fluvoxamine stromectol ivermektin budesonide budesonide voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » Hamas direnişi bıraksın merhamet dilensin (!)

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 6 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Hamas direnişi bıraksın merhamet dilensin (!)

211 Mesaj -

En Son On: 20.11.2021 - 05:13
Cinsiyeti: Erkek 
Hamas direnişi bıraksın merhamet dilensin

Gazze'ye giden doktorlardan biriyle konuşuyorum. Bombardımanın en yoğun olduğu dönemde gönüllü olarak Gazze'ye giden doktorun tespitleri hayli çarpıcıydı. Endonezya'dan, Mısır'dan; Japonya'dan, Mağrip'ten doktorlarla beraber iptidai şartlarda fosfor bombalarıyla yaralanmış, uzuvlarını kaybetmiş hastalara yardım etmeye çalışan doktorun gözlemleri çarpıcı.

Gazze'deki Filistinliler Türkiye'de yaşayanlardan daha zengin ve mutlular.

Zenginliği maddi imkanla ölçen modern aklın kavramakta zorlanacağı bu durumu açıklayan ilginç bir anısını aktardı. Gece gündüz İsrail ambargosu altında açlık sınırında yaşayan, bombardıman altında hayatta kalma mücadelesi veren Gazzelilere yardım için yanında bir miktar para götürüyor. Karşılaştığı her anlamda maddi yoksulluk içindeki halka ve direnişçilere yanındaki paradan vermek istediğinde bireysel olarak kimsenin almak istememesi… 'Yoksulluk'la 'yoksunluk' duygusunun farkının bilincine varamayan, maddi varlıkla 'zenginlik'i birbirine karıştıranların Gazzelelilerin neden Türkiye'dekilerden daha zengin olduklarını kavramaları mümkün değil. Maddi dünyanın sınırlarını aşamayanlar için bu şartlarda Gazze'nin direnişini anlamlandırmak zor…

Mutluluğun, zenginliğin göreceli oluşunu Gazzelilerin yaşamak zorunda oldukları şartlardan daha mükemmel gösteren bir şey yok herhalde. Yardım için eline sıkıştırılan parayı kabul etmeyecek kadar iç zenginliğe sahip olabilmenin ontolojik anlamda bir özgürlük alanı açışının modern zamanlardaki onurlu temsilini sunuyor.

Gazzeliler, aslında bunca yoksulluk altında verdikleri mücadele ile mutluluğun ve zenginliğin ölçüsünü kaybeden dünyaya karşı hayatın anlamını ihtar eden bir duruş sergilediler. Bu duruş neden Gazzelilerin İsrail'e karşı zafer kazandıklarını açıklayan bir durum. Kaldı ki “Gazzelilerin zaferi” salt bir zafer algısından ibaret de değil. Hamas karşısında İsrail'in gerçekten yenilgiye uğradığının altını özellikle çizmek gerekir.

İsrail'in ana hedefi Hamas'ı toplumdan koparmaktı. Havadan “Besmele” ile başlayan bildiriler atan İsrail açık biçimde Hamas'ı çökertmeyi hedefliyordu. Sonuçta Gazze halkı oyuna gelmedi; İsrail'i siyasi hedefleri açısından hezimete uğrattı. Elden verilen maddi yardımı reddederek paraların Hamas'a verilmesini isteyen ihtiyaç sahiplerinin Hamas'la kurduğu ilişkiyi kavramadan İsrail'in neden yenildiğini açıklamak mümkün değil.

Gazzen'nin dinamizmini aslında İslam dünyasına direnişin imkanlarını ve manevi zenginliğini sarsıcı biçimde bir hatırlatma olarak okumalıdır. Bu hatırlatma sadece Müslümanlara yönelik değil, “orada insanlık yok mu” feryadına kendini muhatap sayan herkes için. Ambargo ve kuşatma altında açlık ve özgürlükleriyle sınanan, merhamet dilenmeye zorlanan Gazzeliler ahlaken kazandıkları savaşı silahla da kazanabileceklerini tüm dünyaya göstermiş oldular.

Farklı inanç ve ideolojiden, değişik etnik yapılardaki insanların Gazze'ye dayanışma için gitmeleri mesajın yerine ulaştığını gösterir. “Dünyanın başka köşelerinde de insan/lık var.”

Ambargo, kuşatma ve ölüm altında merhamet dilenmeyen Gazzeliler karşısında geri çekilen İsrail'in ve uluslar arası sistemin telkin ettiği yeni formül de şu: “direnişi bırakın siyaset yapın.” Eğer Hamas bir siyasi parti olarak kalsın direniş başka bir ad ve örgütlenme altında sürdürülsün anlamına gelmiyorsa bu telkin son derece tehlikeli bir tuzaktır. Hamas'ı değil Hamas'ı seçtiği için halkı cezalandıran İsrail'in direnişten vazgeçen bir Hamas'a barış çiçeği göndereceğine inanmamız isteniyor.

Sadece güçten anlayan, insani her türlü duyarlılığı yok sayan bir rejime karşı direnişsiz Filisitin'e en iyi örnek Mahmut Abbas modeli olabilir.

Gazze, Lübnan'da Hizbullah direnişinden sonra İsrail'e ikinci ders veren coğrafya oldu. Binlerce asker besleyen Arap ülkelerinin başaramadığını Lübnan'da bir örgüt başarmış, 2006'da İsrail'e yenilebileceğini göstermişti. Gazze'de aylarca açlık ve yoksulluk içinde tutsak bırakılan bir halk İsrail'e direnişin neler yapabileceğini gösterdi. İsrail sokak sokak işgal etmeyi planladığı bölgeden Hamas yöneticilerini alıp götürmeyi hedefliyordu. Ama tanklarından çıkamadıkları gibi sokak savaşını da göze alamadılar.

Direniş-siyasi yapılanma dengesini yeni duruma göre adapte eden bir strateji geliştirse bile kesin olan direnişten vazgeçen bir Filistin'in onurunu koruması muhaldir.(muhal:İmkânsız, vukuu mümkün olmayan)

Bundan sonra bölge ülkelerinin iç dengeleri muhtemelen eskisi gibi olmayacaktır. Başarısız kalan sadece İsrail planı değil onunla suç ortaklığı yapan bölge ülkelerinin planlarıdır da.

Akif Emre/ 29 Ocak 2009 Perşembe/ yenişafak
Ekleme Tarihi: 29.01.2009 - 11:21
Bu mesajı bildir   seyyahekim üyenin diğer mesajları seyyahekim`in Profili seyyahekim Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  

Moderator
4254 Mesaj -

En Son On: 31.07.2020 - 00:50
S.L.M Kardeşim
Beynimizdeki yargılama kapitalist sistemin verdigi olgular oldugu için yanlış sinyaller alıyoruz.
Elinize Saglik ALLAH kalb gözümüzün açılmasını nasip etsin İnşaallah.
Ekleme Tarihi: 29.01.2009 - 11:34
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
yakup_33_5 su an offline yakup_33_5  

58 Mesaj -

En Son On: 09.03.2010 - 13:28
S.aleyküm
sevgili kardesim ne yalan söylim baslıgı ilk görünce bunlar ne diyor böyle dedim ne direnişi bırakması''
ama çok gzldi

Ekleme Tarihi: 29.01.2009 - 12:08
Bu mesajı bildir   yakup_33_5 üyenin diğer mesajları yakup_33_5`in Profili yakup_33_5 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
seyyahekim su an offline seyyahekim  

211 Mesaj -

En Son On: 20.11.2021 - 05:13
gazetede yazar aynı şekilde dikkatimi çekti.
okumadan yazara mail atmak geçti içimden ...
okuyunca şükür çektim...

sizden de allah razı olsun...

Te$ekkürler

Bu mesaj 2 kez ve en son seyyahekim tarafından 29.01.2009 - 12:45 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 29.01.2009 - 12:19
Bu mesajı bildir   seyyahekim üyenin diğer mesajları seyyahekim`in Profili seyyahekim Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rahil su an offline rahil  
RE:

1191 Mesaj -

En Son On: 17.03.2011 - 18:14
Cinsiyeti: ----- 
Alıntı
Orijınalı yakup_33_5

S.aleyküm
sevgili kardesim ne yalan söylim baslıgı ilk görünce bunlar ne diyor böyle dedim ne direnişi bırakması''
ama çok gzldi

gerçekten yazı güzeldi Allah Razı Olsun kardeşim Elinize Saglik Te$ekkürler
Ekleme Tarihi: 29.01.2009 - 18:35
Bu mesajı bildir   rahil üyenin diğer mesajları rahil`in Profili rahil Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  
RE: RE:

1463 Mesaj -

En Son On: 09.05.2011 - 11:25
Alıntı
Orijınalı rahil

Alıntı
Orijınalı yakup_33_5

S.aleyküm
ama çok gzldi

gerçekten yazı güzeldi Allah Razı Olsun kardeşim Elinize Saglik Te$ekkürler

Alın bende o kadar hem okudum hem de nerden çıktı bunlar derken birde baktım ki nefesim tıkanmış nefesimi o kadar tutmuşum ki patlayacaktım neyse Elinize Saglik Te$ekkürler
Ekleme Tarihi: 30.01.2009 - 21:18
Bu mesajı bildir   Maksat kelam olsun üyenin diğer mesajları Maksat kelam olsun`in Profili Maksat kelam olsun Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 847 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
tektabanca (45), recebcorduk (42), hacibaba (86), deryadeniz8585 (39), mhuisltalfa (36), salihabaþf.. (54), boss58 (54), mahmut1988 (36), feti (47), özel dedektif (43), Mutlu79 (45), muhammednesim (53), esranur_ (41), bahar_ (40), hasan37 (), mehmet_bilxx (28), Rahmankazi (41), akadir62 (62), fbozan26 (57), d_elif (49), GsLi_SeDa (34), koc (35), feti29 (47), nihat bekta&tho.. (54), nazt (42), Günahkar20 (35), sarica68 (52), eneserdinc (42), necmetdin (47), abi (35), hier (56), AyGeN (38), sea_stars (52), ben_onun_hayran.. (51)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54238 saniyede açıldı