colchicine generique colchicine generique rhinocortivermectin kaletra naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Acaba Cennet ve Cehennem Nasıldır?

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 17 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Acaba Cennet ve Cehennem Nasıldır?

179 Mesaj -

En Son On: 14.10.2009 - 12:39
Cinsiyeti: Erkek 
Ruh ve Beden birbirini çok seven iki dosttur.
Ruh ve Beden, Ana rahminde 9 ay 10 gün gibi kısa bir süre kalırlar. Sanırlar ki, en güzel yer burası.
Dışarıdan sesler gelir, su diye bir şey duyar, ama anlayamazlar, sanırlar ki, bulunduğu yerdeki sıvının benzeri bir şey.
Yemek içmek diye bir şey duyarlar, göbek bağından gelen şeylere benzetmeye çalışırlar, Güneş diye bir şey duyarlar, sanırlar ki, ana rahminde karşılaştıkları hafif bir ışıltı, hem de sıcaklık veren bir şey.
Oksijen diye bir şeyden bahsedilirdi hep, bizde ağzımıza hep burnumuza gelen sıvı sanırdık derler.
Hatta dünyaya geldiklerinde şaşırıp ağlamaya başlarlar. Bakarlar ki, duydukları ve anlatılanlar ile kurdukları hayaller hiç birbirine benzemiyor, derler ki meğer biz sadece elimizde olanlara benzetmek yöntemi ile Dünyayı tanımaya çalışmışız, ne büyük farklar varmış.
Ey insanoğlu siz, biz Ana Rahmindeki bebeklere ne kadar anlatırsanız anlatın biz dünyayı anlayamazmışız görmeden, hissetmeden anlaşılmazmış derler
Düşünün ki, şu anki bilgimizle ana karnında olsaydık, ne büyük bir sıkıntı içinde olduğumuzu anlardık değil mi?

Sonuç: Ana karnındaki çocuk bu dünyayı nasıl anlamlandıramıyorsa, şimdiki biz de Cennet ve Cehennemi tasvir edemiyoruz. Ana karnındaki çocuk dünyayı ne kadar anladıysa bizde Ahireti o kadar, belki daha az anlayabiliyoruz.
Ekleme Tarihi: 16.05.2006 - 13:13
Bu mesajı bildir   suzunkopru üyenin diğer mesajları suzunkopru`in Profili suzunkopru Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
sofuoglu38 su an offline sofuoglu38  

541 Mesaj -

En Son On: 23.02.2008 - 21:36
Cinsiyeti: ----- 
artik buyumenin zamani geldi dostlar,
bebeklik yapmayalim,
o bebekler sorgusuz cennetlik insaAllah ama biz, bebeklik yapanlarin isi cok zor,

Ekleme Tarihi: 16.05.2006 - 15:44
Bu mesajı bildir   sofuoglu38 üyenin diğer mesajları sofuoglu38`in Profili sofuoglu38 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
suzunkopru su an offline suzunkopru  
artik buyumenin zamani geldi dostlar

179 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı sofuoglu38
bebeklik yapmayalim,
o bebekler sorgusuz cennetlik İnsaAllah ama biz, bebeklik yapanlarin isi cok zor,

Allah sizlerden razı olsun. İslamı tebliğ etmek azminizi kutlarım ve bu bizleri çok mutlu ediyor. Ancak tarafsız ve objektif bir şekilde araştırmalarınızı derinleştiriniz. Belki onlar sizin bildiklerinizden daha doğrudur. Her tülü müslüman ve ehli bid-at ile birlikte bulundum. Nefisinin heva ve hevesinden uzaklaşıp, İlim (Hanefi,Şafii,Maliki ve Hambeli mezhepleri ve bunların ehli sünnete dair kitapları) ve Tasavvufu ayrılmaz ikili olarak görenlerin en doğru yolda olduklarına kanaat getirdim. Şeytanın hileleri vardır, bunlardan biri de İlim ehlini veya ilim ehli olduklarını sananları kibre sevk edip onlara bildiklerinin en doğru olduğunu fısıldar. Böylece o kibir ehli alim, ehli sünnet yolundayım zannı ile Ayet ve Hadislerden hüküm çıkarmaya başlar.

Mesela Maide süresi 6. ayeti mealen şöyledir:
Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman, yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı meshedin, iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın ;

Müctehidlerimizden Hanefi ulemasına göre abdestin farzları 4tür
Abdestin farzları dörttür: Yüzü bir kez su ile yıkamak, iki eli dirseklerle beraber bir kez yıkamak, her iki ayağı topuklarla beraber bir kez yıkamak ve başın dörtte birini ıslak bir elle ve kullanılmadık temiz bir su yaşlığı ile bir kez silmek (meshetmek) tir. Şöyle ki:
Yüz denilen organ, iki kulak memesi, arasındaki yer ile alnın saz biten yerinden çene altına kadar olan kısımdır. Kulaklarla sakal arasında bulunan kılsız kısımlar da yüzden sayılır. İşte yüz denilen bütün bu kısmı su ile bir kez yıkamak farzdır.
Sakal sık olunca, onun üstünü yıkamak yeterlidir, altındaki deriyi yıkamak gerekmez. Fakat sakal seyrek olunca, altındaki deri kısımları da yıkamak gerekir.
Dirseklere gelince, bunlara "Mirfak" denir. Elleri dirseklerle beraber yıkamak farz ise de, dirseklerden daha yukarısını yıkamak zorunluluğu yoktur. Ayakların iki taraflarında bulunan ve "Topuk" denilen şişkin kısımları da yıkamak gerekir. Fakat bunların yukarısını yıkamak gerekmez.
Başa meshe gelince: alınla arkaya doğru başın ön kısmına meshedilmesi daha faziletlidir. Meshedilen yer iki kulağın üstüdür. Bu kısımdaki saçların üzerine meshedilmesi yeterlidir. Fakat bu kısımdan aşağıya sarkan saçların üzerine meshedilmesi, başın üstünde topak olsalar dahi, yeterli olmaz.
(Malikî ve Hanbelîlere göre, başın tamamını meshetmek vacibtir. Şafiîlere göre en az bir parmak mesih yeterlidir.)

Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman, yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı meshedin, iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın ;

Şimdi ictihad kanbiliyetine malik olmayanlara şu sorularım olacak:

Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman diyor.
Soru: İman namazın bir şartımıdır?
Soru: Namaz kılmaya kalkmaktan bahsediliyor, namaz kılmak amacıyla ayağa kalkmak namazın farzımıdır, abdesitn farzımıdır?
Soru: Ayet de yüzlerinizi denmiş, bu ayete göre yüzün sınırı neresi?
Soru: Ayet de Başlarınızı meshedin denmiş, bu ayete göre Başa meshin sınırı nedir?
Soru: Yıkayın denmiş, yıkamanın sınırı nedir?
İşte bu yorumları Ayet ve hadisler ışığında sadece müctehidler yapar. Bizde onlara uyarız.

Bu mesaj 1 kez ve en son suzunkopru tarafından 16.05.2006 - 17:57 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 16.05.2006 - 17:55
Bu mesajı bildir   suzunkopru üyenin diğer mesajları suzunkopru`in Profili suzunkopru Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
utaniyorum su an offline utaniyorum  
SUZUNKOPRU KARDEŞİM'E

1942 Mesaj -

En Son On: 27.01.2007 - 02:21
Alıntı
Orijınalı suzunkopru
Şimdi ictihad kabiliyetine malik olmayanlara şu sorularım olacak:

Soru: Namaz kılmaya kalkmaktan bahsediliyor, namaz kılmak amacıyla ayağa kalkmak namazın farzımıdır, abdesitn farzımıdır?
Soru: Ayet de Başlarınızı meshedin denmiş, bu ayete göre Başa meshin sınırı nedir?
İşte bu yorumları Ayet ve hadisler ışığında sadece müctehidler yapar. Bizde onlara uyarız.

suzunkopru kardeşim..
sorularını içtihad kabiliyeti olmayanlara niye
soruyorsun ki...
zaten sorunun sonunda bunlara müctehidler cevap verir diyorsun...
Bu soruların cevabını bir konu olarak yazarsan hepimiz istifade ederiz.
Yazılarında sürekli kendinin sapıttığını bilmeyen alimlere gönderme yapıyorsun bu konuda belli bir gruba hitap ediyorsan ne olur isim ver. çünkü ehli sünnet olduğu halde diyorsun. kim kardeşim bu ehli sünnet olup sapıtanlar.daha açık yazarsan istifade ederiz.
seni takip ediyorum. yazılarından istifade etmeye çalışıyorum ama bazende kafamı karıştırıyorsun daha açık yazarmısın.
selam ve dua ile..........
Ekleme Tarihi: 16.05.2006 - 18:09
Bu mesajı bildir   utaniyorum üyenin diğer mesajları utaniyorum`in Profili utaniyorum Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
ismailaktas su an offline ismailaktas  

76 Mesaj -

En Son On: 01.03.2007 - 22:30
Kardeşim sen abdest almaya mı eriniyon onu

anlamadım aydınlat...........
Ekleme Tarihi: 16.05.2006 - 18:21
Bu mesajı bildir   ismailaktas üyenin diğer mesajları ismailaktas`in Profili ismailaktas Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~KeMaL~ su an offline ~KeMaL~  
Cennet İşte Böyle Bir Şey

785 Mesaj -

En Son On: 15.12.2007 - 15:26
Esselamu Aleykum..

Kalellahü Teala Fi Hadisi Kudsihi:

A'det tü Li ıbadihi'ssalihiyne Ma La Aynun Raet Vela Üzünün Semiat Vela Hatara Ala Kalbi Beşer...

Meal: Salih kullarım için Hiç bir gözün görmediği hiç bir kulağın işitmediği hiç bir beşerin kalbine hutur etmeyen Nimetler hazirladim....

İşte CENNET bu CEHENNEMİDE BUNA KIYAS ET
Ekleme Tarihi: 16.05.2006 - 18:41
Bu mesajı bildir   ~KeMaL~ üyenin diğer mesajları ~KeMaL~`in Profili ~KeMaL~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

785 Mesaj -

Şimdi ictihad kabiliyetine malik olmayanlara şu sorularım olacak:

[/quote]

İCTİHAD KABİLİYETİNE MALİK DEĞİLİM SADECE MÜCTEHİDLERİN VERDİĞİ HÜKÜMLERLE AMEL ETMEKLE MUKELLEFİM....

SORU BİRİN CEVABI: İNSAN İLK DEFA İMANLA MUHATABTIR İMAN ETMEDEN AMELİN BİR HUKMU YOKTUR İMANIN HEMEN AKABİNDE AMELLERLE MUKELLEFTİR.....

NAMAZ İMANIN ŞARTI DEĞİLDİR.LAKİN NAMAZ KILABİLMEN İÇİN İMAN ETMİŞ OLMAN GEREKLİ...

SORU 2 YE CEVAP:NAMAZ KILMA İÇİN AYAĞA KALKMAK NE NAMAZIN NE DE ABDESTİN FARZIDIR.AYETİ KERİME (İZA KUMTUM)SİZ KALKMAYI MURAD ETTİĞİNİZ ZAMAN)DEMEKTİR BURADA EMİR YOKTUR..ANCAK MUTLAK KIYAM MANAZIN RUKNUNDANDIR.

SORU 3 CEVAP:FAGSİLU VUCUHEKUM VE EYDİYEKUM..
YUZLERİNİZİ YIKAYINIZ (VECH) YUZ DEMEK OLUP ALIN SACI BİTİMİNDEN BİL İTİBAR KULAK YUMUŞAĞINDAN CENE ALTINA KADAR OLAN KISIMDIR.

SORU 4 E CEVAP: VEMSEHU Bİ RUİSİKUM .. BAŞLARINIZI MESH EDİNİZ..BAŞI MESH ETMEYİ MUTLAK İNKAR EDEN KAFİR OLUR ANCAK MİKTARININ İNKAR EDER İSE SAPKİN OLUR..HANEFİ MEZHEBİNE GÖRE 4/1 DİR VE HERHANGİ BİR YERE EDİLEBİLİR.. AYRICA BAZI SAPIK FIRKALAR DA VE ERCULİKUM OKUYARAK BU KELİMEYİ VEMSEHU YA ATFEDERLER Kİ YANLIŞTIR FAGSİLU UZERİNE ATIFDIR..

SORU 5 CEVAP: GASL YIKAMAK SADECE BELLİ BİR YERİ YIKAMAK GUSL İSE BUUTN BEDENİ YIKAMAK MANASINA İSTİLAH VELUGAT ALİMLERİ TARAFINDAN VAZ OLUNMUŞTUR. ESAS VAZİ HZ ALLAH DIR.BURADA ZAHİRİ MANA ANLAŞILDIĞI UZEREDİR HER İNSANIN ANLADIĞI YIKAMAK FİİLİDİR.

NEYSE CENEM DÜŞTÜ YİNE...

MEASSELAM gül

Bu mesaj 1 kez ve en son Kemal-K tarafından 16.05.2006 - 19:08 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 16.05.2006 - 19:07
Bu mesajı bildir   ~KeMaL~ üyenin diğer mesajları ~KeMaL~`in Profili ~KeMaL~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
İşte kemal-k böyle olmalı

1942 Mesaj -

KEMALİM-ALİMİM...gül
YİNE DÖKTÜRMÜŞSÜN GÜLÜM...
İŞTE BU ŞEKİLDE SENDEN İSTİFADE ETMEMİZİ SAGLA. BİLGİLERİN İÇİN ALLAH RAZI OLSUN.
SENDEN ÖGRENECEGİMİZ ÇOK İLİMLER VAR.
SENİ SEVEN ABİN...
Ekleme Tarihi: 16.05.2006 - 19:28
Bu mesajı bildir   utaniyorum üyenin diğer mesajları utaniyorum`in Profili utaniyorum Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Utanıyorum Abime

785 Mesaj -

CANIM ABİM ESTAGFİRULLAH MAHCUB EDİYOSUN ABİgül EN İÇTEN SAYGI VE SEVGİLERİMLE SENİ SEVEN KARDESİN KEMAL gül
Ekleme Tarihi: 16.05.2006 - 19:44
i-will-die-soon su an offline i-will-die-soon  

114 Mesaj -

En Son On: 10.03.2007 - 21:49
inanan bir insan için en büyük müçtehid kendi vicdanıdır diye düşünüyorum tabi öğrenilmesi farz olan bilgileri edindikten sonra
Ekleme Tarihi: 16.05.2006 - 22:53
Bu mesajı bildir   i-will-die-soon üyenin diğer mesajları i-will-die-soon`in Profili i-will-die-soon Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
sicilyali su an offline sicilyali  

1054 Mesaj -

En Son On: 07.02.2007 - 02:24
Basimizin tacı kıymetli imamlarımız eserlerinde, abdest ve diger amelller hususunda acıklama yapmıslar, süpheye meydan bırakmayacak sekilde netlestirmislerdir.

Bu muhtesem eserler, birtakım maksatlı sorularla zihinleri bulandırmak isteyen zevatın gözüne gözüne sokulmalıdır.

Cevabımda, yukarida "uzunkopru" kardesin yazisinda isaret ettigi zevat muhatab alınmıstır.

Selametle kalınız.
Ekleme Tarihi: 16.05.2006 - 23:25
Bu mesajı bildir   sicilyali üyenin diğer mesajları sicilyali`in Profili sicilyali Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

785 Mesaj -

SELAMUN ALEYKUM SUZUNKÖPRU KARDESİMİZE BİR KASIT YOK KESİNLİKLE

ONUN DEMK İSTEDİĞİ GAYET AÇIKTIR KENDİ KAFALARINDAN HUKUM ÇIKARMAYA ÇALIŞAN HADDİNİ BİLMEZLERE BİR ŞEYLER DEMEK İSTEMİŞ VBEN YANLIŞ ANLAŞILMAYIM AMAN...

MEASSELAM gül
Ekleme Tarihi: 16.05.2006 - 23:33
sicilyali su an offline sicilyali  

1054 Mesaj -

En Son On: 07.02.2007 - 02:24
Dediginiz gibi...

Bende öyle tahmin ediyorum kardesim...

Ekleme Tarihi: 16.05.2006 - 23:40
Bu mesajı bildir   sicilyali üyenin diğer mesajları sicilyali`in Profili sicilyali Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
sofuoglu38 su an offline sofuoglu38  
RE: artik buyumenin zamani geldi dostlar

541 Mesaj -

En Son On: 23.02.2008 - 21:36
Alıntı
Orijinali suzunkopru

Alıntı
Orijınalı sofuoglu38
bebeklik yapmayalim,
o bebekler sorgusuz cennetlik İnsaAllah ama biz, bebeklik yapanlarin isi cok zor,

Allah sizlerden razı olsun. İslamı tebliğ etmek azminizi kutlarım ve bu bizleri çok mutlu ediyor. Ancak tarafsız ve objektif bir şekilde araştırmalarınızı derinleştiriniz. Belki onlar sizin bildiklerinizden daha doğrudur. Her tülü müslüman ve ehli bid-at ile birlikte bulundum. Nefisinin heva ve hevesinden uzaklaşıp, İlim (Hanefi,Şafii,Maliki ve Hambeli mezhepleri ve bunların ehli sünnete dair kitapları) ve Tasavvufu ayrılmaz ikili olarak görenlerin en doğru yolda olduklarına kanaat getirdim. Şeytanın hileleri vardır, bunlardan biri de İlim ehlini veya ilim ehli olduklarını sananları kibre sevk edip onlara bildiklerinin en doğru olduğunu fısıldar. Böylece o kibir ehli alim, ehli sünnet yolundayım zannı ile Ayet ve Hadislerden hüküm çıkarmaya başlar.

Mesela Maide süresi 6. ayeti mealen şöyledir:

Müctehidlerimizden Hanefi ulemasına göre abdestin farzları 4tür
Abdestin farzları dörttür: Yüzü bir kez su ile yıkamak, iki eli dirseklerle beraber bir kez yıkamak, her iki ayağı topuklarla beraber bir kez yıkamak ve başın dörtte birini ıslak bir elle ve kullanılmadık temiz bir su yaşlığı ile bir kez silmek (meshetmek) tir. Şöyle ki:
Yüz denilen organ, iki kulak memesi, arasındaki yer ile alnın saz biten yerinden çene altına kadar olan kısımdır. Kulaklarla sakal arasında bulunan kılsız kısımlar da yüzden sayılır. İşte yüz denilen bütün bu kısmı su ile bir kez yıkamak farzdır.
Sakal sık olunca, onun üstünü yıkamak yeterlidir, altındaki deriyi yıkamak gerekmez. Fakat sakal seyrek olunca, altındaki deri kısımları da yıkamak gerekir.
Dirseklere gelince, bunlara "Mirfak" denir. Elleri dirseklerle beraber yıkamak farz ise de, dirseklerden daha yukarısını yıkamak zorunluluğu yoktur. Ayakların iki taraflarında bulunan ve "Topuk" denilen şişkin kısımları da yıkamak gerekir. Fakat bunların yukarısını yıkamak gerekmez.
Başa meshe gelince: alınla arkaya doğru başın ön kısmına meshedilmesi daha faziletlidir. Meshedilen yer iki kulağın üstüdür. Bu kısımdaki saçların üzerine meshedilmesi yeterlidir. Fakat bu kısımdan aşağıya sarkan saçların üzerine meshedilmesi, başın üstünde topak olsalar dahi, yeterli olmaz.
(Malikî ve Hanbelîlere göre, başın tamamını meshetmek vacibtir. Şafiîlere göre en az bir parmak mesih yeterlidir.)

Şimdi ictihad kanbiliyetine malik olmayanlara şu sorularım olacak:

suzun kopru kardesim,benim yazimi alinti yapip,akabinde yazdiginiz yaziya ben bir anlam veremedim,
siz benim ekledigim yazimdan nasil bir sonuc cikardinizki,?bu sekilde bir yazi yazma ihtiyaci duydunuz?

muhattabiniz benmiyim?

bu sorulari yoneltiginiz kisi benmiyim?

inanin ben bi anlam veremedim,bi aciklayin,ona gore yazacaklari var insaAllah....

selametle...

Ekleme Tarihi: 16.05.2006 - 23:47
Bu mesajı bildir   sofuoglu38 üyenin diğer mesajları sofuoglu38`in Profili sofuoglu38 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Ehli Sünnet

179 Mesaj -

Sayın dostum utaniyorum abi;

Şeytanın hileleri vardır, bunlardan biri de İlim ehlini veya ilim ehli olduklarını sananları kibre sevk edip onlara bildiklerinin en doğru olduğunu fısıldar. Böylece o kibir ehli alim, EHLİ SÜNNET YOLUNDAYIM ZANNI İLE Ayet ve Hadislerden hüküm çıkarmaya başlar. Dedim.

Bu şahısların ismini vermek istemem. Sadece farkında olarak ve farkında olmadan Ayet ve Hadislerden kendi kafalarında göre hüküm çıkaranlara bir gönderme idi bu.

Örnek olarak da Ayet ve hadisden hüküm çıkarma yeteneği olmayan ben, ictihad kabiliyetine malik olduklarını sananlara bir kaç soru sordum. Bu soruların büyük bir kısmını Elmalılı Hamdi Yazırın Tefsirinden edindim. Buda demek oluyor ki, ictihad ehli kimseler 4 hak mezhep sundular; Hanefi, Şafii, Maliki, Hambeli. Daha önceleri bu mezheplerin sayısı belki de 100-200 kadardı, ancak değişime uğrayanlar ve uygulanması azalanalar kalktı.

Sayın Sofuoğlu: Üzerinize alınmayınız. Bundan sonra daha dikkatli davranacağım. Sizleri çok seven din kardeşiniz.

Bu mesaj 1 kez ve en son suzunkopru tarafından 17.05.2006 - 09:42 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 17.05.2006 - 09:16
seni seviyorum suzunkopru

1942 Mesaj -

canım kardeşim....
yazını okudum.tabi ki niyetini biliyorum ama forumda bilgilendirmeye dayalı konular açarsan daha sevinirim.ihtiyacımız var.kördögüşünün kimseye faydası yok.biz senin gibi okuyan kardeşlerimizden istifade etmek istiyoruz.
en kalbi muhabbetlerimle.....gül
Ekleme Tarihi: 17.05.2006 - 11:49
Bende sizleri seviyorum sayın utanıyorum abi.

179 Mesaj -

Allah razı olsun. Bende sizleri çok seviyorum. Kalpten kalbe yol vardır. İnanınki bu foruma girdiğim günden beri takipçinizim ve sizleri çok seviyorum. Tavsiyenize uyup İlmihal bilgileri ile derleme çalışmaları yapacağım. Kalın sağlıcakla

Bu mesaj 1 kez ve en son suzunkopru tarafından 17.05.2006 - 13:10 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 17.05.2006 - 12:26
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 538 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
yalnizkurt55 (62), siyahnur (56), SULEYMAN ONCU (48), corluca (54), batalli (61), Fethi62K (62), emin2325 (66), yasin ibrahim e.. (53), h_hayrettin (43), turhanozturk (61), hazanrengi (43), Zilkade (42), akif1980 (44), mekselina (34), neverness (51), rufeyde (48), rabia| (50), Selvaa (49), antaly59 (66), BÜYÜK BALIKÇI (53), cemiluygun (70), Mikai66 (46), polat_23 (44), adar72 (35), nzl44 (47), m_ugurluoglu (37), emperor (50), osmanorhan (55), muhacir (53), salepli (51), musdem (54), ilyas_bozkurt (50), Jeday (35), ebuzerbasak (35), RaHMeT_YaGMuRu (40), eL_SaLvAdoR (42), faruk38 (62), ibrahimkindan (64), Karizmatik_63 (41), halimeuzunlar (41), hakan__ (43), citakhalil (70), serin (48), ZorDünya (54), cüneyd75 (49)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55076 saniyede açıldı