budesonide kamagra lopinavir ritonavir ivermektin generique colchicine apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Hz. Ibrahim ve misafiri

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 3 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Hz. Ibrahim ve misafiri

437 Mesaj -

En Son On: 06.04.2007 - 13:06
Cinsiyeti: Erkek 
Selamun Aleykum

Hz. Ibrahim'in bir menkibesi

Bilindiği üzere, Hz. Ibrahim keremiyle tanınan biriymiş. Yanlız başına yemek yemek istemezmiş. Bir öğleden sonra, her zaman ki gibi yemeği hazırladıktan sonra, farketmiş ki, yemeği paylaşaçak kimse yok. Ve Rabb'ine dua etmiş.
"Ya Rabbi! Lütfen, bana bir misafir yolla ki yemeğimi onunla paylaşayım, çünkü yemeğime katılacak kimsem yok."Ve Hz. Ibrahim'in duasi Cenabı Hak tarafından kabul edilmiş.
Çok geçmeden, dişarıdan birinin seslenişini duydu:
"Içeride biri varmi?" Yerinden ziplayarak, Hz. Ibrahim kapıyı açtı:
"Hoşgeldin" dedi kapıda gördüğü yaşlı adama."Içeri gel, lütfen! Biraz yemek için otur"
Yaslı adam içeri adım attı ve beraberce yemek yemek için masaya oturdular.
Hz. Ibrahim "Bismillah" diyerek ekmekten bir parça aldı.
Ve yaşlı adam da ekmeğe uzandı ve bir parça kopardı.
"Hayır" dedi Hz. Ibrahim."Yemeğe başlamadan 'Bismillah' demek yok mu?
Allah'ın ismini anman gerekir!Bize bütün bu yiyecekleri veren Allah'ın ismini an!.."
Beline kadar sakalı uzamıs olan yaşlı adam şöyle dedi:
"Fakat, ben senin rabbini bilmiyorum.
Kimdir O?" Hz. Ibrahim şöyle dedi:"Bu kabul edilemez!
Nasıl ben Allahı tanımayan ve Hu'yu inkâr biriyle yemeğimi paylaşabilirim!"
Bu sözler yaşlı adamın kalbini kırmıştı."Peki o zaman" dedi.
Ayağa kalktı ve dışarı doğru yürüdü.
Yaşli adamın terketmesinden sonra,Hz. Ibrahim hemen Allah'tan bir vahiy aldı:
"Ya Ibrahim! (görmüyor musun?)
Ben onun yüz seneden fazla bir süredir kulum olarak yaşamasına müsade ediyorum. Bir kere bile olsun onu kapımdan çevirmedim (Bir kere bile yemeksiz birakmadım)... Nasil 'sen', yanlızca Benim kulum olarak, onu geri çevirdin?"
Hz. Ibrahim bir kerede yerinden zipladi ve yaşlı adama doğru koştu, şöyle dedi:
"Geri gel! Onu bilmesen de! Sana olan tutumumdan dolayı Rabbim tarafından uyarıldım."
Yaslı adam sordu "Fikrini değistiren ne oldu?
"Hz. Ibrahim bilgilendiği konuyu O'na tekrarladı, ve yaslı adama yalvardı "Lütfen,Allah aşkına, gel, benimle beraber otur ve yemeğimi paylaş".
Yaslı adam O'na cevap verdi:
"Rabbin sana bunu mu söyledi?"
"Evet Rabbim böyle dedi" dedi
Hz. Ibrahim Yaslı adam söyle dedi:
"Senin Rabbin gerçekten büyük ve yüce bir Rabmiş.
Öyleyse bende senin Rabbine inandım"...
Ve sofraya oturup beraberce yemeği yediler...

Selam ve Dua ile
Ekleme Tarihi: 06.04.2007 - 13:05
Bu mesajı bildir   CENNETyolu üyenin diğer mesajları CENNETyolu`in Profili CENNETyolu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
NaDiS su an offline NaDiS  

210 Mesaj -

En Son On: 04.12.2008 - 17:07
Cinsiyeti: Bayan 
o rahman dır bu dünyada herkese merhamet eder
    gülgülgülgülgülgülgül
o rahim dir ahirette yanlız mü`minlere merhamet edecektir
Ekleme Tarihi: 06.04.2007 - 14:41
Bu mesajı bildir   NaDiS üyenin diğer mesajları NaDiS`in Profili NaDiS Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Son-GüL su an offline Son-GüL  

1125 Mesaj -

En Son On: 17.03.2011 - 17:54
Cinsiyeti: Bayan 
Ve aleyküm selam,

Çok güzel bir kıssa...

Allah Razı Olsun

selam ve dua ile...
Ekleme Tarihi: 06.04.2007 - 19:32
Bu mesajı bildir   Son-GüL üyenin diğer mesajları Son-GüL`in Profili Son-GüL Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 690 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
lauren444 (37), buraksenel (45), hurkan (51), proferol (), UHIBBUKI (37), espri_espri (45), can_gül (41), cevik (51), zübeyir (44), kulferhat (43), rikkat (55), dully (34), abdullah056 (36), orhan yý.. (55), erbüþ (38), Asilturk (60), Abdullah56 (36), lamia (54), sivaslifaruk (44), yakup karatekin (57), hasanözç.. (45), xUbeydullahx (42), ~BiR gAriP YoLc.. (36), metin30 (48), duruweb (39), üveyis (63), kenan03 (45), ikramozden (46), Hayirsizin (42), NEFRET_17 (39), sonysalih (55)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.53963 saniyede açıldı