generique colchicine generique colchicine hydroxychloroquine lopinavir ritonavir colchicine voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » DİĞER KONULAR » SIR KAPISI » okunması gereken bir yazı

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 5 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
muhammed yusa su an offline muhammed yusa  
okunması gereken bir yazı

944 Mesaj -

En Son On: 07.06.2007 - 22:48
Cinsiyeti: Erkek 
Ust tegmen Faruk cepheye yeni gelen askerleri kontrol ediyor bir taraftan da onlarla lafliyordu nerelisin gibi sorular soruyordu. Bir ara sacinin ortasi sararmis bir cocuk gordu. Merakla 'adin ne senin evladim' der. Cocuk 'Ali' diye cevap verir.

Nerelisin? der. Ali Tokat Zilede'nim der. Peki evladim bu kafanin hali ne?' Ali 'anam cepheye gelirken kina yakti komutanim der. Neden? der komutan. Ali 'bilmiyorum komutanim' der: Peki gidebilirsin Kinali Ali' der. O gunden sonra herkes ona Kinali Ali der. Herkes kafasindaki kinayla dalga gecer. Kisa surede cana yakin ve cesur tavirlariyla tum arkadaslarinin sevgisini kazanir. Bir gun ailesine mektup yazmak ister. Ali'nin okuma yazmasi da yoktur arkadaslarindan yardim ister ve hep beraber baslarlar yazmaya. Ali soyler arkadaslari yazar 'sevgili anne babacim ellerinizden operim ben burda cok iyiyim beni merak etmeyin' diye baslar. Kiz kardesini kendinden bir kucuk erkek kardesini sorar koyundekilerin burnunda tuttgunu yazdirir. Kendilerini merak etmemesini kendileri var oldukca dusmanin bir adim bile ilerleyemeyecegini yazdirir.

Gururla mektubu bitirir neden sonra aklina gelir ve yazinin sonuna anasina NOT duser: Alinin kendisinden hemen sonra askere gelicek bir kardesi daha vardir. 'Anacagim kafama kina yaktin burda komutanlarim ve arkadaslarim benle hep dalga gectiler sakin kardesim Ahmete de yakma onla da dalga gecmesinler der ellerinden optum' diye bitirir. Aradan zaman gecer. Ingilizler kati netice almak icin tum gucleriyle Gelibolu'ya yuklenirler. Bu cepheyi savunan erlerimiz teker teker sehit dusmuslerdi.

Bunlara takviye olarak giden yedek kuvvetlerde yeterli olmamis onlarin sayilarida epey azalmisti gelibolu dusmek uzereydi kinali alinin komutani da olayi gorup yerinde duramiyordu. Kendisinin bolugu henuz sicak temasa hazir degildi. Onlar yeni gelmisti onlari insan bedeninin sungu ve mermilerle orak gibi bicildigi bu yere dua ediyordu Komutanlarin bu dusunceli hali goren ve durumun vehametini bilen Kinali Ali ve arkadaslari komutanlarina yalvar yakar oraya gitmek istediklerini soylerler. komutanlari onlari olume gonderdigini bile bile caresiz gonderir.

Kinali Ali'nin bolugunden kimse sag kalmaz hepsi sehit olmustur. Aradan zaman gecer. Kinali Ali'nin ailesine yazdigi mektubun cevabi gelir. Komutanlari buruk ve gozleri dolu dolu mektubu acip okumaya karar verirler.
(bu mektubun asli Canakkale muzesinde sergilenmektedir)

Babasi anlatir. Ali' nin. 'oglum ali nasilsin iyimisin gozlerinden operim selam ederim dedikten sonra okuzu sattik paranin yarisini sana yarisinida cepheye gidecek kardesine veriyoruz simdi okuzun yerine tarlayi ben suruyorum zaten artik zahireye de fazla ihtiyacimiz olmadigi icin yorulmuyorum da siz sakin bizi merak etmeyin bizi dusunmeyin der koyu akrabalarini anlatir ve mektubu bitirir ali ananin da sana diyecegi bir sey var. 'Anasi anlatir:' "oglum ali yazmissin ki kafamdaki kinayla dalga gectiler kardesime de yakma demissin kardesine de yaktim komutanlarina ve arkadaslarina soyle senle dalga gecmesinler bizde 3 seye kina yakarlar

1- gelinlik kiza gitsin ailesine cocuklarina kurban olsun diye
2- kurbanlik koc a ALLAHA kurban olsun diye
3- askere giden yigitlerimize vatana kurban olsun diye.....

gozlerinden oper selam ederim ALLAHA emanet olun"

Mektubu okuyan Alinin komutani ve digerleri hickira hickira aglamaktadirlar...
Ekleme Tarihi: 14.04.2005 - 14:20
Bu mesajı bildir   muhammed yusa üyenin diğer mesajları muhammed yusa`in Profili muhammed yusa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
DiLRuBa su an offline DiLRuBa  

1118 Mesaj -

En Son On: 12.06.2014 - 12:10
Cinsiyeti: Bayan 
:(ağlarağlarağlar
Ekleme Tarihi: 14.04.2005 - 14:48
Bu mesajı bildir   DiLRuBa üyenin diğer mesajları DiLRuBa`in Profili DiLRuBa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
KIRMIZIGuL su an offline KIRMIZIGuL  
Allah c.c. razi olsun...

540 Mesaj -

En Son On: 20.07.2007 - 22:39
Cinsiyeti: Bayan 
Bu ibret verici yaziyi bizimle paylastiginiz icin Rabbim razi olsun...

selam ve dua ile...:(
Ekleme Tarihi: 14.04.2005 - 23:28
Bu mesajı bildir   KIRMIZIGuL üyenin diğer mesajları KIRMIZIGuL`in Profili KIRMIZIGuL Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Enes_ su an offline Enes_  

302 Mesaj -

En Son On: 22.11.2008 - 22:32
Cinsiyeti: Erkek 
:( agla ne mutlu sehit olanlara.. aglaağlar
Ekleme Tarihi: 14.04.2005 - 23:40
Bu mesajı bildir   Enes_ üyenin diğer mesajları Enes_`in Profili Enes_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
SaHRa su an offline SaHRa  

1183 Mesaj -

En Son On: 07.04.2009 - 22:51
Cinsiyeti: ----- 
:(ağlarağlar
Ekleme Tarihi: 15.04.2005 - 00:04
Bu mesajı bildir   SaHRa üyenin diğer mesajları SaHRa`in Profili SaHRa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 708 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
jakup (32), muzocel26 (58), salihhazar (55), Beyza (56), cs7014 (50), oezkan (51), kara61 (66), aetkral (51), kubratalp (48), K.GOCERLI (27), cecenmucahidi (33), yaburka (49), violine (44), mavi_ruya (48), mbahaddin (55), Kerim_Bey (36), Süreyya (66), yemenici68 (56), mecid (43), kerime (42), mehmet_eyigör_6.. (28), tokayca (51), hasan5335 (36), volkan33 (54), mgunhan (48), ttufan (42), isvec (65), beyazguel (38), atay (62), sonromeo2 (47), kulibo (38), Zeynepgul (44), nihat 60 (44), g_neferalperen3.. (46), sebiarus (55), hace (41), EsmerKiz-NL (39), n@ksýben (43), pedino (54), hatice 1975 (49), hesbollahi (45), hafýz_ (37), ozel (68), fethic (55), hacimeryem (54), telve (52), Levent75 (49), züleyha hanc&ya.. (47), erciyas tamer (46), m.kýl&ya.. (53)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54186 saniyede açıldı