kaletra generique stromectol stromectol budesonide generique luvox seretide inhaler seretide rotacaps seretide serevent serocryptin seromycin serophene seropram seroquel servambutol servanolol servicillin serviclofen servispor servitet silagra sildalis sildenafil silvitra simcora simvasine simvast sinemet cr sinemet sinequan singulair sirdalud skinoren smap sortis spersanicol spiroctan sporanox starlix stocrin strattera stromectol suhagra force suhagra sumycin super avana

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » DİNDE OLMAYAN RUHBANİYET NEDİR ? RUHBAN KİMLERDİR ?

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 3 mesaj mevcut
Ekleyen
DİNDE OLMAYAN RUHBANİYET NEDİR ? RUHBAN KİMLERDİR ?

226 Mesaj -

En Son On: 14.06.2008 - 22:44
Cinsiyeti: Erkek 
Ruhban sınıfı ve ruhbaniyetle ilgili olarak çok söz söylemeyeceğim. Allah'ın ayetlerinden ve Yunus Emre'nin nefeslerinden örneklerle bu konuyu anlatmak istiyorum.
Birde bu konuyla ilgili ilginç bir yaşamsal örneği yazımın sonunda ibret olsun diye veriyorum.

Hadid suresi, 27 : Uydurdukları ruhbaniyeti onlara biz emretmedik.

Tevbe suresi, 34 : Şu bir gerçek ki, hahamlardan ve rahiplerden (Ruhbanlardan)birçoğu halkın mallarını uydurma yollarla tıkabasa yerler ve Allah'ın yolundan geri çevirirler.

Tevbe suresi, 31 : Onlar Allah'ın yanında, ruhbanlarınıda rabler edindiler.

Yasin suresi, 21 : Sizden herhangi bir ücret istemeyenlere uyun. Onlardır doğruyu ve güzeli bulanlar."

Ruhban: Allah katından kendilerine bir vazife verilmediği halde din adamlığı yapan kişiler.
(papaz, rahip, haham, hoca, müftü, dini lider v.b.)

Ayet'de geçen "sizden ücret almayanlara uyun" kelamında ücret almayanlardan kast edilenler ise Peygamberler ve Veli'lerdir.

Yunus Emre der ki;

Yirmidokuz hece
Okursun uçtan uca
Sen elif dersin hoca
Manası ne demektir
Peygamber yerine geçen hocalar
Bu halkın başına zahmetli oldu
Yunus gel aşık isen tevbe eyle
Nasuh'a tevbe ucu kutlu oldu

Peygamber yerine hocalar, müftüler, dini liderler v.s koyulursa, sayısız yalan yanlışlarda işin içine tabiki karışır.

Maide suresi, 44 : Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler kafirlerdir.

Maide suresi, 45 : Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler,zalimlerdir.

Maide suresi, 47 : Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler fasık olanlardır.

İKİBUÇUK METRE BEZE CENNET TAHSİSATI...

Benim çok yakın bir tanıdığım yaşıda yetmişin üzerinde. Birkaç kez evinde ziyaret ettiğimde başına beyaz bir sarık takıp öylece namaz kıldığını gördüm. Bir gün dayanamayıp sordum. Neden özellikle namaz kılarken bu sarığı takıyorsun, başka zaman bu sarığı başında hiç görmedim diye.
Cevap şu cami hocası söylemiş bir hadiste yazıyormuş.
"Bu sarığı takıp namaz kılarsan yetmiş şehit sevabına nail olursun." demiş. Yani ikibuçuk metre beze gitti yetmiş şehit sevabı. Bunca şehit boşa emek sarfetmiş..
Bu şekilde ibret dolu sayısız yaşamsal örnek var.

Ekleme Tarihi: 12.03.2008 - 11:48
Bu mesajı bildir   Berraksu1 üyenin diğer mesajları Berraksu1`in Profili zum Anfang der Seite
Forum Düzeni - imzaları göster
önceki konu   sonraki konu

Mesajlar Ekleyen Tarih
 DİNDE OLMAYAN RUHBANİYET NEDİR ? RUHBAN KİMLERDİR ?
Berraksu1 12.03.2008 - 11:48
 HAK İLMİ CİHETİNDE ALİMLER, PEYGAMBERLER VE VELİLERDİR.....
Berraksu1 12.03.2008 - 11:55
 RUHBANİYET İSLAMA EN BÜYÜK ZARAR VEREN KAVRAMLARDANDIR.
ahmetmenzil 21.03.2009 - 12:42

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 989 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
hümeyra24 (43), güllüm (41), alitufan (48), semsuddin (39), f_erturk (39), zafercezlan (54), benbuamellerimi.. (53), seyma_05 (39), yenilmezburuk (46), mhmmdky (37), sivaslihakan (46), sunam6 (41), konya28 (37), mardinlimemo (44), @hasan@ (39), _huzurislamda_ (39), Seda_ (35), BOPPON (43), faziltopal (55), ahmetserkankaya (43), eLsina (38), AZRA66 (37), sulukapo (34), HAKANCETIN (46), mentese (48), palanxdöken (53), ADEM BAKIRHAN (60), ceyhan (71), ReSuLe_HaSrEtt (38), Forever_Love (40), mutlu69 (55), islam yusuf (54), sofi32 (49), yesil_bahar19 (37), makhorsa (48), erihna (41), veysi irdam (88), abdullah özkul (27), nur58 (60), fedayi (55), RAMAZAN69 (37), seyyidali47 (50), gocer (55), suleyman yildiz (57), vuslat_wien (41), KASIM EROL (50), isanurun (39), koeroglu (48), ardaci (49), ardaburda (50), gunesgunes (42), Burcu89 (35), BMW (43), ZLH (), hafiz_34 (68), bestebuse (51), Aysegül (36), seroar (55), hacirizeli (53), sonmezNL (53), zeko (), CILGIN KURT (51), BERGE00 (42), sevki (51), fth (41), muhammetmustafa (44), bsapmaz (59), siyah_gül (36), ekrem144 (), Cicekci (37), rooster79 (45), mehmetx (44), furkan42 (42), yunus ata (61), GangstAdem (39), orhan06 (44), kamuran (51), dinimiseviyorum (39), esm (40), buzmavisi61 (58)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57903 saniyede açıldı