fluvoxamine kamagra generique colchicine kamagra ivermectin seretide inhaler seretide rotacaps seretide serevent serocryptin seromycin serophene seropram seroquel servambutol servanolol servicillin serviclofen servispor servitet silagra sildalis sildenafil silvitra simcora simvasine simvast sinemet cr sinemet sinequan singulair sirdalud skinoren smap sortis spersanicol spiroctan sporanox starlix stocrin strattera stromectol suhagra force suhagra sumycin super avana

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » ÇOCUK EĞİTİMİ » Onlara sahip cıkalım..

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 4 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Onlara sahip cıkalım..

821 Mesaj -

En Son On: 15.08.2010 - 17:32
Cinsiyeti: Bayan 

Selamun Aleyküm..
MahSuMiYeTiN SiMGesi oLan CoCuKLaRıMıZ
Evimizin neşesi..Agacımızın meyvası..Emaneti boynumuza yaradanın hediyesi...Oruc cok zor gelmiş anlaşılan rengi benzi atmış..Birazda aclık hissi onu asileştirmiş..Bir rüzgar gibi sert esti evin icine..Ne oluyor demekten alıkoyamadık kendimizi..Okul cantasını savurdugu gibi köşeye..Aynen şu soruyu yöneltti..

__ Abla arkadaşım tekke orucu tutuyor sadece sabahtan öglene kadar ben neden bütün gün oruc tutuyorum?

__ Can cevap vermeden sana bir soru sorayım..Ögretmenin sana ödev verse onu yarım yaparmısın ?

__ Yok yapmam...

__ Peki neden ?

__ İyi not almak icin..

__ Hmmm..Bizi kim yarattı ?

__ "Allah" ablacım..

__ Peki o bize ne ödev verdi..Sabah Ezan'ından Akşam Ezan'ına kadar hicbirsey yemememizi..Yani oruc tutmayı..Peki biz bu ödevi yarım yapsak olurmu ?

__ Haklısın ablacım..Ama Anneler cocuklarına yalan söylemezdi..O arkadasımın annesi yalancımı ?

__ Hayır..Sadece biz Allah'ın bize emrettigi sekilde yaşamaya çalışıyoruz... Aramızdaki fark bu olsa gerek..

Bu diyalog böylece sürüp gidiyor...4. ve 5. sınıflarında okutanların çoğu sınıf öğretmenleridir, bu dersi okutmak için yetiştirilmiş değillerdir, bir kısmının inancı ve ameli de İslâm ile bağdaşmamaktadır...

Çocuklarımız için din bilgisinin iki kaynağı vardır: Çevre ve okul.
1) Çevre:
Burada çevreden maksadım, çocuğun ilk bilgi, âile ocağı, akraba, mahalle gibi okul dışındaki yakın muhittir... Çocuk yedi yaşına kadar aileden başlayarak çevreden edindiği dinî bilgi izini bir ömür boyu taşımaktadır...

2) Okul:
6-11 yaşları arasında ilkokul öğrencisi olan çocuk, okula girmekle yeni bir kaynak daha kazanmış olur, fakat onun çevre kaynağı ile de alâkası devam eder... Nasıl başarılı bir öğretimde aile-okul işbirliğine ihtiyaç varsa, aynı şekilde, bunun bir bölümü olan din eğitim ve öğretiminde de bu iki kaynağın sıkı bir işbirliğine ihtiyacı vardır... Çocuk, çevresinden edindiği din bilgisi ile, din sevgi ve saygısı gibi duygularını okulda geliştirmelidir...

Bu iki kaynak arasıda bir çelişme ve uçurumun bulunması çocukta, telâfisi güç buhranlar doğurabilir...

Çocuk, din sevgi ve bilgisini ezber veya muhakeme yoluyla değil, tekrar tekrar görerek, hissederek, teşvik ve telkinler ile elde edecektir... Bu sebeple de okul, onun aileden aldığı itikad ve duyguyu yıkmamakla görevli olduğu gibi,çevre de tatbikatıyla ona, hurâfe ve bidatlardan uzak, aslına uygun bir itikad ve itiyad göstermek borcundadır...

Bu dersi okutmak üzere öğretmen yetişsin diye, İlâhiyât Fakültelerinde bir program açılmıştır, fakat YÖK ile M.E. Bakanlığı işbirliği yaparak bu programa yeterli öğrenci almamaktadırlar... Halen İlâhiyât Fakültesi mezunu birçok eleman bulunduğu halde, bunlar öğretmen olarak tâyin edilmemekte, norm kadro bahane edilerek ders, uzman öğretmenlere değil, sınıf öğretmenlerine verilmektedir...Türkiye'de, Anayasa'ya göre mecbûrî olan "Din Kültürü Ahlâk Bilgisi" dersi dışında, yine Anayasa'nın yer verdiği "velîlerin isteğine bağlı olarak çocuklar için de bir din eğitim ve öğretimi vardır, ancak devlet bu maddeyi işletmemekte, sivil kurum ve kuruluşların hattâ Diyanet İşleri Başkanlığının, 16 yaşına gelmemiş çocuklara din eğitim ve öğretimi vermesini engellemektedir...

Bir kere ben buna itiraz ediyorum, devletin böyle bir hakkının bulunmadığını, ayrıca Anayasa'ya göre de, sözünü ettiğim din eğitimini engelleyenlerin hukuka aykırı davrandıklarını söylüyorum...

Bir mümin çocuğuna İslâm eğitim ve öğretimi vemek istiyor, ama 16 yaşına kadar bunu kendisi, istediği yerde ve istediği şekilde verdiremiyor, okulda da verilmiyor, hattâ din hakkında bazı olumsuz, yanlış, tek yanlı... telkinler de sözkonusu olabiliyor...

Çocuğa namaz ve oruç gibi ibâdetlerin eğitimini (bilgisini değil) vermek şöyle dursun, aileden aldığı yarım yamalak eğitimle bunları yapmak isteyen öğrenciler engelleniyorlar...

Şimdi bu müslüman velî ne yapacak? Çocuk onun mu, başkalarının mı?

Mümin kardeşlerimiz cocuklarımız her zaman koruyup gözetim altında tutalım.. Ögrettiklerimiz cevreyle celişebilir ve evlatlarımız yanlış yollara sapabilir..

Selam Ve Dua ile..

Bu mesaj 3 kez ve en son DoLunaY000 tarafından 25.09.2006 - 21:48 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 25.09.2006 - 21:30
Bu mesajı bildir   DoLuNaY üyenin diğer mesajları DoLuNaY`in Profili DoLuNaY Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Son-GüL su an offline Son-GüL  

1125 Mesaj -

En Son On: 17.03.2011 - 17:54
Ve aleyküm selam,

Verdiğin tepkiyi çok iyi anlayabiliyorum Dolunay kardeşim,

O kadar çok kızıyorum ki devlete dini bi eğitim alamadığım için ve İSLAM'a göre yetiştirilemediğim için,

Sadece kendim için değil ilerde çoçuklarımız olrsa onlara İslam'ı anlatamamaktan yaşatamamaktan çok korkuyorum,

Şimdiden dini bi eğitim alabilecekleri bi yer bulmaya çalışıyorum,hem yeğenlerim için hem de ilerde kendi çocuklarım için.

Ne kadar ilginç de mi Müslüman bi ülkede Müslüman evlatlar yetiştiremiyoruz,

Hakkımız olsun ama ahirette alırız inşaALLAH,

Ailelere bu durumda çok büyük bi yük düşüyor,bu zamanda nasıl hayırlı bi evlat yetiştirilir,nasıl okututulur bilmiyorum...

ALLAH yardımcımız olsun...
AMİN
Ekleme Tarihi: 29.09.2006 - 14:03
Bu mesajı bildir   Son-GüL üyenin diğer mesajları Son-GüL`in Profili Son-GüL Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~HiLaLaY~ su an offline ~HiLaLaY~  

2765 Mesaj -

En Son On: 04.12.2007 - 11:08
Ve aleykümüs selam

DoLunaY canım çook güzel bir konuya değinmişsin can

Allah(c.c) razı olsun...

Rabbim ailerimizin yar ve yardımcısı olsun

Rabbim bu bilincin farkına vardırsın tüm inananları

bu yolda doğru olanı göstersin islamın en güzel prensipleriye

yaşatsın inşAllah...

Sevgi Selam ve DUA ile...gül

Ekleme Tarihi: 29.09.2006 - 15:53
Bu mesajı bildir   ~HiLaLaY~ üyenin diğer mesajları ~HiLaLaY~`in Profili ~HiLaLaY~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
DoLuNaY su an offline DoLuNaY  
...

821 Mesaj -

En Son On: 15.08.2010 - 17:32
Allah Razı Olsun Canlar keşke herkez sizin gibi ilgili olsa..gülgülgül

Kendisini bilmeye başladıgında cocuk, varlıgının sebebini arastırmaya baslar..Belkide cocugun ilk sorusudur bu kendine..

Ben Kimim?

Birinin cevabını bulmadan daha, bir yeni soru gelip takılır aklına..

Günah!.. neydi , nicindi?

Cocuklarımızın en sık duydugu kavramlardan biriydi bu..Günah..!!

Sonra Cennet sonra Cehennem ,Ayıp Helal, Haram..

Allah?
Aşk?
Sevda?

Baharda topragın uyanısı, yeryüzünün ziynetlerini takışı...Gece ve Gündüz..Yüreginde başlayan taze uyanışlar..

Ilk kendilerini tanıyabilmek icin derinleşir düşünceleri...Onlara özen gösterelim..Onlara sahip cıkalım..Klavuzları olalım dogru olanda bu degilmidir? Onlar Bize Yüce Yaradandan hediye emanet..Muhafaza edip en iyi sekilde yetistirmek icin mücadele verelim..Koruyalım Gözetelim...

Selam Ve Dua ile..

Ekleme Tarihi: 04.10.2006 - 02:11
Bu mesajı bildir   DoLuNaY üyenin diğer mesajları DoLuNaY`in Profili DoLuNaY Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 795 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
karaali70 (54), Mücahit58 (42), firdevs_91 (33), harman76 (48), gul2 (47), özgür3 (35), songokou (42), nuri72 (52), aysun saglam (46), dalin (39), caglar_1988 (36), emine_yilmaz (45), elif19 (37), morcali (63), enderim23 (46), aga2 (61), hüzünlü gurbet (46), yeþil (42), 1yavuz (53), suvari_ (41), gazeteci1985 (39), adem03 (45), azzat (60), huemeyra41 (32), Kursad_ist (46), ruhan_ruhani (41), eskalibo (50), neofatih (39), yuuusuf (43), yunuscelik (46)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55193 saniyede açıldı