stromectol lopinavir ritonavir dexamethasone ivermektin chloroquine voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Agac ve Insan..

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 5 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
.-.-Saliha-.-. su an offline .-.-Saliha-.-.  
Agac ve Insan..

514 Mesaj -

En Son On: 07.11.2007 - 08:08
Cinsiyeti: Bayan 

Yaşlı ve yorgun ihtiyarın birbiriyle anlaşamayan üç oğlu vardı.
Adam son günlerine varmadan önce bu oğullarını nasıl bir birleri ile dost edeceğini düşünüyordu.
Sonunda bir plan kuruyor kendince.Çağırıyor oğullarını.
Önce en küçük oğluna
-"Evladım falanca diyarda bir ağaç vardır. Bu sonbaharda git o ağacı ziyaret et."der

oğlu gidip ağacı bulur eve döndüğünde babası ve kardeşleri onu çevrelemiştir.
Başlar anlatmaya:
-"Babacığım söylediğin ağacı gidip gördüm yaprakları sararmış, dökülmüş gariban bir ağaçtı." der

Aradan zaman geçer. Mevsim kış olur. Baba ortanca oğlunu çağırır yanına.
-"Oğul sıra sende, git ve ağacı ziyaret et."der
oğul gider koyu bir kış günü ağacı görür.Ve geri döner.
Başına toplanır ev halkı:
-"Babacığım görmemi dilediğin ağacı gördüm. Kupkuru, nerede ise ölmüş , işe yaramaz bir ağaçtı ."der.

yine zaman hızla ilerler ve mevsim yaz olur. Baba büyük oğulu çağırır ve yola çıkmasını diler.
Oğlu gider ağacın bulunduğu diyara,görür ve döner evine büyük hayranlıkla.
-"Babacığım o ne muazzam bir ağaçtı öyle. Kocaman bir gövdesi yemyeşil yaprakları, bütün meyvalardan leziz meyvası var. Hayran oldum babacım."der

Baba amacına ulaşmıştır.Anlayan insan için gönüllere şayan bir nasihat verir oğullarına

-"Oğullarım üçünüzde gidip aynı ağacı gördünüz. Ama hepiniz de farklı yorumlar getirdiniz. Çünkü herbiriniz ağacı farklı anlarında gördünüz. İşte çocuklarım insanlarda aynı böyledir. Bir anları başka bir anlarına uymayabilir. Bu yüzden insanları ilk sözleri ile yargılamayın onlara şans verin."der

İnsallah bizde karşımızdaki insanları yargılamadan, kınamadan önce onları başka mevsimlerindede görme şansını kendimize ve onlara verenlerden olabiliriz.

Rabbim her daim yar ve yardımcımız olsun....

Ekleme Tarihi: 29.03.2007 - 11:20
Bu mesajı bildir   .-.-Saliha-.-. üyenin diğer mesajları .-.-Saliha-.-.`in Profili .-.-Saliha-.-. Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
runal su an offline runal  

65 Mesaj -

En Son On: 17.02.2009 - 13:20
Cinsiyeti: Erkek 
Genç kız yine acılar içinde odasında yatıyordu. Henuz hayatının baharında ölümle yüz yüzeydi. Babası 0nu kurtarmak için gazetelere ilan vermiş, para teklif etmişti. Ama 0nun kalbinin teklemesi değil, kalbinin içindeki sızı ilgilendiriyordu. Sevdiği aklına geldi bir damla yaş daha döküldü gözlerinden. Ayrıldıklarından beri tam beş çile dolu yıl geçmişti. Aslında sevgilerinin arasına o kahrolası para girmişti. Hatırlıyorduda sevdiği 0na birkeresinde:
- Ben zengin değilim belki ama seni seven bir kalbim var. Sana sadece 0nu verebilirim, demişti.

Zaten sevgiye muhtaç birisi başka ne isteyebilirdiki. Kendisini sevmesi yeterdi.O en çok Saçlarının dökülmesine üzülüyordu. Çünkü sevdiği öpmüş koklamıştı saçlarını. Her dökülen saç yüreğine bir hançer olup saplanıyordu. Şimdi tek isteği sevdiğinin son anlarında yanında olmasıydı. Ne olurdu 0nu birkez daha görebilse, 0nu birkez daha koklayabilse.Bu düşünceler arasında uykuya daldı.

Babası heyecanlı bir şekilde kızının odasına girdi. " Müjde kızım,kalp bulundu " dediğinde kızının bir peri güzellliğinde, sevdiğinin özleminden ıslanmış yüzüne baktı ve çıktı odadan...

Genç kız, bir hafta sonra kendine geldiğinde sanki başka bir dünyadaydı. İçinde acaip bir his vardı. Sanki bu dünya 0na çok farklı gelmişti. Aklına yine sevdiği geldi. Kalbi eskisinden daha hızlı atmaya başladı. Kalbi değişmişti ama sevdiğini eskisinden daha çok sever olmuştu.

Bir gece ansızın uyandı uykusundan kalbi çok hızlı atıyordu. Bu durum sürekli böyle devam etti.Doktora gitti, durumunu anlattı. doktor:
- Bir aya kalmaz geçer, demişti.
Ama aradan aylar geçmesine rağmen durum aynıydı.

Birgün bahçeye çıktı Çiçekleri seviyordu. Kırmızı güllerin yanına gitti. Kalbi hızlı hızlı atmaya başladı. En çok kırmızı gülleri severdi. Çünkü sevdiği 0na benzediğini söylerdi hep. Birden kapı çaldı. Kapıyı açtı kimse yoktu. Yere baktı bir mektup vardı ve 0naydı. Mektubu açtı ve kalbi hızlı hızlı atmaya başladı. Bu 0nun kokusuydu. Koltuğuna zarzor oturabildi. Zarfın içinden mektubu titreyen ellerle çıkardı ve okumaya başladı :
" Sevdiğim, bugün sevdamızın altıncı yılı. Seni hep sevdim. Seninle ayrılmak zorunda kaldığımızdan beri, bir kalbe iki sevginin sığmayacağını bildiğimden ne birini sevdim ne de evlendim. Her günüm çile ve azapla geçti. Hergün sana şiirler yazdım, hergün şiirlerimi okudum ve hergün ağladım. Tam beş yıl boyunca hergün yazdım, okudum, ağladım. Birgün önüme bir fırsat çıktı. Bu fırsatı reddedip kendime daha fazla haksızlık edemezdim. Belki seni unuturum diye senden çok uzaklara gittim. Ama şimdi seni daha çok özlüyorum. Her gece yanına geliyorum o masum yüzünü okşuyor yanaklarına öpücükler konduruyorum, sen uyanıyorsun benim geldiğimi anladığını sanıyorum ama sen o tatlı uykuna geri dönüyorsun. Sevdiğim hep ben geldim senin yanına artık sen gel olurmu. Kırmızı güllerimize iyi bak. Ve artık unutma içinde seni senden daha çok seven bir kalbin var artık. 0na iyi bak olurmu. Kırmızı güllere ve kalbimize iyi bak. Seni yanıma gelene kadar bekleyeceğim sevdiğim Hoşçakal..."
Ekleme Tarihi: 29.03.2007 - 11:28
Bu mesajı bildir   runal üyenin diğer mesajları runal`in Profili runal Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
.-.-Saliha-.-. su an offline .-.-Saliha-.-.  

514 Mesaj -

En Son On: 07.11.2007 - 08:08
Runal kardes yazdigin cok güzel bir hikayeağlar

Fakat konular ayri...
Yeni bir konu acmak daha uygun olurdu...

Eklemen icin Allah razi olsun...
Paylasimlarinin devamini bekleriz.....
Ekleme Tarihi: 29.03.2007 - 11:37
Bu mesajı bildir   .-.-Saliha-.-. üyenin diğer mesajları .-.-Saliha-.-.`in Profili .-.-Saliha-.-. Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
VeRvO su an offline VeRvO  
Themenicon   

567 Mesaj -

En Son On: 05.12.2008 - 11:45
İKİNİZİNDE KONULARI ÇOK GÜZEL ELLERİNİZE VE EMEĞİNİZE SAĞLIK...
ALLAH RAZI OLSUN ...
RUNAL ABİ SENİN HKAYENİN DEVAMI YOKMU...
MERAK ETTİM YAWW...
YAZIK YA OKURKEN İÇİM Bİ TUHAF OLDU...

ALLAH'A EMANET OLUNUZ...
SELAM VE DUA İLE...
Güle Güle

Bu mesaj 1 kez ve en son VeRvO tarafından 29.03.2007 - 13:41 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 29.03.2007 - 13:39
Bu mesajı bildir   VeRvO üyenin diğer mesajları VeRvO`in Profili VeRvO Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rifat56 su an offline rifat56  

5108 Mesaj -

En Son On: 22.01.2023 - 00:33
Cinsiyeti: ----- 
Bu yüzden insanları ilk sözleri ile yargılamayın onlara şans verin."der

Evet aynen doğrudur insanın dilinin ve kalbinin bir anda okunması mümkün değildir.
Ön yargılı davranılmaz.

Ekleme Tarihi: 29.03.2007 - 13:52
Bu mesajı bildir   rifat56 üyenin diğer mesajları rifat56`in Profili rifat56 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 832 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
karaali70 (54), Mücahit58 (42), firdevs_91 (33), harman76 (48), gul2 (47), özgür3 (35), songokou (42), nuri72 (52), aysun saglam (46), dalin (39), caglar_1988 (36), emine_yilmaz (45), elif19 (37), morcali (63), enderim23 (46), aga2 (61), hüzünlü gurbet (46), yeþil (42), 1yavuz (53), suvari_ (41), gazeteci1985 (39), adem03 (45), azzat (60), huemeyra41 (32), Kursad_ist (46), ruhan_ruhani (41), eskalibo (50), neofatih (39), yuuusuf (43), yunuscelik (46)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54142 saniyede açıldı