generique stromectol generique luvox stromectol fluvoxamine generique stromectol cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » Evliligi Sarsan 8 Yanlis

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 13 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Evliligi Sarsan 8 Yanlis

1227 Mesaj -

En Son On: 16.03.2009 - 11:55
Cinsiyeti: Erkek 
Kabul, hep siz haklısınız, sizin dediğiniz doğru ve hep sizin sözünüz geçerli olmalı! Siz insanın kalbinden geçeni bile okuyabilirsiniz! Yok canım o kadar da değil diyorsanız, önerilerimize göz atınız

1. EŞİNİN KİŞİLİĞİNE KARŞI AĞIR ELEŞTİRİDE BULUNMA

Eşinin kişiliğini küçük düşürücü, onur kırıcı sözler sarf etmek sevgiyi zedeler. "Sen hep böylesin, hep beceriksizsin" suçlamalarına sitemkar ve biraz da hakaret içeren "Hep kendi bildiğini okudun. Beni dinlemedin" sözleri suçlayıcı eleştirilerdir.

2. İŞİ YOKUŞA SÜRME

Günün birinde eşlerden birinde olumlu bir değişiklik olmuştur veya gittikleri doktor dinlenilmiş ve kişi olumsuz bir davranışından vazgeçmiştir. Diğer eş "On yıldır sana söyledim; ama beni dinlemedin, başkası deyince daha mı kıymetli oluyor" biçimindeki konuşmalar eşi üzen ve geriye döndürebilecek tarzdadır.

3. GEÇMİŞİ HATIRLATMA

Evlilik hayatı boyunca insanların olumsuz hatıraları olmuştur. Kavgalar, tartışmalar, atışmalar ya da unutulan anlar, yapılan yanlış davranışlar olagelmiştir. Evlilik hayatı boyunca bu kötü hatıraların eşler tarafından tekrak tekrar ısıtılarak ortaya konulması ilişkileri zedeler.

4. GENELLEMEDE BULUNMA

Eşinize bir kalıp biçerek o kalıba sokan ifadeler kullanmak, onu kötü bir fiille damgalamak da büyük hatalardan biridir. "Ben senin için değiştim, sen benim için hiçbir şeyden vazgeçmedin. Çok bencilsin" sözleri evliliği yıpratır.

5. EŞİNİN AKLINI OKUMA

Çiftler arasında diyalog tek taraflı olmaya başladığında eşler birbirlerine mesafe koymaya başlarlar. Sürekli iğnelemeler, kavgalar, atışmalar artık kadın ve erkeği kendi dünyasına itmiştir. Erkek de kadın da kendi dünyasında eşiyle konuşmaya başlar. Kafalarında kurdukları şeyler zaman zaman birbirlerinin hareketlerine yorumlar çıkarmaya neden olur. "Senin ne demek istediğini biliyorum. Ben senin bakışından anlarım" gibi sözlerle eşinin mimik ve hareketlerinden anlamlar çıkarılmaya başlanılır.

6. KENDİNİ HEP HAKLI GÖRME

Hatalar, yanlışlıklar iki taraftan da kaynaklandığı halde kim daha haklı, adeta "mahkeme" kuruluyor.

7. KONUŞURKEN SÖZLERİN KESİLMESİ VE SES TONUNU YÜKSELTMESİ

İletişimde en önemli husus konuşan insanı sonuna kadar dinlemek, çok gerekliyse aralara girmektir. Dinlemek, anlamak ve kendimizi anlatmamız gerekiyor. Bunun yolu da saygıyla dinlemek, ses tonunu yükseltmemektir.

8. EŞLERDEN BİRİNİN KENDİSİNİ TERAPİST YERİNE KOYMASI

"Senin hasta olduğunu biliyorum, nedenlerini de biliyorum. Senin ne zayıflıkların var hepsini keşfettim, ne yapman gerektiğini söylüyorum, beni dinlesen doktora filan da ihtiyacın olmaz" gibi sözler doğru değildir. Eş ne kadar bilgili, tecrübeli olursa olsun kendini doktor yerine koymamalıdır.

ailem dergisi
Ekleme Tarihi: 14.11.2006 - 11:04
Bu mesajı bildir   yoktan üyenin diğer mesajları yoktan`in Profili yoktan Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
recepholding su an offline recepholding  

1613 Mesaj -

En Son On: 12.03.2007 - 12:46
ALLAH RAZI OLSUN

COK FAYDALI BIR PAYLAIM

DEMEKKI NE YAPMAK LAZIM

BU SEKIZ MADDEYI YAPMAMAK LAZIM

SELAM VE DUA ILE
Ekleme Tarihi: 14.11.2006 - 12:14
Bu mesajı bildir   recepholding üyenin diğer mesajları recepholding`in Profili recepholding Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
- HuKuM - su an offline - HuKuM -  

86 Mesaj -

En Son On: 12.12.2006 - 18:04
Malesef , Toplumuzun Her Kesiminde Rastlanan
Kendimizi İyi İfade Edememe ve
Karşımızdakini Anlamamaktaki Israrcı Tavrımız ,
Aile İçindede Belirgin Bir Şekilde Karşımıza Çıkıyor.

Özellikle Teknolojinin Hayatımızda Önemli Bir Yeri
İşgal Etmesiyle , Konuşmaktan Çok Dizileri Seyretmeyi Tercih Ettiğimiz Günümüzde ,
Konuşabilsek , Dinleyebilsek ve Empati Yapabilsek ,
Çok Önemli Gibi Gördüğümüz Sorunları Aşabiliriz Kanısındayım.

gül
Ekleme Tarihi: 14.11.2006 - 12:23
Bu mesajı bildir   - HuKuM - üyenin diğer mesajları - HuKuM -`in Profili - HuKuM - Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
muhammed_cubuk su an offline muhammed_cubuk  

270 Mesaj -

En Son On: 26.01.2013 - 00:38
S.A.
ÇOK GÜZEL PAYLAŞIM KARDEŞİM ALLAH RAZI OLSUN KEŞKE İSLAMA SIMSIKI SARILSAK BU TİP KAVGALAR TARTIŞMALAR HİÇ OLMAZ HEP BİLGİSİZLİĞİMİZDEN KAYNAKLANIYOR..İSLAM DİNİ EŞLER ARASINDAKİ İLİŞKİYİ EN GÜZEL ŞEKİLDE EMRETMİYORMU BİZE.
Ekleme Tarihi: 14.11.2006 - 13:20
Bu mesajı bildir   muhammed_cubuk üyenin diğer mesajları muhammed_cubuk`in Profili muhammed_cubuk Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Havz-i Kevser su an offline Havz-i Kevser  

1543 Mesaj -

En Son On: 22.01.2007 - 19:46
Cinsiyeti: ----- 
Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah...

HAK TEALA evlilere evlenmek isteyenlere ve evleneceklere yardım etsin İnşALLAH sevinçli

Bir yandan kendi nefsinle uğraşırken diğer yandan da evlilikle uğraşmak gerek. Bir nevi Nefse, evlilik vasıtasıyla yeni bir uğraşma sahası açılıyor...Çok dikkatli olmak gerekiyor..
Ekleme Tarihi: 14.11.2006 - 13:44
Bu mesajı bildir   Havz-i Kevser üyenin diğer mesajları Havz-i Kevser`in Profili Havz-i Kevser Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
.:Yakup023:. su an offline .:Yakup023:.  

555 Mesaj -

En Son On: 27.01.2007 - 22:44
Alıntı
Orijınalı Havz-i Kevser

HAK TEALA evlilere evlenmek isteyenlere ve evleneceklere yardım etsin İnşALLAH sevinçli

Bir yandan kendi nefsinle uğraşırken diğer yandan da evlilikle uğraşmak gerek. Bir nevi Nefse, evlilik vasıtasıyla yeni bir uğraşma sahası açılıyor...Çok dikkatli olmak gerekiyor..

Ve Aleyküm selam ve Rahmetullahi..

Abim ne gülümsersin sanki sen bekar kalacan İnşaALLAH seninde mürvetini görecem göz kırpma RABBİM nasip ederse

RABBİM evli olan kardeşlerimin mutluluklarını daim etsin

Yoktan abim bilgiler için ALLAH razı olsun

Bütün kardeşlerime RABBİM hayırlı bir eş nasip etsin

Es selamü aleyküm ve Rahmetullahi..
Ekleme Tarihi: 14.11.2006 - 13:55
Bu mesajı bildir   .:Yakup023:. üyenin diğer mesajları .:Yakup023:.`in Profili .:Yakup023:. Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

1543 Mesaj -

YiTiK_SevDaM kardeşim en güzel evlilik ilimle olan evliliktir. Zira sen çok iyi biliyorsun ki haftada boş vakit bulamıyoruz Elhamdülillah. Evlensek hanım bizi evden kovar sanırım. sevinçli yüzünü gören Cennetlik diye keza annem bile birazcık sitemli bana karşı biraz yüzünü görsem be oğlum der. Yine de Nasip tabi ki HAK TEALA hakımızda hayırlısını versin. Şu var ki: Bişr-i Hafi k.s. un evlilikle ilgili öğüdü hep kulağımdadır...

Ekleme Tarihi: 14.11.2006 - 14:08
Bu mesajı bildir   Havz-i Kevser üyenin diğer mesajları Havz-i Kevser`in Profili Havz-i Kevser Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
yoktan su an offline yoktan  
RE:

1227 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı Havz-i Kevser

Şu var ki: Bişr-i Hafi k.s. un evlilikle ilgili öğüdü hep kulağımdadır...

ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu

bu öğüdü bizimle paylaşırsanız memnun oluruz...

Selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 14.11.2006 - 14:14
Bu mesajı bildir   yoktan üyenin diğer mesajları yoktan`in Profili yoktan Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
.~Sniper~. su an offline .~Sniper~.  

1230 Mesaj -

En Son On: 04.04.2007 - 23:42
Hocam eklemeniz için Allah c.c. razı olsun..

bu 8 yanlışı yapmayacağıma and içerim sevinçli

4. GENELLEMEDE BULUNMA..

bu söz aklıma şu ünlü sözü getirdi..

Bu dahil bütün genellemeler yanlıştır..

f. nietzsche

ben de şöyle bir uyarıda bulunmak istiyorum . her ne kadar evlilik gibi bir tecrübem olmadıysa da evliler bana hak verecektirsevinçli

* baskalarıyla karşılaştırma..

bunu açmaya gerek yok herhalde.. kişinin partnerini bir başkasıyla karşılaştırması büyük bir ahmeklık bence..

tekrar teşekkür ederim hocam ..

ve selamun aleykum.

Ekleme Tarihi: 14.11.2006 - 14:15
Bu mesajı bildir   .~Sniper~. üyenin diğer mesajları .~Sniper~.`in Profili .~Sniper~. Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RE: RE:

1543 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı yoktan

Alıntı
Orijınalı Havz-i Kevser

Şu var ki: Bişr-i Hafi k.s. un evlilikle ilgili öğüdü hep kulağımdadır...

ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu

bu öğüdü bizimle paylaşırsanız memnun oluruz...

Selam ve dua ile

Es Selamu ALeykum Ve Rahmetullah...

Tabi ki yokdan kardeşim

Bişr-i Hafi k.s. Beyazıd-ı Bistami, Hz.Rabia gibi (ilk aklıma gelenler) bekardı.

Birgün nasihat verdiği insanlardan biri şu soruyu sorar.

"Ya Bişr hala bekarsın niçin evlenmiyorsun" cevaben şunu söyler
"Ben bu gaflet hayatımda daha kendi nefsime dahi söz geçiremezken ikinci bir nefsi nasıl yükleneyim."

Ekleme Tarihi: 14.11.2006 - 14:22
yoktan su an offline yoktan  
RE: RE: RE:

1227 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı Havz-i Kevser

Bişr-i Hafi k.s. Beyazıd-ı Bistami, Hz.Rabia gibi (ilk aklıma gelenler) bekardı.

Birgün nasihat verdiği insanlardan biri şu soruyu sorar.

"Ya Bişr hala bekarsın niçin evlenmiyorsun" cevaben şunu söyler
"Ben bu gaflet hayatımda daha kendi nefsime dahi söz geçiremezken ikinci bir nefsi nasıl yükleneyim."

Allah razı olsun kardeşim..

Bu güzel insanları söyledikleri ve yaşamları ayrı güzellikleri içermekte.

Ancak unutulmaması gereken bir şey var.

Peygamber efendimizin evlilik ve evlenmeyi teşvikle ilgili öğütleri.

Selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 14.11.2006 - 14:26
OperatingSySTeM su an offline OperatingSySTeM  

28 Mesaj -

En Son On: 08.01.2007 - 15:32
Cinsiyeti: Bayan 
EsseLaMu AleyKuM

Kardeş çok teşekküler Allah Razı olsun....

Butun kurallar çok doğru ama tabii islami ahlaka sahip inların olması bu işi çözer bence.Allah rızasını gözeten ,desinlere hareket etmeyen ,sadece dil ile değilde hareketede geçiren insanlar olmalıdırlar...Dinimizi doğru bilen ve yaşayan insanlar bu memleketin ihtiyacı var....

Allaha emanet olun
SeLaM & DuA iLe...

(fiemanillah)
Ekleme Tarihi: 14.11.2006 - 15:11
Bu mesajı bildir   OperatingSySTeM üyenin diğer mesajları OperatingSySTeM`in Profili OperatingSySTeM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

1543 Mesaj -

ve Aleykum Selam Ve Berekatu...

Yokdan kardeşim siz söylediğinizde çok haklısınız. Günümüzde evlilik söylemek gerekmez kadın olsun erkek olsun birçok günahdan mü-minleri korur. Peygamber Efendimizin (s.a.v) evlilik konusunda teşvikinin bir sebebide bu cihetledir.

Ben şu hatırlatmayı yapmak istiyorum izninizle:

Günümüzde evliliklerin birçoğu (istisnaları ayırıyorum) sorunlu veyahut mutsuz. Bunun altında nefse hakim olamama olduğu gibi bilgisizliğimizde bir sebep.

Şöyle ki:

Kaç evli bayan kocasının ve kaç kocada eşinin üzerindeki hakları biliyor acaba şöyle konu ile alakalı bir iki hadis aktarmak istiyorum:

Yine Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Ey Allah'ın Resulü. dendi, hangi kadın daha hayırlıdır?''

"Kocası bakınca onu sürura garkeden, emredince itaat eden nefis ve malında, kocasının hoşuna gitmeyen şeyle ona muhalefet etmeyen kadın!" diye cevap verdi."

Nesâi, Nikâh 14 (6,68).

Hakim İbnu Mu'âviye babası Mu'âviye (radıyallahu anh)'den anlatıyor: "Ey Allah'ın Resülü! dedim, bizden her biri üzerinde, zevcesinin hakkı nedir?''

"Kendin yiyince ona da yedirmen, giydiğin zaman ona da giydirmen, yüzüne vurmaman, takbîh etmemen, evin içi hariç onu terketmemen."

(Ebu Dâvud, Nikâh 42, (2142, 2143, 2144).

Fazla uzatmamak için sadece konu ile alakalı 2 hadis aktarmaya çalıştım. Tabi günümüzde evlilikde: nefs büyüklük 2 taraf içinde kendini ezdirmeme ben kölemiyim kocama bağımlı olamam yada eşine aşırılık (dayak) gibi aklıma hemen gelen birçok unsur var.(istisnaları hariç tutuyorum) Bu cihetle ilk mesajımda HAK TEALA evlenenlere evlenmek isteyenlere ve evlilere yardım etsin dedim. Zira ben şu an sadece kendi nefsimle uğraşıyorum o dahi bana yetiyorda artıyor malesefağlar

Lakin herşeye rağmen yokdan kardeşim hakkınız var evlenilmeli zira evlilik birçok günahın önünü kesiyor..
Ekleme Tarihi: 14.11.2006 - 16:04
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 903 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ibrahim45 (46), ebabil54 (51), _EM!NE_ (36), talat (55), nerfa (58), yakupbozseki (59), NeWBaHaR (37), Akbulut (52), vahdet_ahmet (44), saripapatyam (50), bilo78 (46), gurbetten_silay.. (39), Rabbia (52), akaya20 (38), El- Metin (43), rapidhack (42), muazbinismail (40), SANDOKAN (56), SANKOCINK (56), efuli2 (50), hollanda (46), braskim (45), benreceb (42), ergin32 (55), Ozlem (42), suheyla cabuk (52), selman77 (47), kenankara (39), bilalxx (40), iskenderpasa (46), mstfakin (42)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57273 saniyede açıldı