dexamethasone chloroquine chloroquine ivermektine lopinavir ritonavir fludapamide fludex forzest fosamax frumil fulcin furacin furadantin furo basan furodrix gabantine gastroprazol geodon glaupax gli basan glibenese glibenorme glimerax glimeryle glucobay gluconormine glucophage xr glucophage glucotrol xl glucotrol glucovance gracial grifulvin gris peg grisol grisovin gyne lotrimin hard on oral jelly hard on helvecin helvevir hypnorex hytrin bph hytrin hyzaar ilosone

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » *** NAMAZ PLATFORMU *** » Bir Çocuğun Namaz Kılma Öyküsü

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 26 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Themenicon    Bir Çocuğun Namaz Kılma Öyküsü

437 Mesaj -

En Son On: 06.04.2007 - 13:06
Cinsiyeti: Erkek 
Türkan Hanım dindar bir ailede büyümüştü. Annesi her fırsatta ona ve kardeşlerine namaz kılmalarını söyler, hatta kızarak onları uyarırdı. Türkan Hanım namazın kılınması gerektiğine inanır, ama yine de kılmazdı, çünkü kılmak nefsine zor geliyordu. Bazen başlar, sonra terk ederdi.

Evlendi ve çocukları oldu. Annesi her geldiğinde aynı şekilde namaz kılmaları için ikaz etmeyi sürdürüyor, o da ısrarla kılmamaya devam ediyordu. Çok istemesine rağmen bir türlü nefsine galip gelemiyordu. Bir gün arkadaşları ona oturmaya geldi. İçlerinden biri annesini de yanında getirmişti. Teyze çok mübarekti. Öyle tatlı konuşuyordu ki, onu dinleyen saatler geçse usanmazdı. Teyze bir ara namaz konusuna değindi. O anlatırken, Türkan Hanım annesini hatırlamış ve annesinin eski günlerdeki namaz ikazlarını düşünüyordu. Misafirler de teyzeyi zevkle dinliyordu.

Türkan Hanımın küçük oğlu Zekeriya, dört yaşındaydı. Oynadığı oyunu bırakmış, teyzenin koltuğu dibinde iki elini yumruk yapıp yüzüne dayamış bir şekilde, kıpırdamadan dinliyordu. Annesi ikram için mutfakla salon arasında koşturup dururken mevzu değişmişti. O da onların yanına oturup sohbetin güzelliğine kapılarak çayını yudumlamaya başladı.

"Anne, senin yerine ben namaza başlayacağım"

Tam bu sırada mutfaktan bir gürültü geldi. Arkasından da oğlunun çığlığı duyuldu. Telâşla mutfağa koştu Türkan Hanım. Misafirler de korkuyla peşinden gittiler. Oğlu bir sandalye koyarak lavaboya çıkmıştı. Bir ayağı lavabonun içinde, diğeri ise dışarıdaydı. Sandalye devrilmiş yerde dururken, oğlu da lavabonun kenarında korkmuş bir şekilde asılı duruyordu. Koşup kucağına aldı. Su içeceğini zannederek:

"İsteseydin ben verirdim yavrum, ya düşüp bir yerine zarar verseydin" diye çıkıştı.

Türkan Hanım oğlunun verdiği cevabı, uzun yıllar geçmesine rağmen hâlâ unutamaz; çünkü şöyle demişti çocuğu:

"Anne, ben abdest alacaktım. Teyze dedi ya, namaz kılmayanlara Allah ceza verecekmiş diye. Ben de, sen ceza almayasın diye senin yerine namaza başlayacaktım."

O an Türkan Hanım, tepeden tırnağa titrediğini hissetti. Allah, yıllarca namaz kılmayan Türkan Hanıma oğlunun davranışıyla müthiş bir ders vermişti. Yavrusuna sarılıp dakikalarca ağladı.

Bu hikâye birçok bakımdan ders verici. Aslında çocuklar büyüklere değil, anne babalar evlâtlarına namazı öğretmeli. Çünkü, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) çocuklarımıza yedi yaşına geldiklerinde namaz kıldırmamızı ve on yaşına geldiklerinde ise ciddi bir şekilde üzerinde durmamızı emreder.

Çocuklarımıza -küçük yaşlarda gerek camilere götürerek, gerek ise evde cemaat yaparak- namazı sevdirmeli ve onlara örnek olmalıyız. Namaz çocuklara tatlı bir üslûpla, sevdirilerek anlatıldığı takdirde çocukların namaza karşı ilgi ve sevgileri kaçınılmaz olur.
Ekleme Tarihi: 12.05.2006 - 21:24
Bu mesajı bildir   CENNETyolu üyenin diğer mesajları CENNETyolu`in Profili CENNETyolu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
umut isigi su an offline umut isigi  
RE: Bir Çocuğun Namaz Kılma Öyküsü

366 Mesaj -

En Son On: 13.07.2007 - 19:13
Cinsiyeti: ----- 
Alıntı
Orijınalı CENNETyolu

"Anne, ben abdest alacaktım. Teyze dedi ya, namaz kılmayanlara Allah ceza verecekmiş diye. Ben de, sen ceza almayasın diye senin yerine namaza başlayacaktım."

agla aglaagla

Allah razı olsun abi
Ekleme Tarihi: 12.05.2006 - 21:44
Bu mesajı bildir   umut isigi üyenin diğer mesajları umut isigi`in Profili umut isigi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  

2687 Mesaj -

En Son On: 16.01.2010 - 23:25
Allahim BU NASIL RUH agla gül gül
ALLAH RAZI OLSUN EY MUBAREK KARDESIM ALLAH RAZI OLSUN
TABII KI IBRETLIK::
Ekleme Tarihi: 12.05.2006 - 21:46
Bu mesajı bildir   NurBahcesi üyenin diğer mesajları NurBahcesi`in Profili NurBahcesi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~eSRa~ su an offline ~eSRa~  

941 Mesaj -

En Son On: 19.02.2010 - 15:40
Cinsiyeti: Bayan 
Abi Allah razi olsun inan cok ama cok guzel yazilmis... Cocuk deyip geciyoz ama cogu zaman onlar bize ogretiyorlar bizim onlara ogrtetmemiz gerekenleri...
gül

Ekleme Tarihi: 12.05.2006 - 21:49
Bu mesajı bildir   ~eSRa~ üyenin diğer mesajları ~eSRa~`in Profili ~eSRa~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
:::MeDiNe::: su an offline :::MeDiNe:::  

238 Mesaj -

En Son On: 29.08.2007 - 18:48
:(ağlarağlar agla agla

ALLAH razı olsun

Ekleme Tarihi: 12.05.2006 - 22:10
Bu mesajı bildir   :::MeDiNe::: üyenin diğer mesajları :::MeDiNe:::`in Profili :::MeDiNe::: Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
-=MeLeK=- su an offline -=MeLeK=-  

1505 Mesaj -

En Son On: 27.01.2007 - 15:47
[quote]Orijınalı CENNETyolu

Bir aralar bende cok dusundum Babamin yerine Namaz kilsam nasil olur Ben yanim ama o Cennete gitsin dusunuyordum diyordumki ben kendi Namazlarimida kilarim Babamin kinide sadece Babam yanmasin !! agla

Ama Rabbim Dualarimi kabul ettii Ve simdi Babam Namazlarini kiliyor Allah sukur !!! agla

Abi Rabbim razi olsunn cok guzel bir konuugül

Ekleme Tarihi: 12.05.2006 - 22:41
Bu mesajı bildir   -=MeLeK=- üyenin diğer mesajları -=MeLeK=-`in Profili -=MeLeK=- Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
kardeslik_18 su an offline kardeslik_18  

61 Mesaj -

En Son On: 28.04.2008 - 03:26

agla agla agla Allah razi olsun kardes cok guzel bir konuya deginmissin.. ne diyeyim aglattin beni yine agla

kucukken Namaza ilk basladigim gun geldi aklima:(

paylasim icin tesekkurler Allah Razı Olsun

Slm ve Dua ile..
Ekleme Tarihi: 13.05.2006 - 04:11
Bu mesajı bildir   kardeslik_18 üyenin diğer mesajları kardeslik_18`in Profili kardeslik_18 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
akarsu su an offline akarsu  

895 Mesaj -

En Son On: 22.04.2007 - 19:06
agla soze gerek yokgül
Ekleme Tarihi: 13.05.2006 - 14:01
Bu mesajı bildir   akarsu üyenin diğer mesajları akarsu`in Profili akarsu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
münib su an offline münib  

212 Mesaj -

En Son On: 25.05.2012 - 19:42

agla bu cümlelere takıldım kaldım bende.ne söyleyeceğimi bilemiyorum.Rabbim bizlere merhamet et.bizlere acı.korkun ve sevgin kalbimdeyken,akıbetime dair ümitsiz olmak istemiyorum RABBİM. agla
Sizden de Allah razı olsun kardeşim.gül
Ekleme Tarihi: 13.05.2006 - 19:43
Bu mesajı bildir   münib üyenin diğer mesajları münib`in Profili münib Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
.~Sniper~. su an offline .~Sniper~.  

1230 Mesaj -

En Son On: 04.04.2007 - 23:42
Allah razı olsun CENNET seslim..

gül gül gül

Bu mesaj 1 kez ve en son SniPeR^^ tarafından 13.05.2006 - 19:58 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 13.05.2006 - 19:56
Bu mesajı bildir   .~Sniper~. üyenin diğer mesajları .~Sniper~.`in Profili .~Sniper~. Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~YaZGuLu~ su an offline ~YaZGuLu~  

595 Mesaj -

En Son On: 13.01.2009 - 16:02
Rabbim razi olsun CENNETyolu Abi,gercekten
tam ibret alinacak bir öykü!

Dua ile...
Ekleme Tarihi: 15.05.2006 - 20:15
Bu mesajı bildir   ~YaZGuLu~ üyenin diğer mesajları ~YaZGuLu~`in Profili ~YaZGuLu~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
i-will-die-soon su an offline i-will-die-soon  

114 Mesaj -

En Son On: 10.03.2007 - 21:49
bu olay bize çocukların ifsada uğramamış taze beyinlerinin ilahi ikazları anlamada nasıl duyarlı olduklarının açık bir örneği.

ki alimler cehenneme değil gitmek görmenin bile yüzyıllar boyunca ıstırap çekmeye sebep olacağını söylüyorlar bunu hakkıyla idrak etmiş bir insanın Allah rızasını gözetmekten gafil olarak bir saniye bile geçirmesi muhal olsa gerek.
Ekleme Tarihi: 15.05.2006 - 22:48
Bu mesajı bildir   i-will-die-soon üyenin diğer mesajları i-will-die-soon`in Profili i-will-die-soon Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
nurdide su an offline nurdide  

33 Mesaj -

En Son On: 13.05.2007 - 02:18
Çocuk deyip geçmemeli.Çocuklar da insanlara büyük dersler verebiliyor.Yeterki onlara fırsat verilsin.
Ekleme Tarihi: 15.05.2006 - 23:11
Bu mesajı bildir   nurdide üyenin diğer mesajları nurdide`in Profili nurdide Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
CENNETyolu su an offline CENNETyolu  

437 Mesaj -

En Son On: 06.04.2007 - 13:06
Alıntı
Orijınalı Esra_can

Abi Allah razi olsun inan cok ama cok guzel yazilmis... Cocuk deyip geciyoz ama cogu zaman onlar bize ogretiyorlar bizim onlara ogrtetmemiz gerekenleri...
gül

Allah sizlerdende Razi olsun kardeslerim.
InsaAllah can kardeslerim insaAllah Namazlarimizi hic birakmayiz,bu bizim icin cok iyi bir ibret.
Cocuklara ne ogretsek hemen kaparlar ve ogrettiklerimizi yerine getirirler,insaallah bizim onlara ogrettiklerimizi kendimiz yapariz.
Allah cumlemizi Namazi birakmayanlardan eylesin. Selam ve Dua ile.
Ekleme Tarihi: 17.05.2006 - 00:32
Bu mesajı bildir   CENNETyolu üyenin diğer mesajları CENNETyolu`in Profili CENNETyolu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  

7 Mesaj

En Son On: 25.10.2007 - 10:24
Alıntı
Orijınalı CENNETyolu

... agla ...

... gül ...
Ekleme Tarihi: 16.11.2006 - 09:52
Bu mesajı bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diğer mesajları YeSiLKuBBeM`in Profili YeSiLKuBBeM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
tutkunadem su an offline tutkunadem  

575 Mesaj -

En Son On: 28.07.2013 - 17:00
Alıntı
Orijınalı CENNETyolu

gül
Allah Razı Olsun

gül

Bu mesaj 1 kez ve en son YESiL BEYAZ tarafından 16.11.2006 - 10:19 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 16.11.2006 - 10:16
Bu mesajı bildir   tutkunadem üyenin diğer mesajları tutkunadem`in Profili tutkunadem Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
k_ali_te su an offline k_ali_te  

534 Mesaj -

En Son On: 27.01.2007 - 01:03
O an Türkan Hanım, tepeden tırnağa titrediğini hissetti. Allah, yıllarca namaz kılmayan Türkan Hanıma oğlunun davranışıyla müthiş bir ders vermişti. Yavrusuna sarılıp dakikalarca ağladı.

Bu hikâye birçok bakımdan ders verici. Aslında çocuklar büyüklere değil, anne babalar evlâtlarına namazı öğretmeli. Çünkü, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) çocuklarımıza yedi yaşına geldiklerinde namaz kıldırmamızı ve on yaşına geldiklerinde ise ciddi bir şekilde üzerinde durmamızı emreder.

Çocuklarımıza -küçük yaşlarda gerek camilere götürerek, gerek ise evde cemaat yaparak- namazı sevdirmeli ve onlara örnek olmalıyız. Namaz çocuklara tatlı bir üslûpla, sevdirilerek anlatıldığı takdirde çocukların namaza karşı ilgi ve sevgileri kaçınılmaz olur.

Bence konunun can alıcı noktası yukarda kırmızı yazının içinde saklı ..

bir yapabilsek ..
- daha küçük
- biraz daha büyüsünde
- ilk okulu bitirsinde
- ortaokulda bir bitsin öğrenecek
- diye diye ağaç (çocuk) büyüyor kazık kadar oluncada söylesen ne fayda kırılıyor

Cennet yolu kardeşim önemli bir konuya parmak bastın. Anne babalara büyük işler düşüyor
Allah razı olsun ..
selam ve dua ile
..gül
Ekleme Tarihi: 16.11.2006 - 11:03
Bu mesajı bildir   k_ali_te üyenin diğer mesajları k_ali_te`in Profili k_ali_te Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Son-GüL su an offline Son-GüL  

1125 Mesaj -

En Son On: 17.03.2011 - 17:54
Selamün aleyküm,

Namazın önemini anlamak için çok nasihatler edilmiştir çoğu insana,

İnsan önemini bildiği halde kılmak istemez,

Benim de hayatımda oldu bu gibi dönemler,

Lise yıllarında dini bi okulda olmama rağmen ve hocalarımızın öğle vakti cemaatle namaz kılmaya çağırdıkları zaman çoğumuz kaçardık bahaneler uydururduk,

Yıllar geçti evde ablam ısrar ederdi bak çok önemli namaz şöyle böyle...

İnanın çok sinir olurdum,nasihat dinlemek çok zor gelirdi bana,

Sonra anladım ki bir MUSİBET bin NASİHATten hayırlıymış,

İnsan başına gelen olaylardan ders alırsa ne mutlu,

Şimdi çok iyi anlıyorum namazın önemini,

Ne hikmettir ki ben de Türkan hanımın annesi gibi ben de başkalarına yapıyorum şimdi aynısını,

Sonra aklıma kendim geliyo,ısrar etmeyeyim diyorum dayanamıyorum,

Küçük yeğenim var 3 yaşında,

Annesi çok güzel eğitiyor,

Ezan oku diyoruz,eeeeeeeeee diye bağırıyo,

Bi gün yine böyle dedik buna ezan oku diye,

Okudu sonra bana dediki:

Hadi namaz kıl...
Kararsiz

Şaştım kaldım...

İnşaALLAH namazlarımızı huşu içerisinde kılmayı başarabiliriz,

ALLAH(c.c) cümlemize böyle hayırlı evlatlar nasip eder inşaALLAH,

ALLAH(c.c) razı olsun Cennetyolu kardeşim...

gül
Ekleme Tarihi: 16.11.2006 - 11:06
Bu mesajı bildir   Son-GüL üyenin diğer mesajları Son-GüL`in Profili Son-GüL Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
dilaratuba su an offline dilaratuba  

934 Mesaj -

En Son On: 13.04.2009 - 18:15
Çok ibretli ve duygu dolu bir hikaye okumuştum Allah razı olsun.Allah namaz kılmayanlara hidayet versin.
Ekleme Tarihi: 16.11.2006 - 11:17
Bu mesajı bildir   dilaratuba üyenin diğer mesajları dilaratuba`in Profili dilaratuba Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
EHL-I HAK su an offline EHL-I HAK  

815 Mesaj -

En Son On: 01.05.2007 - 13:41
Allah Razı Olsun abi...
çok güzel ya bende bir ara kilmayacam diye diretmiştim ..Rabbim affetsin çocukluk..
bana okulda din dersimize giren hocam sordu kizim namaz kiliyormusun..bende hayir biraktim hocam dedim çünkü babam namaz kilmıyor benim:(:(
ben babam başlarsa yeniden başlayacağim dedim hocama hocam tmm kizim otur demişti..yani konuyu nereye getirdim.. ne kadar ısrar etsemde başlamadi rabbim affetsin ne diyim hergun dua ediyorum:(:(
:(:(:(
Ekleme Tarihi: 16.11.2006 - 16:46
Bu mesajı bildir   EHL-I HAK üyenin diğer mesajları EHL-I HAK`in Profili EHL-I HAK Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
GULI su an offline GULI  
ALLAH RAZI OLSUN

1 Mesaj

En Son On: 29.06.2007 - 16:01
BİRKAÇ YIL ÖNCE YANIMDA 5 YAŞINDAKİ OĞLUMLA NAMAZ KILIYORDUM.O DA BENİMLE BERABER YATIP KALKIYORDU.NAMAZ BİTTİKTEN SONRA BAŞIMDAKİ ÖRTÜYÜ ÇIKARIP KENARA KOYDUM.OĞLUM"ANNE ALLAH KADINLARA NAMAZDA BAŞINIZI ÖRTÜN MÜ DEMİŞ" DEDİ.BEN HERŞEYİ BİLEN ANNE EDASIYLA"EVET" DEDİM.OĞLUM"NAMAZ BİTİNCE DE ÇIKARIP ATIN MI DEMİŞ" DEDİ.O ESNADA AYAKTAYDIM.DERMANIMIN KESİLDİĞİNİ HİSSETTİM.ZORLA KANEPENİN UCUNA OTURABİLDİM.HENÜZ GÜNLÜK YAŞANTIMDA BAŞIMI ÖRTÜYOR DEĞİLDİM.AĞLADIM..AĞLADIM.."HAYIR OĞLUM.HEP BAŞINIZI ÖRTÜN DİYOR ALLAH"DEDİM.ERTESİ GÜN İŞE GİDERKEN İLK DEFA ÖRTÜLÜ OLARAK DIŞARIYA ÇIKTIM.ALLAH OĞLUMUN VESİLESİYLE BAŞÖRTÜSÜNÜ NASİP ETTİ BANA.BİZLER ALLAH'A LAYIKIYLA KUL OLAMADIK.İNŞALLAH EVLATLARIMIZ SAHABELER GİBİ YAŞAR BU DİNİ...AMİN...
Ekleme Tarihi: 22.11.2006 - 14:24
Bu mesajı bildir   GULI üyenin diğer mesajları GULI`in Profili zum Anfang der Seite
rifat56 su an offline rifat56  

5108 Mesaj -

En Son On: 22.01.2023 - 00:33

gül Allah Razı Olsun gül

Yüreğine sağlık...
Emeklerine
Ellerine sağlık...
Çok anlamlı yüreği yakan bir konu...üzüntülü
üzüntülü agla üzüntülü

Bu mesaj 1 kez ve en son rifat56 tarafından 22.11.2006 - 14:47 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 22.11.2006 - 14:45
Bu mesajı bildir   rifat56 üyenin diğer mesajları rifat56`in Profili rifat56 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Abdylvehab su an offline Abdylvehab  

23 Mesaj -

En Son On: 27.02.2007 - 00:22
Alıntı
Orijınalı rifat56

gül Allah Razı Olsun gül

Yüreğine sağlık...
Emeklerine
Ellerine sağlık...
Çok anlamlı yüreği yakan bir konu...üzüntülü
üzüntülü agla üzüntülü

:(
Ekleme Tarihi: 26.02.2007 - 22:24
Bu mesajı bildir   Abdylvehab üyenin diğer mesajları Abdylvehab`in Profili Abdylvehab Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~Firdevs~ su an offline ~Firdevs~  
RE: RE: Bir Çocuğun Namaz Kılma Öyküsü

1293 Mesaj -

En Son On: 14.11.2012 - 14:17
Alıntı
Orijınalı umut yolcusu

Alıntı
Orijınalı CENNETyolu

agla aglaagla

Allah razı olsun abi

Ekleme Tarihi: 28.02.2007 - 11:34
Bu mesajı bildir   ~Firdevs~ üyenin diğer mesajları ~Firdevs~`in Profili ~Firdevs~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Karanfil_ su an offline Karanfil_  
Bir Çocuğun Namaz Kılma Öyküsü

34 Mesaj -

En Son On: 09.06.2008 - 18:54
ALLAH razi olsun CENNETyolu enistem..

Gercekten bu konu tam ibret alinicak bir konu.
bende ibret aldim
cünkü bende ara sira namazlarimi birakiyorum,nefsime yenik düsüyorum..simdi bunu okurken okadar kötü oldumki
tüglerim diken diken oldu..ben ne yapiyorum dedim kendi kendime:(
ALLAHim beni affetsin
insallah birdaha birakmamak üzere NAMAZLARIMI kilacagim.

Selam ve Dua ile..
Ekleme Tarihi: 09.03.2007 - 15:00
Bu mesajı bildir   Karanfil_ üyenin diğer mesajları Karanfil_`in Profili Karanfil_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
hanne-sare su an offline hanne-sare  

2 Mesaj

En Son On: 04.09.2007 - 18:47
esselamu aleyküm
kimin kime nerde ders vereceği belli
olmuyor değil mi...
rabbim feraset sahibi eylesin bizi..
aeo

Ekleme Tarihi: 10.03.2007 - 17:57
Bu mesajı bildir   hanne-sare üyenin diğer mesajları hanne-sare`in Profili hanne-sare Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 830 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
karaali70 (54), Mücahit58 (42), firdevs_91 (33), harman76 (48), gul2 (47), özgür3 (35), songokou (42), nuri72 (52), aysun saglam (46), dalin (39), caglar_1988 (36), emine_yilmaz (45), elif19 (37), morcali (63), enderim23 (46), aga2 (61), hüzünlü gurbet (46), yeþil (42), 1yavuz (53), suvari_ (41), gazeteci1985 (39), adem03 (45), azzat (60), huemeyra41 (32), Kursad_ist (46), ruhan_ruhani (41), eskalibo (50), neofatih (39), yuuusuf (43), yunuscelik (46)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.61839 saniyede açıldı