayı nasip et.
Yediklerimizi ve içtiklerimizi helal nimetlerinden seçmeyi cümlemize müyesser kıl ya Rabbi!
Yunus Vehbi Yavuz

Ekleme Tarihi: 07.11.2010 - 23:53
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
mumincocuk su an offline mumincocuk  
Themenicon   

6 Mesaj

En Son On: 22.12.2010 - 06:21
allah senden razi olsun haci...insallah bu dualarin faydasini gorurum!
Ekleme Tarihi: 08.11.2010 - 01:37
Bu mesajı bildir   mumincocuk üyenin diğer mesajları mumincocuk`in Profili mumincocuk Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
mucahide81 su an offline mucahide81  

21 Mesaj -

En Son On: 26.06.2012 - 16:04
Cinsiyeti: ----- 
Rabbim sağlığınıza kavuşmanızı nasib etsin.
Ekleme Tarihi: 25.05.2012 - 21:20
Bu mesajı bildir   mucahide81 üyenin diğer mesajları mucahide81`in Profili mucahide81 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 826 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
hircin (32), ayazdabirciftyu.. (38), arif_unal (64), lyoonn (46), ergali595 (42), FatihCgdm (38), kirenli (56), *imam_hatipli* (33), Muhsin B. (36), sezer74 (50), recepguducu (50), kenan_kygn (68), tek_1 (44), ajanpenny (46), basketcikid (34), sigat37 (37), erzincani (45), yasemin_nl (36), yosun (40), toprak_67 (45), By_Digital (38), gur (36), MustafaGED&Yacu.. (60), ademyildiray (49), ibrahimdzn (37), muka2828 (44), hagere (39)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54778 saniyede açıldı