hydroxychloroquine kaletra generique luvox kaletra ivermectine seretide inhaler seretide rotacaps seretide serevent serocryptin seromycin serophene seropram seroquel servambutol servanolol servicillin serviclofen servispor servitet silagra sildalis sildenafil silvitra simcora simvasine simvast sinemet cr sinemet sinequan singulair sirdalud skinoren smap sortis spersanicol spiroctan sporanox starlix stocrin strattera stromectol suhagra force suhagra sumycin super avana

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » BÜYÜK ŞAHSİYETLER » İMAM-I ZÜFER

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 2 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
İMAM-I ZÜFER

1613 Mesaj -

En Son On: 12.03.2007 - 12:46
Cinsiyeti: Erkek 
İMAM-I ZÜFER

İmam-ı A'zam Hazretleri'nin yardımcısı mesabesinde, hatta sağ kolu diye tarif

edilen çok kıymetli talebeleri vardır. Fıkıh kitaplarında isimleri ve görüşleri

zikredilen bu değerli müctehidlerden biri İmamı Ebû Yûsuf, diğeri İmam-ı Muhammed,

sözünü edeceğimiz üçüncüsü de İmamı Zûfer'dir. İmamı Zûfer, hem âlim, hem zâhid, hem

de beliğ ve fasih konuşan bir zâttı. Hadîsi çok iyi bilir, fıkhı bütün derinlikleriyle

anlar, her mes'elede aklını, mantığını iyi işleterek karar verirdi. Bu yüzden İmam-ı

A'zam Hazretleri de kendisine hürmet eder, meclise gelince onu talebelerinin üst

tarafına oturturdu.

Bununla beraber Züfer ilmî hürriyetini korurdu. Bazı mes'elelerde İmam-ı A'zam

Hazretleri'ne muhalif kalmış, aksi tarafı bile tercih etmiştir. Kendisi Bağdad'da

yaşamış, bir ara kardeşinin ölümü üzerine Basra'ya giderek, miras mes'elesini

halletmek istemişti. Basra'ya varır varmaz halk büyük tehacüm gösterdiğinden, bir daha

Bağdad'a dönme fırsatı bulamamış. kırk sekiz yaşında iken, 158 tarihinde orada vefat

etmiştir.

Ebû Hanîfe mezhebinde bir müctehid olan İmam-ı Züfer, karşılaştığı mes'eleleri

mantıkî misallerle pek güzel izah ederdi. Bir tanesini burada misal olarak arzediyorum
sizlere:

Bir adam Ebû Hanife Hazretleri'ne geldi:

- Ben bu sabah bilmeden nebiz içtim, sarhoş oldum. Karımı bir talâk ile boşadım mı,

boşamadım mı bilmiyorum, ne dersiniz? dedi.

İmam-ı A'zam:

- Karın nikâhlındır, git aile hayatına devam et, boşadığını kesinlikle hatırlarsan

gel, dedi.

Adam oradan çıkıp Süfyân-ı Sevri'ye vardı:

- Ben bu sabah nebiz içtim, sarhoş oldum. Karımı boşadım mı, boşamadın mı

bilemiyorum, dedi.

Sevrî de şöyle cevap verdi:

- Git karına müracaat et, boşadığını geri aldığını söyle. Eğer boşamışsan ric'at

etmiş olursun. boşamamışsan ric'atten dolayı birşey lâzım gelmez.

Adam bundan sonra Basralı âlim Şerîk'e geldi. Ona da sordu, o da şöyle dedi:

- Git karını önce ric'î talâkla boşa. Sonra yeniden müracaat et. Ric'i talâkı ibtal

et. En sonunda İmamı Zûfer'e gelen adam; ona da sordu sualini.

İmamı Zûfer:

- Benden önce kimseye sordun mu bu suali? dedi.

Adam:

- Sordum.

- Ne dediler?

- Ebû Hanîfe: "Git aile hayatını yaşa, karını boşadığına dâir kanaatin kesinleşirse

gel," dedi. İmam-ı Züfer:

- Bu doğrunun ta kendisidir.

- Sevri de dedi ki: "Git karına müracaat et, boşanmışsan ric'at etmekle vazgeçmiş

olursun, boşamamışsan ric'atın bir şeyi gerektirmez.

İmam-ı Züfer:

- Bundan daha sağlam cevap olamaz

- Şerik'e de sordum; o da dedi ki: "Git karını ric'i talâkla boşa, ondan sonra

ric'at ederek vazgeç."

İmamı Züfer bu cevabı işitince dâkikalarca güldü, sonra da şöyle veciz bir misalle

verilen cevapları açıkladı.

- Senin durumun, selin gittiği çamurlu yerden, üzerine çamur sıçratan adamın durumu

gibidir. İmam-ı A'zam:

- Git. namazını kıl, ibadetini yap, elbisene sıçrayan çamurun necis olduğunu

kesinlikle bilirsen gel, demiştir. Süfyân-ı Sevri: -Git, elbiseni yıka, eğer sıçrayan

çamur necisse yıkadın zaten, değilse yıkamakla birşey lazım gelmez, demiştir. Şerik

ise şöyle demiştir: -Sen önce elbisene bevlet, ondan sonra da yıka!..
Ekleme Tarihi: 05.09.2006 - 23:17
Bu mesajı bildir   recepholding üyenin diğer mesajları recepholding`in Profili recepholding Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
astaravista253 su an offline astaravista253  

791 Mesaj -

En Son On: 10.06.2009 - 12:40
Cinsiyeti: Erkek 
recepholding Abi Paylaşımın İçin Allah Razı Olsun

Selam ve DUA İle...

Ekleme Tarihi: 06.09.2006 - 11:55
Bu mesajı bildir   astaravista253 üyenin diğer mesajları astaravista253`in Profili astaravista253 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 1020 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
nailgencer (44), Orchidee (37), onersinanc (67), sivas58 (59), selale 1 (48), kir cicegi (33), Türkiz (54), murad safak (48), hanik (56), musti58 (52), hvv23 (41), meryema (44), YUSSF (51), erdal.sahin (45), kadir_eyup (44), ufux (49), sankay (49), Ebu Muhammed (49), UmutK (47), yasmin79 (45), Turkiyeli 66 Ac.. (35), sayyad82 (42), Cerez (56), serapbuyukcivel.. (56), Mustafa. (53), crixso (47), fatihbeyza (51), aydinfuat1991 (34), bekar ögretmen (45), leventay24 (60), selyum (45), fatihmeskul (47), altug utku (46), emrebey (51)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58251 saniyede açıldı