generique kaletra ivermektin generique rhinocorthydroxychloroquine ivermectine voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » BÜYÜK ŞAHSİYETLER » MERAK ETTİM

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 12 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
muhammed ümmeti su an offline muhammed ümmeti  
MERAK ETTİM

137 Mesaj -

En Son On: 26.09.2008 - 18:15
Cinsiyeti: Bayan 
esselamun aleyküm arkadaşlar
ben size birşey sormak istiyorum hani insanın kaderinde ki kişi belliymiş ya bununla ilgili bir arkadaşım bir şey anlattı sizden bu konuyla ilgili bilgi ve bu olayın doğruluğu hakkında bilgi istiyorum
"bir sahabe efendimiz uzunca bir süre evlenememiş. peygamber efendimizde (sav) cebrail as sormuş oda herkes enes denilen yerde evleneceği kişiyi seçmişti.ama o seçmedi ölene kadar bekar kalacak demiş."
aslında bu konu kafamı karıştırdı.eğer biz evleneceğimiz kişiyi seçtiysek bu çok kişiyle evlenenler çok kişiyi mi seçmiş. telaşlı

Bu mesaj 1 kez ve en son muhammed ümmeti tarafından 08.06.2006 - 13:13 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 08.06.2006 - 01:17
Bu mesajı bildir   muhammed ümmeti üyenin diğer mesajları muhammed ümmeti`in Profili muhammed ümmeti Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  

2687 Mesaj -

En Son On: 16.01.2010 - 23:25
Cinsiyeti: ----- 

MUBAREK KARDESIM SU HADIS DEDIKLERI KONUYU TAM YAZARMISINIZ
YOKSA HADIS IHLALI YAPMIS OLURUZ
YANI HADIS SIHHATLI MI VEYA SIHHATSIZ MI BIR BAAKLIM
YOKSA EN BUYUK YALANCI HADISLER UZERINDE YALAN KONUSANDIR

SIZLERI TENZIH EDERIM VE BU KONUDA GÜZELCE ARASTIRMANIZI TAVSIYE EDERIM
TAM OLARAK GORMEK ARZUSUNDAYIM

Ekleme Tarihi: 08.06.2006 - 01:28
Bu mesajı bildir   NurBahcesi üyenin diğer mesajları NurBahcesi`in Profili NurBahcesi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

137 Mesaj -

bir de islamda aşkın yeri nasıl
yaws aslında bilyorum ama anlatırken eksik kalıyorum. şu ara bunları çok soran oldu. birde bu konunun tam bilinmeyişinden şimdi bir sürü genç haram batağında."mesela bana gelen sorulardan bir kaçı sevmek günahmı?" "insan sevdiğine bakmak ister karşıdakinin haberi olmadan bakılmasıda haram olur mu?" .....
anlattıyorum ama eksik kalıyor bu konuyla ilgili hadis istiyolar ne bileyim bir sürü tantana yani sanırım bilgimin pek olmadığı bir konu bu yüzdende öğrenmek istiyorum...
meas selam..
Ekleme Tarihi: 08.06.2006 - 01:34
Bu mesajı bildir   muhammed ümmeti üyenin diğer mesajları muhammed ümmeti`in Profili muhammed ümmeti Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

137 Mesaj -

işte bende tam olarak o hadisi bilmiyorum ben kader mevzusunu sorarken bir arkadaşım anlattı. bende bana soran başka arkadaşa anlattım oda bu hadisin nerden geldiğini sordu. bende araştırayım dedim. yani belki siz biliyosunuzdur diye açtım konuyu
Ekleme Tarihi: 08.06.2006 - 01:38

137 Mesaj -

sanırım yanlış kategoriye yazmışım neyse ama bana cevap verecek yokmu
Ekleme Tarihi: 08.06.2006 - 12:50
~KeMaL~ su an offline ~KeMaL~  

785 Mesaj -

En Son On: 15.12.2007 - 15:26
Selamun Aleykum Can....

ASK

"Sevgi" canli varligin, haz veren bir nesneye karsi meyil duymasidir. Söz konusu meylin pekisip güçlenmesi haline «ask» denir.
Ask duygusu, askin sevgilisine kul olmasi ve sahip oldugu her seyi ugrunda feda etmesine yol açacagi bir dereceye varabilir.

Züteyha'nin Hz. Yusuf'a (A.S.) karsi duydugu askin ne dereceye vardigina bir baksana, Kadinin bütün servet ve güzelligi bu ugurda gitmis. Yetmis deve yükü mücevher ve gerdanliginin var oldugu söylenir, hepsini Hz. Yusuf'un (A.S.) aski ugruna harcamis. «Bu gün Hz. Yusuf'u gördüm» diyen herkese eline geceni zengin edecek degerde bir mücevher vere vere elinde hiç bir sey kalmamis.

Asiri askindan dolayi diger her sey aklindan çiktigi için karsilastigi her seyi «Yusuf» diye çagirir olmus, o kadar ki, basini göge kaldirdigi zaman Hz. Yusuf'un (A.S.) adini yildizlarin üzerinde yazili görürmüs.

Rivayete göre Züleyha iman edip Hz. Yusuf (A.S.) onunla evlendikten sonra eski asigi ve yeni kocasindan ayri yasamaya yönelerek kendisini ibadete vermis, varligini tamamen Allah (C.C)'a adamis. Hz. Yusuf (A.S.) kendisini gündüz yataga cagirsa «aksama» diye savar, aksam çagirinca da «yarina» diye ertelermis.

Nihayet bir gün Hz. Yusuf'a (A.S.) demis ki: «ben sana Allah (C.C)'i tanimadan önce asik olmustum, fakat O'nu taniyinca kendisine karsi duydugum muhabbet, diger her seyin sevgisini gönlümden giderdi. O'nun sevgisine bedel istemiyorum.»

Hz. Yusuf (A.S.) Züleyna'nin bu sözlerine söyle karsilik verdi: «seninle birlesmemi emreden ulu Allah (C.C)'dir. Senden iki çocugumuz olacagini ve bunlari Peygamber olarak görevlendirecegini bana bildirdi.»
Bunun üzerine Züheyia: «Allah (C.C) sana böyle emrettigine ve beni de böyîe bir neticeye vesile oLarak seçtigine göre Allah (C.C)'in emri besim üzerine-» demis. Sundan sonra ancak kendini Hz. Yusuf'a (A.S.) teslim et­mistir.

Hazreti Allah cc her hadiseyi her meydana gelecek Olayı Bir sebebe Bağlamıştır ve O sebeler doğrultusunda olaylar cereyan eder..

Ezelde kararlaştırdığı olaylar o kimsenin hakkında yazılan Kader...

Vakti geldiğinde o olayın cereyan etmesine Kaza denir..

Lakin Kaza ve Kader İnsan İçin çizilmiş ve yazılmış bir Seneryodan ibaret olmayıp hakıda mukellef olduğu ve bazı kendisine serbest bırakılan olaylar onun İrade-i Cüziiyyesi İle gercekleşir..

Efendimiz sav bir genc gelip ben falanca kızla evlenmek istiyorum deyince Efendimiz sav o kişiye hitaben''Ben dua etsem Gökteki ve arzdaki melekler duam amin dese Mevla Sana onu yazmadıysa olmaz buyurmuştur.. Ynai evlilik bir kaderdir lakin bu kader İnsanların sebeblere tealluk etmesi ile Hasıl olur...

Her kes sevdiği ile evlenememekle beraber Takdiri ilahide yazılanlar evlenir..

Biz dunya hayatını yasıyoruz Alemi ervahta da durduk Lakin oradaki Halden Sadece İmani noktadan haberimiz var..

O Açıdan orada esini secmeyen dunyada evleneemz ve bekar olarak kalır diye bir sey söz konusu değildir..

Nasipse gelir samdan yemenden

Nasip değilse Ne gelir elden....

Measselam gül

Ekleme Tarihi: 08.06.2006 - 23:21
Bu mesajı bildir   ~KeMaL~ üyenin diğer mesajları ~KeMaL~`in Profili ~KeMaL~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

137 Mesaj -

kemal-k yazdıkların için allah razı olsun ama tam olarak istediğim bu değil daha çok hadis yafda ayet gibi şeyler sormultum ama emeğin için allah razı olsun
Ekleme Tarihi: 10.06.2006 - 21:25

785 Mesaj -

İstediğin tam olarak nedir can..?

İslam dininde ask vardır hem maddi ask kişiler arasında hemde butun askların fevkında olan manevi ask..

Kutubu sitteden bakarsan hadisi seriflere ulasırsınız daah faydali olur.

ben size bir tane yazayım:

Men Aşeka ve keteme ve affe Femate Mate şehiyden....

Kimki aşık olursa ve aşkını gizlerse ve iffetini korusa ve o ask onu oldurse Sehit olarak ölur...

Selametle can...
Ekleme Tarihi: 10.06.2006 - 21:43
Bu mesajı bildir   ~KeMaL~ üyenin diğer mesajları ~KeMaL~`in Profili ~KeMaL~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RE: MERAK ETTİM

137 Mesaj -

bazı arkadaşlarımın ne yazıkki erkek arkadaşları var bende onları bu haramdan kurtarmak için hep şöyle diyorum bizim kaderimizde ki kişi belli eğer o senin kaderinse zaten senin olacaktır. şimdiden günaha girmeye gerek yok eğer senin değilse senin bu yaptığın çok saçma oluyor. ama bir arkadaşım bana bu konuyla ilgili çok soru sordu(mesela: belki bize biri seçilmiştir o kişi karşımıza geldiğinde gene seçme bize bırakılmıştır....) ve bende cevapsız kaldım ve araştıracağımı söyledim. bir arkadaşım da şu hadisi anlattı:
"bir sahabe efendimiz uzunca bir süre evlenememiş. peygamber efendimizde (sav) cebrail as sormuş oda herkes enes denilen yerde evleneceği kişiyi seçmişti.ama o seçmedi ölene kadar bekar kalacak demiş."
bende bunu öbür kıza anlattım bu sefer bu hadisi kim aktarmış ve
eğer biz evleneceğimiz kişiyi seçtiysek bu çok kişiyle evlenenler çok kişiyi mi seçmiş gibi sorular sordu tabi ben tekrar cevapsız kaldım. bu yüzdende aşk ve kader (daha doğrusu evlilik ve kader) ile ilgili bilgiye ihtiyacım var.
başka bir arkadaşımda sorusu da platonik olarak sevdiği şahsa onun haberi olmadan baksa da haram olurmuymuş. ben buna karşılık şunu dedim peki bir erkek sana böyle baksa normal olurmu dedim oda hayır dedi o zaman seninki de olmaz dedim ve ikna oldu ama eğer bu kız da çok sorsaydı onada verecek cevabım olmayacaktı.

kısacası benim bu konuda bilgilenmem lazım çünkü çağımızın en büyük sorunlarından biri şu çıkma felan. onları kurtarmak için de ikna edici olmalı yani çok zor bir durum içindeyim
Ekleme Tarihi: 10.06.2006 - 22:11

785 Mesaj -

Canım Kardesim.......

Hazreti Allah'ın Herkes Hakkında Her mevcud ve mahluk hakkında yuce takdiri mevcuttur...

Cenab-ı Hakkın emri Aşikardır.. Erkek ve kadın arada nikah olmadan kesinlikle birbirleri ile görusmede asırı gidemezler çıkmakmış arkadaşlıkmış elel tutmak yok aşıkmış bunların hiç bir hukmu yoktur..

Ve kesinlikle mazeret değildir..

İslam dini her meseleye her zaman cevap vermeye muktedirdir...

Duydugunuz her hadisi sahih olup olmadıgını anlamadan karıs tarafa soylememniz daha guzel olucaktır.. o hadisi serifn sıhhatini arastırmak lazim...

Cenab-ı hakk senin evlenmeni takdir ettiyse bunu sebeblere bağlamıştır ve o sebebler neticesinde evlilik hasıl olur..

Lakin sebeblere basvurmak ser-i serifin hukumlerine uymamayı gerektirmez..

Karsıma her zaman birileri çıkabilir her çıkanla evlenilecek değil ya...

Hiç bir erkek ve kız evlenmeye niyyeti olmayan bir kişiyle hiç bir sekilde yakınlık kuramaz bu sadece nefisn bir oyunudur ve felakete surukler..

İnsanlar iradei cuziyyleri ile Seçim yaparlar bir evlenir iki evlenir bunun sadece cenabi hakkın onların iradei cuziyyeleri doğrultusunda İradei kulliyyeleri ile halketmesidir..

yoksa enes denilen yerde secme ve secmeme meseleis değildir...

Measselam gül

Ekleme Tarihi: 10.06.2006 - 22:26

137 Mesaj -

Allah Razı Olsun
teşekkür ederim
Ekleme Tarihi: 18.06.2006 - 17:58
Ebu Huzeyfe su an offline Ebu Huzeyfe  
Themenicon   

236 Mesaj -

En Son On: 21.01.2007 - 22:33
Cinsiyeti: Erkek 

ve aleykumusselam ve rahmetullah

Bu tür uydurma hadislere itibar etmeyelim inşallah.

Selam ve Dua ile...

Ekleme Tarihi: 18.06.2006 - 18:03
Bu mesajı bildir   Ebu Huzeyfe üyenin diğer mesajları Ebu Huzeyfe`in Profili Ebu Huzeyfe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 1020 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
nailgencer (44), Orchidee (37), onersinanc (67), sivas58 (59), selale 1 (48), kir cicegi (33), Türkiz (54), murad safak (48), hanik (56), musti58 (52), hvv23 (41), meryema (44), YUSSF (51), erdal.sahin (45), kadir_eyup (44), ufux (49), sankay (49), Ebu Muhammed (49), UmutK (47), yasmin79 (45), Turkiyeli 66 Ac.. (35), sayyad82 (42), Cerez (56), serapbuyukcivel.. (56), Mustafa. (53), crixso (47), fatihbeyza (51), aydinfuat1991 (34), bekar ögretmen (45), leventay24 (60), selyum (45), fatihmeskul (47), altug utku (46), emrebey (51)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.61038 saniyede açıldı