stromectol ivermectin generique kaletra generique rhinocortdexamethasone aldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Gerçekten AŞIK olanlara...

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 12 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Themenicon    Gerçekten AŞIK olanlara...

1125 Mesaj -

En Son On: 17.03.2011 - 17:54
Cinsiyeti: Bayan 

Sabah iş yerine gelirken dinlediğim radyoda bir hikâye anlatılıyordu. Aslının olup olmadığını kesin bilemediğimiz fakat düşündürdükleri itibariyle, dinleyen hemen herkesin alâkasını çekebilecek hikâye şöyleydi: Celâdet ve adaletin timsâli Yavuz Sultan Selim (rahmetullahi aleyh), Mısır Seferinden sonra fethettiği beldede adâlet ve otoriteyi tesis için, bir süre kalmak ister. Bunun için hazırlıklar yapılır ve padişahın otağ-ı hümâyunu kurulur. Sultanın çadırını temizlemekle vazifeli kadınlardan biri, akşamları çadıra dönen Yavuzu o gün ilk defa yakından görür ve o andan sonra onun sevgisiyle yanmaya başlar. Zamanla bu sevgi, bir sevdâ olur Mısırlı kadının yüreğinde. O, düştüğü derdin çaresizliğini bilir; fakat bununla birlikte çâre aramaktan geri durmaz.

Bir cuma günü Koca Yavuz çadırdan çıktıktan sonra bir tanıdığına yazdırdığı kâğıdı, sultanın yastığının yanına iliştiriverir. Kâğıtta; Derdi olan neylesin?yazmaktadır. Sultan, gece istirahatına çekildiğinde yastığının yanında bulduğu kâğıtta yazılı bu ümitsiz cümleye, bir karşılık yazıp yastığının altına bırakır. Kadıncağız sabah,Acaba sultan cevap yazdı mı?heyecanıyla -belki de biraz ümitle- yastığın altına bakar ve kâğıdının arkasına bir şeyler yazılmış olduğunu görür. Sırdaşına okuttuğu bu notta, Derdi olan söylesin! yazmaktadır. Kadıncağız en azından derdini anlatabileceği düşüncesiyle biraz da olsa sevinir, ümitlenir bu cümleyle. Fakat padişahın celâdeti onu korkutmaktadır. Şîrlerin pençe-i kahrında lerzân olduğu Koca Yavuza böyle bir şey söylemek kolay mıdır?!.. Bu defa kadın, Korkuyorsa neylesin?yazılı bir kâğıt bırakır sultanın yastığının altına ve ertesi günü sabırsızlıkla bekler. Ertesi sabah yine yastığın altına heyecanla bakar; sultanın kaleminden çıkan, Hiç korkmasın, söylesin! yazısını görünce kadının ümidi biraz daha artmıştır. Hiç olmazsa kendini yakıp kavuran derdini söyleyecek, kabul görmese de, derdinden bir nebze olsun kurtulacaktır. Kadıncağız bütün cesaretini toplayıp akşam sultanın gelme vaktinde çadırın girişinde bekler. Birazdan Koca Yavuz, bütün haşmetiyle görünür; hâlinden, duruşundan kadının kendisine bir şeyler söylemek istediğini fark eder: Söyle! der kadına. Edeble el-pençe duran kadın titremeye başlar ve dizlerinin bağı çözülür. Padişah gür sesiyle ikinci defa Söyle! deyince, kadın, heyecanından sadece; Efendim! der ve gerisini getiremez; Koca Sultanın celâdetinden duyduğu heyecanla yere yığılır ve ruhunu oracıkta Rabbine teslim eder. Herkesi bir telâş ve heyecan sarsa da, gözler Koca Yavuz’dadır. Meseleyi günlerdir hisseden Yavuzun bu tablo karşısında yüreği yanar, gözleri dolar ve şöyle der: Hakîkî âşık odur ki, sevdiği uğruna kalbi dursun!

..............

Radyodan dinlediğim bu hikâyedeki hakîkî âşık sözü beni başka bir mecrâya yöneltmişti. Kıssalarda fasıl değil, asıldır önemli olan. Ve bu hikâye de hikâye olsun diye değil, aslı anlatmak için okunmuştu. Beni yoktan var eden ve nimetleriyle perverde eden Kâinatın Sultanına karşı ne kadar lâkayd bir ömür sürmekteydim. Beni insan olma, idrâk ve iman etme şerefine erdiren, her varlıkta merhameti güneş gibi ayân olan Vedûd, Rahmân ve Kerîm olan Zâta karşı içimde (hikâyedeki kadının mecâzî aşkındaki derinlik kadar bile) ciddi bir muhabbet ve saygı hâsıl olmamıştı doğrusu. İlâhî aşk benim gibiler için zaten çok uzak bir mevzuydu; fakat âlemi rahmetiyle kuşatan mûhit bir Kudretin varlığını hissedip O'na inandığım hâlde, yine de ömrümün gafletle geçmesiydi bana ızdırap veren.

Yok mudur kuzum sende meçhule karşı bir saygı,

Dipsiz göklerden ürperiş, ötelerden bir kaygı!

Necip Fazıl

diyen şairin anlattığı bu milyarlarca ışık yılı ötesi mesafelerde, milyarlarca yıldız kümesini evirip çeviren ve kullarına şah damarından da yakın olan Mevlâya, O'nun sonsuz merhametine karşı ne kadar lâkayd bir hayatın içindeydim. Yıllar önce çalıştığım okulun müdürü Fazlı Beyin bir vesileyle okuduğu ibretlik mısralar geldi aklıma. Bir ârif zât, biraz hava almak için dolaşırken, yolda ihtiyar bir zâta rast gelir. Selâm verdikten sonra merhametle baktığı yaşlı adama irticalen şu dörtlüğü okur:

Merhaba baba, dayı!

Bıyığı kabadayı

Bunca yıl yaş yaşadın

Ne doldurdun kaba dayı?

Kaba ne doldurmuştum? Ömür sermayesi tükenmeye doğru yol alırken, hâlâ Yazda yiyim, kışta giyim derdine sarf olunup buldu ömür intihâ. çizgisinin dışına çıkamamıştım. İnsan olmak gerçekten ne zormuş! Bir an hüzünlü gurbette yaşayan merhamet insanının:Sizi harekete geçirmeyen imanın, sizi sırattan geçirmesine imkân yoktur... cümlesi yankılandı beynimde. Bizi Sultanlar Sultanına ulaştıracak, gecelerimizi aydınlatacak namaz için, gafletten uyanmak için, kaba bir şeyler doldurmak için; aşk, şevk ve dert lâzımdı.

Aşk ağlatır, dert söyletir. demiş atalarımız. Aşk ve dert yoksa neye ağlayacak, neyi söyleyeceğiz?!.. Dertlerimiz; daha iyi hayat şartları, benliğin susmayan feryatları ve maîşet olunca, kasrına Rahmânın nüzul eylediği secde gecelerine, gözyaşı gecelerine de uzak kalıyorduk.

Tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum

Gökyüzünden habersiz uçurtma uçurmuşum.

Necip Fâzıl

mısralarının müşahhaslaştırdığı bir hayatın temsilcisi olmaktan çok üzülüyorum. Zaman göz açıp-kapama çabukluğunda hızla geçerken, ben insan olmanın gerektirdiği birçok şeyi yerine getirmeden yalan dünyada oyalanıp durmaktayım. Dilimde, Niyazi-i Mısrînin Bir ticaret yapamadım, nakd-i ömür oldu hebâ. ve Sultan Üçüncü Muradın Uyan ey gözlerim gafletten uyan. mısraları olduğu hâlde, neden sözüyle özü bir olanlardan değilim?!..

Bu düşünceler içinde iş yerine ulaştığımda yine Yavuz Sultan Selim (ra) geldi aklıma. Bu hikâyeyle ona olan muhabbet ve hürmetim biraz daha artmıştı. Yavuzun kıssası, hayatın gâyesini hatırlatıyordu bana sürekli. Elim masada duran Çileye gayr-i ihtiyari uzandı; rastgele açtım, sayfa yirmi dörtteki mısraları okudum:

Her şey, her şey şu tek müjdede

Yoktur ölüm, Allah diyene!

Canım kurban, başı secdede,

İki büklüm, Allah (cc) diyene!

Necip Fâzıl

Tahir TANER

AH AH AH....

:(
Ekleme Tarihi: 30.10.2006 - 16:05
Bu mesajı bildir   Son-GüL üyenin diğer mesajları Son-GüL`in Profili Son-GüL Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rifat56 su an offline rifat56  

5108 Mesaj -

En Son On: 22.01.2023 - 00:33
Cinsiyeti: ----- 
gül Allah Razı Olsun gül

Aşk ağlatır, dert söyletir. demiş atalarımız. Aşk ve dert yoksa neye ağlayacak, neyi söyleyeceğiz?!.. Dertlerimiz; daha iyi hayat şartları, benliğin susmayan feryatları ve maîşet olunca, kasrına Rahmânın nüzul eylediği secde gecelerine, gözyaşı gecelerine de uzak kalıyorduk.
gül

Ekleme Tarihi: 30.10.2006 - 16:47
Bu mesajı bildir   rifat56 üyenin diğer mesajları rifat56`in Profili rifat56 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
ozlemnur79 su an offline ozlemnur79  

201 Mesaj -

En Son On: 09.03.2007 - 23:42
çok güzel...Rabbim razı olsun sizden...

Gerçekten ibret alınacak bir yazı idi.Gerçek Aşk.İlahi aşk...

Rabbim bizleri senin aşkından mahrum eyleme ya rabbim.

Amiinnnn
Ekleme Tarihi: 30.10.2006 - 16:59
Bu mesajı bildir   ozlemnur79 üyenin diğer mesajları ozlemnur79`in Profili ozlemnur79 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~HiLaLaY~ su an offline ~HiLaLaY~  

2765 Mesaj -

En Son On: 04.12.2007 - 11:08
Songul can paylaşım için teşekkürler

Allah Razı Olsun

AŞK tır cümle alemi dile getiren....

Sevgi Selam ve DUA ile...gül

Ekleme Tarihi: 30.10.2006 - 17:01
Bu mesajı bildir   ~HiLaLaY~ üyenin diğer mesajları ~HiLaLaY~`in Profili ~HiLaLaY~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
lorin su an offline lorin  
RE:

186 Mesaj -

En Son On: 26.04.2007 - 01:43
Alıntı
Orijınalı ozlemnur79

çok güzel...Rabbim razı olsun sizden...

Gerçekten ibret alınacak bir yazı idi.Gerçek Aşk.İlahi aşk...

Rabbim bizleri senin aşkından mahrum eyleme ya rabbim.

Amiinnnn

..AMİİN...İNŞALLAH
Ekleme Tarihi: 30.10.2006 - 17:22
Bu mesajı bildir   lorin üyenin diğer mesajları lorin`in Profili lorin Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
CiVELEK su an offline CiVELEK  
RE:

978 Mesaj -

En Son On: 22.03.2007 - 14:19
Cinsiyeti: Erkek 
Allah Razı Olsun

içim ürperdi çok güzeldi eline yüreğine sağlık....
Ekleme Tarihi: 30.10.2006 - 17:24
Bu mesajı bildir   CiVELEK üyenin diğer mesajları CiVELEK`in Profili CiVELEK Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Son-GüL su an offline Son-GüL  

1125 Mesaj -

AMİN...

cümlemizden inşaALLAH...

gül

AH keşke gerçekten aşık olabilsek...

O(c.c)'na aşık olabilsek...

KEŞKE...

Ekleme Tarihi: 06.11.2006 - 13:22
Bu mesajı bildir   Son-GüL üyenin diğer mesajları Son-GüL`in Profili Son-GüL Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
tutkunadem su an offline tutkunadem  
RE:

575 Mesaj -

En Son On: 28.07.2013 - 17:00
Cinsiyeti: Erkek 
Alıntı
Orijınalı Songul

AMİN...

cümlemizden inşaALLAH...

gül

AH keşke gerçekten aşık olabilsek...

O(c.c)'na aşık olabilsek...

KEŞKE...

amin amin insALLAH...
gül
Ekleme Tarihi: 06.11.2006 - 13:35
Bu mesajı bildir   tutkunadem üyenin diğer mesajları tutkunadem`in Profili tutkunadem Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
AGLIYORUM su an offline AGLIYORUM  
RE: Gerçekten AŞIK olanlara...

500 Mesaj -

En Son On: 01.08.2007 - 20:33
Alıntı
Orijınalı Songul

Sizi harekete geçirmeyen imanın, sizi sırattan geçirmesine imkân yoktur...

Ey Merhametlilerin en merhametlisi olan ALLAHım...iman etmenin Senin katındaki manası ne ise bizleri buna nail eyle...

agla agla agla

Ekleme Tarihi: 07.11.2006 - 02:57
Bu mesajı bildir   AGLIYORUM üyenin diğer mesajları AGLIYORUM`in Profili AGLIYORUM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
nazli64 su an offline nazli64  
Ayağım takılıyor yerdeki gölgelere

110 Mesaj -

En Son On: 11.10.2014 - 06:07
selamun aleyküm ve rahmetullah ve berekatuhu ebeden ve daimen

harika bir yazıydı ellerine saglık bizimle paylaştıgın için

biliyormusun bu son zamanlardada bende saplantı haline gelen bir yaraya parmak basmışın. aslında niye Allahı bu kadar çok sevdiğimizi söylediğimiz halde bu aşkın bu sevdanın hala hayatımızda emmaresiyok????????

Çünkü biz bu aşk için bedel ödemedik bedel ödenmeyen şeyin ne degeri olurki ????

Allahın aşkını ucuz pazar elbisesi gibi taşıyoruz üzerimizde!!!!!!

Bunun sebebi ise Necip Fazıl'ın şu şiirindesaklı

Gönlüm uçmak isterken semavi ülkelere
Ayagım takılıyor yerdeki gölgelere.

Kalpler Kudret elinde Olan Allah gölgeleri kaldırıp ayaklarımızın altından bizi kapısına hakkıyla kul olanlardan eyler inşallah.

Bu mesaj 2 kez ve en son nazli64 tarafından 27.11.2006 - 12:48 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 27.11.2006 - 12:29
Bu mesajı bildir   nazli64 üyenin diğer mesajları nazli64`in Profili nazli64 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Son-GüL su an offline Son-GüL  
Nazlı64 Bacım...

1125 Mesaj -

Canım seni unutmadım merak etme,

Duaların için ALLAH razı olsun,

Yalnız msn adresini silersen iyi olur,

Msn adresi e-mail adresi yazmak yasak,

İyisindir inşaALLAH,

ALLAH (c.c) sana ve tüm hastalara şifa versin inşaALLAH...

Dualaraımda olacaksın inşaALLAH,

SELAM VE DUA İLE...

gül

Bu mesaj 1 kez ve en son Songul tarafından 27.11.2006 - 12:43 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 27.11.2006 - 12:42
nazli64 su an offline nazli64  

110 Mesaj -

En Son On: 11.10.2014 - 06:07

Bu mesaj 1 kez ve en son nazli64 tarafından 27.11.2006 - 12:47 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 27.11.2006 - 12:44
Bu mesajı bildir   nazli64 üyenin diğer mesajları nazli64`in Profili nazli64 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 872 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
karaali70 (54), Mücahit58 (42), firdevs_91 (33), harman76 (48), gul2 (47), özgür3 (35), songokou (42), nuri72 (52), aysun saglam (46), dalin (39), caglar_1988 (36), emine_yilmaz (45), elif19 (37), morcali (63), enderim23 (46), aga2 (61), hüzünlü gurbet (46), yeþil (42), 1yavuz (53), suvari_ (41), gazeteci1985 (39), adem03 (45), azzat (60), huemeyra41 (32), Kursad_ist (46), ruhan_ruhani (41), eskalibo (50), neofatih (39), yuuusuf (43), yunuscelik (46)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56153 saniyede açıldı