fluvoxamine ivermektine generique kaletra kamagra colchicine cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Babana Bile Güvenme(!)

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 7 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Babana Bile Güvenme(!)

1686 Mesaj -

En Son On: 17.08.2009 - 13:01
Cinsiyeti: Bayan 

İnsanoğlu kıyas yapan bir varlıktır. Kendi durumunu da genellikle başka insanlarla kıyaslayarak değerlendirir. Mesela kendisine yetecek miktarda geliri olan bir insan, kendisini üst gelir gruplarının oturduğu bir semtte fakir, alt gelir gruplarının oturduğu bir semtte ise zengin hisseder. Yani kişinin zenginliği veya fakirliği aslında çok göreceli kavramlardır. Kazandığından daha azını harcayabilen herkes zengindir aslında.
Geçenlerde yayınlanan bir habere göre son bir yılda ülkemizde şahsa karşı işlenen suçlarda yüzde 62, mala karşı işlenen suçlarda yüzde 60 artış olmus. Kendilerine sunulan aynalar dünyasına kıyasla kendilerini çok fakir hisseden, gösterilen parlak dünyalara ulaşma hevesini karşılayamayan insanlar artık bunu başkalarının malını çalarak gerçekleştirmeye başladılar galiba. Küçük çocukların bile dizilerden göre göre, ‘baba bizim neden jipimiz yok’ dediği bir ortamda, ahlak da sükut edince ortaya bu manzara çıkıyor malesef.
Yakın zamanda üç arkadaşımın evine hırsız girdi. Bilmem farkında mısınız? Her hırsızlık olayında insanların güveni de çalınıyor. Site kültürü şehirlerin yeni hayat modeli oldu. Kalın ve yüksek duvarların arkasında, sürekli güvenlik elemanlarının bulunduğu izole binalarda yaşamak durumunda artık insanlar. Çünkü neredeyse kimse kimseye güvenemez bir durumda artık. Bir internet sitesinde şöyle bir kıssa okumuştum:
‘Devesiyle birlikte çölde yürümekte olan bir bedevi, yürüyen, dudakları susuzluktan kurumuş bir adama rastlamış. Adam bunu görünce su istemiş. Bedevi devesinden inip ona su vermiş. Suyu içen adam birden bedeviyi iterek deveye atladığı gibi kaçmaya başlamış.
Bedevi arkasından bağırmış: “Tamam deveyi al git ama senden bir ricam var.Sakın bu olayı kimseye anlatma!..”Eğer anlatırsan, bu her yere yayılır ve insanlar bir daha çölde muhtaç birini görünce yardım etmezler.’1
Bedevi’den günümüze geçen zaman içinde toplumdaki güven duygusu büyük oranda kayboldu malesef. Toplumdaki güvenin kaybolmasındandır ki, bundan bir nesil öncesine kadar sokaklarda ağırlayacak misafir arayan, evine misafir getiremediği için çocuğunu azarlayan ve misafirsiz kalmaktan rahatsız olan bir neslin çocukları, bugün yanında yürüyen insandan bile çekinir olmuş ve ‘bana bir zarar verebilir mi acaba’ diye düşünmeye başlamıştır.
Francis Fukuyama ‘toplumda insanların birbirlerine duydukları güven o toplumun sosyal sermayesidir.’ der. Sokakta bir adres sormak için yaklaştığınız herhangi bir kişinin bile ‘acaba benden bir şey mi istenecek ‘ diye tedirgin olduğu bir toplumda sosyal sermaye ne orandadır dersiniz. Dünya Değerler Araştırması verilerine göre, Türkiye, dünya ülkeleri arasında yüzde 6.5 oranıyla Brezilya’dan sonra insanların birbirine en az güvendiği bir ülke konumundadır. Diğergamlığı, yardımlaşmayı, başkasının acısını dindirmeyi yücelten bir inancın insanları nasıl oldu da bugün birbirlerine bu kadar güvenmez bir duruma düştüler dersiniz? Öyle ya… Artık ‘bu devirde babana bile güvenmeyeceksin’ diye tavsiyelerde bulunulmuyor mu? Sahi babasına bile güvenemeyecek bir insan bu dünyada nasıl mutlu olabilir ki?
Toplumda güven kayboldukça bencillikler artıyor. Bencillikler arttıkça hırsızlıklar da artıyor. Birbirlerine güvenmeyen insanlar birbirlerine yardımcı da olmuyor. Alabildiğine bireysel hayatlar yaşanıyor artık. Diğergamlık, yardımlaşma gibi duygular kayboldukça güvenlik paranoyası daha çok kuvvetleniyor. Kısacası toplumda güven kaybolduğundan beri insanların yüzü gülmüyor.
Çöldeki bedevi gibi, derdimiz devemiz değil de kötülüğün yayılmaması olmadıkça, vicdanımız menfaatimizin önünde yer almadıkça güven problemini aşmamız pek de mümkün gözükmüyor.

Hasan YÜKSELTEN-Yeni Asya
Ekleme Tarihi: 06.03.2008 - 00:02
Bu mesajı bildir   KaLBeNuR üyenin diğer mesajları KaLBeNuR`in Profili KaLBeNuR Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
farandag su an offline farandag  

251 Mesaj -

En Son On: 17.06.2008 - 15:57
Cinsiyeti: Erkek 
selamun aleykum hayırlı sabahlar oncelıkle

cananablam sonzamanlarda okudugum seyler hep senın eklemelerın burda ancak bakıyorum da yazıları secerken sadece kısa cercevede olanları,yada kaygıyı on plana cıkıracak yazılar oluyor oysa bu eklemeler ıstısnaı durumlar yada ıstemeden de olsa o sıkıntılara destekvermek ,dusunsenıze sımdı sızın bu eklemenızden ıstıfade etmek ısteyecek bırısı bu yazıdan sonra evetya babama bıle guvenmeyeceksek ortam gercekten bu kadar kotu olmasaydı ınsanlar ekleme yapmazlardı ,o zaman en guzelı degıl coldekı susuza su vermek hatta cole bıle cıkmamak hatta belkı calınır dıye deveyı evde ahırda bırakmak .vermek ıstedıgınız ve ıstemedende ınsanların bılınc altına bunları yerlestırıyor olabılırsınız bunun ıcın derım kı oncelıkle eklemelerınızı yazarken toplumsal mesaj nıtelıgınde kendı nacızane fıkrınız ve konunun boyle ama aslen boyle olmaması lazım gıbı eklemeler olursa.....sankı daha faydalı olur ...bence....

zıra okumus duymussunuzdur kapalı bır buzdolabında kalan ıkı ınsanın bırının donarak oldugunu dıgerınınde donmak uzereıken bulundugunu oysa dolap calısmıyor ve ıcerdekı hava 18 derece ımıs yanı bılınc altına alacagımız her bılgı bızı etkıler hemde fazlasıyla......

selam ve dua ıle
Ekleme Tarihi: 06.03.2008 - 08:50
Bu mesajı bildir   farandag üyenin diğer mesajları farandag`in Profili farandag Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
KaLBeNuR su an offline KaLBeNuR  
RE:

1686 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı farandag

selamun aleykum hayırlı sabahlar oncelıkle

cananablam sonzamanlarda okudugum seyler hep senın eklemelerın burda ancak bakıyorum da yazıları secerken sadece kısa cercevede olanları,yada kaygıyı on plana cıkıracak yazılar oluyor oysa bu eklemeler ıstısnaı durumlar yada ıstemeden de olsa o sıkıntılara destekvermek ,dusunsenıze sımdı sızın bu eklemenızden ıstıfade etmek ısteyecek bırısı bu yazıdan sonra evetya babama bıle guvenmeyeceksek ortam gercekten bu kadar kotu olmasaydı ınsanlar ekleme yapmazlardı ,o zaman en guzelı degıl coldekı susuza su vermek hatta cole bıle cıkmamak hatta belkı calınır dıye deveyı evde ahırda bırakmak .vermek ıstedıgınız ve ıstemedende ınsanların bılınc altına bunları yerlestırıyor olabılırsınız bunun ıcın derım kı oncelıkle eklemelerınızı yazarken toplumsal mesaj nıtelıgınde kendı nacızane fıkrınız ve konunun boyle ama aslen boyle olmaması lazım gıbı eklemeler olursa.....sankı daha faydalı olur ...bence....

zıra okumus duymussunuzdur kapalı bır buzdolabında kalan ıkı ınsanın bırının donarak oldugunu dıgerınınde donmak uzereıken bulundugunu oysa dolap calısmıyor ve ıcerdekı hava 18 derece ımıs yanı bılınc altına alacagımız her bılgı bızı etkıler hemde fazlasıyla......

selam ve dua ıle

Vealeykümselam kardesim , abim...

Öncelikle sunu belirtmek isterim ki ; bu ortam ne kadar sanal olsada hepimizin kisilik yansimalariyla dolu...kisilik,yasanmislik,dünyaya bakisimizla ilgili yansimalar...

Eger bu yansimalarda yanlis anlasmalar,anlatimlar olmussa bu beni cok üzer...gayretim o yönde degildir...ama sunuda tekrar etmekte fayda görüyorum ; herkez bildigi yada bilemdigi kadarini yansitir...demek ki benim derecemde bu...bakisim da bu...

bu cerceveyi genisletmek daha iyi yönlerde anlatmak ve gelistirmekte sizlerin elinde...sizlerinde paylasimlari da olmali...olmali ki cerceve daralmasin....sen paylasim ben paylasim eklemede bulunmazsam bu siteye giren,itibar eden kardeslerimizin sayisi ne olur orasini düsünelim?!akicilik ve güncelleme sart...ayni insanlarin yapmasi dogrumudur?elbette ki degildir...o zaman hep birlikte dahada coskulu bir sekilde imkanlarimizin el verdigince paylasimda bulunalim...

hakkinizi helal edin...selam ve dua ile kardesiniz...
Ekleme Tarihi: 06.03.2008 - 12:21
Bu mesajı bildir   KaLBeNuR üyenin diğer mesajları KaLBeNuR`in Profili KaLBeNuR Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
farandag su an offline farandag  

251 Mesaj -

En Son On: 17.06.2008 - 15:57
estagfurullah ablacım senın hakkın varsa sen helal et ama ya ben yanlıs anlattım ya sız yanlıs anladınız.......

oncelıkle bılmelıyızkı sız ve dıger arkadaslar buraya burdakı kıtleye layık oldugunu dusundugunuz yazıları eklıyorsunuz burdakı kıtleye aykırı yazı olunca tepkıler ortada,sızın ıyınıyetle ekledıgınızden de suphem yok yazılarınızı hıc yorumsuz yazmıs olmanızıdır asıl sıkıntım bu kadar eklemeyı yapan ksısının bunnların hepsını okuduguna gore mutlaka engın fıkırlerı vardır ancak sız karamsar yazıları oldugu gıbı ekleyıp sonra yenısıne gecıyorsunuz. buna cozum nasıl olmalı fıkrını, nerde yanlıs yapıldıgı konusunda kendınızden fıkrınızıde beklıyoruz.....

haklısın bızımde buraya sadece okumaktan ve bazı yazıları onaylayıp bazılarına kızmaktan baska seylerde yapmamızlazım,

ancak ben bılıyorum kı ınsanlara bır seyı onereceksen oncelıkle cok cok okumalı ınsan beensımdı okuma saffasındayım ılerde sızler yorulursunuz bızler eklerız ınsallah bırde herkes ıllakı bır konu eklerse ne bunlar yeterı kadar okunur ne yeterınce faydalanılır basınızı agrıttım hakkınızı helal edın selam ve duayla....
Ekleme Tarihi: 06.03.2008 - 16:37
Bu mesajı bildir   farandag üyenin diğer mesajları farandag`in Profili farandag Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
KaLBeNuR su an offline KaLBeNuR  
RE:

1686 Mesaj -

[quote]Orijınalı farandag

estagfurullah ablacım senın hakkın varsa sen helal et ama ya ben yanlıs anlattım ya sız yanlıs anladınız.......

oncelıkle bılmelıyızkı sız ve dıger arkadaslar buraya burdakı kıtleye layık oldugunu dusundugunuz yazıları eklıyorsunuz burdakı kıtleye aykırı yazı olunca tepkıler ortada,sızın ıyınıyetle ekledıgınızden de suphem yok yazılarınızı hıc yorumsuz yazmıs olmanızıdır asıl sıkıntım bu kadar eklemeyı yapan ksısının bunnların hepsını okuduguna gore mutlaka engın fıkırlerı vardır ancak sız karamsar yazıları oldugu gıbı ekleyıp sonra yenısıne gecıyorsunuz. buna cozum nasıl olmalı fıkrını, nerde yanlıs yapıldıgı konusunda kendınızden fıkrınızıde beklıyoruz.....

haklısın bızımde buraya sadece okumaktan ve bazı yazıları onaylayıp bazılarına kızmaktan baska seylerde yapmamızlazım,

ancak ben bılıyorum kı ınsanlara bır seyı onereceksen oncelıkle cok cok okumalı ınsan beensımdı okuma saffasındayım ılerde sızler yorulursunuz bızler eklerız ınsallah bırde herkes ıllakı bır konu eklerse ne bunlar yeterı kadar okunur ne yeterınce faydalanılır basınızı agrıttım hakkınızı helal edın selam ve duayla....[/quote

sevinçli ...gül
Ekleme Tarihi: 06.03.2008 - 16:44
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  

Moderator
4254 Mesaj -

En Son On: 31.07.2020 - 00:50
Babana Bile güvenme bu kelime bana cok abes gelir bizden olmayan bir söz oldugu ve insani yalnizlastirdigi icin.
Zihnimize böyle kelimeleri isleyip sonra semeresini yiyorlar.
Öyle bir zamana geldik ama bunu müslümanlar olarak asamassak
iste o zaman kaybettigimiz andir. ALLAH dogruyu göstersin.
selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 06.03.2008 - 19:13
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  
RE:

1463 Mesaj -

En Son On: 09.05.2011 - 11:25
Alıntı
Orijınalı Muhtazaf

Babana Bile güvenme bu kelime bana cok abes gelir bizden olmayan bir söz oldugu ve insani yalnizlastirdigi icin.
Zihnimize böyle kelimeleri isleyip sonra semeresini yiyorlar.
Öyle bir zamana geldik ama bunu müslümanlar olarak asamassak
iste o zaman kaybettigimiz andir. ALLAH dogruyu göstersin.
selam ve dua ile

düsün
Ekleme Tarihi: 06.03.2008 - 20:42
Bu mesajı bildir   Maksat kelam olsun üyenin diğer mesajları Maksat kelam olsun`in Profili Maksat kelam olsun Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 884 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
Suayb (46), cuneytarkin82 (49), emira (40), ibrahim13 (50), geylani2 (42), ilknur1977 (47), mhmtyel (43), Müslüman kiz (30), hitoprak (51), solmayan-gül (39), pancoloji (39), gül_güzeli (39), güle güle (37), Sueda (38), suvari (41), teacherone (45), kudüs (48), sensinnn (38), Isik Hafize (39), masumca (51), muradmurad (45), burku (36), hatice.d (47), ismail arabaci (37), ariiff (43), nur44_55 (42), deepsilver (36), _SON_NEFES_ (32), onur5844 (52), sailor2005 (67), canfeza (37), saltanat (45), saltiks (50), van65 (), Taha1 (38)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56972 saniyede açıldı