kamagra stromectol chloroquine kaletra generique kaletra super kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » IKI AYAGINI BIRDE KOLUNU KESTILER

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 5 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
.-.-Saliha-.-. su an offline .-.-Saliha-.-.  
IKI AYAGINI BIRDE KOLUNU KESTILER

514 Mesaj -

En Son On: 07.11.2007 - 08:08
Cinsiyeti: Bayan 
Arkadaslar bugün babamla sohbet ederken, babam kitaptan bu yasanmis hikayeyi okudu ve hepimiz cok etkilendik...
Bende cok begendim ve sizlerle paylasmayi istedim, bilhassa beyi dindar olmayip islami yasamaya calisan hanimlarin isine yarayacak bir hikaye...Gec kalmadan bizlere verilen nimetlerin kiymetini bilelim.......

Ben ankara Üniversitesi Ibni Sina Hastahanesinde hemsireyim. Emekliligim dolmak üzere. Esimi on yil önce kaybettim. Bir oglum birde kizim var.
Hemsirelik yasamimda cok cesitli olaylar yasadim. Onlardan birisi ise beni cok etkiledi. Iste o olayda tam "sok" oldum. Hayatimda hicbir olay beni bu kadar etkilememisti. Beyimi kaybettim, cocuklarimla yalniz kaldim, bir sürü güclüklerle bogustum. Ama bu olay apayriydi.
Izninizle bu olayi sizlere anlatmak istiyorum.

Trafik kazasi gecirmis bir hasta gelmisti. Adamcagiz genc, delikanli.. Emniyette komsermis...

Iki ayagini birde kolunu aldilar. Basucunda esi feryatlar ediyordu. Hepimiz kahrolmustuk.
Adamcagiz narkozdan yeni cikiyordu. Durumu kritik oldugu icin yogun bakimda, müsahedemiz altindaydi.
Kendine gelirken bir seyler mirildaniyordu. Ama ben bir türlü ne dedigini anlayamadim.
Arkadasi cagirdim : "Gel bu hasta bir seyler söylüyor, anlayamiyorum dinle" dedim.

Hastalar narkozdan cikarken cesitli seyler söylerler. Ama bu adam o kadar telasli ve o kadar heyecanli bir seyler mirildaniyorki, farkli seyler söyledigi belliydi. Arkadasimla birlikte kulak kesildik. Sanki telasla, heyecanla yalvariyordu:
"Allahim tövbe, bir daha yapmayacagim! Beni götürmeyin! Biraz daha ömür ver Allahim. Her seyi birakacagim. Her istedigini yapacagim. Allahim beni alma! Benim cocuklarim var. Beni onlara bagisla..." gibi öyle yalvarip yakariyordu ki, ikimiz de korkumuzdan buz kestik.

Sanki ölümle hesaplasiyor. Birileri zorla kendisini ölüme sürüklüyor, buda gitmemek icin Allaha yalvariyor.
Bu durum bir saatten fazla sürdü. Terler icinde yalvardi durdu. Oradaki tüm arkadaslar bu olayi hayretler icinde izlediler. Allah adamin yalvarislarini kabul etti ki, kendine geldi, hayati tehlikeyi atlatti.

Aradan 10 gün gibi bir zaman gecti. Merak ettim, ziyaretine gittim. Cünkü olay beni cok etkilemisti. Adamcagizi seyrederken, kendi hayatim, kedni hesabim gözlerimin önüne serildi. Ben de ölümle burun buruna gelmis gibi, o korkulu ani yasadim.
Yasimiz geldi geciyor. Emeklilige yaklastik. Hep dünya, dünya dedik.

O da bitiyor. Ölüm, hesap, kitap artik düsündrüyor bizi... Ne namaz, ne niyaz. Bu nereye kadar? Bütün bunlar gözümüzün önünden gelip gecti.
Demekki karsimiza ölüm ciksa, biz de bu hasta gibi Allaha yalvaracagiz "ne olur Allahim biraz daha ömür" diye... Bu adama ömrü verdi. Ya bize vermezse!

Iste bu düsüncelerle yanina vardim. Basucunda esi oturuyordu. Kendimi tanittim ve narkozdaki duyduklarimi sordum.
Adamcagiz bir bana bakti, bir de esine bakti, gözleri doldu aglamaya basladi.
Nasil agliyor adamcagiz, bizler de tabii... Kolaymi? Allah saklasin, iki ayak, bir de kol gitmis...

Hanimi : "Anlat bey, bunlara da anlat" diye israr edince, adamcagiz anlatmaya basladi: "Ben kaza gecirdigim zaman ickiliydim. Zaten her zaman icerdim. Bu yüzden pek aile huzurumuz da yoktu. Arkadaslarimda benim gibi insanlardi. Yani yolumuz yol degildi kisaca...
Ama bu esim sagolsun. Agzi kur´anli, abdestli, namazli birisidir. Her seferinde bana yalvarirdi, ´Yapma artik, bu pis seyleri birak´ diye...
Birakmadim. Iste ickili ickili arabaya bindim, eve gidiyordum. Karsimda bir kamyon gördüm, o kadar.. Ondan sonra sanki baska aleme gittim. Bambaska bir yer.

Yanima iki kisi geldi, kolumdan tuttu.
"Gel bakalim, seni hesaba götürecegiz" dediler.
"Ne hesabi nereye götüreceksiniz?" diye sordum.
"Dünyada Allahin dediklerine uymayanlarin cekildigi hesaba.."
"Yani ben öldümmü? Burasi dünya degilmi?" dedim.
"Buna hesaba cekenler karar verecek" dediler.

"Nasil panikledim, korktum bagirmaya, cagirmaya basladim. Allaha yalvardim, söz verdim. Bana bir sans daha verirse, her istedigini yapacagimi ve asla kötü seyler yapmayacagimi haykirdim.
Beni tarif edemeyecegim korkunc bir yere götürdüler. Orada herkes benim gibi yalvarip duruyordu. Ben de yalvarmaya, aglamaya devam ettim.

Birisi geldi, "haydi" dedi. "Sen haniminin duasina bagislandin. Git iyi bir adam ol, ondan sonra gel."

Iste gözlerimi actim ki dünyaymis. Yani gitmisim ve dünyaya tekrar gelmisim. Her sey yalanmis bacim. Hayat, insan, ömür, genclik, para ve söhret. Hepsi... Gercek olan orasi... Bize orasi lazimmis...
Iste orada halim gencligim, hayallerim, beklentilerim, her seyim.... Bitti. Dünya bizi kovdu artik. Biz kovulduk.
Allahima cok sükür. Bana yeniden hayati lütfetti. Cocuklarima kavustum. Olsun, bu yarim halimle de olsa önemli degil. Ben dersimi aldim artik. Bu kaza benim ruhumu, kalbimi ve dünyami degistirdi.
Akrabalarim gelip benim bu halimi görünce aglayip sizliyorlar. Onlara aglamayin diyorum. Ben hicbir sey kaybetmedim. Bilakis, önemli bir ders aldim. Bu bir kazanctir. Bir kazanmadir, kaybetme degil...."

Adamcagiz öyle seyler anlattiki, dilim tutuldu, baka kaldim. Sanki o hasta degil biz hastaymisiz gibi...
Kur´an ögrenmeye baslamis... Yanina hoca cagirip, hergün ondan dinin emirlerini ögreniyormus.

Su hale bakin kardeslerim. Nerden nereye? Allah nelere kadir. Ne yapiyor, neler oluyor...

...illaki ayagimizi ve kolumuzu kaybettikten sonrami akillanacagiz?...
Ekleme Tarihi: 05.03.2006 - 20:10
Bu mesajı bildir   .-.-Saliha-.-. üyenin diğer mesajları .-.-Saliha-.-.`in Profili .-.-Saliha-.-. Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast murat mutlu  

Misafir

Cinsiyeti: ----- 
paylastığın için ALLAH razı olsun kardesimgül
Ekleme Tarihi: 05.03.2006 - 20:31
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Gast ahmet gunay  

Misafir

Cinsiyeti: ----- 
Bir laf vardır tekerlek kırılınca yol gösteren çok olur diye.
Bizler çevremizde gördüğümüz her şeyi kendimize sakladığımız sürece kimseye bir yararımız olmaz.
Bilgilerimizi paylaşmalı, doğruları söylemeliyiz.
Ve arasıra durup ben ne yapıyorum demeliyiz.

Paylaştığın için teşekkür ederim kardeşim.

selam ve dua ile...
Ekleme Tarihi: 05.03.2006 - 20:36
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  

7 Mesaj

En Son On: 25.10.2007 - 10:24
Cinsiyeti: Bayan 
Alıntı
Orijınalı .-.-.Saliha.-..-.

agla ... agla
Paylastigin icin bende Cok Tesekkür ederim
.-.-.Saliha.-..-. Kardesim..

Ahmet Günay Hocamin söylediklerine katiliyorum.. Arasira durup ben ne yapiyorum demeliyiz..ağlar
AFFET ALLAHIM..
InsaALLAH ALLAHtan gelen tüm güzellikleri görürüz ve Hamdimiz daim olur..
ağlarağlar
Ekleme Tarihi: 06.03.2006 - 16:37
Bu mesajı bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diğer mesajları YeSiLKuBBeM`in Profili YeSiLKuBBeM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
44ilhandemirci su an offline 44ilhandemirci  

251 Mesaj -

En Son On: 12.12.2015 - 11:21
Cinsiyeti: Erkek 
Allah Razi olsun eline saglik...
Ekleme Tarihi: 07.03.2006 - 05:03
Bu mesajı bildir   44ilhandemirci üyenin diğer mesajları 44ilhandemirci`in Profili 44ilhandemirci Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 731 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
jakup (32), muzocel26 (58), salihhazar (55), Beyza (56), cs7014 (50), oezkan (51), kara61 (66), aetkral (51), kubratalp (48), K.GOCERLI (27), cecenmucahidi (33), yaburka (49), violine (44), mavi_ruya (48), mbahaddin (55), Kerim_Bey (36), Süreyya (66), yemenici68 (56), mecid (43), kerime (42), mehmet_eyigör_6.. (28), tokayca (51), hasan5335 (36), volkan33 (54), mgunhan (48), ttufan (42), isvec (65), beyazguel (38), atay (62), sonromeo2 (47), kulibo (38), Zeynepgul (44), nihat 60 (44), g_neferalperen3.. (46), sebiarus (55), hace (41), EsmerKiz-NL (39), n@ksýben (43), pedino (54), hatice 1975 (49), hesbollahi (45), hafýz_ (37), ozel (68), fethic (55), hacimeryem (54), telve (52), Levent75 (49), züleyha hanc&ya.. (47), erciyas tamer (46), m.kýl&ya.. (53)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54503 saniyede açıldı