kaletra colchicine ivermektin ivermectine stromectol cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » YÖNETİCİLERE

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 4 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
YÖNETİCİLERE

185 Mesaj -

En Son On: 08.01.2010 - 17:23
Cinsiyeti: Erkek 
Yönecilere şu kıssayı hatırlatmak isterim.yöneten derken sadece siyasetçi olarak düşünmeyelim evimizdeki yönetimden başlayarak tabiki.
"Behlül bir gün Hârûn Reşîd'in taht odasını boş buldu ve çıkıp tahta oturuverdi. Bunu gören askerler onu kamçı ile dövmeye başladılar. Askerler vurdukça o; "Vah Hârûn Reşîd. Vah Hârûn Reşîd!" diyordu. O esnâda halîfe geldi ve manzara karşısında donup kaldı. Askerleri uzaklaştırdıktan sonra; "Ey Behlül! Bu ne hâl?" diye sordu. Behlül; "Senin için ağlıyorum. Burada tahtı boş bulup bir an oturdum. Bu kadar kırbaç yedim. Sen ise senelerdir bu tahtın üzerinde oturuyorsun. Hâlin ne olur diye düşündüm." Hârûn Reşîd; "Peki ne yapmam lâzım?" dedi. Behlül; "Mâdem ki bu yükün altına girdin. Zulme meyletme. Adâlet üzere ol. Böylece tahtında otur." buyurdu.
Rabbim yardımını esirgemesin Rabbim adaletten ayırmasın
Ekleme Tarihi: 16.05.2008 - 15:32
Bu mesajı bildir   yyasarali üyenin diğer mesajları yyasarali`in Profili yyasarali Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RuZGaR su an offline RuZGaR  

Moderator
1295 Mesaj -

En Son On: 19.03.2012 - 21:30
Cinsiyeti: Bayan 

Bugün okuduğum Faruk Beşer Hocanın köşeyazısı da yöneticilerle ilgili hadis-i şerifleri içeriyordu, ben de onları ekleyeyim..göz kırpma

Hadisi Şeriflerden Yöneticilere Altın Öğütler

‘Kim insanların yönetiminde bir sorumluluk alır da onların ihtiyaçlarını ve sıkıntılarını görmez ve kulak ardı ederse, Allah da kıyamet günü onun ihtiyaçlarını ve sıkıntılarını görmez’.

‘Kıyamet günü Allah’ın en sevdiği ve ona en yakın olan insan, ádil devlet yöneticileridir. En kızdığı ve ona en uzak olan insan da zalim devlet yöneticileridir’. Adalet her şeyi yerli yerine koyma, her hak sahibine hakkını verme; zulüm ise bunun tersi olarak tarif edilir. ‘Bakıyorum yönetimde bir makam kapma hırsı gösteriyorsunuz. Ama bu hırs kıyamet günü pişmanlığa dönüşecektir, bilesiniz’.

‘Allahım! Kim ümmetimin işlerinden bir görevi üzerine alır da onlara zorluk çıkarırsa sen de ona zorluk çıkar. Kim de ümmetimin işlerinden bir görevi üzerine alır da onlara yumuşak davranırsa sen de ona yumuşak davran’.

‘Benim ümmetimden her kim insanların yönetiminde bir görev alır da, kendisinin ve çoluk çocuğunun çıkarını koruduğu kadar onların da çıkarını korumazsa cennetin kokusunu bile duyamaz’.

‘Devleti yönetenler için sadece iki tas sözkonusudur: Birisi, kendisinin ve çoluk çocuğunun yiyeceği kadarı, diğeri de insanların önüne koyacağı’.

‘On kişinin başına geçipte hakkı olmayanı alan bir yönetici kıyamet günü elleri kelepçeli olarak getirilecek ve onlarla hesaplaşmadıkça kurtulamayacaktır’.

‘Kim daha layık adaylar varken kamu işine, forsunu kullanarak, sırf dostluğu ve akrabalığı sebebiyle layık olmayanı alırsa, kıyamet günü onunla hesaplaşacak olan bizzat benim’

‘Bir millet içerisinde adaletle hükmedilmez ve güçsüzlerin hakları güçlülerden direnç görmeden alınıp sahiplerine teslim edilmezse, o millet kutsallığını yitirir, Allah’ın desteğini alamaz’.

Ebu Hureyre zekat memuru olarak Yemen’e gönderilmişti. Görevini eksiksiz yaptı. Dönerken de Yemenliler kendisine zekat dışında bazı hediyeler verdiler. Geldi ve hesabını verdi. Ama ‘bunlar ne?’ diye sordular. ‘Onlar da bana fazlalık olarak verilen hediyeler’ dedi. ‘Evinde oturmuş ve oraya gitmemiş olsaydın onlar sana bu hediyeleri yine de verecekler miydi?’ diye sordular. ‘Elbette hayır!’ cevabını verdi. Öyleyse kat bakalım onları da topladığın zekata!’ dediler ve hediyelerini zekata kattılar.

Hz. Ebubekir ölmek üzere olduğunu anlayınca kızı (Hz. Peygamberin eşi) Aişe’yi yanına çağırdı ve ona şöyle dedi: ‘Şu sütünü sağıp içtiğimiz deve, içinde yemek pişirdiğimiz, tencere ve giydiğimiz kadife elbise var ya, biz onlardan insanların işini deruhte ettiğimiz için yararlanıyorduk. Ben öldüğüm andan itibaren onları Ömer’ ver. Çünkü artık onar bize helal olmaz’. Ebubekir ölünce Aişe onları Ömer’e gönderdi. Ömer de aldı ve şöyle dedi: ‘Ah kardeşim Ebubekir, Allah sana rahmet eylesin! Kendinden sonra gelenler için yorucu bir örnek ortaya koydun’.

Cem’ul-feváid

Ekleme Tarihi: 16.05.2008 - 22:28
Bu mesajı bildir   RuZGaR üyenin diğer mesajları RuZGaR`in Profili RuZGaR Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  

1463 Mesaj -

En Son On: 09.05.2011 - 11:25
Allah Razı Olsun

Her ikinizinde eklemesi güzel,evde ,işyerimizde,vs,vs her nerede olursa olsun ADELET'i elimizden bırakmamamız lazım olduğunu
bir kez daha düsün devamlı düşünmek gerek olduğunu hatırlatınız
okuyan kardşelerenize ...Elinize Saglik Te$ekkürler

Selam ve dua ile ....gül
Ekleme Tarihi: 16.05.2008 - 23:59
Bu mesajı bildir   Maksat kelam olsun üyenin diğer mesajları Maksat kelam olsun`in Profili Maksat kelam olsun Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  

Moderator
4254 Mesaj -

En Son On: 31.07.2020 - 00:50
İmam-ı Ebu Yusuf hazretleri, Abbasi Halifelerinden Harun Reşid’e yazdığı mektupta buyurdu ki:
“Bugünün işini yarına bırakma, yoksa işleri ve hakları zayi edersin. İstekler bitmeden ecel gelir çatar. Ecel gelip çatmadan salih amel işle. Çünkü ölüm gelince, amel yapılmaz. Allahü teâlânın sana ihsan ettiği bu vazifede bir saat bile kalsan hakkı yerine getir. Çünkü ahiret gününde Allah indinde idarecilerin en mesudu, tebeasını mesut eden idarecidir.”
Ekleme Tarihi: 17.05.2008 - 01:42
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 822 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
***Murat*** (48), behlul (50), hatice57 (44), GaZZe (60), erveysel (61), Abdulkadir22 (31), samyeli13 (47), candeniz (24), balacan (54), abdulkadir (31), babam veben (55), askbumu (43), sahra_yagmur (37), halit42 (39), Babacan52 (56), gurbetcigenc (33), Fikret1972 (52), NuR_EFSAN (39), jopp777 (47), pempe1987 (37), Nur baçesi (28), seyhzadem (36), Mustafa Alptug (41), gunes_akca (35), KanKaZ (36), hsusal (72), olimp_ (45), ufkumuzvar (42), gakkosfatih (42), HIKKI (51), Selale1 (49), Yasin Tural (36), nebitdag (45)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55673 saniyede açıldı