stromectol lopinavir ritonavir budesonide hydroxychloroquine colchicine super kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » Evlilikte küçücük bir sabır, birazcık anlayış ve hosgörü, kötülükleri görünmez eder

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 12 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Evlilikte küçücük bir sabır, birazcık anlayış ve hosgörü, kötülükleri görünmez eder

1227 Mesaj -

En Son On: 16.03.2009 - 11:55
Cinsiyeti: Erkek 
Genç adam koşa koşa geldi. - Özür dilerim hayatım seni çok beklettim. Biliyorsun trafik. Çok yoruldun mu? Sıkıldın mı? - Çok bekledim, biraz da yoruldum; ama önemli değil canım. Ben artık senin huyunu öğrendim. Seni bu huyunla da seviyorum. Bu yaştan sonra değişecek değilsin ya.
- Allah razı olsun ne kadar anlayışlısın.

Aile mutluluğuna gölge düşüren en önemli şeylerden biridir; eşlerin birbirlerini değiştirmeye çalışmaları. Bunun için de yıllar yılı enerji harcamaları. Kimi eşler, sürekli "Sen şöylesin, sen böylesin. Şunu şöyle yap, bunu böyle yap. Neden onu oraya koydun, niye buraya koydun?" vb. gibi küçük şeylerle mutluluklarını gölgelerler. Gülücüklerle geçecek o güzel zamanlarını bir hiç uğruna sıkıntıyla tüketirler. Kendilerini, eşlerini ve de çocuklarını huzursuz ederler. Ama ne eş değişir ne de mutluluk gelir. Halbuki eşler, birbirini değiştirmeye çalışmak yerine eşlerini olduğu gibi kabul etmelidirler. Eşin biraz geç gelmesi, sorumluluğunu yerine getirmemesi ya da istenilen bir şeyi yapmaması karşısında mutsuz olup, kendilerini de eşlerini de yıpratmamalıdır. Küçücük bir sabır, birazcık anlayış ve hoşgörü kötülükleri görünmez eder. Mutsuzlukları mutluluğa dönüştürür. Sıkıntıları feraha çevirir.

Evlilik, mutluluk san'atını inşa etmektir. Mutluluk şalını ilmek ilmek örmektir. Sabır aşını hafif ateşte pişirmek sonra da sevgi ve hoşgörüyle yemektir. Evlilik yolunun üzerindeki ene'leri, kaprisleri, kin, nefret ve olumsuz duyguları ayıklayarak mutluluk sarayına ulaşmaktır. Genelde "engelleri o ayıklasın" düşüncesi hakim hepimizde. Hep rahatta öne geçip, hizmette arkada kalıyoruz. Halbuki hizmette öne geçip rahatta arkada kalmak çok güzel bir fedakarlıktır.

"Aziz ve Celil olan Allah bir yoldan bir diken dalını kaldırdığı için bir kişinin geçmiş ve gelecek günahlarını bağışlamıştır" (Camiü's Sağir, 5777) Bu hadisten yola çıkarak eşlerin evlilik yolunun üzerindeki dikenleri kaldırmaları daha büyük günahların affına vesiledir.

"Erkek hanımına, hanım da beyine sevgiyle baktıklarında Cenab-ı Hak da onlara rahmet nazarıyla bakar" (Camiü's Sağir, 1977)

Bir bakış, bir gülüş, küçük bir jest, anlayış ve hoşgörüyle eşin gönlünü yapıp, kalbini hoş tutarak Cenab-ı Hakk'ın rahmetine mazhar olabilir insan.

Bir başka hadiste de "Aile fertlerine yapmış olduğun her iyilik onlara bir sadakadır" (Camiü's Sağir, 6339) buyuruluyor. Müslüman'a yakışan tavır, aile fertlerine iyilik yaparak sadaka sevabı kazanmaktır. Üstelik iyilik yapılan kişi can düşmanı değil, can yoldaşı olursa bu sevap daha artar.

© Gülay ATASOY-Ailem Dergisi

Evlililik, mutluluk şalını örmektir.
Ekleme Tarihi: 19.11.2006 - 19:35
Bu mesajı bildir   yoktan üyenin diğer mesajları yoktan`in Profili yoktan Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
astaravista253 su an offline astaravista253  

791 Mesaj -

En Son On: 10.06.2009 - 12:40
Allah Razı OlsunyoktanAbi
Ekleme Tarihi: 19.11.2006 - 19:54
Bu mesajı bildir   astaravista253 üyenin diğer mesajları astaravista253`in Profili astaravista253 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Havz-i Kevser su an offline Havz-i Kevser  

1543 Mesaj -

En Son On: 22.01.2007 - 19:46
Cinsiyeti: ----- 
Es Selamu ALeykum Ve Rahmetullah...

ALLAH c.c. Razı olsun Yokdan kardeşim. gül

Ekleme Tarihi: 19.11.2006 - 20:25
Bu mesajı bildir   Havz-i Kevser üyenin diğer mesajları Havz-i Kevser`in Profili Havz-i Kevser Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Halet-i_Nez su an offline Halet-i_Nez  
RE: Evlilikte küçücük bir sabır, birazcık anlayış ve hosgörü, kötülükleri görünmez eder

7 Mesaj

En Son On: 29.04.2010 - 18:52
Alıntı
Orijınalı yoktan

Evlilik, mutluluk san'atını inşa etmektir. Mutluluk şalını ilmek ilmek örmektir. Sabır aşını hafif ateşte pişirmek sonra da sevgi ve hoşgörüyle yemektir. Evlilik yolunun üzerindeki ene'leri, kaprisleri, kin, nefret ve olumsuz duyguları ayıklayarak mutluluk sarayına ulaşmaktır. Genelde "engelleri o ayıklasın" düşüncesi hakim hepimizde. Hep rahatta öne geçip, hizmette arkada kalıyoruz. Halbuki hizmette öne geçip rahatta arkada kalmak çok güzel bir fedakarlıktır.

Allahu teala razi olsun yoktan kardes ..
gül
Ekleme Tarihi: 19.11.2006 - 20:51
Bu mesajı bildir   Halet-i_Nez üyenin diğer mesajları Halet-i_Nez`in Profili Halet-i_Nez Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
alemihuccet su an offline alemihuccet  

359 Mesaj -

En Son On: 09.01.2008 - 21:36

yoktan kardeş eyywallah..gül..

Ekleme Tarihi: 19.11.2006 - 21:03
Bu mesajı bildir   alemihuccet üyenin diğer mesajları alemihuccet`in Profili alemihuccet Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
.~Sniper~. su an offline .~Sniper~.  

1230 Mesaj -

En Son On: 04.04.2007 - 23:42
Bir İnsanın Değiştirebileğeci Tek Şey Kendisidir.

Karşıdaki insanın karaterine direk etki edemez.

Bu Yüzden Başkalarının değişmesini beklemk ve bunu umut ederek hayatı planlamak kişiyi zor duruma düşürebilir ve düşürecektirde..

yoktan Hocam allah c.c. Razı olsun.

Çok Güzel bir konuyu daha gündeme getirmişlve kardeşlerinizin istifadesine sunmuşsunuz.
Bu tür yorumlarınızı sürekli bekliyo ve okuyorum hocam.

Selametle kalın
Allaha emanet olun
ve selamun aleykum..

Ekleme Tarihi: 19.11.2006 - 21:22
Bu mesajı bildir   .~Sniper~. üyenin diğer mesajları .~Sniper~.`in Profili .~Sniper~. Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~Ankebut~ su an offline ~Ankebut~  

59 Mesaj -

En Son On: 21.10.2008 - 21:01
Rahman azze ve celle razi olsun yoktan hocam...gül
Ekleme Tarihi: 19.11.2006 - 21:27
Bu mesajı bildir   ~Ankebut~ üyenin diğer mesajları ~Ankebut~`in Profili ~Ankebut~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
cihan.pz su an offline cihan.pz  
sabir guzel seydir

363 Mesaj -

En Son On: 13.05.2008 - 16:09
Cinsiyeti: Bayan 
evlilikte kucuk bir sabir demissin kardesim bence evlilikte cok buyuk sabir gerek her iki taraf icin soyluyorum ama genelde kadinlar sabrediyo hemde nasil hele anne olmussa cok zorluklara gogus germek zorunda kaliyoruz ama ne mutlu sabredene bende cok sabrettim buna sukrediyorum herkezede tafsiye ediyorum muhakkak sonu selamettir.

selam ve dularim sizinle olsun kardesim
Ekleme Tarihi: 21.11.2006 - 14:36
Bu mesajı bildir   cihan.pz üyenin diğer mesajları cihan.pz`in Profili cihan.pz Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Son-GüL su an offline Son-GüL  

1125 Mesaj -

En Son On: 17.03.2011 - 17:54
Eflatun der ki:

'İyi huylu adam,kötü huyluların

aksiliğine sabırla karşı koyan adamdır.'

Hz.Aişe annemiz (r.a) huysuz bir hizmetçisinin vefatı üzerine kederlenip üzülmüşler.

Niçin bu kadar müteessir oluyorsunuz diyenlere:

-'Onun aksiliklerine sabredip,anlayışsızlığına tahammül etmekten doğan sevaptan ve faziletten mahrum kaldığım için' diye cevap vermiştir.

RABBİM cümlemize hayırlı sabırlı eşler nasip eder inşaALLAH...

Allah Razı Olsun
Ekleme Tarihi: 21.11.2006 - 14:55
Bu mesajı bildir   Son-GüL üyenin diğer mesajları Son-GüL`in Profili Son-GüL Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
huzeyme su an offline huzeyme  
RE: Evlilikte küçücük bir sabır, birazcık anlayış ve hosgörü, kötülükleri görünmez eder

48 Mesaj -

En Son On: 21.05.2007 - 00:36
Alıntı
Orijınalı yoktan

Genç adam koşa koşa geldi. - Özür dilerim hayatım seni çok beklettim. Biliyorsun trafik. Çok yoruldun mu? Sıkıldın mı? - Çok bekledim, biraz da yoruldum; ama önemli değil canım. Ben artık senin huyunu öğrendim. Seni bu huyunla da seviyorum. Bu yaştan sonra değişecek değilsin ya.
- Allah razı olsun ne kadar anlayışlısın.

Aile mutluluğuna gölge düşüren en önemli şeylerden biridir; eşlerin birbirlerini değiştirmeye çalışmaları. Bunun için de yıllar yılı enerji harcamaları. Kimi eşler, sürekli "Sen şöylesin, sen böylesin. Şunu şöyle yap, bunu böyle yap. Neden onu oraya koydun, niye buraya koydun?" vb. gibi küçük şeylerle mutluluklarını gölgelerler. Gülücüklerle geçecek o güzel zamanlarını bir hiç uğruna sıkıntıyla tüketirler. Kendilerini, eşlerini ve de çocuklarını huzursuz ederler. Ama ne eş değişir ne de mutluluk gelir. Halbuki eşler, birbirini değiştirmeye çalışmak yerine eşlerini olduğu gibi kabul etmelidirler. Eşin biraz geç gelmesi, sorumluluğunu yerine getirmemesi ya da istenilen bir şeyi yapmaması karşısında mutsuz olup, kendilerini de eşlerini de yıpratmamalıdır. Küçücük bir sabır, birazcık anlayış ve hoşgörü kötülükleri görünmez eder. Mutsuzlukları mutluluğa dönüştürür. Sıkıntıları feraha çevirir.

"Aziz ve Celil olan Allah bir yoldan bir diken dalını kaldırdığı için bir kişinin geçmiş ve gelecek günahlarını bağışlamıştır" (Camiü's Sağir, 5777) Bu hadisten yola çıkarak eşlerin evlilik yolunun üzerindeki dikenleri kaldırmaları daha büyük günahların affına vesiledir.
bakar"[/B] (Cami
"Erkek hanımına, hanım da beyine sevgiyle baktıklarında Cenab-ı Hak da onlara rahmet nazarıyla ü's Sağir, 1977)

Bir bakış, bir gülüş, küçük bir jest, anlayış ve hoşgörüyle eşin gönlünü yapıp, kalbini hoş tutarak Cenab-ı Hakk'ın rahmetine mazhar olabilir insan.

Bir başka hadiste de [B]"Aile fertlerine yapmış olduğun her iyilik onlara bir sadakadır"
(Camiü's Sağir, 6339) buyuruluyor. Müslüman'a yakışan tavır, aile fertlerine iyilik yaparak sadaka sevabı kazanmaktır. Üstelik iyilik yapılan kişi can düşmanı değil, can yoldaşı olursa bu sevap daha artar.

© Gülay ATASOY-Ailem Dergisi

Ekleme Tarihi: 21.11.2006 - 15:11
Bu mesajı bildir   huzeyme üyenin diğer mesajları huzeyme`in Profili huzeyme Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
huzeyme su an offline huzeyme  

48 Mesaj -

En Son On: 21.05.2007 - 00:36
selamun aleyküm kardeşlerim .
şu alıntıyı beceremedim yahu.
aslında diyeceğim şu idi''Erkek hanımına,hanımda beyine sevgiyle baktıklarında,Cenabı hakta onlara rahmet nazarıyla bakar.
işte bana göre püf nokta burda.
saolasın ''yoktan''kardaş
Ekleme Tarihi: 21.11.2006 - 15:22
Bu mesajı bildir   huzeyme üyenin diğer mesajları huzeyme`in Profili huzeyme Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
cihan.pz su an offline cihan.pz  

363 Mesaj -

En Son On: 13.05.2008 - 16:09
s.a. kardes.
ah be kardesim sabirli olunacaksa her iki tarafini sabirli olmasi gerekiyo oyle daha iyi ama tek taraftan sabir beklemek cok zor oluyo cunku sabrinda bir siniri var bence umarim allah herkeze sabir verir daim insallah .
Ekleme Tarihi: 12.12.2006 - 16:14
Bu mesajı bildir   cihan.pz üyenin diğer mesajları cihan.pz`in Profili cihan.pz Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 612 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
***Murat*** (48), behlul (50), hatice57 (44), GaZZe (60), erveysel (61), Abdulkadir22 (31), samyeli13 (47), candeniz (24), balacan (54), abdulkadir (31), babam veben (55), askbumu (43), sahra_yagmur (37), halit42 (39), Babacan52 (56), gurbetcigenc (33), Fikret1972 (52), NuR_EFSAN (39), jopp777 (47), pempe1987 (37), Nur baçesi (28), seyhzadem (36), Mustafa Alptug (41), gunes_akca (35), KanKaZ (36), hsusal (72), olimp_ (45), ufkumuzvar (42), gakkosfatih (42), HIKKI (51), Selale1 (49), Yasin Tural (36), nebitdag (45)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55860 saniyede açıldı