chloroquine generique kaletra lopinavir ritonavir lopinavir ritonavir generique colchicine oxytrol pamelor pantozol parafon parexat pariet parlodel paronex paxil cr paxil penegra pentoxi pepcid pepcidine periactin persantine pharmaquine phenhydan phoslo pirocam pirosol pk merz plavix plendil pletal podomexef ponstel pradif prandin precose premarin prevacid priligy prilosec primacton primolut n primolut nor principen prinil probalan prodafem

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » ÇOCUK EĞİTİMİ » COCUGUNUZU EGITMEDE GEC KALMAYIN...

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 13 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
COCUGUNUZU EGITMEDE GEC KALMAYIN...

46 Mesaj -

En Son On: 12.07.2006 - 19:06
Cinsiyeti: Bayan 
Selamun aleykum cok degerli ravda kardeslerim, evet cocugunuzu egitmede gec kalmayin dedim cunku hepimizin daha cok kucuk birsey anlamaz dedigimiz zamanlarda o kadar cok seyi anliyorlarki.Evet hepimizin ilk sikayeti televizyon halbuki istesek rahatlikla tv meraklarinin onune gecebiliriz.Zaten onune gecmezsek onlar kendilerini rahatlikla televizyon ile tatmin ediyorlar.Ne zaman mi baslayalim??
Aslinda dogduklari andan itibaren baslayalim,bir bucuk yasinda iken bol resimli dini kitaplar okuyalim hergun yarim saat cok degil,ardindan onu cok sevdigi bir seyle mutlaka mukafatlandiralim.Dualari tekrar tekrar okuyalim beraber goreceksiniz kisa zamanda uzun yol katetmis olacaksiniz.Elif cuzunu gosterelim ozellikle alfabe onlara cok kolay geliyor.Butun bunlari bir bucuk iki yas arasinda yaparsaniz ileriki zamanlarda hepsi cocugunuza yerlesmis olacaktir insallah.Televizyona gelince yarim saat bir saat cizgi film seyretsinler o saat onlarin olsun daha sonra arkadan fisi cekin ve kapatin actikca bakicakki artik calismiyor daha sonra fis cekmenize gerek dahi kalmayacaktir cunku kendi kalkip kapatiyor zaten kapanacagini tahmin ederek.
Insallah deneyin ben denedim cok faydasini gordum suanda cocugum oku oku diye pesimde dolaniyor subhanekeyi okuyor ve alfabeyi ezberlemek uzere henuz iki yasina girmedi.Dusunsenize elinizede bos bir bilgisayar var siz ne doldurursaniz onu aliyor iyiyide aliyor kotuyude o zaman neden iyi doldurmayalimki..
Rabbim yar ve yardimcimiz olsun insallah dostlarim...Güle Güle Güle Güle
Ekleme Tarihi: 13.09.2004 - 22:39
Bu mesajı bildir   humeyra üyenin diğer mesajları humeyra`in Profili humeyra Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
DiLRuBa su an offline DiLRuBa  

1118 Mesaj -

En Son On: 12.06.2014 - 12:10
Süper tavsiyeler, Allah razi olsun. Fisi cekmek güzel bir yöntem göz kırpma zaten yumurcaklara öyle yapmazsan seni parmaginda oynatirlar. Gercekten kücük deyip gecmemek lazim, onlar bizim tahmin edemeyecegimiz kadar anliyorlar herseyi... sevinçli
Ekleme Tarihi: 14.09.2004 - 00:02
Bu mesajı bildir   DiLRuBa üyenin diğer mesajları DiLRuBa`in Profili DiLRuBa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
aysenur su an offline aysenur  
Themenicon    selamun aleykum

15 Mesaj -

En Son On: 22.06.2007 - 09:21
Masallah subhanellah. Allah razi olsun bencede cok güzel bir program bir cocuk icin.Hergün kitap okumak ve ona birseyler ögretmek dediginiz gibi cocuklar bir bos bilgisayar ney ile doldurmak istedigimiz bizim elimizde. Bende insallah 4 yasindaki yavrumalan bir deniyecegim
Ekleme Tarihi: 14.09.2004 - 00:08
Bu mesajı bildir   aysenur üyenin diğer mesajları aysenur`in Profili aysenur Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
((( ... ))) su an offline ((( ... )))  

2338 Mesaj -

En Son On: 03.08.2006 - 02:19
Cinsiyeti: ----- 
Sevgili kardeşler

Maşa-Allah güzel bir konu açmışsınız, ellerinize sağlık.

Çocuklarımız geleceğimizin yüz akı olabilmesi için gerçekten taa en başından eğitime tabii tutulmaları çok önemli. Çocuklara belli yaşlarda ne verirsek öylece devam ediyorlar. Hangi yönde eğitim sağlarsak ilerki zamanlarda ona doğru yönlendikleri bir çok tecrübe ile sabitlenmiş durumda.

Bir aile baştan çocuğuna 2-3 yaşları arasında ne türlü ilgi ve alaka gösteriyorsa çocuklarda o yöne doğru bir kayma söz konusu oluyor. Örnek olarak 2 buçuk yaşında bir çocuğu ele alırsak, ve o çocuğun mensubu olduğu aile yaşantısı nasılsa zamanla çocuk bunu kendine lanse ederek ona göre bir gelişim sağlamakta. Dini vecizeleri yerli yerinde olan bir ailenin parçası olan çocuklarda ilk etapta dini eğitim ağır geliyor. Bir elif cüzü dersi, dualar ve yemek vs. adabı başlıyor..
Yemek yemeden evvel çocuğun besmele ile başlaması, sofradan kalkmadan hamd etmesi.. Her ne kadar o yaşlarda ki çocuğun aklı ermez deselerde gerçekten bizler farkında olmasakta bir çok şeyi kavraya bilecek yaştalar. Bazen karşımıza öyle çocuklar çıkıyor ki, dedikleri sözler aklımızı yerinden alacak nitelikte olabiliyor. Hiç ummadık anda ummadık cevaplar verenleri de hiç göz ardı etmemek lazım..

Kendi kardeşlerimden biri küçükken annemin söylediği bir söze şok edasında bir cevap vermişti. Ve o an anladık ki, bizim alt seviyede gördüğümüz anlarda bile onların beyinleri ve dengeleri çok daha üst düzeydedir..

Psikoloji ve pedagoji uzmanları akşama kadar araştırma sonuçlarında çocuklarınızı kesinlikle ''daha küçüktür, anlamaz'' tavırlarıyla yargılamayınız, göreceksiniz ki sizlerden bile daha iyi bazı konuları analiz ettikleri tamamen açıktadır, derler..

Bu değerlendirmeleri kesinlikle veliler veya ilerde olabileceğimiz veliler olarak gözden kaçırmamamız lazım.

Çocuklarımızı eğitirken planlı projeli yapacağımız işler onlar için ilerde faydalı olur. Zira plan ve proje zamana karşı olan yarışımızı daha etken ve bereketli kılar. Onların yön duyguları gelişir. Ayrıca yapılan her işte çocuklara bir sebep göstermeliyiz ki sonucun ne olacağını ve faydasını kavraya bilsinler.. Alfabe mi öğreniyorlar; bunun onlar için sadece kitap okumak için bir araç olduğu değil.. Hayatın ilim ve bilim üzerine kurulu olduğu ve bu ilim ve bilgiden faydalana bilmeleri için mutlak bir gerekçe olduğunu yansıtmaktır..

Her yapılan şeyin elimizden geldiği kadar sonucunun ne olduğunu belirtmeliyiz..

Yaşı küçük ama kendi yaşından da büyük nice çocuklar geleceğe doğru adım atıyorlar..

Şunu da unutmayalım ki;

''Ön teker nereye sürerse, arka tekerlerde oraya gider''..

Bunun bilincinde olan velilerin yetiştirdikleri çocuklar mutlaka birer bilim adamı..doktor, avukat, çeşitli bilim ve ilim dallarında uzmanlık veya tahsis yapacak şahıslar olacaktırlar..

En önemlisi ise islam ahlakını kesinlikle geçiktirmemeliyiz. Bu onların yargı da sebepte, sonuçta konsekvenslerde daha etkili kararlar almalarına, adalet kavramlarına daha hassas davranmalarında, iyiliği emrederek kötülükten men etmelerinde bir hayli yardımcı olacaktır..

Aslında konuyu uzattıkça uzata biliriz..

Sizlerinde fikirleri olduğu takdirde mutlaka bu açılan konu daha da faydalı bir yön alacaktır..

Sağlıcakla kalınız..

Saygılarımla

Bu mesaj 1 kez ve en son RuMeYSa tarafından 14.09.2004 - 00:25 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 14.09.2004 - 00:22
Bu mesajı bildir   ((( ... ))) üyenin diğer mesajları ((( ... )))`in Profili ((( ... ))) Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

1118 Mesaj -

Cocuklar ilgi istiyorlar zaten, ilgiyi verirken birde dogru yöntemli olunca, cocuk Allahin izniyle yarinin iyi genclerini olusturanlardan olacaktir.
Ekleme Tarihi: 14.09.2004 - 00:47
Bu mesajı bildir   DiLRuBa üyenin diğer mesajları DiLRuBa`in Profili DiLRuBa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
((( ... ))) su an offline ((( ... )))  

2338 Mesaj -

En Son On: 03.08.2006 - 02:19
Eyvallah..taa...

Ancak doğru yöntemi bilmek gerekir..

Af buyrunuz ''eşeği saldım çayıra, Kadir mevlam kayıra'' meziyetinde de çok veliler bulunmakta..

O şekil ve tavırla yetişen çocuklara Allah doğru yolu bulmayı nasib etsin..
Ekleme Tarihi: 14.09.2004 - 00:54
Bu mesajı bildir   ((( ... ))) üyenin diğer mesajları ((( ... )))`in Profili ((( ... ))) Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RaVZaNuR su an offline RaVZaNuR  

Admin
700 Mesaj -

En Son On: 07.09.2011 - 15:39
S.a
Gercekten cok güzel bir konu ALLAH razi olsun kardeslerim her anne ve babanin uykularini kaciran acaba dedirten bir sorun benim cocugum nasil olacak ? Nasil yetistirmeliyim ? Sorulari her bir yas büyüdüklerinde daha da artmis oluyor.

Birkere anne ve babalar cok sabirli olmali misal elinde alci dedigimiz madde den var ve alci ne olur cabuk donar ona sekil vermez isen degilmi ben de cocuklari buna benzetiyorum kücüklük dönemlerini tabi eger ona güzel bir sekil,model vermez isek ileride cok,cok ugrasiriz.

Daha kücük,hele bir ilk okul,orta okul derken biz treni kacirmis oluruz. Egitime erkenden hatta ta anne karnindayken baslanmali, sen nasil günlük hayatini düzenli yapiyorsan o da ona göre gelisip sekillenecektir.Düzenli uyku,yemek,Ibadetlerin vs vs diyeceksiniz ki belki onunla ne ilgisi var cok ilgisi var cocugun gelisimi ile.Cünki her seyini hisediyor o sen neseli isen oda sen üzgünsen oda vel hasili senin dis alemdeki haleti ruhun icinede yansidigi icin.Ondan diyoruz ki ta anne karninda baslar hatta ve hatta ta evlilik haram helal kavramlari anne ve babanin yasantisi bile ilerideki olacak cocugun egitimini etkiliyor.Misal Imam-i Azam´in Babasinin suyla gelen bir elmayi isirmasi gibi veya Fatih´in anesi ben onu yasin sütü ile besledim dedigi gibi bunlar acik delil daha bir cok örnek varda konuyu dagitmiyayim.

Suraya kücük bir parentez acayim bu HARAM ve HELAL konusu cok ciddi bir mesele aldigimiz her seyde katki maddeleri var bildiklerimizi misal hayvan yagi diye yaziyorsa onu anliyoruz ama anlamadigimiz ve de ismini bilmedigimiz bir sürü katki maddesi var buna önemle dikkat etmeliyiz.Bilhassa cocuklarimiza kücükten ögretmeliyiz su yenir bu yenmez diye nerden bulacagiz ve nasil anliyacagiz demeyin artik bakin RAVDA´nin sol tarafinda katki maddeleri adi altinda hepsi aciklanmis.

Cok önemli bir hususta cocuklarimizi yönlendirdigimiz zaman kendi yapmadiklarimizi onlardan ister isek bu gecerli olmuyor kendinin yapmadigi bir davranisi ondan istemek inandirici olmuyor cocuk icin.
Genelde de büyüklerin yaninda yetisen yani dede,nine onlar cocukta istemedigi veya kendi zamanindaki yetistirilme tarzini simdiki cocuklarda gördükleri zaman iste zamane diyip hemen cocugu,anne ve de babasini suclarlar cok yanli.

Pedersahi bir terbiye sistemi,yani baba kapidan girer girmez cocuk ayaga kalkacak,cocugun surati asilir,ciddilesir babasida zaten ciddi,baba bas tarafa oturur cocuk kapi agzina yakin el pence divan durur.Cocuk düsündügünü ya söyler ya söylemez,hep haksizdir.Baba üst perdeden emreder,cocuk mecbur kabul eder,veya bir hatasini görünce tokatlar veye azarlar,kovar.

Bu sistemin gecmiste faydasi olabilirdi.Gecmiste tatbikinin iyi neticeside alinis olabilir,fakat gecmiste öyle davranilan cocugun alternatif gidecek bir yeri yoktu.Aynen annesinden tokat yiyen cocugun yine dönüp annesinin kucagina sigindigi gibiydi.Bu gün böyle degil.Cocugun aileden uzaklasmasi icin o kadar cok sebepler varki okadar cok cagirici yerler varki.Vel hasili o eski terbiye sistemi gecti Hz ALI ran dedigi gibi cocuklarinizi kendi zamaniniza göre degil yasadiginiz zamana göre yetistirin.Bu gün cocuklarimizla arkadas olmaliyiz aynen avucunda kelebek tuttugunu düsün,cok sikarsan ölür,avucunu biraz acarsan ucar onun gibi dengeyi iyi ayarlamaliyiz.ALLAH cc cümlemizin yardimcisi olsun cok uzattim hakkinizi helal edin Rabbim bizleri evlat,mal,es ve nefislerimizle imtihan etmesin ....

Bu mesaj 1 kez ve en son RaVZaNuR tarafından 14.09.2004 - 14:44 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 14.09.2004 - 09:26
Bu mesajı bildir   RaVZaNuR üyenin diğer mesajları RaVZaNuR`in Profili RaVZaNuR Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

1118 Mesaj -

Cok güzel yazilar eklemissiniz, insa-Allah faydalaniriz.

Islam dogumdan ölüme kadar insanin yasam tarzini cizmistir. Bize düsen görev dinimizi ögrenmek ve hayatimizda uygulamaktir. Uyguladiklarimizi cocuklarimiz gördügünde zaten ilk basamagida gerilemis oluyoruz.

Artik cocuklar küfürlerin en süslüsünü biliyorlar anlamini biliyor bilmiyor, bir anne ve baba olarak cocuk ne kadar kücük olursa olsun kötü sözler kullandiklarinda karsilarinda kahkaha atmamalari gerekiyor.

Cocuklarimiza dogrulari ögretirken yaptigi yanlislari hafife alip gülmemek gerekiyor. Cocuklarimizin ne kadar kücük olurlarsa olsunlar ciddiye almak gerekiyor.

Onlarin hayatimizda önemli bir rol aldiklarini onlara davranislarimizla hissettirmemiz gerekiyor. Nasil mi? Zamani gelince anne, zamani gelince ögretmen, zamani gelince arkadas olmak gerekiyor cocuklara.

Ravzanur´un dedigi gibi bizim yapmadigimizi cocuklardan yapmalarini bekleyemeyiz. Ilk önce anne ve baba olarak güzel örnekler sergilemeyiz.

Bu mesaj 1 kez ve en son *S U E D A* tarafından 14.09.2004 - 12:07 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 14.09.2004 - 11:02
humeyra su an offline humeyra  
SELAMUN ALEYKUM

46 Mesaj -

Hepiniz cok guzel noktalar deginmisiniz,Allah sizlerden razi olsun.
Kanada daki gencligi goruyorumda icim parcalaniyor bir zamanlar ulkelerinden ayrilan esler burada calismaya koyulmuslar kendilerini oyle paraya kaptirmislarki cocuklarini dahi para icin dunyaya getirmisler.Aradan 17 18 yil gectikten sonra kendi canlarini taniyamaz hale gelmis ve suanda harap olmus haldeler.Tahmin ediyorumki sizlerde cok karsilasmisinizdir boyle ailelerle.Rabbim sabirlar ihsan eylesin.

Bu nedenle cocuklarimizi egitmede gec kalmamamiz gerekiyor.
ANNELERE OGUTLER
Cocugun dogunca kulagina ilk soyleyecegin soz,EZAN olsun
Cocuguna ilk verecegin sut,HELAL olsun.
Cocuguna ilk ogretecegin soz ALLAH olsun.
Cocuguna ilk tanitacagin kisi,PEYGAMBER olsun.
Cocuguna ilk okutacagin kitap, KUR'AN olsun.
Cocuguna ilk verecegin ilim,ISLAM olsun.
Cocuguna ilk ogretecegin dua,SUKUR olsun.
Bir cocuk dergisinden okumustum sizinlede paylasmak istedim.
Rabbime emanetsiniz insallah...
Ekleme Tarihi: 14.09.2004 - 21:33
Bu mesajı bildir   humeyra üyenin diğer mesajları humeyra`in Profili humeyra Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Emirdag su an offline Emirdag  

1071 Mesaj -

En Son On: 03.05.2009 - 16:41
Rabbim hepinizden razi olsun. agla agla insallah daha uygun bir zamanda tekrar okuyacagim.Bu bolumden sorumluyum ama suan bebeyim var dis cikariyor ve bazi seylerde (internet baglantim pek istedigim saatlerde olmuyor) giremiyorum.O yuzden hakkinizi helal edin.ama cok guzel yazilar ve belki yeri degil ama hani derlerya bes sey gelmeden bes seyin kiymetini bilin diye.Hani ondan biride bos vaktin varken bos vaktin kiymetini bildi iste sizler bunu suan en iyi sekilde yapanlardan siniz ve benim galiba su siralar bos vaktim yok ve bos vaktin ne kadar kiymetli oldugunu yeni yeni anladim.Rabbime emanetsiniz.
Ekleme Tarihi: 15.09.2004 - 11:30
Bu mesajı bildir   Emirdag üyenin diğer mesajları Emirdag`in Profili Emirdag Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

1118 Mesaj -

Evet gercektende cok güzel bir konu...

Anne olmadan cocuk egitimin ne kadar zor oldugunu tahmin etsekte tam olarak anlayamayiz.

Anneler derler bazen "anne olunca görürsün..."

Cocuklarin 4 - 6 yas arasinda annelerine karsi geldiklerine görünce insan korkuyor ya. Birsey istediklerinde bagirarak konusmalari da cok cirkin...

Bunu ben zaman zaman düsünüyorum neden böyle oluyor cocuklar diye...

Tam olarak bilmiyorum fakat bir ihtimal babalari annelerine bu tarzda konustuklari icin cocuklar da babalarindan kapip ayni davranmis olabilirler.

Yani egitimde bir anneye her ne kadar görev düssede, babalar da önemli bir rol almakta.

düsün düsün düsün

Cok zor Allah tüm annelere ve babalara sabir versin..
Ekleme Tarihi: 15.09.2004 - 12:42
humeyra su an offline humeyra  

46 Mesaj -

Evet SUEDA kardesim mutlaka babalarda en buyuk rollerden birini oynuyorlar cocuklarimizin uzerinde erkek cocuklar hep babalari gibi olma gayretindeler ozelliklede belirttiginiz yaslarda.En ince noktayi dahi kacirmiyorlar gozlerinden. Farz edelimki siz cocugunuza mutfakta kiziyorsunuz o an orada aglamiyorlar fakat babanin yanina dogru agliyarak gidiyorlar babada egerki anneni uzmeseydin neden agliyorsun simdi derse ne ala yok vay benim oglum ve ya kizim seni dovdumu annen dur bende onu doveyim yada hadi sende ona vur dedigi an cocuklarimizin gozunden bir anda dusuyoruz her zaman babalarini savunucu olarak goruyorlar ve sabah cezalandirdiysak aksama kadar babanin gelmesini bekliyorlar babalarin yapacagi en guzel sey kesinlikle annelerin firsatini cocuklara vermemek ve her zaman saygili davranmak saygiyi goren cocuk mutlaka saygi duyacaktir insallah.
Aslinda cocuk egitimi ile ilgili cok kitaplar ar fakat ne yazikki bilincinde olmadigimiz icin okumak aklimiza dahi gelmiyor.
Insallah hayirli evlat yetistirmeyi rabbim cumlemize nasip eder.(AMIN)
Ekleme Tarihi: 15.09.2004 - 16:26

1118 Mesaj -

Bu güzel duaya yürekten AMIN...

Yani anne-baba planli hareket etmeleri gerekiyor.

Dedigin gibi, günümüzde egitim hakkinda cok kitap cikariliyor fakat fazla ihtiyac duyulmuyor nedense telaşlı

Biri cezalandirir, digeri de koruma ihtiyaci duyar cocugunu...cocukta bunu kullanir...

Bu noktaya gelmemesi gerekiyor aslinda. Yani anne hayir diyorsa, cocuk icin kesin olmasi gerekiyor. Birde babama sorayim düsüncesini aklinin ucundan bile gecirmemeli.

Ayri fikirlerde olursalar bile anne ve baba, cocugun yaninda tartismamalari gerekiyor.

Cünki...

cocuklar cok kurnaz olabiliyorlar sevinçli
Ekleme Tarihi: 15.09.2004 - 17:07
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 869 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
dayi054 (64), ÝsmailEn.. (56), kibris (56), merickizmaz (51), RUYAM (36), yükselelektrik (54), selcukosman (48), Aycan (57), HuZuR_38 (45), babakadir (45), Cihan Ersoy (46), servet ekici (51), ayhan3867 (47), erhankaya351 (40), Kizmaz (51), EBRARALEYNA (47), erkan34 (51), efira (37), Sirac Barman (53), bedevi5 (65), Sadettin Dursun (41), cartime (55), S.Ekici (51), ALTUN (45), vus_lat (45), ayaza (38), drkdn (45), fetih60 (34), beko03 (76), talha türk&cced.. (33), dilara1 (26), asudetuba (43), struggle (42), Ayhan_Esad (41), nnur (47), YSBY (53), COLONEL (37), nazmi (47), umit535 (52), hsalma (42), ByAfatsum (36), nuretin (61), malkomxaa (42), salma (42)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57533 saniyede açıldı