budesonide budesonide fluvoxamine generique luvox ivermectin imdur imigran imitrex imodium imuran imurek inderal la inderal index indocin sr indocin inegy intagra iscover isoptin isordil sublingual isordil itraderm itrop jumexal kamagra effervescent kamagra gold kamagra oral jelly kamagra soft kamagra keflex kemadrin kenacort a solubile kenacort a kenacort kenergon kessar keto med ketozol kinzal kinzalplus klacid lamictal dispersible lamictal lamisil cream lamisil

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » fethullah gülen kalvinist mi?

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 12 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
i-will-die-soon su an offline i-will-die-soon  
fethullah gülen kalvinist mi?

114 Mesaj -

En Son On: 10.03.2007 - 21:49
Cinsiyeti: Erkek 
fethullah Gülen, bizim de biraz değindiğimiz ve "Doğru" dediğimiz, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök''ün ''''Kalvinist Müslüman hareketin lideri Fethullah Gülen''dir" tespiti üzerine bir açıklama yaptı. Dolayısıyla bu açıklamaya yer vermemiz gerekir. Gülen "Ne Calvinist''im ne de herhangi bir reformist. Hayatım boyunca bu anlama gelecek ne bir beyanım ne de îmâm olmuştur" dedi.

Gülen, şunları belirtti. "Ben kitap, sünnet, icma ve kıyas çerçevesinde, usulünden füruuna kadar, dinin bütün esaslarına bağlı, sıradan bir Müslüman''ım. Dinimizin adabına kadar, herhangi bir meseleye ilişme, değiştirme mülahazalarına girme, nazarımda en büyük günah ve haramdır. Dinin temel esasları bir yana, adap çerçevesinde kabul görmüş tek bir meseleyi dahi değiştirmektense, bin kere ölmeyi tercih ederim. Ne Calvinist''im ne de herhangi bir reformist. Hayatım boyunca bu anlama gelecek ne bir beyanım ne de îmâm olmuştur. Kanaatim o ki bugün, yenilenmesi gereken din değil, dindarlığımız olmalıdır. Çeşitli vesilelerle defalarca ifade ettiğim gibi, İnsanlığın İftihar Tablosu''nun yolunda; sade, basit, mütevazı, geleneğe bağlı, hem de sımsıkı bağlı bir Müslüman''ım."

Ziya Paşa''nın ünlü sözünde olduğu gibi, "Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz."

Defalarca gündeme getirdiğimiz gibi, Vatikan''ın Müslüman olmayanlara Hıristiyanlığı sevdirme projesi olarak açıkladığı Dinlerarası Diyalog misyonunun takipçisi olduğunu Papa''nın huzurunda açıklayan ve gereğini yapan Fethullah Gülen''dir. Bu durumda, hangi geleneğe bağlı oluyor ve nasıl sade, basit ve mutevazı bir Müslüman olduğunu iddia edebiliyor?

"Mütevazı Müslüman" ise niçin 6 yıldır ABD''de yaşıyor?

Türkler''in fıkıhta mezhebi Hanefilik, itikatta Maturidiliktir. Fakat, gerek Said-i Nursi''nin gerekse Fethullah Gülen''in Dinlerarası Diyalogtan önce tuttuğu yol, Eşari''nin yoludur!

Hatta, İlahiyatçı Sönmez Kutlu''nun İmam Maturidi ve Maturidilik eserinde belirttiği gibi, Osmanlı döneminde Gazali''nin sufilikle ilgili eserleri, Cumhuriyet döneminde de Said-i Nursi''nin eserleri, Türkler arasında Hanefi-Maturidi kimliğinin zayıflamasına sebep olmuştur.

Said-i Nursi''ye göre Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Yahudiler arasındaki ilişkilerde kimin yönetip kimin yönetildiğinin önemi yoktur. Beraber yaşama şekillerinin belirlenmesi gerekir. (Said-i Nursi, Şualar, 14.Şua, 212-213; Münazarat, 1945, Nakleden Prof. Dr. Yümni Sezen)

Müslüman olup olmamasına bakılmaksızın devlet memurluğuna girme hakkı, Kanun-i Esasi''de tanınınca "Ermenilerin nasıl kaymakam ve vali olacakları?" sorusuna Said-i Nursi, pekala olabilecekleri şeklinde cevap vermiştir. Oysa Yümni Sezen''in hatırlattığı gibi, bu tür fetvalar İslami prensiplere de sosyal ve kültürel kanunlara da aykırıdır.

Said-i Nursi''nin "hatta mazlumlar kafir bile olsa, çektikleri belalardan dolayı ahirette ilahi rahmet hazinesinden mükafatları vardır, ne dinden olurlarsa olsunlar bir çeşit şehit hükmündedirler" fetvasını hatırlatan Sezen;

"Aynı mantık bugün Irak''ta ölen Amerikan askerleri için de söylenebilir! Çanakkale'de Müslüman Türkleri yok etmek için Avustralya'dan, İngiltere'den, Avrupa'dan kalkıp gelmiş ve savaşta ölmüş Hıristiyanlar da şehit midir?" diye sormaktadır.

Diğer taraftan, Louis Massignon''un misyonerlere meşhur tavsiyesini de unutmamak gerekir.

"Müslümanların milli ve manevi değerlerini Batı medeniyeti potasında eriterek, onları kendimize benzettik, derin bir boşluğa düşürdük. Bundan sonra biz misyonerlerin işi daha kolaylaştı. Maaş bağlayarak, vize vererek, yurt dışında iş imkanı ile hatta cinselliği kullanarak Müslümanları Hıristiyan yapınız!" diyen Massignon, "İbrahimi dinler", "üç büyük din" ve bu üç büyük dinin bütünlüğü anlayışının da mimarıdır. Sezen bunları hatırlattıktan sonra "Massignon, Karl Rahner ve benzerlerinin telkin ve tavsiyeleriyle Vatikan, metot değişikliğine ihtiyaç duymuş, resmi diyalog sürecini başlatmıştır. Diyalog bugün Katolik kilisesinin resmi politikasıdır. Protestanlar da başta buna karşı çıkmalarına rağmen, meseleyi benimseyip, bunu hem dini hem siyasi bir küreselcilik programı haline getirmişlerdir" diyor.

Öyle olmasaydı, Katolik Vatikan'ın resmi politikasının takipçisi olan Fethullah Gülen, Protestan Amerika Birleşik Devletleri tarafından koruma altında tutulur muydu?

Öyle olmasaydı Fethullah Gülen "İbrahimi dinler" sloganı ile Harran'da "üç büyük dinin üniversitesini kuralım" diye Papa'ya öneride bulunur muydu?

Bütün Türk-İslam dünyasında okullar açmış ve bu okullar üzerinden ticari organizasyon da yapabilen bir kişinin "Mütevazı bir Müslüman" olduğunu söylemesine kim inanır?

Arslan Bulut / Yeni Çağ
Ekleme Tarihi: 30.01.2006 - 13:45
Bu mesajı bildir   i-will-die-soon üyenin diğer mesajları i-will-die-soon`in Profili i-will-die-soon Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
CAPTUS su an offline CAPTUS  

27 Mesaj -

En Son On: 26.01.2007 - 03:45
Cinsiyeti: Bayan 
selamun aleykum,bu konuya giris yapmamin sebebi bizler yurt disinda dinimizi yasamaya calisiyoruz,belki istediyimiz cevaplara zor ulasiyoruz,yani bir arayis icindeyiz, bu arayisimizi nerde din uzerine sohbet nerde allahtan soz ediliyorsa oralara yoneliyoruz, cocuklarimizda oyrensinler dinlerini dine onlarida tesvik ediyoruz allah korusun dogrulari bulalim derken arkamiza baktigimizda yolumuzu deyistirmis olmayalim .bazi kisiler tarafindan, allah cc kurani kerimi deyistirdiklerrini sananlara arkalarina donduklerinde hic deyisikliye ugramamis buldular mevlam bunlari deyistimek isteyenleri sasirtacaktik
insallah,.bazen allahim o onsanlar amellerine yaklasiyorlar hani o modern muslumanlik gibi kardesler sadece anlatilanlara bakmayalin bunlar gercekmi diye cabaliyalin allahin selami ve affi butun inananlarin ustune olsun inanmayan lari hidayete erdirsin aminnnnn.
Ekleme Tarihi: 22.02.2006 - 01:48
Bu mesajı bildir   CAPTUS üyenin diğer mesajları CAPTUS`in Profili CAPTUS Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Bedirhan130  

Misafir

Cinsiyeti: ----- 
Su anlatiklarin safsata'ya kendin inanmadigin halde (hemde hic bir arastirma yapmadan bu yaziyi buya yazmak en büyük hamakttir.)
14.Şua, 212-213; Münazarat, 1945 su bastan asagi iftiri propangandasi tasiyan yazi yazmandan önce su verdigin sayfalara bakman gerekmezmiydi acaba görmenden anlamadan ben gördüm hakikat budur diyen körlerin serlerinden Allah cümlemizi korusun.
Sana ve senin gibi fitne cikaran insanlara daha degisik cevap vermek isterdim fakat cevabul ahmak es-sukut kabilince böyle ahmakca bir yaziya ve yazi hasibine cevap vermektense sukut daha hayirlidir zannimca
Ekleme Tarihi: 22.02.2006 - 06:03
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Gast m.d.  
yazık

Misafir

nasıl oluyor da allah dostlarını bu şekilde karalayabiliyorsunuz aklım hayalim almıyor.. daha said nursi'nin ismini yazamayan insan fikirleri hakkında nasıl da ahkam kesiyor! bu arada mütevazı müslüman amerika'da yaşayamazmış,bunu da öğrendik engin bilgilerinden yazar-ı âlinin.ben de merak ediyorum gerçekten kendileri inanabiliyorlar mı bu karalamalarının hakikat-ı hale mutabık düştüğüne.allah ıslah etsin demekten başka söz bulamıyorum.allah dostlarına bunları reva görenler başlarını elleri arasına alıp düşünsünler yarın verecekleri hesabı!
Ekleme Tarihi: 22.02.2006 - 08:26
Gast m.d  
m.d.

Misafir

bu arada,türklerin itikatta mezhebi maturidilikmiş de fethullah gülen ve bediüzzaman eşariliği seçmişler.rabbim sabr-ı cemil ihsan eyle bana!adam resmen dinini değil ırkını çıkış noktası alıyor!ve eşarilik diyerek bahsini ettiği mezhebin kurucusu da ebu musa el eşari hazretleri!allah rızası için düşmeyin bunların tuzaklarına.allah resulünün ayaklarının altına aldığı ırkçılık belasından kurtulmaya bakalım.bunlara prim yaptırmayalım!
Ekleme Tarihi: 22.02.2006 - 08:33
fratbahceli su an offline fratbahceli  
Kim İnanmaz ki!!!

112 Mesaj -

En Son On: 28.10.2009 - 12:08
Bir MÜMİN in sözüne bütün MÜMİN ler inanır öyle değil mi kardeşim...
Ekleme Tarihi: 22.02.2006 - 09:16
Bu mesajı bildir   fratbahceli üyenin diğer mesajları fratbahceli`in Profili fratbahceli Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Bedirhan130  

Misafir

Risale-i Nur'u anlamıyorlar. Yahut anlamak istemiyorlar. Beni, skolâstik bataklığı içinde saplanmış bir medrese hocası zannediyorlar. Ben, bütün müsbet ilimlerle, asr-ı hazır fen ve felsefesiyle meşgul oldum. Bu hususta en derin meseleleri hallettim. Hattâ bu hususta bazı eserler te'lif eyledim. Fakat ben, öyle mantık oyunları bilmiyorum. Felsefe düzenbazlıklarına da kulak vermem. Ben, cemiyetin iç hayatını, mânevî varlığını, vicdan ve imanını terennüm ediyorum. Yalnız Kur'ânın tesis ettiği tevhid ve îman esası üzerinde işliyorum ki İslâm cemiyetinin ana direği budur. Bu sarsıldığı gün, cem'iyet yoktur.

Bana, "Sen şuna buna niçin sataştın?" diyorlar. Farkında değilim. Karşımda müdhiş bir yangın var. Alevleri göklere yükseliyor. İçinde evlâdım yanıyor, îmanım tutuşmuş yanıyor. O yangını söndürmeğe, îmanımı kurtarmağa koşuyorum. Yolda biri beni kösteklemek istemiş de ayağım ona çarpmış. Ne ehemmiyeti var? O müdhiş yangın karşısında bu küçük hâdise bir kıymet ifade eder mi? Dar düşünceler! Dar görüşler!

Beni, nefsini kurtarmayı düşünen hodgâm bir adam mı zannediyorlar? Ben, cemiyetin îmanını kurtarmak yolunda dünyamı da feda ettim, âhiretimi de. Seksen küsûr senelik bütün hayatımda dünya zevki namına bir şey bilmiyorum. Bütün ömrüm harb meydanlarında, esaret zindanlarında, yahut memleket hapishanelerinde, memleket mahkemelerinde geçti. Çekmediğim cefa, görmediğim eza kalmadı. Divan-ı harblerde, bir câni gibi muamele gördüm; bir serseri gibi memleket memleket sürgüne yollandım. Memleket zindanlarında aylarca ihtilâttan menedildim. Defalarca zehirlendim. Türlü türlü hakaretlere mâruz kaldım. Zaman oldu ki hayattan bin defa ziyade ölümü tercih ettim. Eğer dinim intihardan beni menetmeseydi, belki bugün Said topraklar altında çürümüş gitmişti.
Ekleme Tarihi: 23.02.2006 - 02:58
Gast Bedirhan130  

Misafir

Sonra, ben cemiyetin îman selâmeti yolunda âhiretimi de feda ettim. Gözümde ne Cennet sevdası var, ne Cehennem korkusu. Cemiyetin, yirmibeş milyon Türk cemiyetinin imanı namına bir Said değil, bin Said feda olsun. Kur'ânımız yeryüzünde cemaatsiz kalırsa Cenneti de istemem; orası da bana zindan olur. Milletimizin îmanını selâmette görürsem, Cehennemin alevleri içinde yanmağa razıyım: Çünki; vücudum yanarken, gönlüm gül-gülistan olur.

Not: insafdan mahrum, Rahmetten uzak zavallilar.
Sizin kurtulusunuz icin Cehenneme razi olan bir Müctehid hakkinda ipe sapa gelmez kelimeleri kullaniyorsunuz, Allah sizi islah eylesin
Ekleme Tarihi: 23.02.2006 - 03:02
Ihanet su an offline Ihanet  
Themenicon    Arslan Bulut

5 Mesaj

En Son On: 02.04.2006 - 20:51
Bedirhan130 kardesime katiliyorum..
Arslan Bulut isimli yazarin yorumunu buraya getirip aktarmak bile hata.. Bu sacmaliklar karsisinda sükunet bulmak zor geliyor bana.

Sen üzülme, Hoca efendiağlar
Ekleme Tarihi: 23.02.2006 - 05:29
Bu mesajı bildir   Ihanet üyenin diğer mesajları Ihanet`in Profili zum Anfang der Seite
rabia4 su an offline rabia4  
Themenicon    yazıklar olsun...............

3 Mesaj

En Son On: 22.01.2009 - 23:24
Cinsiyeti: Bayan 
yazıklar olsun hayatını dinimize admış, hayatını hep tebliğ uğruna yaşamış,babasının cenazesine dahi öğrencileri için gidememiş, üstelikte Peygamber efendimizin soyundan olan bir insana böyle karalayanlara atana.
dinler arası diyalog Efendimizin zamanındada vardı, neden hocaefendi yapınca günah oluyor.
Ekleme Tarihi: 23.02.2006 - 09:37
Bu mesajı bildir   rabia4 üyenin diğer mesajları rabia4`in Profili rabia4 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
ord_prof su an offline ord_prof  
FETHULLAH GÜLEN

93 Mesaj -

En Son On: 28.08.2006 - 11:06
BAŞÖRTÜSÜNE TEFERRUT , CEBRAİLİN SÖZÜNÜ DİNLEMEM DİYEN KİŞİDİR.
Ekleme Tarihi: 24.02.2006 - 15:20
Bu mesajı bildir   ord_prof üyenin diğer mesajları ord_prof`in Profili ord_prof Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
ord_prof su an offline ord_prof  
FETHULLAH GÜLEN

93 Mesaj -

En Son On: 28.08.2006 - 11:06
DİNLERARASI DİYALOGCU PAPA OTURUR İKEN DİZİNİN DİBİNDE POZ VEREN İSLAM ULEMASINI RENCİDE EDEN KİŞİDİR
Ekleme Tarihi: 24.02.2006 - 15:25
Bu mesajı bildir   ord_prof üyenin diğer mesajları ord_prof`in Profili ord_prof Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 1057 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
Maksat kelam ol.. (54), betl_22 (37), erdogan955 (69), adaletli (55), erdoganisik (53), osman.d. (51), mehmetyz (44), yucelirfan (43), yazioba (53), °*°SiBeL°*° (32), haydem (45), ORGENERAL (43), yolcu_38 (44), karadað (51), cumali ak (43), adnanmuzaffer (70), MEMOLÝ2 (64), saara (31), plumbi (44), zeynebiye29 (43), mdemirbasci (50), muhammed_fatih (571), meslus (50), adnan65 (59), kýr&yacu.. (51), elisranur (40), ben_ölecem (44), asayan (49), yakamoz_38 (40)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57915 saniyede açıldı