ivermectine generique kaletra ivermectin kaletra colchicine cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » KİM HASTA?

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 7 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
KİM HASTA?

210 Mesaj -

En Son On: 04.12.2008 - 17:07
Cinsiyeti: Bayan 
KİM HASTA?

Sıradan bir hafta sonuydu. Tatilin tadını çıkarmak adına geç saatlerde kalkmış, kahvaltı yapıp, “bugün ne yapabilirim, geriye kalan vaktimi nasıl değerlendirebilirim” diye düşünürken cep telefonum çaldı. Çalıştığım hastaneden arıyorlardı. Ne olabilirdi ki? Umarım tatilimi mahvedecek bir şey değildir, diye düşündüm.

Görevli arkadaş icapçı hemşire olduğumu, İstanbul’a bir hastanın götürüleceğini ve en geç 20 dakika içerisinde hazır olup hastaneye gelmem gerektiğini söyledi. Ben de hazırlandım tabi, ama söylene söylene. Nerden bilebilirdim bu yolculuğun hayatımı değiştireceğini!

Hastaneye geldiğimde ambulans hazır halde beni bekliyordu. Fakat hasta yoktu. Evinden alınıp sonrasında da İstanbul Fatih’teki evine bırakılacaktı.

— Oh, dedim, demek ki hastanın önemli bir problemi yok. Gerekli malzeme kontrollerini yaptıktan sonra yola koyulduk.

Hastanın evine vardığımızda bir doktor karşıladı bizi. Hastanın ilerlemiş bir beyin tümörünün olduğunu ve yapmam gerekenleri bir bir anlattı. Hastayı sedyeyle ambulansa aldığımızda bilinci yarı açıktı. Bazen bizi işitiyor, bazen de derin bir uykudaymışçasına hiç konuşmuyordu. Eşi de yanında refakat etmekteydi. Bir süre bu şekilde gittikten sonra hasta idrarının geldiğini söyledi. Bir ördek yardımıyla bu işi hallettik. Sonrasında da eşinin kulağına bir şeyler fısıldadı.

— Eşinizin ağrısı mı varmış, dedim.

— Hayır, namaz vakti geldi mi diye soruyor, dedi. Abdest alacakmış da.

— Nasıl yani, yerinden bile kalkamıyor, nasıl abdest alacak! Üstelik verdiğimiz ilaçlar devamlı idrar yaptırır ve abdesti sık sık bozulur, o zaman ne yapacağız?

Hastanın gözleri ilaçların etkisiyle yavaş yavaş kapandı ve derin bir uykuya daldı. Belli bir süre bu şekilde devam etti yolculuğumuz. Hasta bir ara gözlerini aralayıp:

— Namaz vakti geldi mi, dedi.

— Evet, dedi karısı.

Hasta, ambulansı uygun bir yerde durdurup, kendisi için bir tuğla parçası arayıp aramayacağımı sordu:

— Tabiî ki ararım, dedim. Ama ne yapacaksınız ki tuğla parçasını?

— Abdest alacağım hemşire hanım, dedi bitkin bir şekilde.

Aman Allah’ım, “yoldayım” diye kılmadığım, “uykusuzum” diye kazaya bıraktığım, “biraz sonra kılarım” diye ertelediğim namazlarım geliverdi aklıma.

Ambulansı bir tesiste durdurduk ve bir tuğla parçası aramaya koyuldum. Birinci adım, ikinci adım derken bir de baktım ki tuğla parçası karşımda duruyor. Sanki bilinçli bir el onu benim almamı istercesine oraya koymuş gibiydi âdeta.

Tuğla parçasını aldım, hastaya verdim. Taşı karnının üzerine koydu ve yolculuk boyunca her abdesti bozulduğunda teyemmüm edip abdest aldı ve ardından namazını eda etti. Bilinci yerindeyken, dudaklarında hep bir mırıltı, durmadan dua ediyordu.

Allah’ım nedir bu yaşadıklarım. Bu insanlar gerçek olabilir mi, diye geçiriyordum içimden. Yerinden kalkamayacak kadar hastayken “namaz vakti geldi mi” diye soruyordu adam. İmkânsız olduğunu düşünürken tuğla parçasını bulmam, adamın devamlı teyemmüm abdesti alması o kadar garibime gitmişti ki…

Başım ağrıyor, romatizmam var, ayaklarımda mantar var, uykusuzum, yorgunum, işlerim çok yoğun gibi bahanelerle abdestten, namazdan kaçanlar var ya, onlar geldi aklıma. Kendim geldi aklıma. Utandım, yıkıldım ve o adamı tanıdıktan sonra namaza dört elle sarıldım, sanki namazla yeniden dirildim.

Sanırım, hastanın sonunu merak ediyorsunuz. Hasta kısa bir süre sonra vefat etmiş. Nasıl öldüğünü tahmin ediyorsunuzdur herhalde. Nasıl yaşadıysa öyle.
Ekleme Tarihi: 06.12.2007 - 13:01
Bu mesajı bildir   NaDiS üyenin diğer mesajları NaDiS`in Profili NaDiS Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
NaDiS su an offline NaDiS  

210 Mesaj -

Bir şiirdir yaşamak..

Bir nakıştır ilmek ilmek...

İşlemektir rabbinin istediğini gönlüne,

Gönlünün nakışını işlemek hayata..

İğnelerin parmağına batacağını bile bile..

Canının yanacağını bilerek işlemek..

Yeterki gönlündekiyle,

Hayata işlediği aynı olsun.

Biri çiçek , biri kaktüs olmasın.

Biri açıp , diğeri solmasın..

Biri renkli ,öbürü renksiz olmasın.

Rabbimizin istediğini gönlümüzden,

Aktaralım ilmek ilmek hayata..

Allah malı istediğine,ilmide dileyene verirmiş..

Yeterki dileyelim,yeterki onun lutuflarından yararlanmak istiyelim..

Doğum ve ölüm bir parantez arasıdır ..O arayı anlık zevk alıp, sonra pişman olacağımız şeylerle doldurmayalım..

Zaman nankördür,alır ama geri vermez,sevdirir ama sevmez..

Sonra derizki, zaman ne çabuk geçti ,yıllar su gibi aktı..

Biz ise ,akan suya kök salmaya çalışıyoruz,kökler ne kadar uzarsa uzasın,

onların kavrıyacağı toprak yok..

Kayık kök salsanda yüzecek..

Kök salmasanda ..

Biz heybemize ne koyarsak ,onu götürürüz..

İlimi dileyelimki rabbimizden,heybemize ne koyacağımızı bilelim..

İlim sahibi insan başına ne gelirse gelsin, rabbinden geldiğini bunun bir imtihan olduğunu bilir...

Ama ilimsiz mal sahibi, malını kaybettiğinde,

isyan eder, bunun bir imtihan olduğunu kabul etmez ve nedenler niçinler arasında

kalır..

Nice Allah sevgilisi varki,onlara dünya zenginliği kazandırıcak ,mucizeler verildiği halde onlar Allah ın ilmini seçmişlerdir..

rabbim bizi ilm dileyenlerden eylesin..

dua ile ...gül

Ekleme Tarihi: 06.12.2007 - 13:09
Bu mesajı bildir   NaDiS üyenin diğer mesajları NaDiS`in Profili NaDiS Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
NaDiS su an offline NaDiS  

210 Mesaj -

Anlamalı insan anlayabilmeli,

Doğumu ve ölümü..

Ölümün, aslında bir doğum olduğunu,

Anlamalı ve ona göre yaşayabilmeli..

Asıl hayatın bu doğumda başladığını..

Hayat dediğinin aslında,

Bir fotoğraf karesi olduğunu,

O karenin doğumundan sonra eline verileceğini,

Anlamalı, bilmeli..

O kareye göre hayatının şekilleceğini,

Anlamalı ,anlayabilmeli nasıl poz vereceğini,

Anlatmalı ,söylemeli nasıl poz verileceğini..

Hayatını o karenin içine sığdırabilmeli,

En güzel pozu vermeli,

Kendini çekene,

Çekenin istediği şekilde..

Eline verilmiş kılavuz,

Ona göre verirsen poz,

Yaşadığın hayat,olmaz yap boz..

Anlamalı ,anlayabilmeli,

En güzel kare sendeyse,

Ödülünde büyük olacağını,

Anlamalı, anlayabilmeli..

alıntı......

dua ilegül

Ekleme Tarihi: 06.12.2007 - 13:21
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  

Moderator
4254 Mesaj -

En Son On: 31.07.2020 - 00:50
Cinsiyeti: Erkek 
ALLAH razi olsun Kardes
Selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 06.12.2007 - 23:58
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
birbenim su an offline birbenim  

62 Mesaj -

En Son On: 01.02.2008 - 13:03
Cinsiyeti: ----- 

Allah Razı Olsun ne kadar güzel bir konu ve devamında muhteşem eklemeler emeğinize sağlık
Ekleme Tarihi: 07.12.2007 - 07:58
Bu mesajı bildir   birbenim üyenin diğer mesajları birbenim`in Profili zum Anfang der Seite
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  
RE:

1463 Mesaj -

En Son On: 09.05.2011 - 11:25
Cinsiyeti: Erkek 
Alıntı
Orijınalı Muhtazaf

ALLAH razi olsun Kardes
Selam ve dua ile

selametle...
Ekleme Tarihi: 18.01.2008 - 18:06
Bu mesajı bildir   Maksat kelam olsun üyenin diğer mesajları Maksat kelam olsun`in Profili Maksat kelam olsun Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
gurbet42 su an offline gurbet42  
RE:

20 Mesaj -

En Son On: 06.07.2009 - 15:43
Cinsiyeti: ----- 
Alıntı
Orijınalı birbenim

Allah Razı Olsun ne kadar güzel bir konu ve devamında muhteşem eklemeler emeğinize sağlık

Ekleme Tarihi: 19.01.2008 - 13:36
Bu mesajı bildir   gurbet42 üyenin diğer mesajları gurbet42`in Profili zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 865 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
mouharem68 (56), Mavi mutluluk (42), gardiyan (51), hüzünn (36), yanardag (49), kalebeyi (43), Trabzon61 (34), Kameraman_63 (61), Rabia1 (52), MaviguL (42), YSMNT (45), kardelen_06 (40), PembeGül (39), aliosmantr (37), safak13 (46), secere (47), yasargokmen (51), mehmet23 (53), HaBeSii (43), tkardelen (42), MUSTAFA ONUR (63), efendi54 (54), cemilakgun (48), þip&thorn.. (45), cemilakgün (48), Moehh80 (44), ismailbaturay (47), tümtürk (36), SaBoTaJ (124), resadiyeli84 (40), muhammedali_x (49), metinx (49), Fatih almanya (44)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58105 saniyede açıldı