generique kaletra ivermektine dexamethasone kaletra generique stromectol detrol detrusitol dexantol dexone diamox diflucan dilantin dilatrend dilzem dinostral diocimex diovan hct diovan diprolene diuresal diurix dostinex doxy basan doxycline droxia dulcolax duodopa duphaston duricef duspatalin dynexan nouvelle formule ecopan efavirenz effexor xr effexor elantan elavil eldepryl elmetacin elocon elpradil eltroxine elyzol ena basan enasifar endoxan

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Kınalı Ali(Çanakkale müzesinden bir mektup)

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 7 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Kınalı Ali(Çanakkale müzesinden bir mektup)

Misafir

En Son On:
Cinsiyeti: ----- 
Üst teğmen Faruk cepheye yeni gelen askerleri kontrol ediyor bir taraftan da onlarla laflıyor, "nerelisin?" gibi sorular soruyordu. Bir ara saçının ortası sararmış bir çocuk görür. Merakla :
-Adın ne senin evladım, der.
Çocuk :
-Ali, diye cevap verir.
-Nerelisin?
-Tokat Zile 'denim.
-Peki evladım bu kafanın hali ne?
-Anam cepheye gelirken kına yaktı komutanım.
-Neden?
-Bilmiyorum Komutanım.
-Peki gidebilirsin Kınalı Ali.
O gunden sonra herkes ona Kınali Ali der. Herkes kafasındaki kınayla dalga geçmeye başlar. Kısa sürede cana yakın ve cesur tavırlarıyla tüm arkadaşlarının sevgisini kazanır.
Bir gün ailesine mektup yazmak ister. Ali'nin okuma yazması da yoktur. Arkadaşlarından yardım ister ve hep beraber başlarlar yazmaya.
Ali söyler, arkadaşları yazar.
"Sevgili anne babacığım, ellerinizden öperim. Ben burda çok iyiyim, beni merak etmeyin", diye başlar, kız kardeşini, kendinden bir küçük erkek kardeşini sorar, köyündekilerin burnunda tüttüğünü yazdırır. Kendilerini merak etmemelerini, kendileri var oldukça düşmanın bir adım bile ilerleyemeyeceğini yazdırır. Gururla mektubu bitirir. Neden sonra aklına gelir ve yazının sonuna anasına bir not düşer. Ali'nin kendisinden hemen sonra askere gelecek bir kardeşi daha vardır. "Anacağım kafama kına yaktın burada komutanlarım ve arkadaşlarım benimle hep dalga geçtiler.
Sakın kardeşim Ahmet'e de yakma, onunla da dalga geçmesinler" der, "ellerinden öptüm" diye bitirir. Aradan zaman geçer.
İngilizler kati netice almak için tüm güçleriyle Gelibolu'ya yüklenirler. Bu cepheyi savunan erlerimiz teker teker şehit düşerler.
Bunlara takviye olarak giden yedek kuvvetler de yeterli olmaz, onların sayıları da epey azalır. Gelibolu düşmek üzereyken Kınalı Ali'nin komutanı da olayı görmekte yerinde duramamaktadır. Kendisinin bölüğü henüz sıcak temasa hazır değildir. Askerleri yeni gelmiştir. Onları insan bedeninin süngü ve mermilerle orak gibi biçildiği bu yere göz göre göre atamazdı. Birşeyler yapabilme gayreti için dua ediyordu.
Komutanlarının bu duşunceli halini gören ve durumun vehametini bilen Kınalı Ali ve arkadaşları Komutanlarına yalvar yakar oraya gitmek istediklerini söylerler. Komutanları onları ölüme gonderdiğini bile bile çaresiz kabul eder.
Kınalı Ali'nin bölüğünden kimse sağ kalmaz, hepsi şehit olur.
Aradan zaman geçer. Kınalı Ali'nin ailesine yazdığı mektubun cevabı gelir. Komutanları buruk ve gözleri dolu dolu mektubu açıp okumaya başlarlar : (Bu mektubun aslı Çanakkale Müzesi'nde sergilenmektedir.)
Mektubu Kınalı Ali'nin babası yazmıştır :
"Evladım Ali, nasılsın iyi misin? Gözlerinden öper, selam ederim" diye başladıktan sonra devam eder:
"Öküzü sattık, paranın yarısını sana yarısını da cepheye gidecek kardeşin Ahmet'e veriyoruz. Şimdi öküzün yerine tarlayı ben sürüyorum.
Zaten artık zahireye fazla ihtiyacımız olmadığı için yorulmuyorumda siz sakın bizi merak etmeyin, bizi düşünnmeyin" der köyü, akrabalarını anlatır ve mektubu bitirirken, "Ali, Ananın da sana bir diyeceği var oğlum" der:
"Oğlum Ali! Yazmışsın ki kafamdaki kınayla dalga geçtiler, kardeşime de yakma demişsin. Kardeşine de yaktım, komutanlarına ve arkadaşlarına söyle seninle dalga geçmesinler oğul. Bizde üç şeye kına yakarlar :
1- Gelinlik kıza, gitsin ailesine çocuklarına kurban olsun, diye
2- Kurbanlık koça, ALLAH'a kurban olsun, diye
3- Bir de askere giden yiğitlerimize, gitsin Vatana kurban olsun, diye...
Gözlerinden öper selam ederim yiğidim. ALLAH'a emanet olun."
Mektubu okuyan Ali'nin Komutanı ve dinleyenler hıçkıra hıçkıra ağlarlar...
Ekleme Tarihi: 10.03.2005 - 13:31
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
bgstar su an offline bgstar  

18 Mesaj -

En Son On: 12.10.2006 - 09:06
Cinsiyeti: Erkek 
Allah Kınalı Ali'lerden de, senden de razı olsun. Selametle...
Ekleme Tarihi: 25.03.2005 - 14:24
Bu mesajı bildir   bgstar üyenin diğer mesajları bgstar`in Profili bgstar Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
yusufum21 su an offline yusufum21  

5 Mesaj

En Son On: 13.10.2006 - 19:24
slm girdap allah senden razı olsunki bize bilmediğimiz bir güzel konuyu paylaştığın içim gerçerkten okurken çok duygulandım inşallah allahta bize kınalı ALİ nin annesi gibi bir anne baba ve onun gibi bir şahadet nasip eylesin tüm şehitlerimize allah rahmet eylesin ve tüm dualarımız onlarla onlada bizinle olsun allaha emanet olun
Ekleme Tarihi: 27.03.2005 - 23:41
Bu mesajı bildir   yusufum21 üyenin diğer mesajları yusufum21`in Profili zum Anfang der Seite
bayramalkis su an offline bayramalkis  
ALLAH Razi Olsun

211 Mesaj -

En Son On: 27.03.2021 - 22:18
ALLAH (c.c.) yar ve yardımcımız olsun..
Ekleme Tarihi: 07.05.2005 - 12:27
Bu mesajı bildir   bayramalkis üyenin diğer mesajları bayramalkis`in Profili bayramalkis Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Nuryzlm su an offline Nuryzlm  
selam

14 Mesaj -

En Son On: 25.05.2006 - 14:22
girdap kardesim gercekten duygulanmamak elde degil allah razi olsun!!
Ekleme Tarihi: 10.05.2005 - 00:39
Bu mesajı bildir   Nuryzlm üyenin diğer mesajları Nuryzlm`in Profili Nuryzlm Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast girdap  
Themenicon   

Misafir

En Son On: 25.05.2006 - 14:22
Cinsiyeti: ----- 
Allah cümlemizden razı olsun arkadaşlar dua ile..
Ekleme Tarihi: 10.05.2005 - 09:53
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  
RE: selam

7 Mesaj

En Son On: 25.10.2007 - 10:24
Cinsiyeti: Bayan 
Alıntı
Orijinali Nuryzlm

girdap kardesim gercekten duygulanmamak elde degil allah razi olsun!!

Saolun saolun paylastiginiz icin:(ağlar
ALLAH yar ve yardimcinis olsun..
Yüceler yücesine emanet olun..
Dualarimla..
Ekleme Tarihi: 10.05.2005 - 17:39
Bu mesajı bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diğer mesajları YeSiLKuBBeM`in Profili YeSiLKuBBeM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 1011 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
nailgencer (44), Orchidee (37), onersinanc (67), sivas58 (59), selale 1 (48), kir cicegi (33), Türkiz (54), murad safak (48), hanik (56), musti58 (52), hvv23 (41), meryema (44), YUSSF (51), erdal.sahin (45), kadir_eyup (44), ufux (49), sankay (49), Ebu Muhammed (49), UmutK (47), yasmin79 (45), Turkiyeli 66 Ac.. (35), sayyad82 (42), Cerez (56), serapbuyukcivel.. (56), Mustafa. (53), crixso (47), fatihbeyza (51), aydinfuat1991 (34), bekar ögretmen (45), leventay24 (60), selyum (45), fatihmeskul (47), altug utku (46), emrebey (51)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.64710 saniyede açıldı