stromectol fluvoxamine generique colchicine stromectol ivermektin imdur imigran imitrex imodium imuran imurek inderal la inderal index indocin sr indocin inegy intagra iscover isoptin isordil sublingual isordil itraderm itrop jumexal kamagra effervescent kamagra gold kamagra oral jelly kamagra soft kamagra keflex kemadrin kenacort a solubile kenacort a kenacort kenergon kessar keto med ketozol kinzal kinzalplus klacid lamictal dispersible lamictal lamisil cream lamisil

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KISILIK GELISIMI » Utaniyorum bacilarimizdan

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 69 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Utaniyorum bacilarimizdan

307 Mesaj -

En Son On: 18.01.2006 - 12:18
Cinsiyeti: ----- 
Utaniyorum artik müslümanim diyen kizlarimizdan,utaniyorum:(

boyali jilali kizlar ben müslümanim dedigini görünce sadece gülmekten baska birsey yapamiyorum,gülüyorum cünki halimize aciyorum, ben neyim diye düsünüyorum.o müslüman kimligi ile gezebiliyorsa ben ne cevap verecegim bu soruyla karsilasinca eger onlar müslüman ise. onlar acik gezebiliyorsa peki ben neden örtünmeliyim.onlar neden acik olabiliyorda siz neden örtünmeniz gerek sorulara artik cevap vermekten cekiniyorum cünki o "müslüman" kardeslerimize hakaret yerine geciyor.oysa kimseyi hor görmemek gerek belki icinde bir iman kivilcimi var ve bu amele dönüsebilir.onlara günah degilse peki bana neden günah.bu gibi sorularla devamli karsilasmaktayim ama mutlaka islamin günesi dogacaktir ve hakikatler anlasilacaktir. peki o zaman ben neyim ne demeliyim.bu benim onurum benim dini inancim kimseye ezdirmem.bu benim hayat tarzim,beni dinsizlerden,gayri müslimlerden ayiran bir simge.rahibeler saygi ile karsilaninca peki biz neden hor görülmekteyiz hala.bu imaji veren kardeslerimizden utaniyorum ama hala ümitliyim...

yüce rabbim islah etsin,,,en yakin zamanda hidayet nasip eylesin,,,

selametle...Güle Güle
Ekleme Tarihi: 14.12.2004 - 21:48
Bu mesajı bildir   GuLdesTe üyenin diğer mesajları GuLdesTe`in Profili GuLdesTe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
ZEHRA 06 su an offline ZEHRA 06  

193 Mesaj -

En Son On: 05.04.2005 - 15:58
Cinsiyeti: Bayan 
haklisin kardesim bende bazen yolda gittigim zaman öyle örtülü kizlar görüyorum ki kücük dilimi yutuyorum.inanmassin ama simdi bir de mini etek moda olmus basörtünün altina giyiyorlar altina uzun cizme ama cizme ne kadar uzun olursa olsun her yeri belli oluyor.

ama yahudi kadinlara baktigim zaman yazin gününde bile ayaklarinda corap uzun kollu kiyafetler öyle alli yesilli degil kapali renk insan hayret vallahi demeden ali koyamiyor kendini

allahim herkesi islah etsin (AMIN)
Ekleme Tarihi: 14.12.2004 - 22:17
Bu mesajı bildir   ZEHRA 06 üyenin diğer mesajları ZEHRA 06`in Profili ZEHRA 06 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
GöLGe su an offline GöLGe  

1041 Mesaj -

En Son On: 23.11.2008 - 23:01
Cinsiyeti: Erkek 

Utanmayalim...
Yadirgamayalim...
Kimbilir
belkide bilmiyorlardir..!

UYARALIM

Ekleme Tarihi: 14.12.2004 - 22:27
Bu mesajı bildir   GöLGe üyenin diğer mesajları GöLGe`in Profili GöLGe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
GuLdesTe su an offline GuLdesTe  

307 Mesaj -

gölge abi yadirgamak bize yakismaz kesinlikle.ben zaten burda belirttim kimseyi hor görmemek gerek belki icinde bir iman kivilcimi var ve bu amele dönüsebilir.ama cogu kizlarimiz biliyor hatta itiraf ediyor ama agir basan nefse uyuyorlar ve zehra ablamin dedigi gibi yeni moda mini etekler ortaya cikti hemde bunu basörtülü kizlar pantolonun altinda giyiniyor.cok üzücü bir durum ve her ne kadar uyardimsa da nefslerine uyuyorlar.benden uyarmasi ve gerisini yüce rabbimize havale etmemiz gerekir bu durumda.
Ekleme Tarihi: 14.12.2004 - 22:40
Bu mesajı bildir   GuLdesTe üyenin diğer mesajları GuLdesTe`in Profili GuLdesTe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
ZEHRA 06 su an offline ZEHRA 06  

193 Mesaj -

En Son On: 05.04.2005 - 15:58
bir yönden haklisin gölge kardes uyarmak lazim ama sanane sen ne karisiyorsun deyip gecerlerse?benim anam babam karismiyorda sen kim oluyorsun diye söylenirlerse.

benim yürek dayanmaz.kendimi bildigim icin cesaret bile edememolmaz
Ekleme Tarihi: 14.12.2004 - 22:45
Bu mesajı bildir   ZEHRA 06 üyenin diğer mesajları ZEHRA 06`in Profili ZEHRA 06 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
bence cesaret

307 Mesaj -

zehra abla bence cesaret edilmesi gerek cünki bize hesabi sorulacak ama öyle batila dalmislar ki kendilerine ne modern müslümansiniz derslerse onlar hemen kabariyor ve eger onlar müslüman oldugunu anladiysa islamin emir ettigi gibi örtünmek de gerkemez diye düsnüyorlardir belkide.cünki tesettür diger kadinlardan ayirmasi icin gelmistir ve tabii ki erkegin ilgisini cekmemesi icin.belki basörtü bir simge ama onun hakkini da vermek gerek.sadece basörtü yetmiyor bu durumda.ne yazik ki belki anlasiliyor müslüman kimliginde olduklarini ama erkegin de ilgisini cekecek bir sekilde giyiniyorlar:(

Bu mesaj 1 kez ve en son BirgulDeste tarafından 14.12.2004 - 22:55 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 14.12.2004 - 22:52
GöLGe su an offline GöLGe  

1041 Mesaj -

En Son On: 23.11.2008 - 23:01
Alıntı
her ne kadar uyardimsa da nefslerine uyuyorlar

Siz görevinizi yapmissiniz güzel kardesim...
Bundan sonra yapabileceginiz Hayr duasidir !
Rabbimiz onlara hidayet eylesin !

Alıntı
sen kim oluyorsun diye söylenirlerse

En azindan uyarmak görevimizdir..!
Ayetlerle, Hadislerle uyarmaliyiz..!

Esselamu Aleyküm
Ekleme Tarihi: 14.12.2004 - 22:53
Bu mesajı bildir   GöLGe üyenin diğer mesajları GöLGe`in Profili GöLGe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
fosaloglu su an offline fosaloglu  

2683 Mesaj -

En Son On: 20.01.2007 - 13:07
Adem(a.s.)'e meyve yasak olduğu için yedi.

Unutmayalım ki , nefs yasakları çiğnemek ister.

Çoğunun bilincinde "Dünyaya bir kere geliyorum,dilediğim gibi yaşamak benimde hakkım" safsatası vardır.

Hakkın değil yaa! değil işte. Dünyaya bir kere geliyosun ama geliş amacın başka bir dünya için hazırlık yapmak. Eğer müslümanım diyorsan bunun gerektirdiği gibi yaşamalısın!

Bana göre inandığı gibi yaşamayan aptaldır! Bu sadece dini inançlar bakımından değil, hayatta da bişeye inanırsın ama inancının gereğini yerine getirmezsin ne saçmalık olur.

bizim görevimiz ise sadece "tebliğ" islam bir tebliğ dinidir.
Ekleme Tarihi: 14.12.2004 - 22:54
Bu mesajı bildir   fosaloglu üyenin diğer mesajları fosaloglu`in Profili fosaloglu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

307 Mesaj -

fosaloglu abi senin imzanda yazdigi gibi

Ya olduğun gibi görün;Ya gözüme görünme!!!

bunla ne kadar haklisin cünki onlar bizim imajimiza bozuyor ve hersey islam adina mal ediliyor ne yazik ki ama sabirla ama umutla onlarda gercekleri anlayacak ve nefislerine karsi savasi kazanacaklardir biiznillahi teala...
Ekleme Tarihi: 14.12.2004 - 23:00
fosaloglu su an offline fosaloglu  

2683 Mesaj -

En Son On: 20.01.2007 - 13:07
BirgulDeste kardeşim anlıyorum ki size inanmayan insanlar tarafından başı açık müslüman hanımlar gösterilip sorular soruluyor ve siz bundan rahatsız oluyosunuz.

Bence vereceğin cevap şu olmalı: Nasıl ki izin az inananız yada inandığı gibi yaşayanlarınız olduğu gibi bizim dinimizdede imanı zayıf olanlar ve inandığı gibi yaşayanlar var. bunu doğal karşılamalısınız diyebilirsin.

Bence imaj meselesi değil bu , çünkü islam inancını bilen herkes ne olması gerektiğinide bilir.
Ekleme Tarihi: 14.12.2004 - 23:10
Bu mesajı bildir   fosaloglu üyenin diğer mesajları fosaloglu`in Profili fosaloglu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
SuMeYRa su an offline SuMeYRa  
ahh ahhh

1576 Mesaj -

En Son On: 11.11.2012 - 23:24
sevgili birgüldeste bacim zaman kötü...allah islah etsin demekten baska biseyimizde yok aslinda...malesef ben tiksiniyorum desem, gölge abinin dedigi gibi demekki bilmiyorlar yoksa aksine mahsus mu giyiyorlar??
zehra06 bacim bende cesaret yok diyorsun,sen yeterki uyar, birak ne derlerse desinler...
sanki bukadarda olmazki fazla asiriya kacmamak lazim diyenler nasil yüzü tutuyorda utanmadan bu soruyu sormaya haklari oluyor????ve bizim burda hakli oldugumuz icin hic korkmaadan cekinmeden uyarmamiz gerek...insaallah..
mevla islah eylesin hidayet versin böyle kullarina insaallah
saygi selam ve dualarimla
Ekleme Tarihi: 14.12.2004 - 23:28
Bu mesajı bildir   SuMeYRa üyenin diğer mesajları SuMeYRa`in Profili SuMeYRa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
ravzaya-hasret su an offline ravzaya-hasret  
S.A

85 Mesaj -

En Son On: 21.05.2007 - 01:24
Haklısınız bende tr ye izine geldiğimde orda ki kardeşlere şaşmışımdır Tesettürlü demeye bin şahit gerek öyle kapanmışlarki Allahın emri diye değil sadece yakışıyor yüzümüze ve kıyafetimize diye örtünüyorlar,ne varki bizlerde onların ateşine yanıyoruz Rabbim islah etsin ve gerçek iman şuuru nasip etsin.

Yazdıklarım sakın hakaret veya kınama şeklinde algılanmasın lütfen sadece gördüklerimi ve duyduklarımı yazmak istedim buraya allah yar ve yardımcımız olsun.Selam ve dua ile SELAMÜN ALEYKÜM
Ekleme Tarihi: 15.12.2004 - 02:24
Bu mesajı bildir   ravzaya-hasret üyenin diğer mesajları ravzaya-hasret`in Profili zum Anfang der Seite
DiLRuBa su an offline DiLRuBa  
Themenicon   

1118 Mesaj -

En Son On: 12.06.2014 - 12:10
Ne kadar haklisiniz hepiniz. Sizi duyarliginizdan ötürü tebrik ederim.
Ekleme Tarihi: 15.12.2004 - 11:19
Bu mesajı bildir   DiLRuBa üyenin diğer mesajları DiLRuBa`in Profili DiLRuBa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
**IKLIMANUR** su an offline **IKLIMANUR**  

397 Mesaj -

En Son On: 18.09.2006 - 16:25
evet cok haklisiniz ama unutmamamiz gereken onlari uyarmak daha dogrusu uyandirmak zorunda oldugumuz yani mesuliyiyetimiz oldugunu...bu konuda size hak veriyorum fakat benim gorusume gore onlar benim kapalmama yardimci oluyorlar onlari o kadar acik gordukce ben daha da kapaliyorum onlari oyle edepsiz sekilde gordukce ben kendime ahlak dersleri veriyorum bilmem belkide yaradan onlari sinavdan gecirirken bizide siniyordur yani onlar o kadar acilirken biz ne yapacagiz diye

uzun sozun kisasi ALLAH islah etsin bizlerede sabir versin...
selam ve dua ile...
Ekleme Tarihi: 15.12.2004 - 14:25
Bu mesajı bildir   **IKLIMANUR** üyenin diğer mesajları **IKLIMANUR**`in Profili **IKLIMANUR** Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

307 Mesaj -

orasi öyle iklimanur kardesim ama yine de ben isterim ki onlarda hakikati uygulasinlar,cogu kizlarimiz biliyor ama anlasilan güzelliklerini gizlemek istemiyorlar nefislerini uyuyorlar.üzülüyorum onlar icin ama hepberaber onlar icinde dua etmemiz gerek.ümmet icin saglikli bir yasam icin...
Ekleme Tarihi: 15.12.2004 - 15:11
fosaloglu abime

307 Mesaj -

fosaloglu abi tam tersi bana bunu bir gayri müslim sorsa cok seviniyorum cünki verecegim cevap hazir ve acikca ortada.benim üzüldügüm acik kizlarimiz bunu kabullenmemesi ve gayri müslimlerin ilgisini cekmesi, elestirilerini bile aldim bu konu hakkinda.bana bunu sormalarini istiyorum cünki gayri müslim de olsa hakikatleri bilmeleri gerek bence...

selametle Güle Güle
Ekleme Tarihi: 15.12.2004 - 15:15
~Leyla~ su an offline ~Leyla~  

110 Mesaj -

En Son On: 20.01.2008 - 15:34
Selamun Aleykum,

Ben simdi nasil basliyim bilemedim, ama yazdiklarinizin hepsine katilmiyorum ben...

Mesela benim bircok arkadasim var kendileri kapali degiller ama MasAllah namazlarini hic gecirmezler. Baska bir arkadasim var kendisi cok acik birisi ama aileden boyle gormus ve kapanmasina ailesi cok karsi cikmasina ragmen kapanmayi denedi. Sonunda devam ettiremedi cok fena bir babasi vardi ama hala istiyor.

Sonra bazi kapali kizlar var, ornek vermissiniz iste kisa eteklerle geziyorlar...bizim burdada cok var oyle kizlar. Ama ben eminimki bu kizlar tesetturun ne anlama ve niye oldugunu bilmiyorlar. Yani kendileri karar verip kapanmadilar, sadece boyle gordukleri icin kapalilar. Yani daha ne kadar kiymetli oldugunu bilmiyorlar (ben kendi adima konusuyum, simdi ogrendik cok cok sukur). Bir yastan sonra insan arastirmaya ve gercekten ogrenmeye basliyor.

Birde insanlara karsi tepki gostermek yerine onlara daha sevecen belki daha fazla ilgi gostermeliyiz. (yine ben kendi adima konusuyum beni etkileyen ve benim ornek aldigim birkac abla var, onlar kendilerini okadar cok sevdirdilerki, hicbisey yapmadilar sadece yasayiz tarzlari dindarliklari konusmalari, sozleri, birde bakmisim onlari ornek almaya baslamisim ben, yani ortumu onlar gibi ortmeye, makyaj kullanmamayasevinçli basladim. Allah onlardan razi olsun)

Ogrendimki muslumanim demeyle musluman kalinmiyormus...

Kendinizie iyi bakin, Allaha emanet olun
Ekleme Tarihi: 15.12.2004 - 22:04
Bu mesajı bildir   ~Leyla~ üyenin diğer mesajları ~Leyla~`in Profili ~Leyla~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

307 Mesaj -

Aleykm Selam

leyla kardesim ben size katiliyorum yazdiklariniz cok dogru.bir müslüman kiz nasil her yönüyle örnek olmasi gerek ise islamin emirlerine uymasi gerek.insan bildigi ile mükelleftir ve bilmediklerini ögrenmek zorundadir.elbette acik kizlarimizdan iman edenler vardir ve hatta kapalilardan daha cok husu icinde ibadet de ediyorlardir.

bircok kiz aile zoruyla tesettürün ne oldugunu bilmeden kapatildi ve o kizlari da hor görmemek gerek cünki bilmiyorlar yada zorla kapatildiklarindan dolayi buna karsi ciksalarda birsey diyemiyorlar ama eger bir kiz acik ise ve iman da ediyorsa demek ki tesettürün anlamini da bilmesi gerek.

haberleri her takip eden bir insan tesettürün anlamini bilmesi gerek yada okula giden kizlarimiz da cünki tesettür yada basörtü önde gelen konulardandir.hatta o kadar ileriye gidiyor ki ögretmenler böyle bir ayet kuranda yok bile diyiyor ve biliniyor ki ögretmenlere cocuklar yada gencler güveniyor.

islamin emri oldugunu örtünmenin oldugunu bilsem de bana bu söylenince tereddüt icerisindeydim ve babama durumu anlattim.bunun üzerine babam okula geldi ve duruma aciklik verdi.ben kesinlikle hicbir kizda hatayi görmüyorum.belki ögretmediler belkide sevdirmediler ama kime sorsaniz müslüman ve gayri müslim bir insanin farkini bilir.ve benim de üzüldügüm acik ve iman eden kizlarimiza yazik oluyor cünki onlar güzel örnek olurlardi.

nasil bir kusu tüysüz düsünemiyorsak öyle de bir müslüman kiz basörtüsüz düsünülmemesi gerek.

selam ve dua ile

Bu mesaj 1 kez ve en son BirgulDeste tarafından 15.12.2004 - 23:11 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 15.12.2004 - 23:09
HakSairi su an offline HakSairi  
RE:

524 Mesaj -

En Son On: 02.01.2005 - 16:24
Alıntı
Orijinali HakSairi

Su devran dönmüs tersine
Kizlar baslamis kesmeye
Hatta laf bile atarlar
Belki takilip pesine

yazık su milletin hali
boşuna vermez ki derdi
bu ne haldir böyle
yasayan yok mu dini ?

ilk görüşte sanki kapalı
ama dudaklar boyalı
güya bürünmüş tesettüre
vah eteği yırtmaçlı

gezerler böyle her yerde
zalimlik bu her nefse
sokarlar kalbe fitne
sanki dersin suç bende

bakma demek kolay
gözlerimi oyamam ya
çıkarmak istemem olay
kızsam haksizmişim ya

saygım artar günden güne
çarşafa bürünmüşe
kara kara kara
yol almış aydınlığa

AskSairi
Ekleme Tarihi: 27.12.2004 - 01:42
Bu mesajı bildir   HakSairi üyenin diğer mesajları HakSairi`in Profili HakSairi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Hudayi  

Misafir

YUREGINIZE SAGLIK, HAK Sairi kardesgül alkıs Allah Razı Olsun

Bu mesaj 2 kez ve en son Hudayi tarafından 27.12.2004 - 20:39 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 27.12.2004 - 20:27
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Gast Hudayi  

Misafir

Ozur dilerim HakSairi kardes...Bakipta gormemek bu olsa gerek. gül
Ekleme Tarihi: 27.12.2004 - 20:41
HakSairi su an offline HakSairi  
Themenicon    ECMAIN OLSUN

524 Mesaj -

HERKESIN yureginize saglik olsun

vesselam
Ekleme Tarihi: 27.12.2004 - 20:49
Bu mesajı bildir   HakSairi üyenin diğer mesajları HakSairi`in Profili HakSairi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
NuR DaMLaSI su an offline NuR DaMLaSI  
s.a

544 Mesaj -

En Son On: 31.05.2008 - 00:05
sana tamamen katiliyorum kardesim çogu insan bizleri hor goruyor hele bu fransada,dedigin gibi Allah'im onlari islah etsin,çogu insan bana ters ters bakiyor,bazilarida bana soruyor annan baban mi seni zorluyor diye ama bu benim hayatim benim inançlarim beni orturuyor diyorum ve gulup geçiyorlar malesef
slm ve dua ile...
Ekleme Tarihi: 01.01.2005 - 17:33
Bu mesajı bildir   NuR DaMLaSI üyenin diğer mesajları NuR DaMLaSI`in Profili NuR DaMLaSI Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RE:

307 Mesaj -

--Muslumanlik sadece "ortunmek"ten ibaret degildir.

fakat sunu da belirtmek gerekir ki acik olan bir kadini gören müslümandir diye ayiramaz yani anlayamaz bazen farki.eger adabi ve herseyi ile örnek birisi ve acik ise hem kendisine hemde müslüman alemine dezavantaj oluyor...
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

--"Utaniyorum bacilarimizdan" deyip kenara cekilmek cok kolay ama acaba kacimiz o kardeslerimizin yerinde olsak "ortumuzu" sonuna kadar savunabilirdik.

bosuna o kadar protesto etmiyor bacilarimiz.ama sadece bir egitim yüzünden baslarini acanlara üzülürüm acikcasi.okul egitimi almayan o kadar ilimli insanlar varki ben onlarin emegine üzülürüm ama önemli olan yüce rabbimizin emrini cignememek degil mi.nefesim yettigi kadar örtümü savunurum ve yalniz da degilim diye eminim...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

--Bugun haya ve iman ortusunu ustunden atmis muslumanim diye gezen o kadar erkek var ki bence asil utanmasi gereken bunlar.

elbette utanmalari gerek yalniz bizim konumuz suan kizlar ve onlar erkeklerden daha fazla göze carpiyor.tabii ki erkeklerin de tesettürü var dikkat etmesi gereken ama kadinlara daha büyük vazife düsüyor,unutmayalim bunu...
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
--Is laf yapmaya gelince bu kadar buyuk baski altinda ortusunden vazgecirilmis kardeslerimizden hemencecik utaniyoruz.

tuhaf ama insanlar neden bunu baskiya diye adlaniyor.o zaman diger bu dava ugruna egitim yapamayan bacilarimiz da acsin basini.sizin dediginize katilmiyorum cünki Allahin emrini cigneyip de acilanlara icim yaniyor.böyle bir hareket de yapmak gerekmezdi ama istisnalar var.yalniz istisnalar kaideyi bozmaz degil mi...

selametle Güle Güle

Bu mesaj 1 kez ve en son BirgulDeste tarafından 02.01.2005 - 17:44 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 02.01.2005 - 17:43

307 Mesaj -

Sule Yüksel Senler ablamizdan bir siir taktim edeyim,böyle ne demek istedigim daha iyi anlasilir...

Her halde Müslümansin,ya bu aciklik nedir?
Kadinda iffet,namus en büyük hazinedir.
Binlerce kem gözlere tahammül edilir mi?
Hayasizlik yoluna medeniyyet denir mi?
Medeniyyet denerek,kadin bastan cikiyor,
aslinda bu acilmak,bir millet yikiyor.
Medeniyyet;ahlaktir,namusdur faziletdir
ciplakliga giden yol,en büyük cehaletdir,
sakin kanma kardesim,bu dinsizlik modasi,
seni aldatiyorlar mel´unlar kahrolasi.
Biliyorum ben seni,kalbinde imanin var.
sen Islam´da sebet et,varsin ayiplasinlar.
Muvakkat bir alemde uyma nefsin serrine.
seytanlara lanet et,gir islamin emrine.
sen suna emin ol ki,her güzellik sönecek,
Allah (c.c) yolunda olan,ebediyyen gülecek.
Plaj,balo yerine dön yüzünü kibleye,
sana yakisan budur,kapan artik secdeye.
Cennet gibi nimet var Islamda sabredene,
Insan asi olur mu,kendini halk edene?
Sayet nedir sorarsan sokakta görülenler?
Bircok ardan nasipsiz,kiymetsiz,pespayeler,
Düsün;kiymeti varsa herhangi bir nesnenin,
Sokaga attigini gördün mü hic kimsenin?
Disa bakip aldanma,kiymetler icerdedir.
Ne kadar süslü olsa,bos kutu cöplüktedir!..
Kadinda aranan sey; namus ve imandir.
Seni acmak isteyen bundan üryan olandir.
Deme: "Herkes acilmis,zaman böyle istiyor!"
bilirsin ki her nefis,kabre yalniz giriyor!
seni ayiplasa da sehvet bezirganlari.
asil hesap gününde göreceksin onlari.
örtünmek hayadandir; haya ise imandan,
imani olmayanlar,cok alcaktir hayvandan,
seni soymak isteyen hainlere yüz cevir.
Zulüm fazla yasamaz,gececektir bu devir.
sahipsizce basibos gezenler neye yarar?
"Müslümanim" diyenler,evinde nese arar.
Nice masum iniler,girmesinler gunaha,
Iffetine sahip ol,acilma sen bir daha!...

Ekleme Tarihi: 02.01.2005 - 21:16
handenur su an offline handenur  

12 Mesaj -

En Son On: 12.01.2009 - 00:41
herkes kendınden sorumludur.. kendımizi düzeltelım bence.. dısardakıleri yargılamaya zamanımız olmaz..ve herkes kendını yargılarsa dısrdakıler böyle olmaz... ne demısler; fethedılecek tek ülke var :kendın... hele bı kendımızı fethedelım.. gerisi gelır biiznillah...
Ekleme Tarihi: 23.01.2005 - 13:34
Bu mesajı bildir   handenur üyenin diğer mesajları handenur`in Profili handenur Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
musluman20 su an offline musluman20  
emri bil maruf

31 Mesaj -

En Son On: 27.12.2005 - 16:49
hayır islamiyette herkes kendinden sorumlu degildir..islamiyet toplum dinidir..Kuran da mesela ehline namazı emret sen de onda sabit ol veya en yakın akrabanı uyar gibi ayetler var..bunun dısında pek cok ayette iyiğin emredilmesi kotulugun men edilmesi gerektigi belirtilmis..

ama su vardır, uyarırsın yapmaz..o zaman sorumlulugu yoktur..ama uyarmazsan sorumluluktan kurtulamazsın..
dua ile..
Ekleme Tarihi: 02.02.2005 - 14:08
Bu mesajı bildir   musluman20 üyenin diğer mesajları musluman20`in Profili zum Anfang der Seite
zeyneb-54 su an offline zeyneb-54  
RE:

1129 Mesaj -

En Son On: 07.07.2006 - 07:10
Alıntı
Orijinali handenur

herkes kendınden sorumludur.. kendımizi düzeltelım bence.. dısardakıleri yargılamaya zamanımız olmaz..ve herkes kendını yargılarsa dısrdakıler böyle olmaz... ne demısler; fethedılecek tek ülke var :kendın... hele bı kendımızı fethedelım.. gerisi gelır biiznillah...

alkıs
Ekleme Tarihi: 02.02.2005 - 15:56
Bu mesajı bildir   zeyneb-54 üyenin diğer mesajları zeyneb-54`in Profili zeyneb-54 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Afaki su an offline Afaki  
s a

224 Mesaj -

En Son On: 18.03.2010 - 03:18
"Ben gercekten Müslümanlardanim." deyip, yararli is yapan ve Allah'a davet eden kimseden daha güzel sözlü kim olabilir ? (Fussilet 33)

Hem iyilikle kötülük bir olamaz . Sen kötülügü, en güzel olan hareketle önle !
O vakit göreceksin ki , seninle arasinda düsmanlik bulunan kimse , yakin bir dost gibi olacaktir. (Fussilet 34)

Eger seni seytandan bir dürtme dürtecek olursa , hemen Allah'a sigin . Cünkü O , her seyi isiten , her seyi bilendir. (Fussilet 36)

"Gerçekten insan, ziyandadır.'Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka.2 (ASR SURESİ 2-3)

Ayetleri cogaltilabiliriz !

selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 06.02.2005 - 05:09
Bu mesajı bildir   Afaki üyenin diğer mesajları Afaki`in Profili Afaki Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
handenur su an offline handenur  

12 Mesaj -

En Son On: 12.01.2009 - 00:41
doğru ayetleri coğaltabiliriz..fakat biz kendımızı düzeltmeyıp başkalarıyla uğrasırsakbu ne kadar doğru.. ve ne kadar başarı elde etme olanağımız var.. bizler öyle güzel olmalıyızki halimiz,duruşumuz,herseyimizle tebliğ etmeliyiz.. görüpte imrenmeliler..ve bize benzemek için calışmalılar.. pekı sorarım sizlere,aramızda böyle olanlar var mı?? yoksa kendı hatalarımızı bir kenara bırakıp (günahkarsızmısız gibi)başkalarını düzelmeye calışmak daha mı kolay gelıyor bizlere??
Ekleme Tarihi: 07.02.2005 - 12:55
Bu mesajı bildir   handenur üyenin diğer mesajları handenur`in Profili handenur Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
-=MeLeK=- su an offline -=MeLeK=-  

1505 Mesaj -

En Son On: 27.01.2007 - 15:47
allah razi olsu Güle Güle
Ekleme Tarihi: 01.04.2005 - 18:43
Bu mesajı bildir   -=MeLeK=- üyenin diğer mesajları -=MeLeK=-`in Profili -=MeLeK=- Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
ibni_cash su an offline ibni_cash  
Themenicon    RE.RE

21 Mesaj -

En Son On: 29.04.2005 - 11:36
S.a ablalarım abilerim gölge abi haklı ne hor görelim,ne aşağılayım nede içimizden dışlayalım o bacılarımızı.
Sadece uyaralım Allahın rızasını almak için uyaralım ve biz biliyoruz ki ne onların bize gösterdiği tepki(olumlu,yada olumsuz)nede bizim onlara gösterdiğimiz tepkinin birbizimiz üzerindeki etkisini belirleyende onların içine o hidayet nurudu verende Rahman ve Rahim olan yaradan...
Selam ve Dua ile...!

Ekleme Tarihi: 08.04.2005 - 10:35
Bu mesajı bildir   ibni_cash üyenin diğer mesajları ibni_cash`in Profili zum Anfang der Seite
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  
slm

7 Mesaj

En Son On: 25.10.2007 - 10:24
agla agla agla agla agla agla

Banada soruyorlar insanlar, neden sen örtülü o degil? Neden sen böyle o böyle? ikiniz müslümansiniz, neden sen bunu yapiyorsun o bunu yapmiyor?

Bende bunu diyorum, ne diyecegimi tam olarak bilmiyorum ama bunu diyorum: Onlar DINDAR degiller!!! Ama bu söyledigimde yanlis, cünkü bir MÜSLÜMAN DINDAR olmali..
Yani onlarda müslüman, ama suan günahkarlar, insALLAH birgün daha DINDAR olurlar..

neyse fazla yazmiyim, tam olarak ne yazacagimi bilmedigim icin yazmiycem..

Lütfen cevap yazin..
Ekleme Tarihi: 08.04.2005 - 13:03
Bu mesajı bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diğer mesajları YeSiLKuBBeM`in Profili YeSiLKuBBeM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
_sila_ su an offline _sila_  
sa

21 Mesaj -

En Son On: 14.07.2005 - 23:39
burda yazılanların hepsi doğru. dediklerinizin hepsinde haklısınız fakat bence insan kendisi bişeyler yaparak örnek olmalı... konuşmayalım yada eleştirmeyelim demiyorum ama şu bir gercek ki tenkit için en iyi yer aynanın karşısıdır....herkes kendi evinin önünü süpürürse bütün mahallenin temizleneceği bir gerçektir...unutmayalım ki en etkili yöntem örnek olmaktır bilirsiniz bir alime bir anne gelip şöyle diyor; çocuğumuz çok fazla şeker yiyor hasta olacak onun için bir dua etsenizde bu alışkanlığından kurtulsa.alimde kırk gün sonra gelin diyor.anne durumu anlamayır ama 40 gün sonra tekrar gidiyor ve alim cocuğa sadece şunu diyor evladım bir daha şeker yeme olur mu anne şaşırıyor içinden onu bizde diyoruz bunun için mi 40 gün bekledik diye düşünüyor fakat cocuk bir daha seker yemiyorr.. anne sebebi hikmetini öğrenmek için alime gidiyor ve alimden şöyle bir cevap alıyor siz ilk geldiğinizde sabah seker yemiştim şekerin vucutdan atılımı 40 gün sürer ve ben şeker yemişken nasıl o cocuğa şeker yeme diyebilirim 40 gün sonra hiç şeker yemediğim için cocuk benim sözümü dinledi......bizler en iyi şekilde uygulayıp örnek olmalıyız (ve bu formu acıp bize asıl muslumanlığı hatırlatan kardeşimizden Allah cc razı olsun amin..)
Ekleme Tarihi: 17.04.2005 - 12:09
Bu mesajı bildir   _sila_ üyenin diğer mesajları _sila_`in Profili _sila_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Begum su an offline Begum  
ne güzel!

621 Mesaj -

En Son On: 10.10.2012 - 20:34
S.a hepinize,
Yazdiklarinizi okuyunca....
Yücelerin yücesi Rabb´im Allah (c.c) bana da birgün sacimi kapatmayi nasib et.. Ama bunu canimi almadan Canim Muhammed efendimize (s.a.v)´e kavusmadan yapki O´na Havva anamiz gibi Hadice anamiz gibi Fatima anamiz gibi varayim duasini yapmak geldi.:(ağlarağlar
Hergün ya Rabb´im ne olur birsey olsunda artik sacimi kapatayim diye yalvaririm. Bilmiyorum belkide kalpten istemiyorum yada benimde imtiahnim Allah katinda böyledir diye düsünüyorum. Basörtüsü kim ne derse desin, cok baska anlami coooook farkli. Tabi bilen icin, Sokaktaki arkadaslari hic uyaramiyorum cünkü kendi sacim acik. Ve bana
- Siz önce kendinize bakin! diyenler de olabilir. Benim icin Basörtü= Islam= Sevgi =Saygi= ANA!!!:(ağlar

Rabb´im ins-Allah banada nasib eder. Ben Basörtüsünü sadece Gayri müslimlere cok basit örenklerle veriyorum. cok basit ama güzel diyorum ki Cevizin bile bir kabugu örtüsü var, Patetesin bile muzun herseyin Düsünün bir kabugu soyulmus Elmayi Patetesi hemende karaliyor cirkinlesiyor aynen bizim kapanmamizda bundan ibaret. Allah (c.c) böyle istiyor..ağlarağlar Allah razi olsun yazanlardan ve gönülden kapanmayi isteyenlerede kapanmayi nasib etsin, bende icinde olayim...
Ekleme Tarihi: 18.04.2005 - 20:52
Bu mesajı bildir   Begum üyenin diğer mesajları Begum`in Profili Begum Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Enes_ su an offline Enes_  
RE: ne güzel!

302 Mesaj -

En Son On: 22.11.2008 - 22:32
Alıntı
Orijinali Begüm

S.a hepinize,
Yazdiklarinizi okuyunca....
Yücelerin yücesi Rabb´im Allah (c.c) bana da birgün sacimi kapatmayi nasib et..
Hergün ya Rabb´im ne olur birsey olsunda artik sacimi kapatayim diye yalvaririm. Bilmiyorum belkide kalpten istemiyorum yada benimde imtiahnim Allah katinda böyledir diye düsünüyorum.
Benim icin Basörtü= Islam= Sevgi =Saygi= ANA!!!:(ağlar

Rabb´im ins-Allah banada nasib eder.
Allah (c.c) böyle istiyor..ağlarağlar Allah razi olsun yazanlardan ve gönülden kapanmayi isteyenlerede kapanmayi nasib etsin, bende icinde olayim...

A.s kardesim,

nice insanlar taniyorum kapali ama islami yasamiyor nice insanlar da varki kapalilardan daha güzel islami yasiyorlar..

hic kimseyi elestirmeye hakkim yok insallah sizde en kisa zamanda kapanirsiniz..

ben öyle insanlar taniyorum ki basörtüsü icin senelerce emegini birakti bos verdi..

ben kapali tesettürlü kardeslerimi tebrik ediyorum görünce onlari seviniyorum..
bu zamanda örtünenler Allah in emirlerine göre yasamaya calisanlar..
onlar bence erkeklerden daha zor sartlarda yasiyorlar daha zorluklarla karsilasiyorlar karsilarina cok engeller cikiyor..

ama elbette insallah bunlarin karsiligini Allah c.c. verecektir..
müjdeler olsun bu zamanda islami yasamaya calisanlara..gül
Ekleme Tarihi: 19.04.2005 - 02:05
Bu mesajı bildir   Enes_ üyenin diğer mesajları Enes_`in Profili Enes_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  
RE: ne güzel!

7 Mesaj

En Son On: 25.10.2007 - 10:24
Alıntı
Orijinali Begüm

cok basit ama güzel diyorum ki Cevizin bile bir kabugu örtüsü var, Patetesin bile muzun herseyin Düsünün bir kabugu soyulmus Elmayi Patetesi hemende karaliyor cirkinlesiyor aynen bizim kapanmamizda bundan ibaret. Allah (c.c) böyle istiyor..ağlarağlar Allah razi olsun yazanlardan ve gönülden kapanmayi isteyenlerede kapanmayi nasib etsin, bende icinde olayim...

Böyle bir anlatma ilk kere okudum, COK GÜZEL BIR SEKILDE ANLATTINIZ BUNU, hic düsünmemistim böyle anlatmayi, hic aklima gelmedi böyle bir sekilde basörtüyü görmek.. Bende simdi diger insanlara böyle anlaticam..ELLERINIZE SAGLIKKKKKKKK, ALLAH razi olsun, ve ALLAHimiz Seninde kapanmani nasib etsin..
Bende 7ay evvel kapandim, banada zor geliyordu, nasil baslayacagimi bilmiyordum, ama basladim, ALLAHima sükürler olsun..

Öptüm Seni gözlerinden, Ellerinden..
Saygilarimla
Ekleme Tarihi: 19.04.2005 - 12:32
Bu mesajı bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diğer mesajları YeSiLKuBBeM`in Profili YeSiLKuBBeM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
DiLRuBa su an offline DiLRuBa  
Selamün aleyküm

1118 Mesaj -

En Son On: 12.06.2014 - 12:10
Her vakit iyi davranin ve güleryüzlü olun. Ne kadar acik olsada hor görmeyin sakin.

Dinimizi bilenlere iyilik edersiniz, bilirler sevabi var vs.

Ancak bir bilmeyene surat asarsaniz, o dinimizi bilmedigi icin (cok bilmedigi icin), kapalilari dindarlari kötü görür ve tamamen uzaklasmasina sebeb olabilirsiniz. Bize yakisan dinimizi en güzel bir sekilde yaymaktir, anlatmaktir.

Hic bir vakit surat asmayin. Gün gelir sizden üstün mertebede olurlar ve o zaman onlardan degil davranislarinizdan utanirsiniz.

Selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 13.06.2005 - 16:47
Bu mesajı bildir   DiLRuBa üyenin diğer mesajları DiLRuBa`in Profili DiLRuBa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
muhammedhatice su an offline muhammedhatice  
YA RABBİ BİZİ BİR AN BİLE NEFSİMİZE BIRAKMA ..

11 Mesaj -

En Son On: 13.01.2008 - 01:36
haklısın kardeşim,günümüzün özentisi... bize düşen bol bol dua etmek, uygun şekilde uyarmak ve dikkat etmek.Hayırlısı...
Ekleme Tarihi: 05.09.2005 - 16:27
Bu mesajı bildir   muhammedhatice üyenin diğer mesajları muhammedhatice`in Profili muhammedhatice Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
fratbahceli su an offline fratbahceli  
ONLAR UTANSIN

112 Mesaj -

En Son On: 28.10.2009 - 12:08
Tohum saç, bitmezse toprak utansın!
Hedefe varmayan mızrak utansın!
Hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!
Eski çınar şimdi noel ağacı;
Dallarda iğreti yaprak utansın!
Ustada kalırsa bu öksüz yapı,
Onu sürdürmeyen çırak utansın!
Ölümden ilerde varış dediğin,
Geride ne varsa, bırak utansın!
Ey binbir tanede solmayan tek renk,
Bayraklaşmıyorsan bayrak utansın!
Ekleme Tarihi: 05.09.2005 - 16:39
Bu mesajı bildir   fratbahceli üyenin diğer mesajları fratbahceli`in Profili fratbahceli Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
akincimetin su an offline akincimetin  

359 Mesaj -

En Son On: 08.03.2011 - 17:36
Bismillahirrahmanirrahim

Acısına dayanamayacaksanız elinizi akrep yuvasına sokmamalısınız.

Dışarıdaki bacılarımız sanki yarışa tutuşmuşlar gibi müstehcen yerlerini göstermede bir beis görmemelerinin en büyük nedenlerinin başıda Anne ve babaların onlar üzerindeki islami terbiyeyi vermemeleri ve çevrenin onları etkisi altına alarak onlar gibi olma ve davranma gereksinimleri...

Onlar bizim kardeşlerimiz Her insan anasından müslüman olarak doğar ve...

Müslüman olarak doğar müslüman olarak yaşar müslüman olarak ölür.
Müslüman olarak doğar müslüman olarak yaşar fakat kafir olarak ölür...
Müslüman olarak doğar kafir olarak yaşar ve kafir olarak ölür...
Müslüman olarak doğar kafir olarak yaşar fakat müslüman olarak ölür...

Rabbim son nefesimizi iman ile müslüman kimliği ile huzuru mahşere eren kullarından eylesin.

Sevgi ve muhabbetlerimizle...

gül

Ekleme Tarihi: 05.09.2005 - 16:47
Bu mesajı bildir   akincimetin üyenin diğer mesajları akincimetin`in Profili akincimetin Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
öLüm_7 su an offline öLüm_7  

860 Mesaj -

En Son On: 16.01.2006 - 21:13
ALINT DILRUBA
Dinimizi bilenlere iyilik edersiniz, bilirler sevabi var vs.

Ancak bir bilmeyene surat asarsaniz, o dinimizi bilmedigi icin (cok bilmedigi icin), kapalilari dindarlari kötü görür ve tamamen uzaklasmasina sebeb olabilirsiniz. Bize yakisan dinimizi en güzel bir sekilde yaymaktir, anlatmaktir

Allah razi olsun hepinizden, en güzel aciklamalardan bu Allah razi olsun abla, mesela, gencler camiye geliyor, selam veren yok, konusan yok, bana burda kimse önem vermezse ben niye bidaha geleyimki buraya, onlar böyle diyorlardir, biz gencler ile bag kurmamiz lazim, eger biz kurmassak, gidiyorlar parkda discoda barlarda, derman ariyorlar, ama varmi? hayir yok ama bilmiyorlar...Allah rizasi icin lütfen daha cok genclerle ilgilenelim, onlara dogru yolu gösterelim.....bende onlardanim, ben iyi biliyorum onlarin ici nasil, hele su kizlar, cok problem...Allah yar ve yardimicimiz olsun yolumuzda...

selam ve dua ile kalin....hakkinizi helal edin....
Ekleme Tarihi: 05.09.2005 - 17:27
Bu mesajı bildir   öLüm_7 üyenin diğer mesajları öLüm_7`in Profili öLüm_7 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Suayb su an offline Suayb  
tebliğ

154 Mesaj -

En Son On: 01.07.2009 - 22:41
yetr ki anlatalım ama doğru olan dini,yolda simit satana bakkal amcaya mahalledeki gençlere.niye bunu yapıyosun diye değil ilköce güzeli anlatarak cenneti,mükafatı tatlı dille işe girerek.yanlız tebliğe giren kişi zorluklarada katlanır elbet bizden öncekilerin çektiklerini çekmeden cennete gideceğimizi mi zannediyouırz dimi
Ekleme Tarihi: 05.09.2005 - 17:50
Bu mesajı bildir   Suayb üyenin diğer mesajları Suayb`in Profili Suayb Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rauf su an offline rauf  
RE: Utaniyorum bacilarimizdan

78 Mesaj -

En Son On: 12.05.2010 - 00:21
Alıntı
Orijinali BirgulDeste

Utaniyorum artik müslümanim diyen kizlarimizdan,utaniyorum:(

boyali jilali kizlar ben müslümanim dedigini görünce sadece gülmekten baska birsey yapamiyorum,gülüyorum cünki halimize aciyorum, ben neyim diye düsünüyorum.o müslüman kimligi ile gezebiliyorsa ben ne cevap verecegim bu soruyla karsilasinca eger onlar müslüman ise. onlar acik gezebiliyorsa peki ben neden örtünmeliyim.onlar neden acik olabiliyorda siz neden örtünmeniz gerek sorulara artik cevap vermekten cekiniyorum cünki o "müslüman" kardeslerimize hakaret yerine geciyor.oysa kimseyi hor görmemek gerek belki icinde bir iman kivilcimi var ve bu amele dönüsebilir.onlara günah degilse peki bana neden günah.bu gibi sorularla devamli karsilasmaktayim ama mutlaka islamin günesi dogacaktir ve hakikatler anlasilacaktir. peki o zaman ben neyim ne demeliyim.bu benim onurum benim dini inancim kimseye ezdirmem.bu benim hayat tarzim,beni dinsizlerden,gayri müslimlerden ayiran bir simge.rahibeler saygi ile karsilaninca peki biz neden hor görülmekteyiz hala.bu imaji veren kardeslerimizden utaniyorum ama hala ümitliyim...

yüce rabbim islah etsin,,,en yakin zamanda hidayet nasip eylesin,,,

selametle...Güle Güle

selamün aleyküm
emr-i bil maruf,nehy-i anil münker
sevgili kardeşim açtığın konu mantıklı fakat burada kendi kendine şüpheye düşmüşsün biraz sakın, müslümanlar olarak sizin göreviniz sözlü cihat yapmaktır,ama nasıl önce kendiniz kurallara riayet edecek islamın yükümlülüklerini yerine getirecek ve hazır olduğunuz zamanda insanlara tebliğde bulunacaksınız ama önce kendimiz,bunu yaparken gayet ağırbaşlı sevecen insanları inciltmeden onları kendinize çekerek yapacaksınız onlae sizden görecekler ve evet bu uyguladığı şeyleri anlatıyor diye belki size ayak uyduracak beklide uydurmayacak ama siz yılmadan usanmadanşek ve şüpheye düşmeden bu görevi ifa edeceksiniz,islam devletinde olsaydık ben müslümanım deyip bu şekilde hareket edenlere belki ceza verilecekti ama şimdi bu devlet yok maalesef bireysellik ön planda önce KENDİMİZ.
SELAM VE DUA İLE
Ekleme Tarihi: 05.09.2005 - 18:57
Bu mesajı bildir   rauf üyenin diğer mesajları rauf`in Profili rauf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
hatice22 su an offline hatice22  
RE:

3 Mesaj

En Son On: 18.11.2005 - 09:33
Alıntı
Orijinali ZEHRA 06

bir yönden haklisin gölge kardes uyarmak lazim ama sanane sen ne karisiyorsun deyip gecerlerse?benim anam babam karismiyorda sen kim oluyorsun diye söylenirlerse.

benim yürek dayanmaz.kendimi bildigim icin cesaret bile edememolmaz

bacim demis ki vallaha desek sanane diyip cevap veriyorlar ama bizim elimizden ne gelir bacilarim allah islah etsin onlarida bizlerinde allah yar ve yardimcimiz olsun rabim günahlarimiz affetsin dua edecegiz baska birsey gelmiyor elimizden bacilarim ah ah bacilarim ne desek bizleri dinlemiyorlar
Ekleme Tarihi: 05.09.2005 - 19:39
Bu mesajı bildir   hatice22 üyenin diğer mesajları hatice22`in Profili hatice22 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Karahilal su an offline Karahilal  
RE:

265 Mesaj -

En Son On: 06.03.2011 - 16:09
Alıntı
Orijinali GoLGe

Utanmayalim...
Yadirgamayalim...
Kimbilir

UYARALIM

pozitif
Ekleme Tarihi: 06.09.2005 - 00:31
Bu mesajı bildir   Karahilal üyenin diğer mesajları Karahilal`in Profili Karahilal Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Suqunet su an offline Suqunet  
Allah ne büyüktür

858 Mesaj -

En Son On: 11.02.2007 - 18:54
Allah isteyen kişilere iman verir fakat bunun da nasıl bir sebeple olabileceği tartışılamaz Bişri Hafi ler az değil aramızda bazan da bir hayat kadınının bir köpeğe su verişinin sonuçlarına akıl sır ermez.Bir de şu açıdan bakalım peygamber efendimiz buyuruyorlarki sahabilerine iman 8 esastan oluşuyorsa siz 1 ini yapmazsanız kaybedersiniz fakat oyle bir zaman gelir ki bunlardan 1 ini yapar imanını kurtaracaktır.Bir de şunu eklemek gerekiyor ki biz bu acizliğimizle kimiz ki öğüt vermeye kalkışalım.KURAN apaçık herşeyiyle ortada dağil mi?ALlah bile bu olaylara tahammul ederken biz kimiz ki.Bir de boyle şeylere takılmayıp ideal kulluk yolunda ilerlemeliyiz ne olursa olsun Allah herkesin yardımcısı olsun Selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 16.11.2005 - 03:01
Bu mesajı bildir   Suqunet üyenin diğer mesajları Suqunet`in Profili Suqunet Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Lübe su an offline Lübe  
RE:

162 Mesaj -

En Son On: 09.06.2010 - 12:54
Alıntı
Orijinali GoLGe

Utanmayalim...
Yadirgamayalim...
Kimbilir

UYARALIM

Katiliyorum.Uyaralim.Uyariyi anlamak veya dinlemek istemiyorlarsa DUA edelim.Yer gök Dua ile.Allah colugumuza cocugumuza akli,fikir en önce güclü bir Iman versin.Cümlemize tabiki.Bende cok görüyorum bas yarim yamali kapatilmis.Ama korkuyorum acaba kücümser gibi bakarim diye."SUNA BAK" ! derim diye.Biliyorumki Allah banada yasatir öyle bir durumu,kücümsersem,yadirgarsam.Allah kimseyi Nefsine uydurmasin INsaAllah.

Selam ve Dua ile.
Ekleme Tarihi: 17.11.2005 - 15:38
Bu mesajı bildir   Lübe üyenin diğer mesajları Lübe`in Profili Lübe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Tayfun_Hamza su an offline Tayfun_Hamza  
Selamun Aleykum

44 Mesaj -

En Son On: 04.08.2007 - 16:56
degerli kardeslerim. bu konu üzere tartisdiginiz, kafa yordugunuz ve birbirinize ögüt verdiginiz bizim dinimizin ne kadar güzel oldugunun ve bu dünyada bir uyanis basladiginin simgesidir. Allah hepinizden Razi olsun! benim tek katkida buluacagim bir sey varsa oda ASR suresinin son Ayetleri olur: Yüce rabbimiz ne buyuruyor: " .... hakki tavsiye edip sabr edenler bunlar müstesnadir!" yani biz hakki tavsiye edecegiz!ne derlerse desinler, isterlerse yadirgasinlar, isterlerse kin ile cevap versinler! Sonunda Allah rizasi var! tek gayemiz. Bencde üzülüyorum bende diyorum. Bazilari gercekten bilmiyor ve bu konu böyle mü'minlerin kalbini daralltiklarinin farkinda degiller. Bazilar sasiyor " sen bunu bana dermisin" bazilari yediremiyor ve sen böyle böyle yapiyorsun önce kendini düzelt sonra bana tavsiyede bulun diyorlar!
Yani benim demek istedigim öbür kardeslerimin ifade ettigi gibi, bir kenra cekip, kendi düsüncelerini süylemek, tavsiyede bulunmak uyarmak! Allah yardim cin olsun kardes, Allah bu davada yürüyen herkesin yar ve yardimcisi olsun.
Allahin izniyle dünya uyaniyor! Sabr YA Sabr
Allah Razı Olsun Alkis
Esselamun Aleykum
Ekleme Tarihi: 17.11.2005 - 16:10
Bu mesajı bildir   Tayfun_Hamza üyenin diğer mesajları Tayfun_Hamza`in Profili Tayfun_Hamza Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
msd13 su an offline msd13  
Themenicon    mühim bir izah...

1 Mesaj

En Son On: 18.11.2005 - 10:18
bediüzzamanın lemeat adlı eserinden...
---------------------------------
Kadınlar Yuvalarından Çıkıp Beşeri Yoldan Çıkarmış; Yuvalarına Dönmeli

اِذَا تَاَنَّثَ الرِّجَالُ السُّفَهَاءُ بِالْهَوَسَاتِ { اِذًا ترَجَّلَ النِّسَاءُ النَّاشِزَاتُ بِالْوَقَاحَاتِ

Mimsiz medeniyet, tâife-i nisâyı yuvalardan uçurmuş, hürmetleri de kırmış, mebzul metâı yapmış. Şer'-i İslâm onları

Rahmeten dâvet eder eski yuvalarına. Hürmetleri orada, rahatları evlerde, hayat-ı ailede. Temizlik zînetleri.

Haşmetleri, hüsn-ü hulk; lûtf-u cemâli, ismet; hüsn-ü kemâli, şefkat; eğlencesi, evlâdı. Bunca esbab-ı ifsad, demir-sebat kararı

Lâzımdır tâ dayansın. Bir meclis-i ihvanda güzel karı girdikçe riyâ ile rekabet, hased ile hodgâmlık debretir damarları!

Yatmış olan hevesât, birdenbire uyanır. Tâife-i nisada serbestî inkişafı, sebeb olmuş beşerde ahlâk-ı seyyienin birdenbire inkişafı. Şu medenî beşerin hırçınlaşmış ruhunda, şu Sûretler

(*) Tesettür Risalesi'nin esâsıdır. Yirmi sene sonra müellifinin mahkûmiyetine sebeb gösteren bir mahkeme, kendini ve hâkimlerini ebedî mahkûm ve mahcûb eylemiş.

---------------------------------

بِسْمِهِ سُبْحَانَهُ

Ehl-i îman âhiret hemşirelerim olan kadınlar taifesi ile bir muhaveredir

Bazı vilayetlerde taife-i nisadan samimî ve hararetli bir surette Nurlara karşı alâkalarını gördüğüm ve haddimden pek ziyade, onların Nurlara ait derslerime itimadlarını bildiğim sıralarda, mübarek Isparta'ya ve mânevî Medreset-üz Zehra'ya üçüncü defa geldiğim zaman işittim ki; o mübarek âhiret hemşirelerim olan taife-i nisa, benden bir ders bekliyorlarmış. Güya vaaz suretinde câmilerde onlara bir dersim olacak. Halbuki ben dört beş vecihle hastayım ve hem perişan, hatta konuşmaya ve düşünmeğe iktidarsız bulunduğum halde, bu gece şiddetli bir ihtar ile kalbime geldi ki; madem onbeş sene evvel gençlerin istemeleriyle Gençlik Rehberi'ni onlar için yazdın ve pek çok istifade edildi. Halbuki hanımlar taifesi, gençlerden daha ziyade bu zamanda öyle bir rehbere muhtaçtırlar. Ben de bu ihtara karşı gâyet perişan ve zaaf ve aczimle beraber "Üç Nükte" ile gâyet muhtasar bazı lüzumlu maddeleri, o mübarek hemşirelerime ve mânevî genç evlâdlarıma beyan ediyorum.

BİRİNCİ NÜKTE: Risale-i Nur'un en mühim bir esası şefkat olmasından, nisa taifesi şefkat kahramanları bulunmaları cihetiyle daha ziyade Risale-i Nur'la fıtraten alâkadardırlar. Ve lillahilhamd, bu fıtrî alâkadarlık çok yerlerde hissediliyor. Bu şefkatteki fedakârlık, hakikî bir ihlâsı ve mukabelesiz bir fedakârlık mânâsını ifade ettiğinden, şimdi bu zamanda pek çok ehemmiyeti var. Evet bir valide veledini tehlikeden kurtarmak için hiçbir ücret istemeden ruhunu feda etmesi ve hakikî bir ihlâs ile vazife-i fıtriyesi itibariyle kendini evlâdına kurban etmesi gösteriyor ki; hanımlarda gâyet yüksek bir kahramanlık var. Bu kahramanlığın inkişafı ile; hem hayat-ı dünyeviyesini, hem hayat-ı ebediyesini onunla kurtarabilir. Fakat bazı fena cereyanlarla, o kuvvetli ve kıymetdar seciye inkişaf etmez veyahût sû-i istimal edilir. Yüzer nümunelerinden bir küçük nümunesi şudur: O şefkatli valide, çocuğunun hayat-ı dünyeviyede tehlikeye girmemesi, istifade ve fayda görmesi için her fedakârlığı nazara alır, onu öyle terbiye eder. "Oğlum paşa olsun" diye bütün malını verir; hâfız mektebinden alır, Avrupa'ya gönderir. Fakat o çocuğun hayat-ı ebediyesi tehlikeye girdiğini düşünmüyor ve dünya

sh: » (L: 189)

hapsinden kurtarmağa çalışıyor, Cehennem hapsine düşmesini nazara almıyor. Fıtrî şefkatin tam zıddı olarak o masum çocuğunu, âhirette şefaatçı olmak lâzım gelirken dâvâcı ediyor. O çocuk, "Niçin benim îmanımı takviye etmeden bu helâketime sebebiyet verdin?" diye şekva edecek. Dünyada da terbiye-i İslâmiyeyi tam almadığı için, validesinin harika şefkatının hakkına karşı lâyıkıyla mukabele edemez, belki de çok kusur eder. Eğer hakikî şefkat sû-i istimal edilmeyerek, bîçare veledini haps-i ebedî olan Cehennem'den ve îdam-ı ebedî olan dalâlet içinde ölmekten kurtarmaya o şefkat sırrı ile çalışsa; o veledin bütün ettiği hasenatının bir misli, validesinin defter-i a'mâline geçeceğinden, validesinin vefatından sonra her vakit hasenatları ile ruhuna nurlar yetiştirdiği gibi, âhirette de değil dâvâcı olmak, bütün ruh u canı ile şefaatçı olup ebedî hayatta ona mübarek bir evlâd olur.

Evet insanın en birinci üstadı ve tesirli muallimi, onun validesidir. Bu münasebetle ben kendi şahsımda kat'î ve daima hissettiğim bu mânâyı beyan ediyorum:

Ben bu seksen sene ömrümde, seksen bin zatlardan ders aldığım halde, kasem ediyorum ki; en esaslı ve sarsılmaz ve her vakit bana dersini tazeler gibi merhum validemden aldığım telkinat ve mânevî derslerdir ki; o dersler fıtratımda, âdeta maddî vücudumda çekirdekler hükmünde yerleşmiş. Sair derslerimin o çekirdekler üzerine bina edildiğini, aynen görüyorum. Demek bir yaşımdaki fıtratıma ve ruhuma, merhum validemin ders ve telkinatını, şimdi bu seksen yaşımdaki gördüğüm büyük hakikatler içinde birer çekirdek-i esasiye müşahede ediyorum.

Ezcümle; meslek ve meşrebimin dört esasından en mühimi olan şefkat etmek ve Risale-i Nur'un da en büyük hakikatı olan acımak ve merhamet etmeyi, o validemin şefkatlı fiil ve halinden ve o mânevî derslerinden aldığımı yakînen görüyorum. Evet bu hakikî ihlâs ile hakikî bir fedakârlık taşıyan validelik şefkati sû-i istimal edilip, masum çocuğunun elmas hazinesi hükmünde olan âhiretini düşünmeyerek, muvakkat fâni şişeler hükmünde olan dünyaya o çocuğun masum yüzünü çevirmek ve bu şekilde ona şefkat göstermek, o şefkatı sû-i istimal etmektir. Evet kadınların şefkat cihetiyle bu kahramanlıklarını hiçbir ücret ve hiçbir mukabele istemeyerek, hiçbir faide-i şahsiye, hiçbir gösteriş mânâsı olmayarak ruhunu feda ettiklerine, o şefkatın küçücük bir nümunesini taşıyan bir tavuğun yavrusunu kurtarmak için arslana saldırması ve ruhunu feda etmesi isbat ediyor.

Şimdi terbiye-i İslâmiyeden ve a’mâl-i uhreviyeden en kıymetli ve en lüzumlu esas, ihlâstır. Bu çeşit şefkatteki kahramanlıkta o hakikî ihlâs bulunuyor.

sh: » (L: 190)

Eğer bu iki nokta o mübarek taifede inkişafa başlasa, daire-i İslâmiyede pek büyük bir saadete medâr olur. Halbuki erkeklerin kahramanlıkları mukabelesiz olamıyor; belki, yüz cihette mukabele istiyorlar. Hiç olmazsa şan ü şeref istiyorlar. Fakat maatteessüf bîçare mübarek taife-i nisaiye, zalim erkeklerinin şerlerinden ve tahakkümlerinden kurtulmak için, başka bir tarzda, zaafiyetten ve acizden gelen başka bir nevide riyakârlığa giriyorlar.

İKİNCİ NÜKTE: Bu sene inzivada iken ve hayat-ı içtimaiyeden çekildiğim halde bazı Nurcu kardeşlerimin ve hemşirelerimin hatırları için dünyaya baktım. Benimle görüşen ekseri dostlardan, kendi ailevî hayatlarından şekvalar işittim. "Eyvah!" dedim. İnsanın hususan müslümanın tahassüngâhı ve bir nevi cenneti ve küçük bir dünyası aile hayatıdır. Bu da mı bozulmağa başlamış dedim. Sebebini aradım. Bildim ki: Nasıl, İslâmiyetin hayat-ı içtimaiyesine ve dolayısıyla din-i İslâma zarar vermek için gençleri yoldan çıkarmak ve gençlik hevesatıyla sefahete sevketmek için bir iki komite çalışıyormuş. Aynen öyle de; bîçare nisa taifesinin gafil kısmını dahi yanlış yollara sevk etmek için bir iki komitenin tesirli bir surette perde altında çalıştığını hissettim. Ve bildim ki: Bu millet-i İslâma bir dehşetli darbe, o cihetten geliyor. Ben de siz hemşirelerime ve gençleriniz olan mânevî evlâdlarıma kat'iyen beyan ediyorum ki: Kadınların saadet-i uhreviyesi gibi, saadet-i dünyeviyeleri de ve fıtratlarındaki ulvî seciyeleri de bozulmaktan kurtulmanın çare-i yegânesi, daire-i İslâmiyedeki terbiye-i diniyeden başka yoktur!.. Rusya'da o bîçare taifenin ne hâle girdiğini işitiyorsunuz. Risale-i Nur'un bir parçasında denilmiş ki: Aklı başında olan bir adam; refikasına muhabbetini ve sevgisini, beş on senelik fâni ve zâhirî hüsn-ü cemaline bina etmez. Belki kadınların hüsn-ü cemalinin en güzeli ve daimîsi, onun şefkatine ve kadınlığa mahsus hüsn-ü sîretine sevgisini bina etmeli. Tâ ki, o bîçare ihtiyarladıkça, kocasının muhabbeti ona devam etsin. Çünki onun refikası, yalnız dünya hayatındaki muvakkat bir yardımcı refika değil, belki hayat-ı ebediyesinde ebedî ve sevimli bir refika-i hayat olduğundan, ihtiyarlandıkça daha ziyade hürmet ve merhamet ile birbirine muhabbet etmek lâzım geliyor. Şimdiki terbiye-i medeniye perdesi altındaki hayvancasına muvakkat bir refakattan sonra ebedî bir müfarakata maruz kalan o aile hayatı, esasıyla bozuluyor.

Hem Risale-i Nur'un bir cüz'ünde denilmiş ki: Bahtiyardır o adam ki; refika-i ebediyesini kaybetmemek için sâliha zevcesini taklid eder, o da sâlih olur. Hem bahtiyardır o kadın ki; kocasını mütedeyyin görür, ebedî dostunu ve arkadaşını kaybetmemek için o da tam mütedeyyin olur; saadet-i dünyeviyesi içinde saadet-i uhreviyesini kazanır. Bedbahttır o adam

sh: » (L: 191)

ki; sefahete girmiş zevcesine ittiba eder; vazgeçirmeye çalışmaz, kendisi de iştirak eder. Bedbahttır o kadın ki; zevcinin fıskına bakar, onu başka bir surette taklid eder. Veyl o zevc ve zevceye ki; birbirini ateşe atmakta yardım eder. Yâni; medeniyet fantaziyelerine birbirini teşvik eder.

İşte, Risale-i Nur'un bu mealdeki cümlelerinin mânâsı budur ki: Bu zamanda aile hayatının dünyevî ve uhrevî saadetinin ve kadınlarda ulvî seciyelerin inkişafının sebebi, yalnız daire-i şeriattaki âdâb-ı İslâmiyetle olabilir. Şimdi aile hayatında en mühim nokta budur ki; kadın, kocasında fenalık ve sadakatsızlık görse, o da kocasının inadına kadının vazife-i ailevîsi olan sadakat ve emniyeti bozsa, aynen askerîdeki itaatın bozulması gibi, o aile hayatının fabrikası zîr ü zeber olur. Belki o kadın, elinden geldiği kadar kocasının kusurunu ıslaha çalışmalıdır ki, ebedî arkadaşını kurtarsın. Yoksa o da, kendini açıklık ve saçıklıkla başkalara göstermeğe ve sevdirmeğe çalışsa, her cihetle zarar eder. Çünki hakikî sadakatı bırakan, dünyada da cezasını görür. Çünki nâmahremlerin nazarından fıtratı korkar, sıkılır, çekilir. Nâmahrem yirmi erkeğin onsekizinin nazarından istiskal eder. Erkek ise, nâmahrem yüz kadından ancak birisinden istiskal eder, bakmasından sıkılır. Kadın o cihette azab çektiği gibi, sadakatsızlık ittihamı altına girer; zaafiyetiyle beraber, hukukunu muhafaza edemez.

Elhasıl; nasılki kadınlar kahramanlıkta, ihlâsta şefkat itibariyle erkeklere benzemedikleri gibi, erkekler de o kahramanlıkta onlara yetişemiyorlar; öyle de o masum hanımlar dahi, sefahette hiçbir vecihle erkeklere yetişemezler. Onun için fıtratlarıyla ve zaîf hilkatleriyle nâmahremlerden şiddetli korkarlar ve çarşaf altında saklanmağa kendilerini mecbur bilirler. Çünki erkek, sekiz dakika zevk ve lezzet için sefahete girse, ancak sekiz lira kadar birşey zarar eder. Fakat kadın sekiz dakika sefahetteki zevkin cezası olarak dünyada dahi sekiz ay ağır bir yükü karnında taşır ve sekiz sene de o hâmisiz çocuğun terbiyesinin meşakkatine girdiği için sefahette erkeklere yetişemez, yüz derece fazla cezasını çeker. Az olmayan bu nevi vukuat da gösteriyor ki; mübarek taife-i nisaiye, fıtraten yüksek ahlâka menşe' olduğu gibi, fısk ve sefahette dünya zevki için kabiliyetleri yok hükmündedir. Demek onlar daire-i terbiye-i İslâmiye içinde mes'ud bir aile hayatını geçirmeğe mahsus bir nevi mübarek mahlukturlar. Bu mübarekleri ifsad eden komiteler kahrolsunlar!.. Allah bu hemşirelerimi de bu serserilerin şerlerinden muhafaza eylesin, âmîn.

Hemşirelerim! Mahremce bu sözümü size söylüyorum: Maişet derdi için; serseri, ahlâksız, firenkmeşreb bir kocanın tahakkümü altına girmektense, fıtratınızdaki iktisad ve kanaatla, köylü masum kadınların nafakalarını kendileri çıkarmak için çalışmaları nev'inden kendinizi idareye

sh: » (L: 192)

çalışınız, satmağa çalışmayınız. Şayet size münasib olmayan bir erkek kısmet olsa, siz kısmetinize razı olunuz ve kanaat ediniz. İnşâallah rızanız ve kanaatinizle o da ıslah olur. Yoksa şimdiki işittiğim gibi, mahkemelere boşanmak için müracaat edeceksiniz. Bu da, haysiyet-i İslâmiye ve şeref-i milliyemize yakışmaz!

ÜÇÜNCÜ NÜKTE: Aziz hemşirelerim; kat'iyen biliniz ki: Daire-i meşruanın haricindeki zevklerde, lezzetlerde; on derece onlardan ziyade elemler ve zahmetler bulunduğunu Risale-i Nur yüzer kuvvetli delillerle, hâdisatlarla isbat etmiştir. Uzun tafsilatı Risale-i Nur'da bulabilirsiniz.

Ezcümle: Küçük Sözlerden Altıncı, Yedinci, Sekizinci Sözler ve Gençlik Rehberi benim bedelime sizlere tam bu hakikatı gösterecek. Onun için daire-i meşruadaki keyfe iktifa ediniz ve kanaat getiriniz. Sizin hanenizdeki masum evlâdlarınızla masumane sohbet, yüzer sinemadan daha ziyade zevklidir. Hem kat'iyen biliniz ki; bu hayat-ı dünyeviyede hakikî lezzet, îman dairesindedir ve îmandadır. Ve a’mâl-i sâlihanın her birisinde bir mânevî lezzet var. Ve dalâlet ve sefahette, bu dünyada dahi gâyet acı ve çirkin elemler bulunduğunu Risale-i Nur yüzer kat'î delillerle isbat etmiştir. Âdeta îmanda bir Cennet çekirdeği ve dalâlette ve sefahette bir Cehennem çekirdeği bulunduğunu, ben kendim çok tecrübelerle ve hâdiselerle aynelyakîn görmüşüm ve Risale-i Nur'da bu hakikat tekrar ile yazılmış. En şedid muannid ve mu'terizlerin eline girip; hem resmî ehl-i vukuflar ve mahkemeler o hakikatı cerhedememişler. Şimdi sizin gibi mübarek ve masum hemşirelerime ve evlâdlarım hükmünde küçüklerinize, başta Tesettür Risalesi ve Gençlik Rehberi ve Küçük Sözler benim bedelime sizlere ders versin.

Ben işittim ki; benim size câmîde ders vermekliğimi arzu ediyorsunuz. Fakat benim perişaniyetimle beraber hastalığım ve çok esbab, bu vaziyete müsaade etmiyor. Ben de sizin için yazdığım bu dersimi okuyan ve kabul eden bütün hemşirelerimi, bütün mânevî kazançlarıma ve dualarıma Nur şakirdleri gibi dâhil etmeğe karar verdim. Eğer siz benim bedelime Risale-i Nur'u kısmen elde edip okusanız veya dinleseniz, o vakit kaidemiz mucibince; bütün kardeşleriniz olan Nur şakirdlerinin mânevî kazançlarına ve dualarına da hissedar oluyorsunuz.

Ben şimdi daha ziyade yazacaktım; fakat çok hasta ve çok zaîf ve çok ihtiyar ve tashihat gibi çok vazifelerim bulunduğundan, şimdilik bu kadarla iktifa ettim.

اَلْبَاقِى هُوَ الْبَاقِى

Duanıza muhtaç kardeşiniz

Said Nursî

--------------------------------------
mustafa demir
ankara--
Ekleme Tarihi: 18.11.2005 - 10:15
Bu mesajı bildir   msd13 üyenin diğer mesajları msd13`in Profili zum Anfang der Seite
Gast TALHA  

Misafir

En Son On: 18.11.2005 - 10:18
Alıntı
Orijinali msd13
Mimsiz medeniyet, tâife-i nisâyı yuvalardan uçurmuş, hürmetleri de kırmış, mebzul metâı yapmış. Şer'-i İslâm onları

Rahmeten dâvet eder eski yuvalarına. Hürmetleri orada, rahatları evlerde, hayat-ı ailede. Temizlik zînetleri.

Haşmetleri, hüsn-ü hulk; lûtf-u cemâli, ismet; hüsn-ü kemâli, şefkat; eğlencesi, evlâdı. Bunca esbab-ı ifsad, demir-sebat kararı

Lâzımdır tâ dayansın. Bir meclis-i ihvanda güzel karı girdikçe riyâ ile rekabet, hased ile hodgâmlık debretir damarları!

Yatmış olan hevesât, birdenbire uyanır. Tâife-i nisada serbestî inkişafı, sebeb olmuş beşerde ahlâk-ı seyyienin birdenbire inkişafı. Şu medenî beşerin hırçınlaşmış ruhunda, şu Sûretler

Mustafa Demir, seninle tanışmak istiyorum. Özel mesajım açık. gül
Ekleme Tarihi: 18.11.2005 - 13:53
Hasret su an offline Hasret  

Admin
945 Mesaj -

En Son On: 22.11.2011 - 19:31
Alıntı
Orijinali TALHA
Mustafa Demir, seninle tanışmak istiyorum. Özel mesajım açık. gül

özel mesaj üyeler arasi kapalidir..sadece Görevlilere yazabilirsiniz..

dua ile..
Ekleme Tarihi: 18.11.2005 - 14:01
Bu mesajı bildir   Hasret üyenin diğer mesajları Hasret`in Profili Hasret Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
misafir99 su an offline misafir99  

21 Mesaj -

En Son On: 02.04.2007 - 21:46
benim iki tane cok yakin arkadasim var ikiside bundaN bi iki sene once kendi istekleri ile kapandilar...
ikiisine de gercekten cok yakisiyo fakat gel gorunku o ortuyu takarken icleri iclerini yiyo zorla takiolar ikiside...
uzuluyom dogrusu bazilari basortusu ugruna canini vermeye hazir bazisi ise rahat batar burun kivirir.
ama herseyde arkadas cevresi cok onemli...
benim acikda cok arkadasim var allah insallah onlarda nasip eder istiyolar ama bisesylerden mahrum kalacaklarini dusunerek sanki korkuyolar bahane belkide kim bilir ...
ama bu allahin emridir birakalim artik bahaneleri su uc gunluk dunyada sacimiza model verip ha ilgi cekmisiz ha cekmemisiz ne fark ederki herseyin sonu var herseyden hesaba cekilecegiz unutmayalim...

acik kardeslerimizede tuhaf tuhaf bakmayalim biz onlarin dunyasini bilmeyiz ne dusunuyo bilemeyiz bizden farklidir onun anlayis kapasitesi ... saygi duyalim..
Ekleme Tarihi: 18.11.2005 - 21:00
Bu mesajı bildir   misafir99 üyenin diğer mesajları misafir99`in Profili misafir99 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
bu hal üzre ölmemek

154 Mesaj -

bizim tek korku ve endişemizin bu yanlış hal üzere ölmemek olmalı.rabbim bize müslüman olarak çene kapamayı nasibetsin
Ekleme Tarihi: 19.11.2005 - 15:50
Bu mesajı bildir   Suayb üyenin diğer mesajları Suayb`in Profili Suayb Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
muhammedfurkantek su an offline muhammedfurkantek  
SEVGİLİ GÜLDESTE KARDEŞİM

35 Mesaj -

En Son On: 27.12.2007 - 19:49
NE KADAR HAKLISIN...!!!!!!!!!

MÜSLÜMAN BACILARIMIZIN HATALARINI AYNI ZAMANDA BİR ERKEK LER ÇEKİYORUZ . NASILMI BEN MEMURUM İŞYERİNDE CAHİL MÜSLÜMAN KARDEŞLERİM HAKLI OARAK DAİMA BU ALTI KEBAP ÜSTÜ ŞİŞHANE MİSALİ KARDEŞLERİM HAKKINDA BASKI YAPIYORLAR İMANLI BİRİ OLARAK BEN CİDDEN YIPRANIYORUM ALLAH(c.c) BU BACILARA HİDAYET NASİP ETSİN....

ALINMASIN OKUYAN DEĞERLİ BACILARIM AMA BENCE İÇİMİZDEKİ ÇÜRÜK ELMALAR KENDİLERİNE BİRAZ ÇEKİ DÜZEN VERMELİLER.......

NE OLUYORDA SİZE BU HALLERE BÜRÜNEREK KÜFFARI BİZE GÜLDÜRÜYORSUNUZ...

LÜTFEN UYANIN BU GAFLET UYKUSUNDAN MÜ'MİNELER...!!!!!!!!!!!!!

SİZLER İSLAMIN GÜLLERİ İKEN NE HALE DÜŞMÜŞSÜNÜZ.................................................................................................................................................................................................................ANLAYIN NE OLUR BİZİ...!!!!!!!!!gül gül gül gül gül gül gül gül
Ekleme Tarihi: 19.11.2005 - 16:01
Bu mesajı bildir   muhammedfurkantek üyenin diğer mesajları muhammedfurkantek`in Profili muhammedfurkantek Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
anlamadığım neresi mühim izah

154 Mesaj -

nakil yapmışsın ama türkçe değil bunu bize türkçe olarak yazsan daha ii olmazmı.mühimliğini orda anlarız.bediuzzamandan alıntı yapan arkadaşa sorum

Bu mesaj 1 kez ve en son þuayb tarafından 19.11.2005 - 16:07 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 19.11.2005 - 16:06
Kirsehirli su an offline Kirsehirli  

19 Mesaj -

En Son On: 23.01.2008 - 16:11
Selam arkadaslar ilk mesajimi böyle bir konu icin yazmak istedim baya aradim simdi sonuca gelelim.

Kizlarimiz acik sacik giyinirse giyinsin bugüne kadar cok kisi sordu siniftaki kiz arkadasri göstererk bunlar müslüman degil mi diye konusurlardi ben dikkafali bir müminim böyle birsey duyunca tühlerim diken diken olur suanda isteyim ve herkez acik sacik giyinmis neolacak bu milletin hali diyorum ama elimden birsey gelmiyor gördügüme gülümsüyor ALLAH iman nasip etsindemekten baska cagre yok kizip kavga etsen her maglukarda sen suclusun cünki kadinin haklarini inciltiyorsun etmesen imanin agir basiyor birazda nefse uyarak kavga ariyorsun.

Bunlari düzeltmenin yolu basi acik kizlarimiiza bacilarimiza söylemekte asil onlar bir dünüs yaptigi zaman tam dönüyorlar islamiyetin güzelligi dinde zorluk yoktur belki de bu yüzden insanlarimiz cogu seyi terk ediyor ama sonuc olarak herkez görecek baska cikar yol olmadigini güzel sözlerle yaklasilmali ben erkek olarak bir bayana iki güzel söz söyledim diye hayret ediyorlar halbuki dinimiz tatli dil istiyor öyle olmasi gerek.

BIZ BURDA BASIT BIR VESILEYIZ ALLAHIN BIZI DEGILDE BASKASINA DA VEREBILIRDI BU GÖREVI BURDAYSAK BIRLIK OLUP YOLUMUZA YOL KATMALIYIZ DÜSÜN DÜSÜYOR DOST EDINMEK ISTIYORSA TUTUP KALDIRMAK GEREKIR ÜSTÜNE BASIP GECMEK DEGIL

kusura bakmayin cok icerlendim yanlis birsey dediysemde cümleniz hakkini helal etsin

saygilarimla

Kirsehirli
Ekleme Tarihi: 25.11.2005 - 14:03
Bu mesajı bildir   Kirsehirli üyenin diğer mesajları Kirsehirli`in Profili zum Anfang der Seite
Darendeli_44 su an offline Darendeli_44  
selamın aleyküm kardeşlerim

25 Mesaj -

En Son On: 14.10.2011 - 23:08
BUNU SÖYLEDİĞİNİZ İÇİN ÖNCE KENDİNİZDEN UTANMANIZ GEREKİR.NİYE Mİ ?.CEVAPLARA DA BAKTIM HAKLI Bİ CEVAP YAZAN KİMSE BULAMADIM.NİYE O KIZLAR MÜSLÜMAN DEĞİL Mİ BUNU MU DEME YE ÇALIŞIYONUZ .BUNLARI SÖYLEYECEĞİNİZE O KIZLARA SİZ NİYE CEVAP VEREMİYORSUNUZ BU GİBİ KONULARDA ASIL SİZİN ONLARA HAKİKATLERİ ANLATMANIZ GEREKİR. BUGÜN ONLAR O DURUMDALARSA BUNDA MÜSLÜMANLARIN PAYI BÜYÜK. MİSYONERLER BİLE KENDİ DAVALARI UĞRUNA HERŞEYİ YAPIYOR VE HERKESE ULAŞMAYA ÇALIŞIYORLARSA (BATILDA OLSA) BİZİM DAVAMIZ HAK BİR DAVA OLDUĞU HALDE BİZ NİYE ONLAR KADAR ÇALIŞAMIYORUZ.BİZE ALLAH SORMAYACAK MI ONLARA NİYE ANLATMADINIZ DİYE.... O YÜZDEN İLK İĞNEYİ KENDİMİZE BATIRIP SORUNU KENDİMİZDE ARAMALIYIZ.. HEPİNİZ ALLAHA EMANET OLUN
SELAMIN ALEYKÜM ....Güle Güle Güle Güle Güle Güle
Ekleme Tarihi: 03.12.2005 - 16:45
Bu mesajı bildir   Darendeli_44 üyenin diğer mesajları Darendeli_44`in Profili Darendeli_44 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
mavi-guel su an offline mavi-guel  

11 Mesaj -

En Son On: 02.09.2007 - 00:56
bencede kimseyi yadirgamamak gerekir, öncelikle kendimize bakalim, kendimizi düzeltelim, topluma örnek olalim. Zaten en güzel teblig örnek olarak dogruyu göstermektir bence. Onla bunla ilgilenip ah vah cekmekle biryere varamayiz... konuyu acan kardesim alinmasin ama, onun iyi niyetine inaniyorum.

selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 10.12.2005 - 13:33
Bu mesajı bildir   mavi-guel üyenin diğer mesajları mavi-guel`in Profili mavi-guel Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
musabofuhud su an offline musabofuhud  
Themenicon   

9 Mesaj

En Son On: 10.12.2006 - 21:45
Başlığı ilginç bulduğum için foruma katılmak istedim... Ama çok uzun bir serüven olduğu için okuyamadım (eğer bu yüzden yanlış şeyler söylersem hakkınızı helal edin)
Bu konuyu görünce herhalde türban giyen kardeşlerimizin yaptığı fedakarlıktan dolayı onlardan utandığını zannettim... Ama bunu hiç beklemezdim... Belki o gün yaşadığı bir olay ya da çok dolmuş olmasından dolayı yazmış olacak (belki de başka bişe, takip edemediğim için kusura bakmayın) Ama üzülerek söylemek istiyorum ki bence bunları söylediği için o utanmalı... yani sayın kardeşim senn utanmalısın... Bugün Allah için ne yaptın...? Bu yaptıklarıjn yeterli mi sana verilenlere karşı...? benim bunları söylemeye ne kadar hakkım yoksa senin de onları söylemeye hakkın yok... onlara bunları söylemek yerine hidayet dilesen daha iyi olmazmıydı...?onları yerince eline hiçbirşey geçmeyecek elbet...Yanlış anlama üstüne gelmek gibi bi niyetim yok ama... Bir anlık duygularına kapılıp pişman olacağın sözler söyleme...(umarım bu bir anlık heyecanın sonucu söylenmiş şeylerdir... Tekrar hakkını helal etmeni istiyorum... Allah o kardeşlerimize hidayet versin...
Bir de konuyu takip edemediğim için olayı dağıtıyor olabilirim ve belki de bu süre zarfında fikirler değişmiş olabilir...kusura bakmayın HAKKINIZI HELAL EDİN...!!!
Ekleme Tarihi: 10.12.2005 - 14:06
Bu mesajı bildir   musabofuhud üyenin diğer mesajları musabofuhud`in Profili musabofuhud Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
musabofuhud su an offline musabofuhud  

9 Mesaj

En Son On: 10.12.2006 - 21:45
Bakara 44: "İnsanlara iyiliği emreder de kendinizi unutur musunuz? Halbuki kitab (Tevrat)ı okuyorsunuz. Hâlâ aklınızı başınıza almayacak mısınız?"
Allah (celle celalühü) bu ayette şüphesiz yahudilere sesleniyor... fakat bütün alemlere inen bu kitapın her tarafından sorumluyuz... o zaman bu ayet ısığında bayanları bırajıp erkek olarak biraz da kendimize çeki düzen verelim... Burada bayanları (açık ve islama aykırı yaşayan) eleştireceğimize birkaç soruda kendimize soralım... bu forumdaki erkeklerden kaçı kot pantolon giyiyor... kaçı badi giyiyor... eğer giyiyorsa neden giyiyor...??? sadece bir misal... ve bunları yazarken benim d üstümde kot pantolon ve badi var... şimdi ben nasıl olurda bayanlara dil uzatırım... erkeklere dar giyinmek hangi kitapta yazıyo... Yapılan yanlışların söylenmemesi gerekir ama bu eleştiriyi kendimize yapmalıyız... Tekrar hakkınızı helal edin...
Ekleme Tarihi: 10.12.2005 - 14:18
Bu mesajı bildir   musabofuhud üyenin diğer mesajları musabofuhud`in Profili musabofuhud Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Basörtüm su an offline Basörtüm  

74 Mesaj -

En Son On: 31.01.2006 - 22:59
bence bu yine

DÜSMANIN BIR OYUNUYDU...GENC KIZLAR KANDI..

birazda müslüman erkeklerin sucu var bunda
sevdigine kapali diye kavusamayan kizlar..
üstelik dindar gencler olmasina ragmen acik kiz secen yada
acik kizlarla cikip evlenmeye gelince kapali kiz secenler
bunu her kiz kabul edemez

anlatmak istedigim tek suc kizlarin degil..
ama EN COK SUC ONLARIN.sevinçli

degismesi ne gelince.-
coooooooooooooooooooooooooooooooooook zor cooooooooook:(

Bu mesaj 1 kez ve en son Basörtüm tarafından 11.12.2005 - 18:28 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 11.12.2005 - 18:27
Bu mesajı bildir   Basörtüm üyenin diğer mesajları Basörtüm`in Profili Basörtüm Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
zzeliha su an offline zzeliha  
SELAM

2 Mesaj

En Son On: 04.01.2006 - 19:39
DEĞERLİ DOSTLAR
ÇOK GÜZEL DUYGULARLA YAZMIŞSINIZ..HEPİNİZİ TEBRİK EDİYORUM..
AMA KONUNUN KAYNAĞINA İNELİM BENCE ARKADAŞLAR BU MEDYA OLDUĞU SÜRECE NE BİZ NEDE KIZ YADA ERKEK KARDEŞLERİMİZ DÜZELMEZ....ARTIK DİN DENİLDİĞİ ZAMAN HERKES ÇOK BİLDİM HAVALRI İLE CEVAP VERİYOR VE KORKUYORLAR......ARKADAŞLAR VAKTİM KISITLI AMA ARTIK BURAYA DAHA SIK GİRİP DEĞERLİ BİLGİLERİNİZDEN ALMAYA ÇALIŞACAM ..
ALLAHA EMANET OLUN
Ekleme Tarihi: 13.12.2005 - 20:22
Bu mesajı bildir   zzeliha üyenin diğer mesajları zzeliha`in Profili zum Anfang der Seite
Kirsehirli su an offline Kirsehirli  

19 Mesaj -

En Son On: 23.01.2008 - 16:11
zeliha kardsim dedigin dogru medya ama zamaninda medya olmadan islamiyete avrupanin göbegine ispanyaya geldi neyle geldi simdi cogu kardeslerim diyecek at la kilicla savasla ondan önceki duyulan ilgilere bir bakin isterseniz tarih bunu anlatiyor avrupa bunu anlatiyor.

simdi konuyu dagitmak istemiyorum bacilarmizin öyle giyinmesinde hem suc bizde (yani bende) hemde bilincisz islamiyeti yasamaya calisan kardeslerimde kendi yasadigin gibi yasarsan dinin temenligini bozarsin onun icin hak icin yasayalim hak icin ölelim haksizin önüne gecmessek bir gün bu haksizlik bizide götürür dinimizden.

Kizlarimiz öyle giyinmesinde su var bence var neden mi cünki arkadaslar her isin bir rajonu var giyinmenin bile sen bas örtüsünün altina mini etegi altina giyersen herkezin GÖZÜ sende olur ister istemez carsida yürürken bile kapali daha cok dikkat cekiyor TÜRKIYE DE nasil bilemiyecem ama burda böyle neden mi cok SIIK giyiniyor kizlarimiz gercektende ve yani bakmamak istesende bakmak mecburiyetinde kaliyorsun.

Arkadaslarimdan birtanesi bundan üc ay önce ümreye gittiginde anlatiyor ordaki kadinlar kizlar diyo evlenmek istesen diyo lotto oynarmis gibi diyor hic birsey belli degil diyo yani birak gözünü göz gözü görmüyor diyor anliyormusunuz. Gel görün ki türkiyedeyse bu sorun cok büyütülüyor

PS.: Arkadaslar basinizi arittiysam HAKKINIZI HELAL edin icimden geldigi gibi bana göre dogrulari anlattim uyan ola bilir uymayanda olabilir hepnizi daha dogrusu buraya yazan akradaslarin bunu kalpteki imanla yazdigi kanati icindeyim umarim bizdede bir an olsun nefsimize uymamisimdir. AMIN.

saygilarimla

Kirsehirli
Ekleme Tarihi: 14.12.2005 - 14:30
Bu mesajı bildir   Kirsehirli üyenin diğer mesajları Kirsehirli`in Profili zum Anfang der Seite
sregma su an offline sregma  
özgürlük :(

4 Mesaj

En Son On: 09.05.2007 - 19:02
ben özgürüm istediğimi giyerim diyen bacılarımız da var ve bunun tek suçlusu tv!! gayri müslimlerin ne vaar ne yok bütün tarzlarını (yaşam, giyim...) evimize kadar getirdi... sizce bu özgürlük mü yoksa erkekler tarafından sömürülme mi???
Ekleme Tarihi: 18.01.2006 - 19:17
Bu mesajı bildir   sregma üyenin diğer mesajları sregma`in Profili zum Anfang der Seite
bastet su an offline bastet  
bacılarınızdan utanana kadar kendinizden utanın

1 Mesaj

En Son On: 16.02.2006 - 00:01
Herşeyi biliyorsunuz özgür onurlu bir ülke aramak aklınıza gelmiyor... Varsa yoksa onun başı bunun eteği başka işiniz yokmu sizin
Ekleme Tarihi: 18.01.2006 - 20:08
Bu mesajı bildir   bastet üyenin diğer mesajları bastet`in Profili zum Anfang der Seite
sregma su an offline sregma  
RE: bacılarınızdan utanana kadar kendinizden utanın

4 Mesaj

En Son On: 09.05.2007 - 19:02
Alıntı
Orijınalı bastet

Herşeyi biliyorsunuz özgür onurlu bir ülke aramak aklınıza gelmiyor... Varsa yoksa onun başı bunun eteği başka işiniz yokmu sizin

forumun sadece bu kısmını okudunuz galiba...ve ya isiminiz mi söylendi niye üstünüze alındınız? onun başı bunun eteği denilip geçilmeyecek kadar ciddi bir konu bence ayrıca sadece bu konu da konuşulmuyo bu forumda... İnşaallah herkes bir gün doğru yola girer. utanmak derken konuyu açan arkadaşın ne kastettiğini doğru anlamak lazım...
Ekleme Tarihi: 18.01.2006 - 20:22
Bu mesajı bildir   sregma üyenin diğer mesajları sregma`in Profili zum Anfang der Seite
sofuoglu38 su an offline sofuoglu38  

541 Mesaj -

En Son On: 23.02.2008 - 21:36
Alıntı
Orijınalı bastet

cozumu,

ozgur onurlu ulke aramakta zandediyor bazilari...

Allah yardimciniz olsun insaAllah,dogru yolunu gostersin...

Allah-u Teâlâ Nûr sûresi 31. ve Ahzâb sûresi 59. Âyet-i kerimelerinde tesettürün farz olduğunu beyan buyuruyor.

;Resul;üm! Mümin kadınlara da söyle. Gözlerini harama bakmaktan sakınsınlar, ırzlarını namuslarını korusunlar. Ziynet yerlerini açıp göstermesinler. Ancak bunlardan görünmesi zaruri olan (yüz ve eller) müstesnâdır. Başörtülerini (göğüs ve boyunları görünmeyecek şekilde) yakalarının üstüne koyup örtsünler. (Nûr: 31)

Bu Âyeti kerimede Allahu Teâlâ tesettür hakkında kesin hududunu çizmiş, sadece yüz ve ellerin görünebileceğini belirterek, bu hükmü kulun tercihine bırakmamıştır.

Resulüm! Zevcelerine, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle. Zaruri bir ihtiyaçları olup dışarı çıkmak istedikleri zaman, dış elbiselerini üzerlerine giysinler. Bu onların ahlâksız kadınlardan olmadıklarının bilinmesi ve incitilmemesi için daha elverişlidir. (Ahzâb: 59)

Bu hüküm İslâm dinine göredir.
Tesettür kesin olarak uyulması gereken bir emirdir ve iman meselesidir.
Allah-u Teâlâ emir ve hükümlerini koymuş onu yasaklarıyla sınırlamıştır.
;Bu hükümler Allahın hudutlarıdır. Kim Allahın hudutlarını aşarsa kendisine yazık etmiş olur.; (Talâk: 1)
Allah-u Teâlâ, Kim bu hudutları aşarsa kendisine yazık etmiş olur. buyuruyorken ;Tesettürü kulların tercihine bıraktığını söylemek, açıkça bu hudutları aşmak demektir. Bu Âyet-i kerimeleri inkâr etmek demektir. İnkâr ise küfürdür.

renkli kisim alintidir.....

Ayetler ortada,buyurun, fazla soze gerek yok...

sacma sapan yorumlarla kendinizi atese atmayin....

selametle

hakkinizi helal edin...

Bu mesaj 2 kez ve en son sofuoglu38 tarafından 19.01.2006 - 02:27 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 19.01.2006 - 02:17
Bu mesajı bildir   sofuoglu38 üyenin diğer mesajları sofuoglu38`in Profili sofuoglu38 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
amine1 su an offline amine1  

295 Mesaj -

En Son On: 31.05.2006 - 19:17
Alıntı
Orijınalı bastet

Kardeş onun eteğini bırak başörtüsüne karışma ondan sonra sıra gelir üstündeki elbiseye alırlar onuda üstünden kalırsın ayazda..göz kırpma Gençleri iffetsiz bi ülkenin sonu özgürlük değil bana kalırsa esarettir.bundan herkez payına düşeni almalı.üzüntülü

Bu mesaj 1 kez ve en son amine1 tarafından 21.01.2006 - 12:24 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 21.01.2006 - 12:21
Bu mesajı bildir   amine1 üyenin diğer mesajları amine1`in Profili amine1 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 640 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ayhan demirhan (42), milli (55), Faruk85 (39), buyukdere (50), akgulhassan (56), resulkol (42), aldirma_reis (45), cengiz__11 (45), musabbinumeyr (46), _rAbia_ (35), HACIBUBA (38), ergunoynamaz (67), emisya (43), cavittacir (47), arslanmurat1 (46), Ben_Neyim (45), hatipoglu (45), PinarKecik (46), Ugur_K (44), hami_74 (37), ust_mimar (41), Muhlise (43), lifos (49), osmanli (41), @tuba@ (39), oguzada (47), tolga67 (49), zoris (45), aydinhasan (45), ilkay turan (53), Muhammedbilal (35), burhann1 (41), esmafeyzaunal (43), havzanur (36)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.66301 saniyede açıldı