lopinavir ritonavir budesonide generique stromectol lopinavir ritonavir generique luvox cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » BÜYÜK ŞAHSİYETLER » Said bin cubeyr ile gardiyan arasindaki diyalog

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 1 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Said bin cubeyr ile gardiyan arasindaki diyalog

Moderator
4254 Mesaj -

En Son On: 31.07.2020 - 00:50
Cinsiyeti: Erkek 
SAİD BİN CUBEYR İLE GARDİYAN ARASINDAKİ DİYALOG
--------------------------------------------------------------------------------
Müslüman halka zulmeden emevi kralı abdulmelik bin mervan ve onun valisi haccacı zalime karşı kıyam eden islam alimlerinden said b. cubeyr yakalanıp hapse düşer yılar sonra . Hapishanede haccacın gardiyanı sorar:
ey imam ! benim hakkıma ne düşünüyorsun ? yoksa ben demi zalimlerin yardımcısıyım ?
said b. cubeyr :
Ne münasebet ! zalimlerin yardımcıları mesela senin gibi memurların elbiselerini yıkayan yemeklerini hazırlayanlardır!
ya ben ?
sen ha? sen zaten zalimin zalimin ta kendisisin . ALLAH ın kullarına zulmedilirken , bu zulme ortak olmaktan başka ne yapıyorsun ? ALLAH , israiloğullarına zulmeden firavuna lanet ederken onun emirlerini uygulayan askerlerede lanet ediyor
"...Şüphesiz Firavun ile Hâmân ve askerleri yanılıyorlardı. "aglakasas)
"Biz de onu ve askerlerini yakalayıp denize atıverdik. Bir bak, zalimlerin sonu nice oldu"aglakasas 40)
gardiyan çaresizlik içinde
- fakat benim olara itiraz etmeye gücüm yetmez !
- hiç hayıflanma ! onlar , senin kalbinin karardığını bilmeselerdi , sana bu görevi vermezlerdi .
ALLAH tan başka ilah tanımayan , ALLAH tan başka ilahlık iddiasında bulunanlara iltifat etmeyen kimselere firavunlar görev verirlerimi hiç? yada onlar firavunlardan hiç görev alirlarmı? unutmaki "Herkes kendi mizaç ve karakterine uygun iş yapar 1 (isra 84)
gardiyan:
-Ama ben islamı seviyor , din kardeşlerime gücüm yettiğince faydalı oluyorum. benim gibi olanlarda bu makamları bırakırsa daha zalimeri gelir . benim yaptığım bir nevi islama ve müslümanlara hizmet değilmi?
said b. cubeyr
- Yüce ALLAH ın amelleri kabul etmesi için şu 3 şartın yerine gelmesi gerekir :
1- o işi ALLAH emredecek.
2- peygamberlerde örneği olacak.
3- kulda mutlaka ihlas olacak.
Şimdi sana dönelim, senin islama ve müslümanlara yaptığın güya hizmet şeklini ALLAH hangi ayetinde emrediyor ? hangi peygamberde böyle bir hizmet modeli var. Hiç bir peygamber tağutların emri altında hizmet yürütmez.
"Biz hangi peygamberi gönderdikse, sırf Allah'ın izni ile itaat edilmek üzere gönderdik"aglanisa 64) bu ayet bunun en açık delilidir. Sen önce zalimlere boyun eğmekten kendini kurtarmalısın ki şirkten uzak kalabilesin . Bu halinle müslümanlara iyiliğin dokunsa bile, ALLAH katında sana fayda sağlamaz . Çünkü ALLAH buyuruyorki:eğer şirk koşacak olursan amellerin boşa gider ve hüsrana uğrayanlardan olursun "
iyice bunalan gardiyan:
-Fakat çoluk çocuğum var, bu benim tek işim, başka gelirimde yok, aileme karşı sorumluluğum yok mu? onları rızıksız bırakmam doğru olurmu ?
- ALLAH ın rızkı her yerde var, önce rızkının helal olmasına bakmalısın, eğer istemiş olsan başka bir iş arar zalimin zulmüne ortak olmaktan kurtulursun. Senin ilk yapacağın iş bu zalimlere destek olmamaktır. Hiç bir müslüman zalim düzenlerde dişlilerin daha iyi çalışmasına destek vermez.
"Ve zulüm yapanlara yakınlık göstermeyin ki, size de ateş dokunmasın. Allah'dan başka yardımcılarınız da yoktur. Sonra yardım da göremezsiniz"aglahud 113) bu ihtarda bulunan ALLAH , aynı zaman da şu müjdeyide veriyor:
"Kim Allah'tan korkarsa Allah ona bir çıkış yolu yaratır.
Ve onu ummadığı yerden rızıklandırır. Kim Allah'a güvenirse O, ona yeter. Allah, emrini yerine getirendir. Allah her şey için bir ölçü koymuştur. "aglatalak 2-3)
(yusuf kardavi alim ve tağuttan özetlenmiştir)
"Tağuttan, ona kulluk etmekten kaçınıp da tam gönülle Allah'a yönelenlere gelince, müjde onlaradır. Haydi müjdele kullarımı.
O kullarımı ki, onlar sözü dinlerler, sonra da en güzeline uyarlar. İşte onlar, Allah'ın kendilerine hidayet verdiği kimselerdir. İşte temiz akıllılar da onlardır. "aglazümer 17- 18)
alıntı
Ekleme Tarihi: 28.11.2008 - 10:10
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 460 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
zumruduanka (54), musabenes (50), ecelikkaya (39), beytullah akbas (45), arkadaþ63 (43), ihsanoral (58), Risale-i_Nur (40), afilli67 (45), SrSn (32), sofilutuf (57), dosta-dogru (54), mucahid79 (45), ryk1804 (60), rüzgar (40), makif2 (51), {{esmanur}} (37), hamit70 (54), nureddin (38), canberk- (39), feyza-_- (41), sinan.s (48), serbey (43), konuralp (55), barla07 (55), yildirim10 Dk (54), rümeysam (40), CEYLÝN (38), Gurbet_Gulu (39), TAHÝR (46), gokhan62 (62), edyebu (46), esra kaya (38), Nurozingo (38), beraat (39), ist79 (45), ouz (36), imanlý (45), OsmanÖZGEN&Cced.. (42), cemcuneyt (38), reyyan62 (62), gokhansedacengi.. (36), yenikoy (47)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.52241 saniyede açıldı