fluvoxamine generique plaquenil kamagra generique stromectol colchicine cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » ÇOCUK EĞİTİMİ » Çocuklar nelerden korkar?

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 11 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Çocuklar nelerden korkar?

221 Mesaj -

En Son On: 20.12.2007 - 01:45
Cinsiyeti: Erkek 
Çocuklar nelerden korkar?
Çocukların korkuları, yaş dönemlerine göre farklılık gösteriyor. Daha küçük yaşlarda korkuların kaynağı sesken, ilerki yaşlarda somut korkular ortaya çıkıyor.

Çocukların korkuları yaşlarına göre farklılık gösteriyor. Pek çok anne- baba aşağıda okuyacağınız "korkuların" çocuklarında olmasının "normal" olabileceğini unuttuğundan, bu korkuları teker teker hatırlatmak istedik.

2 yaş

En çok seslerle ilgili korkular sözkonusu: Özellikle tren, kamyon, gökgürültüsü, sifonun çekilmesi, elektrik süpürgesinin çıkardığı sesler. Karanlık, büyük eşyalar, koyu renk eşyalar ve şapkalar da korku unsuru bu yaştaki çocuklar için...

2.5 yaş

Oyuncağın veya yatağın yer değiştirmesi, annenin uykuya geçişte yanından ayrılması, birinin yan kapıdan girmesi gibi alışagelmişin dışında yapılan hareketler çocuğu korkutabilir.

3 yaş

En çok görsel korkular; karanlık, hayvan, polis, anne babanın gece sokağa çıkması.

4 yaş

Gene seslerle ilgili korkular, özellikle motor gürültüsü. Ayrıca karanlık, yabani hayvanlar, annenin evden ayrılışı.

5 yaş

Fazla korkulu bir yaş değil. Daha çok görsel korkular var. Ayrıca daha somut korkular, düşme, bir yerini incitme gibi.

6 yaş

Çok korkulu bir yaş. Özellikle seslerle ilgili. Kapı zili, telefon, böcek veya kuş sesi. Hayalet, cadı korkusu, yatak altında birinin saklanabileceği korkusu. Su, ateş, fırtına, anneyi eve gelince bulamama korkusu.

7 yaş

Karanlık, bodrum, tavanarası korkusu. Gölgeleri hayalet, cadı gibi algılama. Okuduklarından, televizyondan, sinemada gördüklerinden fazlasıyla etkilenme, endişelenme.

8- 9 yaş

Endişe ve korkular daha az. Sudan ve karanlıktan daha az korku. Daha gerçekçi korkular var. Mesela bir şeyi yapamamak, okulda başarısızlık gibi kişisel endişeler.

Çocuğunuz korktuğunda neler yapmalısınız?

1. Korkusuna saygı gösterin.

2. Çoğu korkunun geçici olduğunu kendinize hatırlatın.

3. Tekrar ona yardımcı olmaya çalışmadan önce, korktuğu durumdan makul bir süre geri çekilmesine fırsat tanıyın.

4. Korktuğu duruma tekrar alışabilmesi için ufak adımlarla ona yaklaşın (Mesela yükseklikten korkuyorsa, az yüksek yerlere çıkarın. Köpekten korkuyorsa köpek yavrusunu sevdirmekle işe başlayın).

5. Çocuğunuzun nelerden korktuğunu saptamaya çalışın. Saptadığınız şeylerden onu uzak tutmaya çalışın.

6. Çocuğunuzun korkusunun yaş düzeyinde çoğu çocukta görülen korkulardan olup olmadığını test edin. Yaş düzeyinde sıkça görülen bir korkuysa geçeceğini düşünüp olayı hafife alabilirsiniz. Korkusu aşırıysa ve geçmiyorsa bir uzmanla görüşmeniz yerinde olur.
Ekleme Tarihi: 03.01.2005 - 21:46
Bu mesajı bildir   mehmet-54 üyenin diğer mesajları mehmet-54`in Profili mehmet-54 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
islam nuru su an offline islam nuru  
Themenicon   

127 Mesaj -

En Son On: 21.11.2005 - 16:11
Cinsiyeti: ----- 
kesinlikle katiliyorum peki ne yapabiliriz acaba korkularini yenmek icin telaşlı

afedersiniz dikkatli okumamisim son sikta cevap yaziliymis

Bu mesaj 1 kez ve en son Sadiye tarafından 04.01.2005 - 00:22 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 04.01.2005 - 00:21
Bu mesajı bildir   islam nuru üyenin diğer mesajları islam nuru`in Profili islam nuru Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
DiLRuBa su an offline DiLRuBa  

1118 Mesaj -

En Son On: 12.06.2014 - 12:10
Cinsiyeti: Bayan 
Cok güzel bir yazi, ders alalim insa-Allah

Bana gecmisimde yasadigim bir hadiseyi canlandirdi hafizamda.

9 - 10 yaslarindaydim ve komsumuzun oglu 2 bucuk yaslarindaydi ve bahcede onu oynatirdim. Bir gün mantarlardan korktugunu gördüm ve ona mantarlarin ona birsey yapmayacagini söyledim.

Cicekler yiyilmez o mantarlar yiyilmez ve onlarin ona bir zarar vermeyeceginden bahsettim. Buraya kadar hersey güzeldi.

Ondan sonra tuttum elinden ve götürdüm mantarlarin cok olan bir yere ve diz cöktüm; dokundum mantara ve tekrarladim zararsiz olduklarini bir kac kez söyledim. Onun elini aldim ve yaklastirdim mantarlara dogru.

Bir feryad, bir aglayip sizlamaki ben sasirdim (Mantarda sasirdi galiba sevinçli )

O arada babasi geldi ve gördügü sey benim cocugun elini mantara dogru uzatmamdi.

Bana hic birsey sormadan kizdi cocugu aldi ve gitti. düsün düsün
Ekleme Tarihi: 04.01.2005 - 12:54
Bu mesajı bildir   DiLRuBa üyenin diğer mesajları DiLRuBa`in Profili DiLRuBa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
GuLdesTe su an offline GuLdesTe  

307 Mesaj -

En Son On: 18.01.2006 - 12:18
kahkaha kahkaha kahkaha

Dilruba bence babasi cocuk icin endise etmistir diye öyle davrandi.hangi baba yada anne cocugunun basina birsey gelmesini ister ki.Tabii ki babanin hatasi var.sormadan sorusturmadan kizmasina hic gerek yok,biraz tuhaf düsün

Yargisiz infaz bir hayati yakabilirağlar

selam ve dua ile

Bu mesaj 1 kez ve en son BirgulDeste tarafından 04.01.2005 - 15:39 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 04.01.2005 - 15:38
Bu mesajı bildir   GuLdesTe üyenin diğer mesajları GuLdesTe`in Profili GuLdesTe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Themenicon   

1118 Mesaj -

Yargisiz infaz bir hayati yakabilir

ağlarağlarağlar ne kadar dogru bir söz. O amcada ne yazik ki yandi gitti. Ailesini kaybettiağlarağlarağlar
Ekleme Tarihi: 04.01.2005 - 15:43
Bu mesajı bildir   DiLRuBa üyenin diğer mesajları DiLRuBa`in Profili DiLRuBa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
GuLdesTe su an offline GuLdesTe  
Themenicon   

307 Mesaj -

En Son On: 18.01.2006 - 12:18
inan simdi ne yazacagimi sasirdim tam olarak ne oldugunu bilmesemde.

yüce rabbim ailesine sabir versin.

bazi insanlar hic sormadan yargilayinca sonu hüsran ile bitiyor.bu da geneklikle kücük cocuklarda cok kötü sonuclara baglaniyor.
Ekleme Tarihi: 04.01.2005 - 15:50
Bu mesajı bildir   GuLdesTe üyenin diğer mesajları GuLdesTe`in Profili GuLdesTe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
NuR DaMLaSI su an offline NuR DaMLaSI  
Themenicon    s.a

544 Mesaj -

En Son On: 31.05.2008 - 00:05
Allah razi olsun senden kardesim boylece ilerde çocuklarimiz oldumu nelerle karsilacagimizi bilmis bulunuyoruz!kahkaha kahkaha
Ekleme Tarihi: 04.01.2005 - 16:02
Bu mesajı bildir   NuR DaMLaSI üyenin diğer mesajları NuR DaMLaSI`in Profili NuR DaMLaSI Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

1118 Mesaj -

Alıntı
Orijinali BirgulDeste

inan simdi ne yazacagimi sasirdim tam olarak ne oldugunu bilmesemde.

yüce rabbim ailesine sabir versin.

bazi insanlar hic sormadan yargilayinca sonu hüsran ile bitiyor.bu da geneklikle kücük cocuklarda cok kötü sonuclara baglaniyor.

Yok seneler önce olan birseydir. Kumar, icki, ailesini ihmal etmekten dolayi yalniz kaldi.
Ekleme Tarihi: 04.01.2005 - 16:34
zeyneb-54 su an offline zeyneb-54  

1129 Mesaj -

En Son On: 07.07.2006 - 07:10
ALLAH RAZI OLSUN.bende kücükken hic unutmuyorum sanki arkamda biri varmis beni takip ediyormus gibi korkulara kapilirdim,birde uyurken sanki yatagin altindan biri cikacakmis gibi gece sanki hirsizlar eve girecekmis gibi korkularim vardi o zamanki dualarin bu korkulara iyi geldigini ögrendim ozaman atlattim cünkü herseyden güclü herseyi nasip eden bir yaradan vardi ALLAH ona siginip dua ederek atlattim.inanin cok kötü bu korkular cocukken atlattiniz atlamadiniz daima sizle kaliyor.Güle Güle
Ekleme Tarihi: 05.01.2005 - 03:02
Bu mesajı bildir   zeyneb-54 üyenin diğer mesajları zeyneb-54`in Profili zeyneb-54 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

1118 Mesaj -

Alıntı
Orijinali zeyneb

inanin cok kötü bu korkular cocukken atlattiniz atlamadiniz daima sizle kaliyor.Güle Güle

Evet ne demessin sevinçli bazilarinda kaliyor. Gölgeye bile sekil verip birseyler sanan var.
Ekleme Tarihi: 05.01.2005 - 10:25
zeyneb-54 su an offline zeyneb-54  

1129 Mesaj -

En Son On: 07.07.2006 - 07:10
simdi büyüdük akli basinda insanlar olduk gülüp geciyoruz ya cocukken nekadarda büyütürmüsüz degilmi kahkaha
Ekleme Tarihi: 05.01.2005 - 14:05
Bu mesajı bildir   zeyneb-54 üyenin diğer mesajları zeyneb-54`in Profili zeyneb-54 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 552 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
jakup (32), muzocel26 (58), salihhazar (55), Beyza (56), cs7014 (50), oezkan (51), kara61 (66), aetkral (51), kubratalp (48), K.GOCERLI (27), cecenmucahidi (33), yaburka (49), violine (44), mavi_ruya (48), mbahaddin (55), Kerim_Bey (36), Süreyya (66), yemenici68 (56), mecid (43), kerime (42), mehmet_eyigör_6.. (28), tokayca (51), hasan5335 (36), volkan33 (54), mgunhan (48), ttufan (42), isvec (65), beyazguel (38), atay (62), sonromeo2 (47), kulibo (38), Zeynepgul (44), nihat 60 (44), g_neferalperen3.. (46), sebiarus (55), hace (41), EsmerKiz-NL (39), n@ksýben (43), pedino (54), hatice 1975 (49), hesbollahi (45), hafýz_ (37), ozel (68), fethic (55), hacimeryem (54), telve (52), Levent75 (49), züleyha hanc&ya.. (47), erciyas tamer (46), m.kýl&ya.. (53)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54915 saniyede açıldı