kamagra stromectol kamagra colchicine budesonide naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » SAĞLIK & SPOR » SİGARA TERCİHLİ ELVEDA...

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 37 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Themenicon    SİGARA TERCİHLİ ELVEDA...

7 Mesaj

En Son On: 25.10.2007 - 10:24
Cinsiyeti: Bayan 
(Insan kendi kendine nasil bukadar zarar verebilir?)ağlarağlar

Dr. Aslan MAYDA

Gece nobetlerimin birinde, sessiz bir vakitte, hastalarin eksIk dosyalarini dolduruyordum. Birden yukselen gur bir ses, servisteki hastalari uyandirdi.
- Bu nasil adâlet
- Yeter!...
- Doktor!.. Hemsire!..
Ve agza alinmayacak kufurler!...
Bu ses, sigaraya bagli damar tikanmasiyla (burger) sol bacagini da diz uzerinden kestigimiz 55 yasindaki erkek hastadan geliyordu. Kalb yetmezligi olan bu kisi, gur sesiyle gecenin 01:30’unda butun hastalari uyandirmakla kalmamis, ameliyatli cocuk hastalarin korku dolu aglamalarina da sebep olmustu.
Hasta, cocuklugunda (12 yasinda) alismis oldugu sigaranin ilk tokatini 37 yasinda yemis.

Sag bacaginda uyusma ve ayak bas parmaginda agri sIkâyetleriyle doktora gittiginde, doktorlar, hastaligina sigaraya bagli damar tikanikligi demisler.
Muayene eden doktor: “Bir tane bile sigara icmeyeceksin, ayrica sigara icilen ortamda da bulunmayacaksin, tek sigara icmen dahi damar tikanmasini yeniden baslatir, bacagin kesilir.” demis.
Verilen ilâclar, uzuv kaybetme korkusuyla duzenli kullanilmis, sigara icilmemis ve neticede hastanin sIkâyetleri bitmis. Uc ay sonra korkunun yaptigi frenleyici baski kalkmaya baslayinca, hastanin cani tekrar sigara cekmeye baslamis. Bir, iki, uc derken, tekrar bir pakete cikarmis. Dort ay sonra bas parmakta siyahlasma, diger parmaklarda morarma olmus. ‘Ayagim ilâcla tekrar kurtulur.’ umidiyle doktora kosan hastanin, cekilen ilâcli filminde sag bacagindaki ana damarin kasIktan baslayarak tikandigi gorulmus ve bacagin kesilmesine karar verilmis. Yine korku, yine sigarayi birakma, yine sigaraya tekrar baslama donemleri alti ay surmus. Neticede hastanin 18 yil icinde, iki kolu, bir bacagi gitmis. Kolunun biri kesildikten sonra inat edip sigarayi hic birakmamis, son olarak sol bacagini da sigaraya kurban ettikten sonra âdeta bir bas bir govde kalmis.
Sigaranin hastanin bedeninde yol actigi zararlar bununla da kalmamis, hastada ayrica kronik bronsit ve buna bagli kalb yetmezligi de meydana gelmis. Hastanin karacigeri buyumus, karninda su toplanmis.
Hasta, morarmis dudaklariyla, isyanina devam ediyordu. Ona yaklastim, bagirmasindan diger hastalarin rahatsiz olduklarini soyledim. Bana ters ters bakarak kaslarini catti.
- Neden bana bu hastaligi verdi!.. dedi.
- Senin basina gelenler kendi tercihinle olmustur. Parmagin uyusup, soluklastigi ve agri sIkâyetleriyle doktora gittigin zaman Allah, doktoru vesile kilarak seni uyardi. Sonra bas parmaginin rengi degisti, bacagin kesildi, yine dinlemedin. Kolun kesildikten sonra da meydan okurcasina sigaraya devam ettin. Nefsinin sesini dinleyerek sigara ictin ve hastaligi kendi isteginle sectin. Her insan, nefsinin asiri arzulariyla imtihan olur. Sen nefsini dinledin, zarara râzi oldun.
- Her sigara icenin bacaklari, kollari kesilmiyor ki. Neden benim ki!...
- Her bunye farkli, herkesin imtihani farkli. Aci yiyen herkes ulser olmuyor. Sigara icen herkesin de bacagi kesilmiyor. Bir ulserliye nasil kizartma ve aci yasaksa, sana da sigara yasak! Her bedenin ihtiyaci, yapisi, guclu ve zayif yonleri farklidir. Herkes bedeninin sesine vermeli. Yaratan, hastaliklarin hepsini bir kisiye vermemistir. Insanlara binlerce hastalik verilmesinin hikmeti, sabirlarinin sukur cevabiyla suslenmesi, affa mazhar olma, gunahlarin silinmesi gibi neticesi hayir ve guzel olan amellerin islenmesine yoneliktir. Hastaliklara, belâlara karsi sabredenlerin kalbi yumusar; bu kisiler aczlerini anlar ve rahmeti kendilerine cekerler.
Rahatsiz olan hasta yakinlari zarara rizâsiyla giren bu isyânkâr kisiye nasihatte bulundu. Insanlarin ikna etme gayretlerine ragmen, o inadinda devam ediyordu. Zor nefes aliyor ve isyanini haykiriyordu. Tekrar bir kardiyoloji konsultasyonu istedim. Kalb-akciger bozuklugundan dolayi teskin edici igne yapamiyorduk, solunum durmasi yapabilirdi. Gecenin 3:15’iydi. Adam, bagirmalarina devam ediyordu. Aniden cenesi kilitlendi gozleri yukari kaydi, suuru kayboldu. Hemen adami sert bir zemine yatirdik. Solunum yolunu acip hastaya kalb masaji yaptik. On bes dakika masaja ragmen hasta geri donmedi ve hayata ‘elveda’ dedi.
Bir bas-bir govde, hepsinden kotusu “isyan icinde” Hakk’in huzuruna giden hastam, bana cok buyuk bir ders vermis ve beni vicdan muhasebesine zorlamisti.
Insanin “sucu baskasina yansitma, kendisini sucsuz gorme” psIkolojisinin nasil ebedî bir sekâvete yol acabilecegini gormustum. Allah’in kullarina verdigi akil, irade ve sabir gibi nimetlerin nasil koruyucu birer anahtar oldugunu anlamistim.
Ebedî bir hayat, sigara denen basit ve kotu aliskanliga tercih edilebilir miydi? Harika sanatlarla ve duzenleyici sistemlerle donatilmis vucut ve bize bahsedilen hayat, sigara gibi bir aliskanliga feda edilebilir miydi?
Bu hastanin isyan icindeki olumunden geride kalan tek sey, hayat boyu unutamayacagim yukaridaki sorular idi.

* Kayseri Erciyes Universitesi Tip Fakultesi Ortopedi Servisi’nde 1980’li yillarda yasanmis vak’adir.

CENNETyolu Sende bu yaziyi iyice oku!!!!!!!!!ağlarağlar
Ekleme Tarihi: 24.02.2006 - 18:38
Bu mesajı bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diğer mesajları YeSiLKuBBeM`in Profili YeSiLKuBBeM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
garip64 su an offline garip64  

97 Mesaj -

En Son On: 03.07.2011 - 00:12
Cinsiyeti: ----- 
bende okudum umarım bırakmayı başarabilirim ama bırakamasamda sonuna kadar mücadele edicem inşallah başarırm:(
Ekleme Tarihi: 24.02.2006 - 19:42
Bu mesajı bildir   garip64 üyenin diğer mesajları garip64`in Profili garip64 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
CENNETyolu su an offline CENNETyolu  

437 Mesaj -

En Son On: 06.04.2007 - 13:06
Cinsiyeti: Erkek 
Selamun Aleyküm,
hic ugrasma CAN,
kafami bile kesseler
yinede sigarayi brakmam kahkaha kahkaha kahkaha

Saka saka,Insa-Allah sigarayi en kisa zamanda brakirim Senin desteginle..
Umarim herkezde sigarayi birakir..
ALLAH cümlemizin yardimcisi olsun..
garip64 Kardesim Insa-Allah brakmayi basarirsin..ağlar
Ekleme Tarihi: 24.02.2006 - 19:49
Bu mesajı bildir   CENNETyolu üyenin diğer mesajları CENNETyolu`in Profili CENNETyolu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

97 Mesaj -

CENNETyolu kardeşim bırakabilirsem emin ol haberin olur benim için dua edin başarayım. inşallah sizde bırakırsınız bende size dua ederim...Güle Güle
Ekleme Tarihi: 25.02.2006 - 00:57
Bu mesajı bildir   garip64 üyenin diğer mesajları garip64`in Profili garip64 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
SIGARA BOYLE BRAKILIRMIS¨!

437 Mesaj -

Selamun aleykum kardesim nasilsin iyisin insaAllah.
Kardesim cok iyi bir haberim var ben sigarayi braktim, bu birden bire oldu gece braktim,sebep su: gece yatsi namazi icin Camiye gittim,namazi kildiktan sonra orda Caminin mekani var,hocayla oturup cay iciyorduk ben birden sigara cikarip teklif ettim hocaya,eyvallah dedi ben sigarayi braktim dedi,peki nasil braktin diye sordum,o da bana ALLAH ICIN braktim dedi.bende eve gelince,o guzel soz aklimdan cikmiyordu,ben de birden bire:"hanim ben sigarayi ALLAH icin brakiyorum" dedim ve sigaralari oyle buyuk bir nefretle koparmisim ki bunu henus sonra anladim sigaradan nekadar nefret ettigimi..

garip64 kardesim ben braktim sigarayi hemde bir sozle,insaAllah sende oyle brakirsin.

ve diger sigara icen kardeslerim ,Sigarayi ALLAH ICIN BRAKALIM
HEPINIZ ALLAH EMANET SINIZ
Ekleme Tarihi: 25.02.2006 - 12:30
Bu mesajı bildir   CENNETyolu üyenin diğer mesajları CENNETyolu`in Profili CENNETyolu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
vehbi70 su an offline vehbi70  

919 Mesaj -

En Son On: 04.01.2015 - 20:05
paylaşımın için ALLAH RAZI OLSUN
İNŞALLAH BIRAKIRIZ...

SEVGİ SAYGI VE DUA İLE

Ekleme Tarihi: 25.02.2006 - 13:14
Bu mesajı bildir   vehbi70 üyenin diğer mesajları vehbi70`in Profili vehbi70 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
omer furkan su an offline omer furkan  

401 Mesaj -

En Son On: 09.02.2007 - 10:56
SELAMUN ALEYKUM
RABBİMin selami kardeslerimin üzerine olsun..

cennetyolu kardesim bu soyledigine inan cok sevindim.. insaALLAH bir daha geri donusu olmaz.. insaALLAH.. sabirli ol kardesim.

vehbi70 abim senin icin dua edecem insaALLAH sen de sigarayı bırakırsın abim..o guzel vucuduna zarar vermemelisin.. o bize alemlerin rabbinden bir emanet..

garip64 kardesim sayet bir mucadele icinde isen inaniyorsan kesinlikle basarırsın.. insaALLAH kardesim insaALLAH birakırsın..

RABBİM bizleri butun kötülüklerden uzaklastir..
seytanın vesveselerinden uzaklastir RABBİM..

selam ve dua sizinledir kardeslerim..
Ekleme Tarihi: 25.02.2006 - 13:33
Bu mesajı bildir   omer furkan üyenin diğer mesajları omer furkan`in Profili omer furkan Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
omer furkan kardeşime tşk...

919 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı omer furkan

SELAMUN ALEYKUM
RABBİMin selami kardeslerimin üzerine olsun..

cennetyolu kardesim bu soyledigine inan cok sevindim.. insaALLAH bir daha geri donusu olmaz.. insaALLAH.. sabirli ol kardesim.

vehbi70 abim senin icin dua edecem insaALLAH sen de sigarayı bırakırsın abim..o guzel vucuduna zarar vermemelisin.. o bize alemlerin rabbinden bir emanet..

garip64 kardesim sayet bir mucadele icinde isen inaniyorsan kesinlikle basarırsın.. insaALLAH kardesim insaALLAH birakırsın..

RABBİM bizleri butun kötülüklerden uzaklastir..
seytanın vesveselerinden uzaklastir RABBİM..

selam ve dua sizinledir kardeslerim..

VE ALEYKÜMSELAM omer furkan kardeşim duaların için AMİN ...

benim için yaptığın dua içinde allah razı olsungül
Ekleme Tarihi: 25.02.2006 - 14:28
Bu mesajı bildir   vehbi70 üyenin diğer mesajları vehbi70`in Profili vehbi70 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
((( ... ))) su an offline ((( ... )))  

2338 Mesaj -

En Son On: 03.08.2006 - 02:19
CENNETyolu abi

Tebrik ediyorum sevinçli Darısı içenlerin başına inşaAllah göz kırpma
Ekleme Tarihi: 25.02.2006 - 14:42
Bu mesajı bildir   ((( ... ))) üyenin diğer mesajları ((( ... )))`in Profili ((( ... ))) Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast murat mutlu  

Misafir

CENNETyolu kardesim sigara sağlığa zararlı diyemi bırakıcaksın
yoksa baskımı var
göz kırpma
Ekleme Tarihi: 25.02.2006 - 14:46
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Gast sama  
Themenicon   

Misafir

allahın izniyle inşallah faydalanırsınız
Yazar : Hacı Hasan Burkay
insanların müptela oldukları sigara, büyük bir afettir. Tütünü, ispanyollar, büyük keşifler sırasında Amerika'dan Avrupa'ya getirmişlerdir. 1500'lü yıllarda Avrupa'da
yaygınlaşmıştır. Ülkemize ise, 1605-1606 yıllarında girmiştir. Zararları ortaya çıkınca, zaman zaman yasaklar konmuştur. Fransa'da XIII. Louis satışını yasaklamış, Papa VIII. Urbanus afaroz etmiştir. Bizde ise, Sul-tan IV. Murat'ın 1635 yılında koyduğu ve içenlerin idamına kadar varan yasak uzun süre devam etmiştir.
islâm alimleri, tütünün bid'at, mekruh ve haram olduğunu ifade eden risale ve kitaplar yazmışlar; vaazlar vererek, kullanılmasını önlemeye çalışmışlardır. Bugün, elimizde mevcut bulunan eserlerin ekserisi Arapça veya Osmanlıca olduğundan, herkes okuyup istifade edememektedir. Bu nedenle, tütün hakkında yazılmış eserlerin
yabancı dillere çevrilmiş tercümelerinden istifade edilmesini sağlamak şer'an vaciptir. Geçmiş eserlerden derleyerek vücuda getirdiğimiz özellikle Oflu Hacı Emin Efendi'nin 'Duhan' risalesi önemli bir kaynaktır.
Tütünün aslı ma'siyet (asilik, itaatsizlik, isyan, günah) ise de, gece gündüz ısrarla içilmesinden daha nice haramlara sebep olur ve günahların büyüklerinden sayılır, içen kimseler, şer'an fasık olup tövbeleri vaciptir. Zararlarını şöyle sıralayabiliriz:
Tütün içmek kötü bir alışkanlıktır. Peygamberimiz (SAV); "Cenâb-ı Hakk, kullar üzerinde bir habisi (kötü, alçak, pis şey) haram kılmıştır" buyurmuştur. (Berika). Tütünün habis olduğunda şüphe yoktur. Zira tütün içmeyenler, içenlerin kokusundan ziyadesiyle rahatsız olurlar. Sağlığa olan zararları ise devamlı açıklanmaktadır.
Tütün, israf yönüyle haramdır. Faydasız yere sarfetmek ve israf etmek haramdır. Tütün yekdiğerine, özellikle ailesine verdiği eziyet sebebi ile haramdır. Tütün, ateşle olan ilgisi sebebiyle haramdır. 'Ateşin haram olması ile, ateş ile yanan şeyi yemek de haram olur' sözü Maliki imamlarından rivayet edilmiştir. Meselâ yanmış ekmek yemek, yanık kahve içmek haramdır. Tütün içmek, oyun oynamak, abesle iştigal olduğundan haramdır.
"Külli müskirin haram-bütün müs-kir olan, sarhoş edici şeyler haramdır" hadis-i şerifine göre tütün haramdır. Zira tütünü ilk defa içen kimsenin başı döner. Böyle bir hal geçirmeyen kimseler olsa da, hüküm ekseriyete göredir.
Tütün içmek, ibadetten uzaklaştırdığı için haramdır. "Ya eyyühellezine amenu la tulhıkum emvalikum vela evladikum an zikrillah-Mallarınız ve evlatlarınız, sizi, Allah-u Teâlâ'nın zikrinden ve ibadetinden tehir ve men etmesin!" ayet-i celilesi buna işarettir. Tütünün, namazı cemaatle kılmamaya, vaktinde kılmamaya, Kur'an, zikir, salavat-ı şerife okumamaya sebep olduğu, her insanın malumudur.
"Tütün içmek, dalâlet ve fena olan bid'atlarden olmakla; haramdır" denmiştir. (Şerh-i Hadimi)
Peygamberimizin (SAV) sünnet-i şerifi olan misvak'ın meşruiyyetini (şeriata uygun ve caiz), hikmet ve faydasını giderir. Zira misvak, ağızdaki fena kokuyu yok etmek ve temiz tutmak için kullanılır.
Allah-u Teâlâ (CC), Yunus'un (AS) kavmine duman ile azap etmiştir. Nitekim Allah'ın (CC): "Lemma amenu keşefna anhum azab-el hizyi fil hayat-id dünya" buyruğundaki 'hizyi azabı' ndan murat, duman azabıdır. Tütünün kötü kokulu bir dumanı vardır. Azaba alet olan bir şeyi kullanmak haramdır. (Berika)
Tütün içmek, içen kimsede, haram olan kibri meydana getirdiği için haramdır. ^Berika)
Tütün içen, cehennemde azab çekenlere benzediğinden haramdır. (Ruh-ul Beyan tefsirinin, İza vakıa suresi tefsiri). Zira peygamberimiz (SAV); demir, kalay, tunç yüzük kullanmayı, cehennemde olanların kullandıklarına benzediği için yasaklamıştır. Tütün de bunlara benzer. Zira tütün içenin, ağzından burnundan, cehennemde yananlar gibi duman çıkar.
Tütünün zifiri, galiz (kaba, nezaket dışı) necasettir, insanın ağzında, bir dirhemden çok zifir bulunursa, tükürük ile karışıp ağzı necis yapar. Bu şekilde kılınan namaz, caiz ve sahih olmaz.
Tütün içmek, kâfirlerin kötü adetlerini ihya ederek şöhret buldurup, Resulullah'ın (SAV) sünnetini yoketmektir. Bu ümmetliğe yakışmaz. Kerahat-ı tahrimiyye ile haramdır.
Tütün içenin ağzı, üstü başı, bedeni fena koktuğu için Cami'ye girmemesi gerekir. Zira bu kokudan, cemaat ve melaike-i kiram rahatsız olur. Hadis-i şerif ile belirtilmiştir ki; üzerinde kötü ve tiksindirici şeylerin kokusu bulunan (me-
sela, çiğ soğan, sarımsak, turp vs.) kimse Cami'ye giremez". (Berika, Vesile)
Bedene zarar veren şeyi içmek haramdır. Beden ibadet yeridir. Toprak, mubah iken, bedene zararı olduğundan yemesi haramdır, ibn-i Sina: "Tütün, tuz ve fena koku, insanın beynine girmese, insan bin sene yaşar" demiştir. Ekseri sigara içenlerin bedenleri zayıf, benizleri sarıdır.
Tütün, şer'an şüpheli olduğundan, ulema arasında ihtilaflıdır. Hadis-i şeriflerde "Şüpheli şeyi yapan, harama girer", "Haramla helâl ayırt edilmiştir; şüpheli şeylerden sakının!" buyurulmuş-tur.
Tütün devlet tarafından men edilirse, devlet reislerinin emri şeriata muhalif olmadıkça, emre uymak vaciptir. Zira tütünde malı telef etmek vardır.
Tütün içen kimse; Resulullah (SAV) Efendimizin güzel koku üzerindeki sünnet-i şerifinin hikmet ve faydasını yok ettiği için, ona muhalefet etmiş olur. Zira sevgili peygamberimiz (SAV) misk gibi koktuğu halde, güzel koku sürünürdü. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: "Sizin dünyanızdan bana üç şey sevdirildi: Gözümün nuru namaz, saliha kadın, güzel koku", İnsan, servetinin dörtte üçünü güzel kokuya verse israf etmiş sayılmaz", buyurulmuştur.
Kalp katılaştığı için, Allah'tan (CC) uzaklaşır.
Nefsin arzusuna uyup ona esir olmak, helak olmaya sebeptir.
Tütün içmek, dünyada gaflet, ahirette pişmanlık veriri. Boş şeyle vakit geçirildiği için Allah (CC), o kuluna rahmet nazarıyla bakmaz; ibadet ve duasını kabul etmez. Zira Peygamberimiz (SAV): "Kulun şer'an maksud olmayan, boş şeylerle meşgul olması, Allah-u Teâlâ'dan (CC) uzaklaşmış olmasının alâmet ve nişanıdır" buyurmuştur.
Tütün içen kimse, tütün içenden rahatsız olmaz. Buna razı olduğu için de günahı iki kat olur. Zira masiyete rıza göstermek rıza göstermek, o işe ortak olmaktır.
Tütün içen kimse, ibadete üşenir. İbadet kendisine ağır gelir; acele edip günahkâr olur. Mesela namazı kılarken, Kur'an 'ı ve teşbihleri acele ile yanlış okur. Böylece talim ve erkânı terkeder. Bir tütün içmeyi, Camide biraz fazla durup, vaaz dinlemeye tercih eder. Ziyaret melekleri, tütünün kokusu habis ve kerih olduğu için, tütün içenden uzaklaşır, ziyaretlerine gelmezler.
Bu kimseler, "tütün içme" diyen ulemaya, nefret ve kızgınlık duyarlar. Nefsin isteğine yakınlıktan doğan şeylerde, ulemaya karşı duyulan bu çeşit hislerin, insanı küfre götürmesinden korkulur. Ma'siyetten men eden ulemaya buğz etmek, Allah (CC) ve Resulüne (SAV) buğz etmek gibi olduğundan, küfür olduğuna şüphe yoktur.
Tütün, Nargile ve Enfiye gibi şeylerin insanın gamını dağıtması, neşe ve sürür vermesi, oyun ve çalgıların neşe vermesi gibidir. Daha nice haram, mekruh ve israflar vardır ki, insana neşe verir. Lâkin şeriat bunlara ruhsat vermediği için, ulema tasvip etmedi. Hz. Mevlana: "Allah-u Teâlâ'nın (CC) her yasak ettiği şey, insanı sarhoş etmiş olsa, Dünyada ayık insan zor bulunurdu" buyurmuştur. Bütün bunlardan sonra, 'Bunca zararı olan tütünün, hiç faydası yok mudur?' diye sorulacak olursa; bu soruya lâtife yollu, şöyle cevap verebiliriz: Tütünün üç faydası vardır denilmiştir. Tütün içen ihtiyarlamaz; İhtiyarlamaya vakit kalmadan, genç yaşta ölür, gider. Evine hırsız girmez; çünkü sabaha kadar öksürür. Köpek ısırmaz; genç yaşta tıknefes olup bastonla yürümeye başlar.
İnsanı bir Tütün bile öldürebiliyor. Tütünde bulunan zararlı maddelerin doğrudan damar yoluyla enjektesi halinde, insan birkaç dakika içinde ölebiliyor.
Yeşilay tarafından yapılan bir arştırmaya göre, tütün içenlerden 25 yaşından sonra felç olma riski çok büyük oranda artıyor. Dalgınlık yüzünden meydana gelen iş kazalarının yüzde seksenine yakın kısmı da tütün yüzünden oluyor. Araştırmada gençlerde son yıllarda dudak ve ağız kanserinin arttığına da dikkat çekiliyor.
Araştırma sonuçları tütün içen annelerin ya bebeğini emzirmemeleri ya da tütünü bırakmaları gerektiğini ortaya koydu. Çünkü yeni doğmuş bebekler de, anne sütü yoluyla aynen tütünden zarar görüyor.
Tütün içen anne adaylarında düşük ya da ölü doğum yapma tehlikesi yüzde doksanlara varıyor. Bu dönemi sağ salim atlatabilen bebek, doğduktan sonra tütün içen bir annenin sütüyle beslenirse, zekâ geriliğinden fiziksel bozukluklara kadar bir çok etkiye maruz kalabiliyor.
Zevkle havaya üflediğiniz tütün dumanının durmadan sağlığınız ve güzelliğinizden de bir şeyler götürdüğünü hiç aklınıza getitmiyorsunuz. Oysa saçlarınız dumanın kokusunu sünger gibi emer. Saç deriniz yeterince kanla sulanıp beslenmediği için saçlarınız pek nazeninleşir. Beyazlaştığında da sarım-trak bir renk alır.
Gözleriniz sürekli tahriş olur, kızarır, şişer, etrafında kazayakları oluşur. Dişler sararır ya da siyahlasın Diş-etleri az ya da çok hassas ağrılıdır. Parmaklar ve tırnaklar nikotin birikmesi yüzünden sararır.
Cildiniz kurur, sararır, duman gözenekleri kapadığından tazeliğini yitirir. Dahası, nikotin cildi besleyen kılcal damarları daraltır. Bunun sonucunda da yeterince kanla beslenmeyen dokularda kolayca çizgi ve kırışıklıklar belirir.
Evet her yaktığınız tütünde bunları sineye çektiğinizi unutmayın. Cenâb-ı Hakk tütün içen bütün kardeşlerimizin acilen kurtulmalarını nasip buyursun. Amin.

düsün düsün göz kırpma Güle Güle
Ekleme Tarihi: 25.02.2006 - 15:14
Gast sama  

Misafir

SİGARAYI BIRAKMA SEMPTOMLARI

Sigara
• Neden Sigara İçmeye Devam Ediyorsunuz ?
• Sigaranın Zararları
• Bırakırsanız Neler Kazanacaksınız
• Bırakma Semptomları
• Nasıl Bırakılır ?
• Bazı İpuçları
• İlaç Tedavisi

İstanbul Üniversitesi Hasta Okulu Yayınları
Bu bölümün hazırlanmasında emekleri geçen Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tülin Çağatay' a Teşekkürlerimizle...
Karikatürler Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'ya aittir.

Bazı insanlarda sigarayı bıraktıklarında, çekilme semptomları adı verilen yakınmalar oluşur. Bu semptomlar kişilerin üçte ikisinde görülür ve geçicidirler. Çoğu 7 - 10 gün içinde hafifleyip kaybolurken bir kısmı daha uzun sürer.

İlk 24 saatte huzursuzluk
Gerilim hissi
Düşüncelerini toplamada güçlük
Sinirlilik
Yorgunluk hissi
Titremeler
Uykusuzluk
Kabızlık
gibi bazı çekilme semptomları başlar.
Kişide aşırı sigara isteği vardır. Bu yakınmaların kontrolünde doktorunuz size yardımcı olacaktır. Sigarayı bırakan kişilerde iştah artışı ve kilo alma görülebilir. Sigarayı bırakmak isteyenlerin korktukları bu olay, aslında her 3 kişiden birinin başına gelir. Eğer kişi almak istemediği kiloları almaya başlamışsa, bunu önlemek için;
Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeli,
Bol su ve meyve suyu içmeli
Düzenli eksersiz ve yürüyüş yapmalı
Kuruyemiş, bisküvi gibi yiyeceklerden uzak durmalıdır.
Sigaranın bırakılmasını takiben öksürükte artış olur. Aslında bu, iyileşme belirtisidir. Öksürükteki artış, bronşları temizleyen titrek tüylerin sigara dumanındaki toksinlerin etkisinden kurtulup çalışmaya başlaması ve solunum yollarındaki katranı dışarı atmaları sonucu oluşur.

sıkıntılı sıkıntılı
Ekleme Tarihi: 25.02.2006 - 15:17
Gast sama  
ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN

Misafir

SİGARAYI BIRAKMA YÖNTEMLERİ

Sigara
• Neden Sigara İçmeye Devam Ediyorsunuz ?
• Sigaranın Zararları
• Bırakırsanız Neler Kazanacaksınız
• Bırakma Semptomları
• Nasıl Bırakılır ?
• Bazı İpuçları
• İlaç Tedavisi

İstanbul Üniversitesi Hasta Okulu Yayınları
Bu bölümün hazırlanmasında emekleri geçen Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tülin Çağatay' a Teşekkürlerimizle...
Karikatürler Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'ya aittir.

SİGARA NASIL BIRAKILIR ?

Kendi kendine bırakma : Sigarayı bırakanların çoğu kendilerini ikna etmeyi başarmışlardır.
Klinikler : Beş altı hafta sürecek programlar, insanların niçin sigara içtiği, sigara isteminin tedavi edilmesi, stres tedavisinin pratikleri ve kişisel olarak sigaradan sakınmaya yardım etmek amacındadır.
Tıbbi tedavi : Sigara alışkanlığından kurtulmak ve sigara aramanın üstesinden gelmek için bazı ilaçlar kullanılır.
Davranış yöntemleri : Sigaradan nefret etme veya kendini yönetme programlarını içerir.
Doktor önerileri : Sigaranın getirdiği tehlikeler anlatılır, uygun tedaviler düzenlenir.
Hipnoz : Psikoterapist yönetiminde uygulanır.
Akupunktur : Bu yöntem kişide tütüne karşı tiksinti yaratabilir.
Medya : Radyo, televizyon, gazete gibi kurumların eğitim programları kişiyi aydınlatır.

DAVRANIŞ PSİKOLOJİSİ

Bu; vakıfların, büyük şirketlerin, dispanser veya hastanelerin bünyesinde gerçekleştirilecek grup psikoterapisi seanslarından oluşur. Hekimler bu tip sigara bırakma seanslarına sadece hafif derecede sigaraya bağımlı olan hastalarını göndermelidirler. Amerika Birleşik Devletlerinde " Mayo Nikotin Bağımlılık Merkezi " sigara ile mücadele için dört yöntem geliştirmiştir.

Davranış Tedavisi : Davranış değerlendirmesi yapmak ve tedavi becerileri edinmeye dayanır.
Alışkanlıkların tedavisi : Sigara içenler için nikotinin bağımlılık yapıcı bir ilaç olduğunun kabul edilmesi önemlidir. Neden bulma, inkar, dalgınlık, kontrol kaybı ve yarattığı ciddi problemlere karşı sürekli kullanım alışmanın belirtisidir. Bu nikotin isteğinin tedavisi gerekir.
İlaç Tedavisi : Nikotin cikleti, cilde yapıştırma, burun spreyi veya solunum yolu ile nikotin verilebilir.
Sigaraya Yeniden Başlamanın Önlenmesi : Bağımlılığın ciddiyeti, nikotinin hasta yaşamındaki tüm etkileri ve sonuçlarına karşı koyabilmenin önemi belirtilmelidir. İlk müdahaleden sonra danışmanlar düzenli telefon ve mektupla destek sağlamaktadır. Eğer bu tip görüşmeler işe yaramazsa o zaman nikotin yerine geçebilecek tedavi düşünülmelidir.

ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN YILLARCA İÇTİM BİR FAYDASINI GÖRMEDİM ŞİMDİ HEM HUZURLUYUM HEMDE MANEN RAHATIM ALLAHA EMANET OLUNGüle Güle
Ekleme Tarihi: 25.02.2006 - 15:20

437 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı murat mutlu

CENNETyolu kardesim sigara sağlığa zararlı diyemi bırakıcaksın
yoksa baskımı var
göz kırpma

Selamun Aleyküm degerli kardeslerim,
ALLAH hepinizden razi olsun.
Insa-Allah herkez sigaradan kurtulur..
ALLAH yardimcimiz olsun..

MUTLU kardesim,sigarayi brakmamin iki nedeni var:
1. Mekruh oldugu icin..
2. Sagliga zarar verdigi icin..
sigarayi coktan brakmak isterdim,ama olmuyordu,Hocadan bu sözü duyunca,ALLAH icin braktim..tek bu söz beni sigaradan kurtardi..

Selam ve Dua ile..
Güle Güle Güle Güle
Ekleme Tarihi: 25.02.2006 - 19:27
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  

7 Mesaj

CENNETyolu CAN..
Seni tebrik ettim, bidaha tebrik ediyorum..
Bende sasirmistim, sigarayi brakiyorum dediginde..
Okadar ugrastim, azaltiyordun ama yine brakmiyordun..ağlar
ALLAH O Hocadan razi olsun..
ALLAH icin.. ALLAH icin.. ALLAH icin..
Her iste ALLAHi düsünmeliyiz..

Ben bu habere cok sevindim, cok sükürler olsun..
ALLAH tüm sigara icenlerin yardimcisi olsun, InsaALLAH Sigaranizi brakirsiniz..
Imkansiz degil, imkansiz olan hicbisey yok bu dünyada..

Selam ve DUA ile..
Ekleme Tarihi: 25.02.2006 - 22:00
Bu mesajı bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diğer mesajları YeSiLKuBBeM`in Profili YeSiLKuBBeM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast murat mutlu  

Misafir

CENNETyolu kardesim

sen bırak,arkandan geliyoruz inş.
3 hafta sonra bende bırakmıs olucam
ALLAH ömür verirse

gül
Ekleme Tarihi: 25.02.2006 - 22:28
Gülendam su an offline Gülendam  
RE:

99 Mesaj -

En Son On: 01.10.2006 - 17:16
Alıntı
Orijınalı murat mutlu

CENNETyolu kardesim

ALLAH ömür verirse

gül

COK GÜZEL BISEY TAMAMEN BIRAKMAKTA NEDEN HEMEN DEYILDE 3 HAFTA SONRA ONU ANLAMADIK BE ABI

düsün düsün düsün düsün düsün
Ekleme Tarihi: 25.02.2006 - 22:46
Bu mesajı bildir   Gülendam üyenin diğer mesajları Gülendam`in Profili Gülendam Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Nazligul su an offline Nazligul  

1113 Mesaj -

En Son On: 10.01.2009 - 17:18
CennetYolu abicim can aibm, tebrik ederim seni...
Cok ama Cok sevindim... sevinçli

Murat enistecigim, bak Cennetyolu abim ilk adimi atmis sira sende o halde göz kırpma

Ekleme Tarihi: 25.02.2006 - 22:46
Bu mesajı bildir   Nazligul üyenin diğer mesajları Nazligul`in Profili Nazligul Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast murat mutlu  

Misafir

En Son On: 10.01.2009 - 17:18
su aralar biraz sitresli geciyo
can kardeslerim, beklemedeyiz
yurt dısına cıkıcaz ALLAH nasip ederse..
vuslat zamanı hayırlısıyla..sevinçli
Ekleme Tarihi: 25.02.2006 - 22:51
Gülendam su an offline Gülendam  
RE:

99 Mesaj -

En Son On: 01.10.2006 - 17:16
Alıntı
Orijınalı murat mutlu

RABBIM HAKINDA HAYIRLISINI ETSIN ABI INSALLAH ENKISA ZAMANDA BIRAKANLARDAN OLURSUN ALLAHA EMANET OLGüle Güle
Ekleme Tarihi: 25.02.2006 - 23:03
Bu mesajı bildir   Gülendam üyenin diğer mesajları Gülendam`in Profili Gülendam Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

97 Mesaj -

CENNETyolu kardeşten ALLAH(c.c) razı olsun çok etkilendim bende bıraktım ama bu hafta biraz zor geçecek gibi geliyor inşallah kimseyi kırmadan atlatırım...sevinçli
Ekleme Tarihi: 26.02.2006 - 00:59
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  

7 Mesaj

Alıntı
Orijınalı murat mutlu

Degerli Murat Mutlu Abim,
sigara stresini azaltmiyor herhalde biliyorsun.. DUA et Kardesim, bizde
Senin icin DUA edicez, InsaALLAH en kisa zamanda yurt disina cikarsin ve CanNisanlina kavusursun ve su sigaradan kurtulursun.. Nisanlina kavustugunda zaten sigaradan ayrilmalisin.. cünkü artik diyemiyceksinki, DiLSuZ Can senden uzak oldugum icin sigara iciyorum sevinçli sevinçli sevinçli
ALLAH sabir versin ikinize, az kaldi, bekleyin.. gül
Alıntı
Orijınalı garip64

CENNETyolu kardeşten ALLAH(c.c) razı olsun çok etkilendim bende bıraktım ama bu hafta biraz zor geçecek gibi geliyor inşallah kimseyi kırmadan atlatırım...sevinçli

Garip64 Kardesim, bu ne güzel bir haber, Senide tebrik ederim.. Bu haftalar zor gecicek olabilir, ama basarirsin InsaALLAH, ALLAH yardimcin olsun..
Ekleme Tarihi: 26.02.2006 - 02:56
Gast murat mutlu  

Misafir

ALLAHA kavusmak kardesim

dualarımız sizinlegül
Ekleme Tarihi: 26.02.2006 - 03:04

437 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı murat mutlu

CENNETyolu kardesim

ALLAH ömür verirse

gül

Selamun aleyküm MUTLU kardesim,
ALLAHin izniyle sigarayi braktik,artik arkamdan gelmenin tam zamani,cünkü icindeki seytani yenmen gerekiyor,sigara icmek sadece seytani dinlemekmis meger.halbuki sigara hicbisey degil derken,cok seydir.zararli ve mekruh dir.bu mücadelede lütfen beni ve garip64 kardesimizi yalniz brakma,nekadar cok insan arkamizdan gelir okadar daha güclü oluruz.birbirimize daima destek olalim ve bu gidis Insa-Allah sigara fabrikalarini kapatir sevinçli bizde kurtuluruz.. gül

üstelik: Yurtdisinda Nisanlinla beraber güzel günler gecirmeni dilerim.. gül

ALLAHA emanet ol..
Ekleme Tarihi: 26.02.2006 - 17:49

437 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı garip64

AMIN ALLAH (C.C.) CÜMLEMIZDEN RAZI OLSUN GARIP64 KARDESIM.
Insa-Allah hersey güzel gecer kardesim,Ins-Allah zorluk cekmesin,Allah kolaylik versin..
Sigara krizi tuttugunda,o anda sigarayi ALLAH icin braktigini düsün birde sigaranin kötü yanlarini düsün,krizin herhalde gecer.

Selam ve Dua ile..

Nazligül degerli kardesim,
cok tesekkür ederim,ALLAH razi olsun.
evet sira MUTLU kardeste,onu bekliycez,3hafta sonra haber bekleriz.. gül

Güle Güle Güle Güle

Bu mesaj 1 kez ve en son CENNETyolu tarafından 26.02.2006 - 18:22 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 26.02.2006 - 17:55
.-.-Saliha-.-. su an offline .-.-Saliha-.-.  
Sigaranin faydalari

514 Mesaj -

En Son On: 07.11.2007 - 08:08
Türkiyede ilk defa sigaranin faydalari bulundu sevinçli

1. Sigara iceni köpek isirmaz, cünkü yaninda baston tasir
2. Evine hirsiz girmez, cünkü sabahlara kadar öksürür
3. Üzerine sinek konmaz, cünkü buram buram nikotin kokar
4. Fazla yorulmaz, cünkü yorulunca tikanacagini bilir
5. Yürümek icin zorlanmaz, cünkü tekerlekli iskemlede gezdirilir
6. Ihtiyarlamaz, cünkü genc yasta sevdiklerine kavusur

Sigara icenlerin ayrica yüzlerine renk gelir, cünkü disleri ve biyiklari sapsari olur kahkaha

ALLAH yardimciniz olsun kardeslerim, insaallah birakirsiniz... Güle Güle
Ekleme Tarihi: 01.03.2006 - 00:31
Bu mesajı bildir   .-.-Saliha-.-. üyenin diğer mesajları .-.-Saliha-.-.`in Profili .-.-Saliha-.-. Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

437 Mesaj -

Alıntı
Orijınalı .-.-.Saliha.-..-.
Sigara icenlerin ayrica yüzlerine renk gelir, cünkü disleri ve biyiklari sapsari olur kahkaha
Güle Güle

kahkaha kahkaha kahkaha
.-.-.Saliha.-..-. kardesim,sigarayi anca braktim,oysa sen faydalarini yaziyorsunağlarağlar
...
...
...
göz kırpma kahkaha kahkaha kahkaha Saka saka.. gül
...AMIN... ALLAH cümlemize yardim eder Insa-Allah.. En cokta 3haftadan daha az zamani kalan MURAT MUTLU kardesimize yardimci olsun sevinçli
Ekleme Tarihi: 01.03.2006 - 00:41
Gast murat mutlu  
RE: Sigaranin faydalari

Misafir

Alıntı
Orijınalı .-.-.Saliha.-..-.

Türkiyede ilk defa sigaranin faydalari bulundu sevinçli

1. Sigara iceni köpek isirmaz, cünkü yaninda baston tasir
2. Evine hirsiz girmez, cünkü sabahlara kadar öksürür
3. Üzerine sinek konmaz, cünkü buram buram nikotin kokar
4. Fazla yorulmaz, cünkü yorulunca tikanacagini bilir
5. Yürümek icin zorlanmaz, cünkü tekerlekli iskemlede gezdirilir
6. Ihtiyarlamaz, cünkü genc yasta sevdiklerine kavusur

ALLAH yardimciniz olsun kardeslerim, insaallah birakirsiniz... Güle Güle

oh oh ohhh vay be bende bunlardan faydalanıyom yani şimcikkahkaha kahkaha kahkaha
Ekleme Tarihi: 01.03.2006 - 00:42
utaniyorum su an offline utaniyorum  
sigara bırakacaklar dikkat

1942 Mesaj -

En Son On: 27.01.2007 - 02:21
Acizane bir tavsiyem olacak.Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk günlerde herşey insana sigarayı çağrıştırır.Beyin ve vucud bir dönem bu alışkanlık sebebiyle aşırı istek ve krizler yaşatabilir.Rüyalarda bile sigara içilir.Özellikle kuruyemiş ve şekerlemeler kilo aldırır,Herşeye sinirlenen asabi bir insan olunur,bence telkinlerle sigarayı bırakmak yerine tiksinme ile bırakmak daha doğrudur.Çünkü beden sağlığı için ruh saglığı zedelenmektedir.ruh sağlığının bozulmaması için ancak bu terk işine beyninde katılması gerekir.Ben sigarayı azaltarak değil çoğaltarak bıraktım. o kadar luzümsuz saatlrde ve üstüste içtim ki birkaç hafta sonra nefret eder duruma geldim.Bu yöntem garantili bırakma yöntemi olarak klinik çalışmalarında kullanılmaktadır. ben denedim ve başarılı oldum.KISACA SİGARAYI CEBİNİZDEN DEĞİL,BEYNİNİZDEN ATMANIZ GEREKİYOR.
Ekleme Tarihi: 01.03.2006 - 01:05
Bu mesajı bildir   utaniyorum üyenin diğer mesajları utaniyorum`in Profili utaniyorum Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast murat mutlu  
RE: sigara bırakacaklar dikkat

Misafir

En Son On: 27.01.2007 - 02:21
Alıntı
Orijınalı utaniyorum

Acizane bir tavsiyem olacak.Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk günlerde herşey insana sigarayı çağrıştırır.Beyin ve vucud bir dönem bu alışkanlık sebebiyle aşırı istek ve krizler yaşatabilir.Rüyalarda bile sigara içilir.Özellikle kuruyemiş ve şekerlemeler kilo aldırır,Herşeye sinirlenen asabi bir insan olunur,bence telkinlerle sigarayı bırakmak yerine tiksinme ile bırakmak daha doğrudur.Çünkü beden sağlığı için ruh saglığı zedelenmektedir.ruh sağlığının bozulmaması için ancak bu terk işine beyninde katılması gerekir.Ben sigarayı azaltarak değil çoğaltarak bıraktım. o kadar luzümsuz saatlrde ve üstüste içtim ki birkaç hafta sonra nefret eder duruma geldim.Bu yöntem garantili bırakma yöntemi olarak klinik çalışmalarında kullanılmaktadır. ben denedim ve başarılı oldum.KISACA SİGARAYI CEBİNİZDEN DEĞİL,BEYNİNİZDEN ATMANIZ GEREKİYOR.

cok yerinde bir tespit kardes
ALLAH razı olsun paylastığın için
bizde bırakıcaz inş.gül
Ekleme Tarihi: 01.03.2006 - 01:11
((( ... ))) su an offline ((( ... )))  

2338 Mesaj -

Ekleme Tarihi: 01.03.2006 - 01:40
Bu mesajı bildir   ((( ... ))) üyenin diğer mesajları ((( ... )))`in Profili ((( ... ))) Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
k_ali_te su an offline k_ali_te  

534 Mesaj -

En Son On: 27.01.2007 - 01:03

hepinize saygılar hürmetler ..
ya bu yazıları okuyunca nasıl seviniyor nasıl mutlu oluyorum bir bilseniz..
sigarayı bırakanlar aleyhinde yazılar yazanlar bir vesile ile bırakanlar..hepinizi canı gönülden seviyorum..

bu bölümdeki yazıları defalarca okudum nasıl seviniyorum bir bilseniz ..
beni sorarsanız ..bir türlü alışamadım gitti...

SİGARA İÇEN BİRİNİ ÖPMEK KÜL TABLASINI YALAMAYA BENZER

Ekleme Tarihi: 22.05.2006 - 18:33
Bu mesajı bildir   k_ali_te üyenin diğer mesajları k_ali_te`in Profili k_ali_te Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

919 Mesaj -

SİGARA İÇEN BİRİNİ ÖPMEK KÜL TABLASINI YALAMAYA BENZER
k_ali_te kardeşim sağol buyazıyı yazan kül taplası vehbi70 kardeşim bizde biliyoruz kötü bir alışkanlığımız var ama ilk deva bir kül taplası olarak anıldık ALLAH(cc)sizden razı olsun kardeşim sakın siz başlayıpta kül taplası olmayıntelaşlı her pasif içiçide bir kültaplası adayıdır bunuda unutmayın sevgili kardeşim...

sevgi saygı ve dua ile

Bu mesaj 1 kez ve en son vehbi70 tarafından 22.05.2006 - 18:45 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 22.05.2006 - 18:44
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  
3 ay sigara ictim kendimden utandim

2687 Mesaj -

En Son On: 16.01.2010 - 23:25
birakalim arkadaslar birak istemeyenlerde
dumanini iclerine cekmesinler en azindan zararadan biraz kurtarirlar
ama yinede birakin birakirsiniz elinizde hersey birakana adresini versin tofifo alacagim
Ekleme Tarihi: 22.05.2006 - 19:19
Bu mesajı bildir   NurBahcesi üyenin diğer mesajları NurBahcesi`in Profili NurBahcesi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
-=MeLeK=- su an offline -=MeLeK=-  

1505 Mesaj -

En Son On: 27.01.2007 - 15:47
Ya burda ne kadar sigara icen var ya off sizde bu sigarayi icinde ne oluyorki Ya gercektende ne oluyor ?? berak etim simdi Kararsiz

Su sigarayi birakin artik !!! Size hic bir sey kazandirmiyor sadece kaybettiriyor !!!!

selam ve dua ile gül

Ekleme Tarihi: 22.05.2006 - 19:57
Bu mesajı bildir   -=MeLeK=- üyenin diğer mesajları -=MeLeK=-`in Profili -=MeLeK=- Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
.~Sniper~. su an offline .~Sniper~.  
RE: SIGARA BOYLE BRAKILIRMIS¨!

1230 Mesaj -

En Son On: 04.04.2007 - 23:42
Alıntı
Orijınalı CENNETyolu

Selamun aleykum kardesim nasilsin iyisin insaAllah.
Kardesim cok iyi bir haberim var ben sigarayi braktim, bu birden bire oldu gece braktim,sebep su: gece yatsi namazi icin Camiye gittim,namazi kildiktan sonra orda Caminin mekani var,hocayla oturup cay iciyorduk ben birden sigara cikarip teklif ettim hocaya,eyvallah dedi ben sigarayi braktim dedi,peki nasil braktin diye sordum,o da bana ALLAH ICIN braktim dedi.bende eve gelince,o guzel soz aklimdan cikmiyordu,ben de birden bire:"hanim ben sigarayi ALLAH icin brakiyorum" dedim ve sigaralari oyle buyuk bir nefretle koparmisim ki bunu henus sonra anladim sigaradan nekadar nefret ettigimi..

garip64 kardesim ben braktim sigarayi hemde bir sozle,insaAllah sende oyle brakirsin.

ve diger sigara icen kardeslerim ,Sigarayi ALLAH ICIN BRAKALIM
HEPINIZ ALLAH EMANET SINIZ

bu yazıyı okuyunca hem üzüldüm hem sevindim

sevindim sigarayi birakmana .
üzüldüm seninle karsilikli tüttüremeyecegimesevinçli...

göz kırpma
bende birakabilir miyim ..
belkii.sevinçli

vesselam..göz kırpma

Bu mesaj 2 kez ve en son SniPeR^^ tarafından 23.05.2006 - 00:10 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 22.05.2006 - 22:30
Bu mesajı bildir   .~Sniper~. üyenin diğer mesajları .~Sniper~.`in Profili .~Sniper~. Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
cihan.pz su an offline cihan.pz  
SAGLIGIMI BILE DUSUNEMIYORUM

363 Mesaj -

En Son On: 13.05.2008 - 16:09
kardesim sigarayi birakmayi cok isterdim hele bir kadinin eline hic yakismayan bir sey ama napayim ki olmuyo cok denedim birakamiyorum onceleri daha az kullaniyordum ama biliyorsunuz kosovada savas vardi o stres o korku kendimizi sigaraya birakiyorduk bide sigara bulamadigim gunler oluyordu allah inandirsin bos kartondan sigara yapip oyle iciyordum su an hastayim doktor birakmami soyledi ama nafile birak dediklerinde sanki daha fazla kullanmaya basladim malesef umarim allahin yardimiyla bende birakirim insallah.
ALLAH HERKEZE YARDIM ETTSIN INSALLAH.
Ekleme Tarihi: 26.11.2006 - 09:44
Bu mesajı bildir   cihan.pz üyenin diğer mesajları cihan.pz`in Profili cihan.pz Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 783 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
jakup (32), muzocel26 (58), salihhazar (55), Beyza (56), cs7014 (50), oezkan (51), kara61 (66), aetkral (51), kubratalp (48), K.GOCERLI (27), cecenmucahidi (33), yaburka (49), violine (44), mavi_ruya (48), mbahaddin (55), Kerim_Bey (36), Süreyya (66), yemenici68 (56), mecid (43), kerime (42), mehmet_eyigör_6.. (28), tokayca (51), hasan5335 (36), volkan33 (54), mgunhan (48), ttufan (42), isvec (65), beyazguel (38), atay (62), sonromeo2 (47), kulibo (38), Zeynepgul (44), nihat 60 (44), g_neferalperen3.. (46), sebiarus (55), hace (41), EsmerKiz-NL (39), n@ksýben (43), pedino (54), hatice 1975 (49), hesbollahi (45), hafýz_ (37), ozel (68), fethic (55), hacimeryem (54), telve (52), Levent75 (49), züleyha hanc&ya.. (47), erciyas tamer (46), m.kýl&ya.. (53)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.62223 saniyede açıldı