generique stromectol kamagra chloroquine kamagra lopinavir ritonavir oxytrol pamelor pantozol parafon parexat pariet parlodel paronex paxil cr paxil penegra pentoxi pepcid pepcidine periactin persantine pharmaquine phenhydan phoslo pirocam pirosol pk merz plavix plendil pletal podomexef ponstel pradif prandin precose premarin prevacid priligy prilosec primacton primolut n primolut nor principen prinil probalan prodafem

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » DENEME TAHTASI » Bir Hikaye

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 1 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
pembe_PAPATYA su an offline pembe_PAPATYA  
Bir Hikaye

330 Mesaj -

En Son On: 15.08.2010 - 21:27
Cinsiyeti: Bayan 
Fakültedeyken İran’lı bir öğrenci vardı. Tanıştığımızda ateist biriydi.

İran’da İslam devrimi yeni olmuş, Türkiye’de de anarşi her gün can almaya devam ediyordu.

Anlayacağınız İbrahim Sadri’nin dediği gibi 79’un kışıydı.

Çocuk ateist olmasına rağmen fıtratından gelen müsbet ahlaki değerlere sahipti. İçki, kadın vs. gibi kötü alışkanlıkları yoktu.

Azeri olduğu için Türkçe’yi birkaç ayda bizim gibi konuşmaya başladı. Teknik bir okul okumamıza rağmen, ikimizin de edebiyata olan merakı, kısa sürede, bizi birbirimize yakınlaştırdı. Arkadaş olduk. Bu arkadaşlık fakülte bitene kadar devam etti. Şimdi İran’da mesleğini yapıyor.

Benim İslami kimliğim ile arkadaşın ateist inancı, derin sohbetlere vesile oluyordu. Biz ona Necip Fazıl’ı okuyor, o da bana, kendisine bir nebze yakın hissettiği Ali Şeriati’ nin Fars’ça kitaplarından tercümeler yapıyordu. Başta ABD ve o zamanlar var olan Sovyetler Birliğinin emperyalizmine, koro halinde lanetler yağdırıyorduk.

Benim namaz kılabilmem için evine seccade almıştı. Ramazanlarda oruç tutmamasına rağmen, yanımda yemek yemez, hatta her ramazanda birkaç kez yemekler hazırlar beni iftara davet ederdi. Yıllar birbirimize bir şeyler anlatmakla geçti. Okul bitti. Artık İran’a gidecekti. Kendisine:

“Bunca zamandır bir arkadaşlık yaşadık, hala tanıştığımız inanç üzere mi gidiyorsun” diye sordum.

“Hayır” dedi “Artık ateist değilim. Yani bir yaratanın var olduğunu kabul ediyorum” Bunun üzerine ben de:

“O zaman İslam’ı yaşamaya çalış” dedim. “İran bu iş için çok müsait hale geldi”. Ona da:

“Hayır” dedi. “Ben etrafımdaki Müslümanları anlayamıyorum. Kur’an’a Allah’ın kelamı diye inanıyorlar ama hayatlarını buna göre tanzim etmiyorlar. Ben de böyle olmaktan korkuyorum.”

Dilimizin yettiğince bu endişesini gidermeye çalıştık. Ama olmadı. Telefonla da olsa zaman, zaman görüşürüz. Benim için “Hidayet yalnız Allah’tandır” kuralını yaşayarak gördüğüm bir örnek olarak kaldı.

Tabi bu olaydan çıkartılacak en önemli tecrübe de; İslamı yayamak isteyen Müslümanların, bunun için, öncelikle Kur’an’ı yaşamaları gerektiğidir.

Ekleme Tarihi: 17.07.2008 - 09:25
Bu mesajı bildir   pembe_PAPATYA üyenin diğer mesajları pembe_PAPATYA`in Profili pembe_PAPATYA Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 800 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
hircin (32), ayazdabirciftyu.. (38), arif_unal (64), lyoonn (46), ergali595 (42), FatihCgdm (38), kirenli (56), *imam_hatipli* (33), Muhsin B. (36), sezer74 (50), recepguducu (50), kenan_kygn (68), tek_1 (44), ajanpenny (46), basketcikid (34), sigat37 (37), erzincani (45), yasemin_nl (36), yosun (40), toprak_67 (45), By_Digital (38), gur (36), MustafaGED&Yacu.. (60), ademyildiray (49), ibrahimdzn (37), muka2828 (44), hagere (39)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 1.04539 saniyede açıldı