colchicine dexamethasone ivermectin generique stromectol stromectol voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » BILGINIZ LÜTFEN

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 7 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
BILGINIZ LÜTFEN

34 Mesaj -

En Son On: 01.08.2008 - 22:13
Cinsiyeti: Bayan 
ÖLÜ EVINDE ÜC GÜN YEMEK PISMEZ KOMSULAR GETIRIR DIYE BILINIR DOGRULUK PAYI NEKADAR CEVAP LÜTFEN ALLAH RAZI OLSUN KARDESLERIM SIMDIDEN.
Ekleme Tarihi: 23.08.2007 - 16:39
Bu mesajı bildir   mehtap52 üyenin diğer mesajları mehtap52`in Profili mehtap52 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
züMrütüaNka su an offline züMrütüaNka  

351 Mesaj -

En Son On: 03.12.2009 - 17:15
Cinsiyeti: Erkek 
Değerli Kardeşimiz;

Kişi vefat ederken komşuların ölü evine yiyecek getirmesi sünnettir. Ancak ölünün vefatından sonra akrabalarının komşulara yiyecek dağıtmasını ifade eden bir hüküm yoktur. Bu bölgeye ait bir adettir.

Ölünün kırkıncı ve elli ikinci gecesi ile ilgili hiç bir şey vârid olmamıştır. Böyle geceler için özel merasim tertip etmek doğru değildir. Meyyit için dua ve tasadduk etmek her zaman iyidir. Şu veya bu geceye tahsis edilmez.

Ekleme Tarihi: 23.08.2007 - 16:55
Bu mesajı bildir   züMrütüaNka üyenin diğer mesajları züMrütüaNka`in Profili züMrütüaNka Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
adin batsin su an offline adin batsin  

84 Mesaj -

En Son On: 28.11.2007 - 11:59
müstehabdır diye biliyorum ben , peygamber efendimizin s.a.v bizzat caferi tayyar şehit edildikten sonra zevcelerine cafer ailesi için yemek yapmayı ihmal etmeyiniz dediği ve bunun islam da ölünün ev halkı için yapılan ilk yemek olduğunu okumuştum.

yani en azından bir gün yemek vermek müstehabdır , benim bildiğim.
Ekleme Tarihi: 23.08.2007 - 17:04
Bu mesajı bildir   adin batsin üyenin diğer mesajları adin batsin`in Profili adin batsin Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RE:

351 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı adin batsin

müstehabdır diye biliyorum ben , peygamber efendimizin s.a.v bizzat caferi tayyar şehit edildikten sonra zevcelerine cafer ailesi için yemek yapmayı ihmal etmeyiniz dediği ve bunun islam da ölünün ev halkı için yapılan ilk yemek olduğunu okumuştum.

yani en azından bir gün yemek vermek müstehabdır , benim bildiğim.

Sevgili Kardeşim;Söyledikleriniz elbette doğru hatta ve hatta Türk örf ve adetlerine göre cenaze evinde günlerce yemek pişilmemesi gelen insanların komşuları tarafından ağarlanması önemli bir yer teşkil etmektedir.Bu da bizim gelenek ve göreneklerimizin bir güzelliği olsa gerek(göz ardı edilemeyecek bir güzellik).

Benim söylemeye çalıştığım şey ise dinimizde alenen böyle bir hükmün olmadığı.Hani müstehaptır demişsinya (yapılınca sevap,terkedilince günah değil) bu zaten islami bir terim olduğu kadar ayrıca insani bir terimdir de.

Yapılan güzellik dayanışma ve komşu ilşkisi ortadadır.Rabbim ve onun katipleri böyle bir güzelliği illaki bizim lehimize değerlendirecektir
.

Selam Saygı Dua ve Muhabbetle

Ekleme Tarihi: 23.08.2007 - 17:37
Bu mesajı bildir   züMrütüaNka üyenin diğer mesajları züMrütüaNka`in Profili züMrütüaNka Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RE: RE:

84 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı züMrütüaNka

Benim söylemeye çalıştığım şey ise dinimizde alenen böyle bir hükmün olmadığı.Hani müstehaptır demişsinya (yapılınca sevap,terkedilince günah değil) bu zaten islami bir terim olduğu kadar ayrıca insani bir terimdir de.

müstehab evet ama müstehabı bu kadar basit değerlendirmen abes kaçmış gibi ,
Ekleme Tarihi: 23.08.2007 - 17:49
Bu mesajı bildir   adin batsin üyenin diğer mesajları adin batsin`in Profili adin batsin Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

351 Mesaj -

Abesden kastınız nedir bilemiycem ama müstehapın kelime manası odur.(Mendupla eş anlamlıdır.)
Onun haricinde ansiklopedik ya da uzun uzun bir tanım yazmaya gerek duymadım(zaten öyle bir yeteneğe sahip de değilim)
DUA ile.
Ekleme Tarihi: 23.08.2007 - 18:22

84 Mesaj -

Müstehabları yapmakta gevşek davranan, sünnetleri yapamaz. Sünnetleri yapmakta gevşeklik, farzların yapılmasını zorlaştırır. Farzlarda gevşek davranan, Allahü tealanın rızasına kavuşamaz. (Muhammed Masum Faruki)

namazın müstehabları arasında , selam verirken başı sağa sola çevirmek , ve omuz başlarına bakmak müstehabdır.
Ekleme Tarihi: 23.08.2007 - 19:36
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 500 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
yalnizkurt55 (62), siyahnur (56), SULEYMAN ONCU (48), corluca (54), batalli (61), Fethi62K (62), emin2325 (66), yasin ibrahim e.. (53), h_hayrettin (43), turhanozturk (61), hazanrengi (43), Zilkade (42), akif1980 (44), mekselina (34), neverness (51), rufeyde (48), rabia| (50), Selvaa (49), antaly59 (66), BÜYÜK BALIKÇI (53), cemiluygun (70), Mikai66 (46), polat_23 (44), adar72 (35), nzl44 (47), m_ugurluoglu (37), emperor (50), osmanorhan (55), muhacir (53), salepli (51), musdem (54), ilyas_bozkurt (50), Jeday (35), ebuzerbasak (35), RaHMeT_YaGMuRu (40), eL_SaLvAdoR (42), faruk38 (62), ibrahimkindan (64), Karizmatik_63 (41), halimeuzunlar (41), hakan__ (43), citakhalil (70), serin (48), ZorDünya (54), cüneyd75 (49)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56595 saniyede açıldı