generique kaletra stromectol dexamethasone generique colchicine ivermektine cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » BÜYÜK ŞAHSİYETLER » RÂBÎAİ ADEVİYYE

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 2 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
RÂBÎAİ ADEVİYYE

1613 Mesaj -

En Son On: 12.03.2007 - 12:46
Cinsiyeti: Erkek 
RÂBÎAİ ADEVİYYE

Velî hanımlardan biri de Basra'da büyüyüp, Kudüs'te 135 tarihinde (M. 752) vefat

eden Rabia-i Adeviyye'dir.

Rabia-i Adeviyye, Basra'da dindar bir babanın fakir çocuğu olarak doğmuş, bâliğ

olmadan vefat eden ebeveyninden sonra da, fakirlik ve öksüzlük mihneti altında yalnız

bir hayata mecbur kalmıştır.

Allah âdildir. Bir yandan alırsa, diğer yandan verir. Bu yokluk ve mahrumiyet,

kendini Allah'a veren Rabia'da mânevi duyguların inkişafına sebeb olmuş; iç âlemine

dönen Rabia, kısa zamanda günün büyük velilerinden Süfyân-ı Sevri, Hasan-ı Basri gibi

zâtların da gıbta ve takdirlerine lâyık hâle gelmiştir.

Kulübeciğinin içinde serili bir hasır, köşesinde ise içi hurma yaprağı ile dolu bir

minderciğinden ibaret ev döşemesi, onu hiçbir zaman üzmemiş, bilakis huzur verip vecd

almasına sebeb olmuştur. Nitekim kendisini ziyarete gelen Süfyan-ı Sevri, "Yâ Rabia,

arzu ederseniz yakınlarınız size yardım ederler. Bulunduğunuz bu mütevazi döşemeyi

değiştirir, hâlinize bir çekidüzen verebilirsiniz" yolu bir teklifte bulunmak istemiş,

ancak Rabia'nın cevabı kesin olmuştur:

"Ben hâlimden müşteki değilim ki, onlara müracaat ihtiyacını duyayım. Hattâ içinde

bulunduğum hâlden, Bütün Dünya Elinde Olana dahi müracaat etmedim. Nerde kaldı ki, o

dünyanın zerresine sahip olan âciz insanlara rica edeyim."

Alâkalı eserlerin kaydettiklerine göre, Rabia'da bir tek ölçü vardı. O da şu fani

ömrün, İslâm'a en uygun şekilde yaşanıp yaşanmaması idi. Şayet, dinî emirlere tıpatıp

uyan bir hayat yaşanıyorsa, onun nazarında işte bu hayat gayesini bulmuş, hedefine

ermişti. İsterse o hayat, hasır üstünde geçsin, isterse hasır dahi bulamasın da toprak

üstünde devam etsin...

Bundandır ki, Basralı zenginlerden olan Süleyman Haşimî, kendisine bir mektup yazıp,
kazancını ve ileride daha da çoğalacak servetini izah ettikten sonra: "Bütün bunlar

senin emrine âmâdedir. Yeter ki, beni kabûl eyle, nikâhım altına girmeye razı ol"

deyince, Rabia'nın cevabı sert olmuştur:

"Kazancınla mağrur olup, ona güvenme. Bunlar köpük gibidirler. Ne ölüme mani

olurlar, ne de başına gelecek bir takdire. Sen yarın varacağın İlâhi huzurda sana lâzım
olana bak, onunla teselli ol. Bir de sakın, ben ölürken vasiyet ederim de bu servetimle
arkamdan hayır işlerler, diye bir vesveseye de aldanma. Sen kendin kendine vâsi ol,

servetini kendi elinde İslâmî hizmete harca, ölmeden vasiyetini kendin yerine getir.

Şunu da unutma ki, emrime âmâde edeceğini yazdığın şey, gönlüme ağırlık, kalbime

karanlık verir. Benim için câzip bir şey olmaktan çoktan uzaklaşmıştır onlar..."

Rabia, vefatından önceki günlerde babasına sık sık şöyle hatırlatma yapardı:

"Babacığım, bizi haramla beslemekten kork. Ben dünyada aç kalmaya sabredebilirim.

Ama Cehennem ateşinde yanmaya mütehammil değilim..."

Hanımlar ziyaretine gelirler, nasihat isterlerdi. Söylediklerinden biri de

şöyledir:

"İyiliklerinizi de gizleyin. Tıpkı kötülüklerinizi gizlediğiniz gibi. İyiliklerini

ilân etmek, rüzgarın karşısında un savurmak gibidir. Alıp götürür: Eliniz boşta kalır."
Rabia, bütün varlığını imana, İslâm'a bağlamış, dinî hayatın İslâmi hizmetin dışında

hiçbir şeyi düşünemez, kalbine getiremez olmuştu. Bu yüzden evlenmeyi bile

düşünmemişti.

Bir gün kendisine niçin evlenmediğini sordular. Cevabı şöyle oldu; .

"Üç şey, vardır ki benim bütün dünyamı dolduruyor. Evlenmeyi düşünmeye vakit

bırakmıyor."

Sordular:

"Nedir o üç şey?"

Cevap verdi:

"1-Son nefesimi verirken imanla gidecek miyim?

2-Mahşerde kitabım sağımdan mı, solumdan mı verilecek?

3-Halk, Cennetle Cehennem yolunda ikiye bölününce; ben hangisinde yer alacağım"

İşte Rabia'nın ömür boyu zihnini meşgul eden ve bütün bir hayat boyunca hizmetini bu
inancı icabınca yapmasına sebeb olan anlayış ve tefekkürü...

Böyle düşünüp böyle yaşadığı içindir ki, tam bin dört yüz yıl geçmiş aradan... Nice

hanımlar yaşamış, nice kadınlar gelip geçmiş bu dünyadan: Ama onların ne namları

kalmış, ne de nişanları. Tabii ki Rabia bunlardan müstesna...

O, hâlâ bütün dillerde destan, gönüllerde Sultan, milyonlarca Müslümanın mânevî

hediyelerine muhatap unutulmaz bir insan... Bunun için evlenmeyi düşünmemiş, bundan

dolayı kendini devrinin İslâmi hizmetine vakfetmiş, bundan dolayı unutulmaz

olmuş...

Bir gün namazda iken evine hırsız giren Rabia: namazını bitirinceye kadar hırsızın

birşey bulamayıp eli boş döndüğünü anlayınca seslendi:

"Ey muhtaç adam, bari ibrikteki sudan abdest alıp iki rek'at namaz kıl da, emeğin

büsbütün boşuna gitmesin..."

Hırsız şaşırmış, korkuyla karışık bir ruh haline kapılmıştı: Hemen abdest alıp orada
namaza durdu:

Rabia bundan sonra ellerini kaldırıp dua etti:

"Yâ Rab, bu muhtaç, benim evimde alacak birşey bulamadı, onu senin kapına gönderdim.
Sen elbette benim gibi değilsin. Onu boş çevirmezsin..."

Namazı bitiren hırsızın, tevbe, istiğfar etmeye başladığını duyunca; bu defa da

şöyle yalvardı:

"Yâ Rab; bu adam kapında birkaç dakika bekledi hemen kabul ettin, ama bu âciz, bütün
ömür boyu kapındayım, hâlâ böyle kabûl edilemedim..."

Kulağına gelen ses şöyleydi: "üzülme, onu senin hürmetine kabul ettik..."
Ekleme Tarihi: 05.09.2006 - 23:29
Bu mesajı bildir   recepholding üyenin diğer mesajları recepholding`in Profili recepholding Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
astaravista253 su an offline astaravista253  

791 Mesaj -

En Son On: 10.06.2009 - 12:40
Cinsiyeti: Erkek 
recepholding Abi Paylaşımın İçin Allah Razı Olsun

Selam ve DUA İle...
Ekleme Tarihi: 06.09.2006 - 11:51
Bu mesajı bildir   astaravista253 üyenin diğer mesajları astaravista253`in Profili astaravista253 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 955 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
nailgencer (44), Orchidee (37), onersinanc (67), sivas58 (59), selale 1 (48), kir cicegi (33), Türkiz (54), murad safak (48), hanik (56), musti58 (52), hvv23 (41), meryema (44), YUSSF (51), erdal.sahin (45), kadir_eyup (44), ufux (49), sankay (49), Ebu Muhammed (49), UmutK (47), yasmin79 (45), Turkiyeli 66 Ac.. (35), sayyad82 (42), Cerez (56), serapbuyukcivel.. (56), Mustafa. (53), crixso (47), fatihbeyza (51), aydinfuat1991 (34), bekar ögretmen (45), leventay24 (60), selyum (45), fatihmeskul (47), altug utku (46), emrebey (51)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54865 saniyede açıldı