stromectol lopinavir ritonavir stromectol lopinavir ritonavir generique plaquenil aldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » Mü'min Siyasete Bakışı ve Siyasetin İslam'a Bakışı Nasıl Olmalıdır.

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 2 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Üsve-i Hasene su an offline Üsve-i Hasene  
Mü'min Siyasete Bakışı ve Siyasetin İslam'a Bakışı Nasıl Olmalıdır.

273 Mesaj -

En Son On: 04.10.2009 - 01:52
Cinsiyeti: Erkek 
Bu yazıyı yazmaya Tayyip Erdoğan başlıklı bir konudaki kardeşlerimin yorumlarını okuduktan sonra karar verdim.

Mümin olarak olaylara İslam Penceresinden bakabiliyor,hoşumuza gitmese bile adil davranabiliyormuyuz acaba

Bizler biz gibi düşünmeyen yada bizden olmayan kardeşlerimize bu ister bir siyasi birliktelik yada gönül birliği cemaatlerimiz olsun.Desteklerken yada eleştirirken acaba farkında olmadan Hududullah'ı aşıyormuyuz.

Ben bugün affınıza sığınarak Müminin Siyasi Partiye bakışı,Siyasi Partinin kendine bakışı ve Sizin gibi düşünmeyene sizin ve partinizin bakışı üzerinde kendimce birşeyler karalamak istiyorum.

Bir mü'minin siyasi lidere ,partiye bakışı nasıl olmalıdır.
Bana göre önemli olan kişilerin ne kadar dindar olduğu değil aldığı emaneti hakkıyla ve eşit şekilde yapması , ( milli ve manevi değerlere olan saygıyla beraber )ülkemizin içte ve dışta hakkıyla hukukunun korunmasıyladır.

Bir diğer önemli konuda hangi cemaat,grup ,fırka veya parti olursa olsun onun kendisine biçtiği sıfattır.Bunu kişiler bazında sorarsak sizin bir partiye bakışınızın ölçüsü ne olmalıdır.

Peygamber Efendimizin s.a.v. medinede kurulmaya başlayan islam devletiyle ordaki bir yahudi kabilesiyle yaptığı antlaşmayı dikkatlerinize sunmak istiyorum.

O antlaşmayı Allah ve Resulu adıyla değil İslam Devleti başkanı sıfatıyla yapmasıdır.

İslam Dini hiçbir cemaatin,partinin veya devletin tekelinde görülmemeli ,o şekilde empoze edilmemelidir.En büyük şeref İslamının Hadimi ,hizmetkarı olmaya çalışmakladır.

Eğer bunun bir grubun tekelinde gösterme çabası varsa yapılan tüm yanlışlar ve nefsi kayırmalar İslam dinine fatura edilir.

Diğer bir önemli konu ise şudurki Cenab-ı Hak Kuran-ı Kerimde Buyuruyorki :

Bir kavme olan düşmanlığınız sizi adaletten ayırmasın.

Bu aynı zamanda şu manaya gelirki

Bir Kavme ( yada partiye,cemaate v.b.) olan sevginiz sizi hak ve adaleti görmenize engel olmasın.

demektir.

Mü'minin adalet terazisi Kuran ve Sünnet dir. Herşeyi o teraziye vurmalı gerekirse kendini bile o terazi karşısında mahkum etmelidir.

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) bile hüküm inmeyen bir konudaki tercihi Vahiyle düzeltilmişken ( Örnek Bedir Savaşı Esirlerinden Fidye alınması)

A sahsı yada B sahsı hatadan korunmuşmudurki ( O kişi Söylüyorsa yada yapıyorsa doğrudur yada Ne söyleniyorsa yapılmalıdır.Yada insanız tüm iyi niyete rağmen hata yapabilir ama bu hatayıda görüp kabul edip düzeltme gayretide müminlerin vasfı olmalıdır. Ama malesef biz ne yapıyoruz yapılan hatayı bile kabul etmeyip karşımızdakine saldırabiliyor hatta sırf onlardanız diye yapılan hatayı bile doğru göstermeye çalışıyoruz. )

Son devir Mürşidi Kamillerinden Mahmut Sami (k.s.) ve Muhammed Raşid Erol (k.s.) Hz'leri kendi talebe ve sevenlerinin siyasi tercihlerine karışmamış onlara yukarıdaki teraziyi vererek müminin firasetiyle doğruyu göreceklerine inanmışlardır.

Üzüldüğümüz noktalar: herkesin ortak dileği olan birlik ve beraberlik temennilerinin sadece dilde kalması,kardeşler arasında fikir alış-verişinin yapılamayışı hatta bir birilerinin görüşlerine bile değer vermeyi düşünmemeleri, özellikle siyasi konular devreye girdiğinde derhal sertleşmeleri ve kutuplaşmaları

Peygamberimiz (s.a.v.)mü'minin firasetinden korkunuz çünkü o Allah'ın Nuruyla bakar. buyuruyor.Benim gibi siyaseti bir meslek kabul etmemiş kardeşlerim için bu hadisin bu konuda en güzel cevab olduğunu düşünüyorum.Şuurlu Mü'min seçim günü geldiğinde elbette en doğru kararı verecektir.

Rabbim Senden Hakikat Önderlerini Talep ediyoruz.Bize acı Lutfet.

Selam ve Dua ile...

Bu mesaj 1 kez ve en son M.MasuM tarafından 19.01.2007 - 09:58 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 18.01.2007 - 20:05
Bu mesajı bildir   Üsve-i Hasene üyenin diğer mesajları Üsve-i Hasene`in Profili Üsve-i Hasene Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
khayr su an offline khayr  
Mü'min Siyasete Bakışı ve Siyasetin İslam'a Bakışı Nasıl Olmalıdır.

206 Mesaj -

En Son On: 03.09.2009 - 00:29
Cinsiyeti: Bayan 
M.MasuM kardeşim ellerinize sağlık. Eklediğiniz mevzuda size katılmamak elde değil. Zira sizin de buyurduğunuz gibi her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz birlik ve beraberlik söylemleri yalnızca dilimizde kalmakta bundan öteye gitmemektir. Tüm dünyaya baktığımızda hep kan ve gözyaşı islam topraklarındadır, her kaynakta birlik ve beraberlikten bahsedilirken nedense bir türlü bir araya gelememekteyiz. Cenab-ı Hakk:" Bir kavim kendini düzeltmedikçe ben oraya rahmetimi göndermem" buyuruyor. Demek ki burada söz konusu olan hata bizlerde. Kendi görüşümüzden olmayan insanlara tahammül gösteremiyoruz ve dahi ülke üzerinde oynanan oyunlara ve tuzaklara çok çabuk düşebiliyoruz. Ve her nedense ortaya atılan iftira ve yalanlar konusunda biri çıkıp da doğruyu söylese buna ikna olmuyor ve sizin de buyurduğunuz gibi olayın mecraı değişiyor ve çirkinleşiyor. Bu sebeple diğer başlıktaki konuya aslında hiç cevap vermeyi düşünmediğim halde isim verilmesiyle buna müdahil oldum. Kur'an ve Sünnet ölçüleriyle baktığımda İslam adına hiç bir yanlışı olmayan benim gönlümde müstesna bir yeri olan bir insana karşı yapılan çirkin iftiralara tahammül edemeyişimden bu konuya girmiş bulundum ve artık cevap vermeyi de gereksiz buluyorum. Bütün dünyanın tanıdığı hatta siyonizmin kendisini Abdülhamit'ten daha tehlikeli bulduğu bir lideri kendi ülkesinin insanlarının tanıyamaması gerçekten çok acı. Bir gün bütün gerçekler su yüzüne çıkacaktır ancak temennimiz odur ki, Irak'ta ve Afganistan'da ve diğer İslam topraklarında yaşananlar bu ülkede yaşanmasın...Amerika Irak topraklarını ilk işgal ettiği zaman bütün dünyanın irkildiği o çirkin görüntüleri bir çok kardeşim bilmez ama Alimler üzerinde gerçekleştirdi. Bu ne büyük bir imtihandır...Şayet biz müslümanlar Cenab-ı Hakk'ın rızası için bir şeyler yapmazsak o bizi helak edip yerine bu görevi bi-hakkın yerine getirecek daha şerefli bir topluluk gönderecektir. Bunu daha öncede yapmıştı O'nun için zorluğu yoktur...

Rabbim rızasından, O'nun rızasını kazanacak Cihad'dan, Sevdiği dostlarının kapısından ayırmasın inşaAllah...Rabbim bir dostun kapısından her ne görüşte olursa olsun girdikten sonra gideceği yeri bilmeyi nasip etsin tüm Ümmet-i Muhammede...

Tekrar Allah razı olsun diyor ve sizi Rabbime emanet ediyorum...

Ekleme Tarihi: 19.01.2007 - 13:38
Bu mesajı bildir   khayr üyenin diğer mesajları khayr`in Profili khayr Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 799 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
mouharem68 (56), Mavi mutluluk (42), gardiyan (51), hüzünn (36), yanardag (49), kalebeyi (43), Trabzon61 (34), Kameraman_63 (61), Rabia1 (52), MaviguL (42), YSMNT (45), kardelen_06 (40), PembeGül (39), aliosmantr (37), safak13 (46), secere (47), yasargokmen (51), mehmet23 (53), HaBeSii (43), tkardelen (42), MUSTAFA ONUR (63), efendi54 (54), cemilakgun (48), þip&thorn.. (45), cemilakgün (48), Moehh80 (44), ismailbaturay (47), tümtürk (36), SaBoTaJ (124), resadiyeli84 (40), muhammedali_x (49), metinx (49), Fatih almanya (44)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56611 saniyede açıldı