kaletra ivermektin kaletra fluvoxamine stromectol super kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » BÜYÜK ŞAHSİYETLER » Imami Gazaliden ASK

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 5 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Imami Gazaliden ASK

288 Mesaj -

En Son On: 16.02.2010 - 20:24
Cinsiyeti: ----- 

İmam Gazaliden Aşk...

Aşk...

"Sevgi" canli varligin haz veren bir nesneye karsi meyil duymasidir. Söz konusu meylin pekisip güçlenmesi haline «ask» denir.
Ask duygusu askin sevgilisine kul olmasi ve sahip oldugu her seyi ugrunda feda etmesine yol açacagi bir dereceye varabilir.
Züleyha´nin Hz. Yusuf´a (A.S.) karsi duydugu askin ne dereceye vardigina bir baksana Kadinin bütün servet ve güzelligi bu ugurda gitmis. Yetmis deve yükü mücevher ve gerdanliginin var oldugu söylenir hepsini Hz. Yusuf´un (A.S.) aski ugruna harcamis. «Bu gün Hz. Yusuf´u gördüm» diyen herkese eline geceni zengin edecek degerde bir mücevher vere vere elinde hiç bir sey kalmamis.
Asiri askindan dolayi diger her sey aklindan çiktigi için karsilastigi her seyi «Yusuf» diye çagirir olmus o kadar ki basini göge kaldirdigi zaman Hz. Yusuf´un (A.S.) adini yildizlarin üzerinde yazili görürmüs.
Rivayete göre Züleyha iman edip Hz. Yusuf (A.S.) onunla evlendikten sonra eski asigi ve yeni kocasindan ayri yasamaya yönelerek kendisini ibadete vermis varligini tamamen ALLAH (C.C)´a adamis. Hz. Yusuf (A.S.) kendisini gündüz yataga cagirsa «aksama» diye savar aksam çagirinca da «yarina» diye ertelermis.
Nihayet bir gün Hz. Yusuf´a (A.S.) demis ki: «ben sana ALLAH (C.C)´i tanimadan önce asik olmustum fakat O´nu taniyinca kendisine karsi duydugum muhabbet diger her seyin sevgisini gönlümden giderdi. O´nun sevgisine bedel istemiyorum.»
Hz. Yusuf (A.S.) Züleyna´nin bu sözlerine söyle karsilik verdi: «seninle birlesmemi emreden ulu ALLAH (C.C)´dir. Senden iki çocugumuz olacagini ve bunlari Peygamber olarak görevlendirecegini bana bildirdi.»
Bunun üzerine Züheyia: «ALLAH (C.C) sana böyle emrettigine ve beni de böyîe bir neticeye vesile olarak seçtigine göre ALLAH (C.C)´in emri besim üzerine-» demis. Sundan sonra ancak kendini Hz. Yusuf´a (A.S.) teslim et*mistir.

Ekleme Tarihi: 24.01.2010 - 20:11
Bu mesajı bildir   ReYYaN üyenin diğer mesajları ReYYaN`in Profili ReYYaN Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  

Moderator
4254 Mesaj -

En Son On: 31.07.2020 - 00:50
Cinsiyeti: Erkek 
Te$ekkürler
Ekleme Tarihi: 24.01.2010 - 22:02
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rahil su an offline rahil  

1191 Mesaj -

En Son On: 17.03.2011 - 18:14

Bir gün Leyla'yı vaktin emirine çıkardılar. Emir, Leyla'ya sordu:

-Sen misin Mecnun'a gözyaşı döktüren, gözyaşı ile sahraları ıslattıran Leyla?
Hiç de güzel değilmişsin! Mecnun, senin neyine kapıldı? demiş

Leyla da emire demiş ki:

-Ama sizin gözleriniz, Mecnun'un gözleri değil. Onun gözleriyle baktığınız da görürsünüz.

Günümüze kadar anlatılagelen bu aşklar, Ferhat ile Şirin, Tahir ile Zühre, Leyla ile Mecnun arasında olur. Bunlar, efsaneleşmiş aşklardır. Aşkın her türlüsü güzeldir. Aşk sevgilidir.

Mecnun, Leyla'dan yol buldu. Bu iş daima böyledir. Mecazî sevgiler, hakikî sevginin köprüsüdür.

Hz. Mevlâna'nın kapısı çalınmış ve bir talip gelmiş:

-Efendim, "bende" olmak istiyorum, demiş.

Hz. Mevlâna:

-Evlâdım, sen hiç bir şeye âşık oldun mu, hiç bir şeyi sevdin mi; çiçekten, böcekten, insandan, şundan bundan? demiş

Genç:

-Yok! Öyle bir şey hiç olmadı, deyince Hz. Mevlâna:

-Oğul, var git önce sevmesini öğren. Sonra buraya gel, demiş.

"Sevginin mecazîsi böyle olursa, acaba hakikîsi nasıl olur?"

Ekleme Tarihi: 25.01.2010 - 14:57
Bu mesajı bildir   rahil üyenin diğer mesajları rahil`in Profili rahil Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
ESİLA su an offline ESİLA  

22 Mesaj -

En Son On: 14.07.2010 - 20:59
Denilirki cennette bir kat varmış orda sadece Allah'ın cemali varmış o cemali gören bidaha cennet nimetlerini arzulamazmış. İnsan aç gözlü olarak yaratılmış hem dünya nimetlerine hemde cennet nimetlerine karşı.Ama Allah Teala'nın cemalini gören doyuma ulaşır yani insanı döyuran tek nimet Allah'ın gül cemali. Rabbim bizi bu nimetinden esirgemesin. Paylaşımınız için Allah razı olsun

SELAMETLE...

Ekleme Tarihi: 25.01.2010 - 16:52
Bu mesajı bildir   ESİLA üyenin diğer mesajları ESİLA`in Profili zum Anfang der Seite
Dai su an offline Dai  

922 Mesaj -

En Son On: 13.09.2010 - 00:07
Cinsiyeti: Erkek 
ben de asik olmak isterim elbet
ama bana gercek leyla gerek

Ekleme Tarihi: 27.01.2010 - 00:10
Bu mesajı bildir   Dai üyenin diğer mesajları Dai`in Profili Dai Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 559 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
mrvtt (34), incim (55), kalbiselim (53), asimm (43), hisam (48), aciz önder (38), caramed (51), sevim (59), hasan kemal (54), aygo (43), akdemir (49), zeynep63 (18), adem dikici (58), semasalman (37), yusuf2023 (43), hallo42 (33), aymet (46), irfan55 (49), bayercana (35), Sabri-81 (43), selam2000 (51), Dadas69 (55), celebirisin (40), Musab49 (50), genciz (56), erkamartuk (38), yalniz gul (58), dertli007_46 (36), kafka001 (52), egemen07 (44), Tekin (51), milasi (68), porselen43 (55), semasalman87 (37), dtkyusuf (49), sertel (51)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.53245 saniyede açıldı