ivermektin ivermektine stromectol generique rhinocortgenerique colchicine cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » HADİS / SÜNNET » SÜNNETIME YARDIM ET

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 2 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
SÜNNETIME YARDIM ET

Admin
1760 Mesaj -

En Son On: 24.01.2016 - 03:39
Cinsiyeti: Bayan 
Asil ismi Ali olan, Ebü’l-Hasan-i Es’arî hazretlerinin, Mûtezile mezhebinden dönmesi söyle olmustur:

Bir Ramazân-i serîf ayinin ilk günlerinde rüyâsinda Peygamber Efendimiz (s.a.v)’i gördü. Efendimiz ona; “Yâ Ali! Benden nakledilen yola yardim eyle.” buyurdular. Bu rüyadan sonra Ramazân-i serîf ayinin ortasinda, ikinci defa Peygamber Efendimiz (s.a.v)’i rüyâda görmekle sereflendi. Rüyasinda; “Sana emrettigim sey ne oldu, ne yaptin?” buyurdu. “Benden bildirilen yola, sünnetime yardim et, bu yola uy!” buyurdular. Bu rüyadan sonra kelâm ile ugrasmayi terketti.

Üçüncü defa Ramazân-i serifin yirmi yedinci gecesi, Peygamber Efendimiz (s.a.v)’i tekrar rüyada gördü. “Sana emrettigim sey ne oldu?” buyurdu. “Kelâm ilmini terkedip, Kur’ân-i Kerîm ve hadîs ilmine sarildim.” dedi. Efendimiz (s.a.v.):“Benden rivâyet edilen, bildirilen yola, sünnetime yardimci olmani emrettim.” buyurdu.

Bunun üzerine Imâm-i Es’arî özür dileyip; “Meselelerini ve delillerini ögrenmek için otuz yil harcadigim yolu (Mûtezileyi) nasil terk edeyim?” dedi. Peygamber Efendimiz (s.a.v.); “Allahü Teâlâ sana, ilâhî yardimi ile yardim eyledi. Bunu yakînen bilmeseydim sana bunu emretmezdim.” buyurdu.

Imâm-i Es’arî hazretleri bu rüyayi da gördükten sonra uyanip; “Haktan öte, sapikliktan baska bir sey yok.” diyerek, Mûtezile yolundan dönüp, Ehl-i sünnet itikadina girdi. Bu rüyasindan sonra on bes gün evinden çikmadi. Meseleleri derinlemesine inceleyip, gözden geçirdi. Sonra Basra Camii’ne gidip, kürsüye çikti. O sirada Mûtezile yolunun meshur ve kuvvetli âlimlerinden sayilan ve böyle bilinen Imâm-i Es’arî, kürsüden cemâate söyle hitabetti:

— Ey insanlar! Çoktan beri size görünmez oldum. Dikkatle düsündüm. Insafla inceledim. Yanimdaki delilleri gözden geçirdim. Tercih hususunda zorlandim. Sonunda Allahü Teâlâ’dan beni hidâyete, dogru yola kavusturmasini istedim, duâ ettim. Allahü Teâlâ beni hidâyete, dogru yola kavusturdu. Mûtezile yoluna ait îtikâdlarimin hepsinden vazgeçip, kurtuldum.” diyerek, Ehl-i Sünnet Îtikâdi’na girdigini herkese ilân etti

Ekleme Tarihi: 11.10.2007 - 02:40
Bu mesajı bildir   SaYaCGIN üyenin diğer mesajları SaYaCGIN`in Profili SaYaCGIN Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Ukab su an offline Ukab  

575 Mesaj -

En Son On: 05.02.2010 - 16:42
Cinsiyeti: Erkek 
Çok güzel bir paylaşım.Allah c.c razı olsun inşaAllah...Rabbim bizi o yoldan ayırmasın inşaAllah...

EsSelam Aleykum...

Ekleme Tarihi: 11.10.2007 - 02:59
Bu mesajı bildir   Ukab üyenin diğer mesajları Ukab`in Profili Ukab Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 932 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ibrahim45 (46), ebabil54 (51), _EM!NE_ (36), talat (55), nerfa (58), yakupbozseki (59), NeWBaHaR (37), Akbulut (52), vahdet_ahmet (44), saripapatyam (50), bilo78 (46), gurbetten_silay.. (39), Rabbia (52), akaya20 (38), El- Metin (43), rapidhack (42), muazbinismail (40), SANDOKAN (56), SANKOCINK (56), efuli2 (50), hollanda (46), braskim (45), benreceb (42), ergin32 (55), Ozlem (42), suheyla cabuk (52), selman77 (47), kenankara (39), bilalxx (40), iskenderpasa (46), mstfakin (42)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60794 saniyede açıldı