ivermektin generique plaquenil colchicine ivermektine generique luvox naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » ALLAH I BİLMEYE YÜZ DELİL! ! !

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 16 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
ALLAH I BİLMEYE YÜZ DELİL! ! !

934 Mesaj -

En Son On: 13.04.2009 - 18:15
Cinsiyeti: Bayan 
Fahreddîn-i Râzî Herat ve civarında bozuk inançları yaymakla meşgul olanlarla mücâdele ediyor, Müslümanlar'ı bunların tehlikelerine karşı korumaya çalışıyordu. Üç yüz kadar atlı talebe ve âlim ile Herat'a geldiğinde; hem devlet, hem din büyükleri akın akın ziyaretine gelmiş, alâka göstermişlerdi. Ama birileri vardı ki; ne geliyor, ne de gelme arzusu ızhâr ediyordu. Acaba Fahreddîn-i Râzî hazretlerinin muhâliflerinden miydi?

Halktan bir zengin, bir gün Fahreddîn-i Râzî hazretlerini bahçesinde yemeğe dâvet etti. Maksadı; ziyaretine gelmeyen zâtı da orada bulundurup, görüşmelerini ve bir yanlış anlamanın meydana gelmemesini temin etmekti.

Fahreddîn-i Râzî hazretleri, yemekte karşılaştığı ziyaretine gelmeyen zâta,

- Niçin bizi ziyârete gelmediniz? diye sordu. Şöyle cevap verdi o zât:

- Ben fakirin biriyim. Ne ziyâretinize gelişim size bir şeref kazandırır, ne de gelmeyişim size bir şey kaybettirir. Siz mühim kimselerle meşgul olun.

Bu cevap Fahreddîn-i Râzî hazretlerini düşündürdü. Bu defa büsbütün meraklanarak ısrarla suallerini peşi peşine sıraladı:

- Bu, sıradan birinin sözüne benzemiyor. Kalbi-gönlü uyanık birinin cevabıdır bu. Şimdi daha çok meraklandım. Söyleyin lütfen niçin gelmiyorsunuz? Bize vermek istediğiniz bir mesajınız olmalı.

- Sen, 'Müslümanlar'ın benim ziyâretime gelmeleri vâciptir' diyormuşsun. Neden senin ziyâretine gelmek vâcip olsun?

- Ben ilim ehli biriyim. Benim ziyâretime gelenler aslında benim değil, ilmin ziyâretine gelmiş olurlar. Mücâdelemde bana yardımcı olmuş, beni desteklemiş sayılırlar.

- Öyle ise anlat bakalım... İlmin hedefi Allâh'ı bilmek olduğuna göre, nasıl biliyorsun Hazret-i Mevlâ'yı?

- Yüz delil ve burhan ile biliyorum Allah Teâlâ'yı...

- Peki öyleyse, söyler misin; burhan ve delil, şüpheleri gidermek için değil midir? Demek sende bu kadar şüphe varmış ki her birine delil aramış; ancak bu delillerle şüpheni gidermişsin. Halbuki Allahü zû'l-Celâl bana, öyle bir îman verdi ki; şüphenin zerresi bile kalbimde yoktur. Olmayan şeyi gidermek için ne diye delil ve burhan arayayım?

Bu cevaptan sonra bir suskunluk başlar. Neden sonra yerinden kalkan büyük müfessir Fahreddîn-i Râzî hazretleri,

- Uzat elini de öpeyim. Sen sıradan biri değil, bir îman ve ihlâs numûnesi mâneviyât sultânısın. Kim isen söyle de beni daha fazla merakta bırakma.

Fahreddîn-i Râzî hazretlerinin kulağına eğilen birinin, fısıltı hâlinde söyledikleri şundan ibârettir:

- Konuştuğun zât, Necmüddîn-i Kübrâ hazretleridir.

Fahreddîn-i Râzî hazretleri hemen diz çöküp rica eder:

- Lütfen beni de kabul buyurun tâlipleriniz arasına da, ben de iştirak edeyim sohbetlerinize...

* * *

İşte zâhirî ilimle bâtınî ilmin farkı... İşte zâhirî ilim ehli ile, zû'l-cenâhayn olan mâneviyat erbâbının seviye ve dereceleri... Keza, aralarındaki diyaloğun güzelliği ve hakkı teslim ile neticelenişi... Ve, biribirlerine karşı olan nezâket ve saygıları...

Zamanımız 'tartışmacıları'na örnek olması dileğiyle...
Ekleme Tarihi: 21.12.2006 - 18:17
Bu mesajı bildir   dilaratuba üyenin diğer mesajları dilaratuba`in Profili dilaratuba Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pertev su an offline Pertev  

601 Mesaj -

En Son On: 27.01.2007 - 04:34
Cinsiyeti: Erkek 
Allah(cc) o yüce Zevat-i Kiramin sefaatlarina nail eylesin cümlemizi insaAllah..

Onlarin bastigi yerler bile cehenneme haram olur..Mübarek ayaklari altina hali olsun bu günahkar kul ki, belki ates onu da yakmaz.

Allah razi olsun senden Dilaratuba.

Cok güzel bir ekleme gül Mükemmel

.
Ekleme Tarihi: 21.12.2006 - 18:35
Bu mesajı bildir   Pertev üyenin diğer mesajları Pertev`in Profili Pertev Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rifat56 su an offline rifat56  

5108 Mesaj -

En Son On: 22.01.2023 - 00:33
Cinsiyeti: ----- 
gül Allah Razı Olsun gül

Yüreğine sağlık...
Güzel bir konu...

KuLa BeLa GeLMeZ HaK YaZMaDiKÇa...
HaK BeLa YaZMaZ KuL aZMaDiKÇa...!!!

gül

Ekleme Tarihi: 21.12.2006 - 18:48
Bu mesajı bildir   rifat56 üyenin diğer mesajları rifat56`in Profili rifat56 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
utaniyorum su an offline utaniyorum  

1942 Mesaj -

En Son On: 27.01.2007 - 02:21
dilaratuba her zaman yazdıkların beni çok
etkilemiştir.
bu yazini da hiç tereddütsüz okudum.
batini ilmin güzelligi ancak bu kadar güzel
anlatılabilinirdi.bu vesile ile gönül erlerini de anmiş oluyoruz.
Rabbim razi olsun kardeşim...
devam et lütfen...gül

Ekleme Tarihi: 24.12.2006 - 12:23
Bu mesajı bildir   utaniyorum üyenin diğer mesajları utaniyorum`in Profili utaniyorum Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Havz-i Kevser su an offline Havz-i Kevser  

1543 Mesaj -

En Son On: 22.01.2007 - 19:46
Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah...

Utanıyorum abim sana katılıyorum Dilaratuba kardeşimizin her yazısı ALLAH c.c. razı olsun bir öğüt bir öğretici bilgi niteliyinde.

ALLAH c.c. Razı olsun Dilaratuba kardeşim gül

Lakin son mesaj bence çok dikkat çekici.

"Zamanımız 'tartışmacıları'na örnek olması dileğiyle..."

Sebebi şudur ki: Ben zamanımızın tartışmacıları demiycemde zamanımızın cahil mi cahil eleştiricileri hüküm koyucuları diyecem.

Öyle mübarekleri öyle acımasızca hatta Dinden çıktığını dahi iddia ederek büyük büyük kelamlar ve eleştiriler kullanıyorlar ki bu cahil takımı. Sorsan eleştiri sebebin nedir işde birkaç yerden birkaç cahilin yazılarını okuyorlar mübareğin anlatmak istediğini anlamıyorlar daha doğrusu anlayamıyorlar ve okudukları doğrultusunda eleştiriyorlar ve hatta bazı zamanda mübareği dinden çıkarıyorlar. Bunu birde genelleme yapıyorlar işde diyorlar Ehl-i Sünnetin bütün alimleri benimle aynı görüşde.

Estağfirullah Estağfirullah Estağfirullah. HAŞA VE KELLA deriz biz ancak. ALLAH c.c. dan kork. Mübareği karşına alıp dinledin mi ne demek istediğini anladın mı İlmin batıni tarafını görmeye çalıştın mı yok ne yaptın kitaplarını okudun kendine göre zahiri bir mana çıkardın hadi onada tamam diğelim, be mübarek bari Ehl-i SÜnnet alimlerini niçin karıştırıyorsun hepsiyle konuşup görüş mü aldın. Kaldı ki bu cahil takımı Evliyaları eleştiriyorlar kabul etmiyorlar Alimleri de eleştiriyorlar.

Peki Evliyaları kabul etmedin Alimleride kabul etmedin bu millet bu cahil haliyle kimden yardım isteyecek. Kimden, tabi ki kendi cahilane fikirlerini aldığı aşıladığı cahil hocalarından. Ne diyeyim biz deriz ki ALLAH c.c. yolunuzu açık etsin. Biz o evliyaların o alimlerin ayaklarının altındaki toz olsak keşke...

Yeri gelince de bunları söylemek istedim İnşALLAH-U TEALA bu fikirde olanlar gerekli paydaları çıkarır...

Bu mesaj 1 kez ve en son Havz-i Kevser tarafından 24.12.2006 - 14:16 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 24.12.2006 - 14:14
Bu mesajı bildir   Havz-i Kevser üyenin diğer mesajları Havz-i Kevser`in Profili Havz-i Kevser Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
astaravista253 su an offline astaravista253  
ALLAH I BİLMEYE YÜZ DELİL! ! !

791 Mesaj -

En Son On: 10.06.2009 - 12:40
Alıntı
Orijınalı rifat56

gül Allah Razı Olsun gül

Yüreğine sağlık...
Güzel bir konu...

KuLa BeLa GeLMeZ HaK YaZMaDiKÇa...
HaK BeLa YaZMaZ KuL aZMaDiKÇa...!!!

gül

Ekleme Tarihi: 24.12.2006 - 14:23
Bu mesajı bildir   astaravista253 üyenin diğer mesajları astaravista253`in Profili astaravista253 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Hak-dilaram su an offline Hak-dilaram  

143 Mesaj -

En Son On: 25.10.2007 - 16:15
razi daha sonra necmeddin kubra'ya talebe olmak istemistir. hazret ona, gucun yetmez demisse de israr edince:

git o zaman butun malini dagit, ahbablarindan, evladindan alakani kes, borclarini ode ve gel yanima demistir.

bir yil sonra fahreddin razi, necmeddin kubra hazretlerine geliyor ve :

tamamdir dediklerinizi bir bir yaptim, beni kabul edin, nasil bu imana vardi iseniz, ben ona talibim demistir.

necmeddin kubra rahimehullah onu bir mahzene koyar ve yapamazsin gucun yetmez ama bak bakalim kendin gor der.

ucuncu gunde la utik ( yapamiyorum, edemiyorum; gucum kalmadi) feryadlari ile fahru razi'yi cikarirlar oradan. anlatir:

birinci gun, ilim namina ne biliyorsam unuttum. ikinci gun, abdest almayi dahi unuttum, ucuncu gun kendimi bile unuttum, takatim yetmedi der.

necmeddin kubra rahimehullah onu saliverir ve fahru razi iste o tanidigimiz dev insan olarak bugun dahi adi anilinca rahmet okunanlarin arasinda yerini alir.

selametle

Bu mesaj 1 kez ve en son Hak-dilaram tarafından 24.12.2006 - 14:28 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 24.12.2006 - 14:27
Bu mesajı bildir   Hak-dilaram üyenin diğer mesajları Hak-dilaram`in Profili zum Anfang der Seite
CiVELEK su an offline CiVELEK  

978 Mesaj -

En Son On: 22.03.2007 - 14:19
ALLAH razı olsun yine tüylerimin diken diken olduğu bir an yaşattın kardeşim bu kıssaları nerden çıkarırsın bilmem ama ıyı kı burdasın

Allah Razı Olsun
Ekleme Tarihi: 24.12.2006 - 14:46
Bu mesajı bildir   CiVELEK üyenin diğer mesajları CiVELEK`in Profili CiVELEK Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
cihan.pz su an offline cihan.pz  

363 Mesaj -

En Son On: 13.05.2008 - 16:09
ELINE YUREGINE SAGLIK Allah Razı Olsun Mükemmel
Ekleme Tarihi: 24.12.2006 - 14:46
Bu mesajı bildir   cihan.pz üyenin diğer mesajları cihan.pz`in Profili cihan.pz Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
mucahide16 su an offline mucahide16  

67 Mesaj -

En Son On: 17.06.2007 - 03:42
Allah Razı Olsun ablam
Ekleme Tarihi: 24.12.2006 - 14:54
Bu mesajı bildir   mucahide16 üyenin diğer mesajları mucahide16`in Profili mucahide16 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
dilaratuba su an offline dilaratuba  

934 Mesaj -

Pertevgül
rifat56gül
Utanıyorumgül
Havz i Kevsergül
Yasin056gül
Hak-dilaramgül
cihan.pzgül
Civelekgül
mücahide16

Allah sizlerden de razı olsun güzel yorumlarınız için.
Ekleme Tarihi: 24.12.2006 - 15:26
Bu mesajı bildir   dilaratuba üyenin diğer mesajları dilaratuba`in Profili dilaratuba Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Kiramen Katiben su an offline Kiramen Katiben  

337 Mesaj -

En Son On: 25.09.2007 - 13:32
Selamün Aleyküm ve Rahmetullah!

Öncelikle Dilaratuba kardesim, RABBIM sizden razi olsun!

Gercektende her yaziniz cok ama cok etkili ve ibret dolu...

InsaAllah ders alanlardan oluruz!

Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)gül buyurdular;

" Insan iki zümredir. Ögreten ve ögrenen. Baskasinda hayir yoktur "

Dilaratuba kardesim, ögretmeye devam insaAllah!

DUA'larimla ...
Ekleme Tarihi: 24.12.2006 - 15:32
Bu mesajı bildir   Kiramen Katiben üyenin diğer mesajları Kiramen Katiben`in Profili Kiramen Katiben Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
k_a_r_d_e_l_e_n su an offline k_a_r_d_e_l_e_n  

154 Mesaj -

En Son On: 16.01.2010 - 11:47
Allah Razı Olsun

gül
Ekleme Tarihi: 24.12.2006 - 17:07
Bu mesajı bildir   k_a_r_d_e_l_e_n üyenin diğer mesajları k_a_r_d_e_l_e_n`in Profili k_a_r_d_e_l_e_n Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
dilaratuba su an offline dilaratuba  

934 Mesaj -

Kiramen Katibengül

kardelengül
Ekleme Tarihi: 17.02.2007 - 00:39
mehmetduru su an offline mehmetduru  
RE: ALLAH I BİLMEYE YÜZ DELİL! ! !

322 Mesaj -

En Son On: 28.10.2009 - 13:42
Harika bir paylaşım
Mükemmel
Allah Razı Olsun
Ekleme Tarihi: 17.02.2007 - 15:16
Bu mesajı bildir   mehmetduru üyenin diğer mesajları mehmetduru`in Profili mehmetduru Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
B_P su an offline B_P  
ALLAH C.C RAZI OLSUN

47 Mesaj -

En Son On: 01.08.2007 - 12:11
YÜREĞİNE GÖNLÜNE SAĞLIK ÇOK GÜZEL OLMUŞ
Ekleme Tarihi: 17.02.2007 - 15:21
Bu mesajı bildir   B_P üyenin diğer mesajları B_P`in Profili zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 846 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
hümeyra24 (43), güllüm (41), alitufan (48), semsuddin (39), f_erturk (39), zafercezlan (54), benbuamellerimi.. (53), seyma_05 (39), yenilmezburuk (46), mhmmdky (37), sivaslihakan (46), sunam6 (41), konya28 (37), mardinlimemo (44), @hasan@ (39), _huzurislamda_ (39), Seda_ (35), BOPPON (43), faziltopal (55), ahmetserkankaya (43), eLsina (38), AZRA66 (37), sulukapo (34), HAKANCETIN (46), mentese (48), palanxdöken (53), ADEM BAKIRHAN (60), ceyhan (71), ReSuLe_HaSrEtt (38), Forever_Love (40), mutlu69 (55), islam yusuf (54), sofi32 (49), yesil_bahar19 (37), makhorsa (48), erihna (41), veysi irdam (88), abdullah özkul (27), nur58 (60), fedayi (55), RAMAZAN69 (37), seyyidali47 (50), gocer (55), suleyman yildiz (57), vuslat_wien (41), KASIM EROL (50), isanurun (39), koeroglu (48), ardaci (49), ardaburda (50), gunesgunes (42), Burcu89 (35), BMW (43), ZLH (), hafiz_34 (68), bestebuse (51), Aysegül (36), seroar (55), hacirizeli (53), sonmezNL (53), zeko (), CILGIN KURT (51), BERGE00 (42), sevki (51), fth (41), muhammetmustafa (44), bsapmaz (59), siyah_gül (36), ekrem144 (), Cicekci (37), rooster79 (45), mehmetx (44), furkan42 (42), yunus ata (61), GangstAdem (39), orhan06 (44), kamuran (51), dinimiseviyorum (39), esm (40), buzmavisi61 (58)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57262 saniyede açıldı