generique colchicine lopinavir ritonavir budesonide generique luvox fluvoxamine 3tc abilify aceon acepril acerpes achromycine aciphex acivir acnecolor acnefuge acticin actigall actisite active pack actonel actoplus met actos acular adalat cc adalat adapress adartrel adcirca addyi adipur advair diskus advair rotahaler aerius aerodiol aggrenox agofenac agoprim agopton agorex airol airomir akneroxid aknex aknin n aknoral albenza

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » ibret alınacak hadise

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 1 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
ibret alınacak hadise

85 Mesaj -

En Son On: 20.12.2006 - 23:27
Cinsiyeti: ----- 
İBRET ALINACAK BİR HADİSE DİKKATLE OKUYUN
Aşağıdaki hadise, kanser uzmanı Dr. Haluk NURBAKİ’nin hatıralarından alınmış,tebliğin ehemmiyetini gösteren önemli bir vakâ dır

Kanser hastanesinde başhekimken Serap adında bir genç hanım hastam vardı.Bu hastam göğüs kanserine yakalanmış ve tedavi için yurt dışına gitmek istemesine rağmen,bazı formaliteler nedeniyle o imkanı bulamamıştır.Serap’ı özel bir alakayla bizzat ben tedavi altına aldım.Ve kısa bir süre sonra da Allah’ın izniyle iyileştiğini gördüm.Ancak Serapın’da bütün diğer kanserliler gibi ilk beş yıllık zamanı çok dikkatli geçirmesi gerekiyordu.
Bir iş kadını olan Serap, 4 yıl kadar sonra bir ihale için İzmir ‘e gitmek istedi.Kış aylarında olduğumuz için uçakla gitmesi şartıyla kabul ettim.Maalesef bilet bulamamış ve benden habersiz bindiği otobüsün kaza geçirmesi üzerine altı saat kadar mahsur kalmış.Dönüşünden kısa bir müddet sonra kanser kemik ve akciğerine yayıldı.Serap bacak kemiklerindeki metastaz sebebiyle yürüyemez hale gelirken, hastalığın akciğerdeki tezahürü yüzünden devamlı oksijen cihazı kullanıyor ve söylediği her kelimeden sonra,ağzını o cihaza yapıştırarak nefes almak zorunda kalıyordu.Evine gittiğim gün,yine güçlükle konuşarak ;
- ‘’Doktor Bey ‘’ dedi.’’Ben size dargınım.’’
- ‘’Niçin ? diye sordum.
- ‘’Siz… dindar... bir insanmışsınız… niçin... bana… da, Allah’ı… ölümü… ahreti… anlatmıyorsunuz ?
Dini inançlarının çok zayıf olduğunu bildiğim için bu teklif karşısında oldukça şaşırmıştım. O’nu üzmemeye çalışarak;
- Doktora ulaşmak kolaydır, dedim.Parayı bastırdındı mı istediğine tedavi olursun.Ancak iman tedavisi için gönülden istek duymalısın.!
Konuşmaya mecali olmadığından ;
- ‘’Ben o isteği duyuyorum! Manasında başını salladı.Artık ümitsiz bir tıbbi tedavinin yanı sıra,ebedi hayatın ve saadetin reçetesi olan iman derslerimiz başlamış ve son günlerini yaşayan Serap için bu dersler ‘’hızlandırmalı öğretime dönmüştü.anlattığım iman hakikatlerini bütün ruhuyla meczediyor ve arada bir soru soruyordu.Vefatına bir hafta kala ;
- ‘’Doktor bey ‘’ dedi.Ben… ölürken… ne… söylemeliyim ?
- ‘’Senin durumun çok özel’’ dedim.’’Kelime-i şahadet sana uzun gelir. O anı fark edince Hazreti Muhammet sana yeter !
O haliyle tebessüm ederek,yine başını saldı.Çok ızdırabı olduğu için Serap’a sürekli morfin yapıyor ve onu uyutmaya çalışıyorduk.
Ben bir iş seyahati sebebiyle bir müddet ziyaretine gidemedim.Dönüşümde annesi telefon ederek ;
- ‘’Serap bir haftadır morfin yaptırmıyor’’ dedi.’’Sabahlara kadar inliyor ve çok ızdırap çekiyor’’
Hemen eve gittim ve iğne yaptırmamasının sebebini sordum.Aldığım cevabı hala unutamıyor ve hatırladıkça ürperiyorum.
-‘’ Ya morfin tesiriyle ölüme uykuda yakalanır ve son nefeste ‘’Muhammed’’ diyemezsem !’’
İşte Serap böyle bir hanımdı.Bu arada benden istihareye yatmamı ve eğer birkaç gün daha ömrü varsa,son günü uyanık kalacak şekilde morfin yaptırılmamasını rica etti.Ben,hiç adetim olmadığı halde Cuma gününe rastlayan o gece istihareye yattım ve Serap’ın acizliği hürmetine olacak ki,Salı gününe kadar yaşayacağına dair işaret sezdim.Ertesi gün, ona ;
-‘’Hiç korkma !’’ dedim.İğneyi vurdurabilirsin’’
Ve Serap,bir veda vasfı taşıyan bu görüşmemizde son cümlelerini de dile getirdi:
-‘’Doktor Bey Azrail bana nasıl görünecek ?’’
-‘’Kızım…’’ dedim.’’ O bir Melek değil mi ? Hiç merak etme,sana yakışıklı bir prens gibi gelecektir.’’
Salı günü Serap’ın ağırlaştığı haberini alınca,hemen eve gittim.Ancak vefatına yetişememiştim.ailesi tam manasıyla perişandı.Sadece kendisine uzun müddet bakan dindar bir hanım akrabası ayaktaydı ve beni görünce yanıma gelerek:
-‘’ Doktor bey!.. biliyor musunuz ?,bu evde biraz önce bir mucize yaşandı! Dedi ve devam etti.
-‘’Serap,bir saat kadar önce oksijen cihazını attı ve ‘’yataktan kalkması imkansız’’ denmesine rağmen kalkarak abdest ald,iki rekat Namaz kıldı.Bütün ev halkı hayretten dönüp kaldık.Ve kelime-i şahadet getirerek yatağına uzandı.Size de selam söyledi ve ekledi.
-‘’Doktor Bey’e söyleyin, O alem, onun anlattıklarından da güzelmiş…
Ekleme Tarihi: 16.10.2005 - 01:17
Bu mesajı bildir   vuslat32 üyenin diğer mesajları vuslat32`in Profili vuslat32 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 849 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
karaali70 (54), Mücahit58 (42), firdevs_91 (33), harman76 (48), gul2 (47), özgür3 (35), songokou (42), nuri72 (52), aysun saglam (46), dalin (39), caglar_1988 (36), emine_yilmaz (45), elif19 (37), morcali (63), enderim23 (46), aga2 (61), hüzünlü gurbet (46), yeþil (42), 1yavuz (53), suvari_ (41), gazeteci1985 (39), adem03 (45), azzat (60), huemeyra41 (32), Kursad_ist (46), ruhan_ruhani (41), eskalibo (50), neofatih (39), yuuusuf (43), yunuscelik (46)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.53619 saniyede açıldı